" />
GPS modul v hloupých telefonech Sony Ericsson - na co se dá použít? | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Čtvrtek, 16. červenec 2009
Počínaje modelem C702 se u Sony Ericssonu stále častěji objevuje integrovaný GPS modul. Zatímco někteří z tohoto řešení mají radost, jiní hořekují nad absencí operačního systému a nemožností nahrát například TomToma nebo jinou osvědčenou navigaci. Zdaleka nejhorší je, když si někdo koupí takový telefon s tím, že už si tam nějak tu navigaci nahraje, jelikož GPS modul tam je. Ale ouha, TomTom stažený na internetu nejde. Jak se tedy dá a nedá využít integrovaný GPS modul? Co lze realizovat zadarmo a co jen za peníze? Odpovědi se dočtete v našem článku.




Nejjednodušší je pro využití GPS modulu využít aplikace, které jsou v telefonech nainstalovány standardně. Pravděpodobně nejzajímavější je aplikace Google Maps. Ta vám zpřístupňuje pravděpodobně největší databázi mapových podkladů na světě, které jsou nabízeny zdarma. Map je několik druhé, ať již základní, turistické nebo například výborné fotomapy. Vše má ale velmi podstatný háček. Mapy jsou totiž uloženy na internetu, není možné si je předem stáhnout do mobilního telefonu. během prohlížení map pak dochází ke skutečně obrovskému datovému přenosu, takže pokud nemáte nějakou variantu neomezeného datového tarifu, pravděpodobně se při pohledu na měsíční vyúčtování zhrozíte a při samotné platbě se pěkně prohnete. Pokud ale neomezený datový paušál máte, nic vám nebrání služeb aplikace Google Maps využívat. Oceníte především kvalitní podklady, které pokrývají většinu světa, stejně jako spoustu funkcí, zmínil bych především vyhledávání nejbližších bodů zájmu. Některé Sony Ericssony navíc na mapě umožňují přibližně určit svou polohu i když nemají GPS modul, využívají se přitom BTS vysílače jednotlivých mobilních operátorů. Google Maps ale není jediná aplikace, která umí GPS v telefonech Sony Ericsson využít. Integrovaný GPS modul lze využít například také při focení. Díky funkce geotagging, která každé fotografii přiřadí zeměpisné souřadnice, se vám již nikdy nestane, že byste nevěděli, kde jste kterou fotografii pořídili.



Pokud chcete více, musíte si další aplikace doinstalovat sami, stále se ale vše dá pořídit zdarma, stačí jen věnovat problematice trochu času. Řeč je především o aplikaci TrekBuddy. Ta je dílem českého vývojáře a v oblasti mobilních navigací patří mezi naprostou špičku, navíc má spoustu výhod. Kromě toho, že je aplikace naprosto zdarma, mezi ně patří také kompatibilita s většinou současných mobilních telefonů napříč různými operačními systémy, široké možnosti úprav, možnost doinstalovat české prostředí, možnost používat v aplikaci vlastní mapy a mnoho dalšího. Sám jsem se této aplikaci věnoval v několika článcích, ať již na tomto webu, případně na specializovaném serveru Navigovat. Tam také naleznete moje nejobsáhlejší články o aplikaci TrekBuddy a možnost jejího rozšíření.


Za nejdůležitější a nejpřínosnější rozšíření aplikace považuji databáze všech českých a slovenských měst a obcí, včetně jejich zeměpisných souřadnic. S těmito soubory v telefonu máte přehled o každé vesnici, která se v našich dvou republikách nachází. Autoři si s těmito databázemi dali skutečně práci. V balíčku, který si můžete stáhnout, naleznete abecední seznam prakticky všech měst a vesnic, které se aktuálně nachází na území bývalého Československa. Stažený archiv rozbalte do složky wpts, poté při otevřené mapě stiskněte klávesu 1, vyberte možnost soubory s body a následně zvolte, zda chcete vyhledávat v České nebo Slovenské republice. Otevře se vám abecední seznam, ve kterém lze pomalu listovat pomocí šipek nahoru a dolů, případně rychle listovat pomocí šipek doprava a doleva. Bohužel zde nefunguje vyhledávání, obec musíte manuálně najít na mapě. Po nalezení místo otevřete a objeví se nabídka možností. Můžete se potom nechat navigovat k tomuto bodu, případně zvolit volbu Jít na bod a rovnou se podívat, kde která obec přesně leží.


Velmi důležité jsou také kvalitní mapové podklady. Dlouhou dobu to nebyla žádná sláva, před několika měsíci se ale objevila aplikace Map Grabber, která umí stahovat mapové podklady ve vysoké kvalitě z webu Mapy.cz a následně je upraví tak, že jsou použitelné v aplikaci TrekBuddy. Celý postup je navíc naprosto legální, nedopouštíte se ničeho špatného. V telefonu tak můžete mít stejně kvalitní mapy, jako se nachází na webu Mapy.cz a to už podle mě stojí za to. Navíc se nemusíte omezovat na klasické mapy, program Map Grabber si poradí i s historickými nebo turistickými mapami. Pokud máte dost místa, můžete využít také fotomapy, v tom případě ale doporučuji pořádnou paměťovou kartu a dostatečně výkonný telefon.



Všechny tyto funkce jsou podrobně popsány v tomto článku na webu Navigovat.cz, rozhodně doporučuji jeho přečtení, možnosti vašeho telefonu se aplikací tam umístěných návodů velmi rozšíří a ačkoliv to tak možná na první pohled nevypadá, spoustu parády uděláte i pokud nemáte integrovaný GPS modul. Jak jsem již zmínil v několika článcích, aplikace TrekBuddy je pro mě nejlepší aplikací na platformě Java vůbec, je velmi propracovaná, nabízí spoustu možností, autor na ní neustále pracuje a přesto je stále zdarma.



Pokud máte zájem o klasickou automobilovou navigaci, musíte využít aplikace Wayfinder. Vzhledem k absenci otevřeného operačního systému bohužel nemůžete použít klasické programy známé z chytrých telefonů, jako je TomTom, Garmin, iGO a mnoho dalších. Hlavním omezením se zde stává technologie Java. Ačkoliv sám tuto technologii považuji za výbornou a její kompatibilita napříč mobilními telefony je výborná, přeci jen není všemocná a má mnohá omezení. Aplikace určené pro telefony s otevřeným operačním systémem jsou přeci jen výrazně dál a mají mnohem větší možnosti. Wayfinder nabízí podobné možnosti navigace, jako jeho vyspělejší kolegové, má ale jednu obrovskou nevýhodu. Aby jste aplikaci spustili a ona vás začala navigovat, musíte mít k dispozici v mobilním telefonu připojení k internetu. Bez něj vás aplikace nikam nedovede, respektive se ani nespustí. Problém není ani tak se signálem GSM, ten už je v dnešní době skoro všude, jako s faktem, že kromě platby za licenci tak navíc musíte platit svému operátorovi za stažená data. Drobnou útěchou je skutečnost, že mapy si lze do telefonu stáhnout předem, takže těch dat telefonem neproteče moc. Je ale veliká škoda, že to vývojáři nedotáhli do konce a nenabídli plně offline navigaci. Myslím, že by měla obrovský úspěch. Jednou z mála výhod online navigace je neustálá aktuálnost mapových podkladů, dále pak fakt, že v telefonu nepotřebujete žádnou obrovskou paměťt na mapové podklady. Pokud si mapy nestáhnete předem, telefon si po nalezení vámi hledané trasy sám stáhne ty mapy, které právě potřebuje. Pokud se pohybujete v místech pokrytých alespoň technologií EDGE a máte neomezená data, nemáte problém, v opačném případě si raději mapy vždy nahrajte do telefonu předem. Ceny licencí jsou různé, záleží, zda chcete licenci na rok nebo na tři roky, obecně se ale dá říct, že vůbec nejsou drahé, ceny jsou přijatelné. Nutnost připojení k internetu je větší nevýhoda, než skoro jakákoliv cena.



Ačkoliv většině telefonů Sony Ericsson chybí otevřený operační systém, integrovaný GPS modul je vždy jednoznačně výhodou. Jeho použití je totiž velmi rozsáhlé a záleží jen na vás, zda se smíříte se základními funkcemi, které jsou k dispozici zadarmo a hned, případně si s telefonem trochu pohrajete a odměnou vám (opět zdarma) bude kvalitní turistický navigátor. Pokud vám ani toto nestačí a vyžadujete automobilovou navigaci, nezbude vám, než zaplatit za Wayfinder Navigator a začít využívat jeho služby. Česká republika v tomto trochu doplácí na časté krádeže aplikací, zatímco jejich legální pořízení zatím v kurzu není. Právě pro tyto lidi je absence otevřeného operačního systému a klasické offline navigace nepřekonatelným problémem, jelikož najít TomToma na internetu je otázka dvou minut a vše běží, zatímco za Wayfinder je prostě potřeba zaplatit. Odměnou vám ale budou stále aktuální mapy a malé nároky na paměť. V neposlední řadě také pocit, že program používáte legálně a podpořili jste jeho tvůrce.

Tímto článkem bych rád odpověděl na spousty dotazů, které se s železnou pravidelností objevují na našem fóru. Málokterý uživatel si předem zjistí o telefonu více podrobností, po vybalení přístroje tak většinou následuje obrovské zklamání, protože autonavigace nejde na internetu stáhnout a do telefonu zdarma nahrát. Nevěšte ale hlavu, integrovaný GPS modul je výborná věc a je jen na vás, k jakým účelům jej budete používat a kolik financí jste do něj ochotni investovat. Užitnou hodnotu telefonu zvýší každopádně, jedná se o výborného pomocníka. Samozřejmě nechci tvrdit, že integrované GPS moduly od Sony Ericssonu jsou dokonalé. Nejsou. Rychlost fixace by mohla být rychlejší, obnovovací frekvence vyšší, také na přesnosti by se ještě dalo zapracovat. Svůj účel ale jednoznačně splní. Ani Java aplikace podle mě zatím nedosáhly v tomto směru hranice svých možností. Troufám si tvrdit, že je jen otázkou času, kdy někdo nabídne kvalitní offline navigaci pro telefony bez otevřeného operačního systému. Bude se jednat o velmi velký zlom a autor si nepochybně přijde na pěkné peníze. Sám bych toto velmi uvítal a aplikaci rád zakoupil. Až budoucnost ale ukáže, jak se tento trh vyvine. Třeba naprosto zaniknou telefony bez operačního systému a budeme kupovat jenom smartphony, kdo ví...


Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
. Autor: fousekapple Datum: 2009-07-18 11:33:43
Snad pro uplnost by stalo jeste zmínit Nav4All, zdarma do 1.1.2010, dale pak aplikaci amAze a aspon pro me prekvapení, ktere jsem vcera stahl ze stranek SE a to pekny WF Navigator.
Autor: Sasakr Datum: 2009-07-16 20:30:13
Moc pěkný článek...je pravda, že kvalita java navigací mě zatím nepřesvědčila ke koupi SE s GPSkou...kdyby tak SE udělal oficiální vlastní mapy, s 3D pohledem (Mascot by to zvládl :-D), to by byla paráda, i kdyby na to měla prasknout 4gigová karta, stálo by to za to :grin

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >