" />

Vážení čtenáři SEMania.cz, web byl po osmi letech provozu zakonzervován a již nebudou přidávány nové články. Nicméně web bude nadále funkční a můžete tak stále čerpat z obsáhle databáze informací o produktech Sony Ericsson.

Jak jistě víte, nové telefony jsou nově na trh uváděny pouze pod značkou Sony, proto došlo k rozhodnutí na tomto webu dále nepokračovat.

Děkujeme všem čtenářům, kteří nás četli a také všem autorům, kteří pro vás psali.

Část redaktorů pokračuje ve své tvorbě a s jejich články se můžete setkávat na webech Xperia.cz, SonyMania.cz, SmartMania.cz, MobilMania.cz a dalších.

 Vaše SEMania.cz

 

Bleskovky (tip na bleskovku)
Na úplný závěr roku zde máme jednu příjemnou zprávu - do nabídky našich operátorů se od ledna dostane další komunikátor řady XPERIA. Konkrétně se jedná o model XPERIA Ray, který od začátku příštího roku najdete v nabídce operátora O2. Doufám, že postupný návrat telefonů Sony Ericsson (a do budoucna již jen Sony) bude pokračovat i příští rok. Kvalitou na to tyto přístroje rozhodně mají.
Podle očekávání ještě do konce roku uvolnil FXP (FreeXperiaTeam) nový Android ICS pro Sony Ericsson XPERIA Arc. Nová ROM prozatím ještě není ve finálním stavu a nehodí se pro běžné použití, brzy by ale měla být plně funkční a schopná nasazení. Jindy bychom možná po této zprávě jásali a slavili. Tentokrát je ale uvolnění testovací verze velmi tiché - Sony Ericsson vzal FXP vítr z plachet, sám oficiálně uvolnil testovací ROM pro trojici komunikátorů XPERIA a po několika dnech usilovné práci komunity jsou již tyto ROM vhodné na běžné použití.
Včera byl po trochu delší odmlce certifikován další necustomizovaný firmware pro komunikátory Sony Ericsson letošního roku. Jsem rád, že Sony Ericsson pouze nevyčkává na příchod ICS a i do té doby se snaží svým zákazníkům poskytnout maximální možnou podporu. Sám jsem zvědav, jestli se bude jednat o další vylepšení stávajícího Androidu 2.3.4 (označení by tomu napovídalo) nebo výrobce posune své telefony ještě o stupínek výše na Android 2.3.5, což ale nepovažuji za moc reálné.
Galerie
Sony Ericsson TXT - poprvé QWERTY pod displejem | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Pátek, 24. červen 2011
Sony Ericsson před dvěma dny představil hned trojici nových telefonů a my se na ně postupně podíváme. Začneme modelem, který je z novinek asi nejméně výrazný, přesto i ten představuje v podání společnosti Sony Ericsson revoluci. Jmenuje se jednoduše TXT a jako vůbec první telefon našeho oblíbeného výrobce nabízí QWERTY klávesnici přímo pod displejem a současně nedisponuje otevřeným operačním systémem. Jaké další funkce nabídne první Sony Ericsson ala BlackBerry?
txt_1.jpgtxt_2.jpgtxt_3.jpg

Hned na úvod výrobce pochválím za to, že snad konečně pochopil, že je potřeba mít dostatečně široké portfolio výrobků. Sám už několik let využívám služeb komunikátorů BlackBerry a dlouho jsem volal po tom, aby Sony Ericsson představil nějaký podobný model. Nyní jsem se tedy konečně dočkal. Novinka nabízí nedotykový displej umístěný na šířku, který disponuje rozlišením 240 x 320 pixelů a je schopný zobrazit až 262 tisíc barev. Potěší dostatečné fyzické rozměry displeje, konkrétně se můžete těšit na úhlopříčku 2,6 palce. Ještě více ale asi potěší fakt, že displej bude odolný proti poškrábání. Tato užitečná funkce se stává součástí stále většího množství nových telefonů a je to jen dobře. Pod displejem se nachází největší inovace tohoto telefonu - plnohodnotná QWERTY klávesnice a k tomu odpovídající sestava ovládacích tlačítek. Na fotografiích vypadá klávesnice docela dobře, mezi jednotlivými tlačítky jsou zřetelné rozestupy, takže práce s ní by mohla být pohodlná. U tohoto typu telefonu bude patřit k rozhodujícím faktorům, doufám tedy, že si výrobce na klávesnici dá pořádně záležet. Na boku telefonu nechybí další ovládací prvky a také dvojice standardních konektorů ve složení microUSB a 3,5 mm audiokonektor jack. Pod zadním krytem se nachází baterie s kapacitou 1000 mAh, která by měla telefonu zajistit dostatečnou výdrž. Vzhledem k absenci otevřeného operačního systému by 4 dny nemusely být problémem. Na zadní straně naleznete také digitální fotoaparát s rozlišením 3,2 megpixelu, bohužel mu ale chybí možnost automatického ostření. Potěší alespoň možnost nahrávat video, i tak ale výsledná kvalita snímků asi nebude výborná. Pokud je ale telefon určený především mladším zákazníkům, neměl by s tím být větší problém, hlavní je, že se v telefonu fotoaparát vůbec nachází.



Trochu záhadou zůstává použitý operační systém. Pevně věřím, že se Sony Ericsson nerozhodl opakovat chyby z minulosti, kdy u něktrých telefonů používal řešení od společnosti Sagem. Aniž bych chtěl být špatným prorokem, design funkčních tlačítek (a několik dalších prvků ve výbavě...) mi připomíná právě tuto nepříliš kvalitní platformu, které se co do odladěnosti a funkcionality nemůže s plnohodnotnou platformou A200 od Sony Ericssonu vůbec srovnávat. Tady zatím vidím jeden z největších otazníků, pevně ale věřím, že v Sony Ericssonu tentokrát mysleli hlavou a nadějný koncept nezabili hned na začátku. Absence podpory sítí třetí generace mi ale v tomto dává docela za pravdu, spolehnout se musíte pouze na GPRS a EDGE. Určitě potěší síťová karta Wi-Fi, tentokrát ani moc nezamrzí absence integrovaného GPS modulu. Na kratší vzdálenost vám dobře poslouží podpora technologie Bluetooth. Vnitřní paměť telefonu je rovných 100 MB a snadno ji můžete rozšířit díky podpoře paměťových karet micro SD. Velkou paměť můžete využít například pro ukládání vaší hudby, telefon samozřejmě nabízí dostatečně kvalitní práci s multimédii všeho druhu. Nechybí ani podpora technologie Java nebo FM rádio s RDS, telefon by tedy měl být schopen ukrátit vám každou volnou chvíli. Samozřejmostí je rozsáhlý vícepoložkový telefonní seznam a při zaměření telefonu nepřekvapí ani kvalitní podpora zpráv všeho druhu.

Zatím je kolem Sony Ericssonu TXT spousta nezodpovězených otázek. Především použitá platforma vyvolává otazníky, v tomto segmentu telefonů pak bude hodně záležet i na kvalitních samotné klávesnice. Výrobce se bude muset hodně snažit a dotáhnout telefon co možná nejdále. Samozřejmě bude také záležetna dostupnosti a také ceně. Ačkoliv Sony Ericsson určitě nechce být konkurentem BlackBerry, určitě s nimi bude novinka občas srovnávána. Především model 8520 právě od BlackBerry možná bude docela tuhou konkurencí. Stojí necelých pět tisíc korun a nabízí špičkově zpracované multimediální funkce, velikou výdrž a skvělou klávesnici. Právě z tohoto důvodu bych cenu novinky viděl nejraději kolem tří tisíc korun, za více peněz už by se telefon (ač třeba jinak kvlitní) mohl rychle stát neprodejným. Potěší více barevných variant, telefon tak může oslavit mladší zákazníky, kteří často komunikují ať již skrze textové zprávy nebo třeba pomocí sociálních sítí.

O tomto telefonu můžete diskutovat na našem fóru zde

Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
Autor: Skrblík Datum: 2011-06-27 13:52:47
mno, sagem to na 100% není, ten nikdy přece neměl takovýto tlačítko novinky-spuštěné aplikace-zkratky-záložky .. vypadá moc krásně, jen škoda,že sem před týdnem už zakoupil C901 a nechce se mi moc měnit :D
Autor: borixeus Datum: 2011-06-27 06:56:32
Na mibilmanii píšou: "Uživatelské prostředí i čipset pocházejí od firmy ST-Ericsson, která vznikla před dvěma lety spojením částí Ericssonu a STMicroelectronics, což je italsko-franzouzský výrobce polovodičových obvodů." 
Že by šlo o nový OS?

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >