" />
Jak vypadá UIQ 3.0 na Sony Ericssonu P990i | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Martin Chroust   
Neděle, 30. červenec 2006
Před časem jsme si představili vzhled menu Sony Ericssonu M600i, dnes se podíváme na zoubek Sony Ericssonu P990i.

Sony Ericsson P990i je velmi vybaveným smartphonem na trhu a tím nejvybavenějším od Sony Ericssonu. Při zavřeném flipu máme na displeji pět ikon, sloužících k rychlému ovládání telefonu - k přímému přístupu k nejdůležitějším funkcím, jako jsou zprávy, hovory, kalendář a také záložka dnes a nejpoužívanějších zkratek. Všechny ikony slouží pro směry pětisměrné ovládací klávesy, na jejich místo lze dosadit jakékoliv zástupce. Stiskem ovládací klávesy se dostaneme do hlavního menu.

   

V Hlavní nabídce při zavřeném flipu máme na displeji devět ikon, které se musely zmenšit tak, aby se na displej vešly. Díky tomu, bohužel, trpí jejich kvalita - ikona zpráv a kalendáře je po najetí "kostičkovaná". Ovšem to opravdové menu se objeví až po odklopení flipu. Máme zde 9 stejných ale graficky výrazně povedenějších ikon. Samozřejmostí je vytváření nových složek a organizování souborů a aplikací. Zapomněl jsem se zmínit o tom, že při zavřením flipu je stavový řádek nahoře jako u všech telefonů této značky, při otevřeném se ale přestěhuje do spodní řady, což pro někoho může být nepraktické a matoucí. Odklopením flipu v pohotovostním režimu telefonu nám ve spodní části displeje zobrazí 4 ikony. Ta první slouží pro vyvolání menu Dnes a pro výběr zkratek, druhá potom pro vstup do Hlavní nabídky. Třetí zobrazí nabídku telefon, kde lze dotykovým perem vytáčet hlasové hovory i videohovory, poslední ikona obstarává všechny hovory. Změny mezi vzhledem M600i a P990i jsou namístě. Klávesa pro návrat zpět, se přesunula z horní lišty do spodních částí displeje a zvětšila se, naopak pro nabídku Další je nutno zavítat do nejvyšších pater vedle nadpisu daného menu.

    

Zprávy se na telefonu píší velmi dobře a to hlavně díky QWERTZ klávesnici, škoda že mezi klávesami nejsou větší mezery. Dále lze také psát na softwarové klávesnici, která je taktéž QWERTZ a ovládá se stejně dobře jako na Sony Ericssonu M600i. Na displeji vždy vidíte kolik znaků zbývá do konce zprávy a na kolik částí se výsledná SMS rozdělí.

  

Pracovní nástroje se nacházejí ve složce Kancelář. Na výběr je zde quickoffice s možností vytváření a úpravy souborů ve formátu *.doc a *.xls. Nesmíme zapomenout ani na prohlížeč souborů ve formátu *.pdf s názvem Pdf+. Na Sony Ericssonu P990i je možno vytvářet poznámky v textovém i grafickém formátu, kdy si vaším stylem můžete zapsat nejdůležitější údaje nebo i kreslit. Své místo zde našly i Úkoly - je možné vytvářet, připomínat či odškrtávat jejich splnění. Velmi zajímavým nástrojem je Skener vizitek. Sony Ericssonem P990i vyfotíte vizitku, kterou telefon dle obrázku sám převede do kontaktního listu. Občas se stane, že si telefon neporadí s některými znaky na vizitce, ale velmi mě překvapilo jak P990i dokázala údaje dát přesně tam, kde patří. Sice mě telefon přidělil jméno Marlin ale chytře přidělil moje telefonní číslo jako pracovní. Zjistil i můj e-mail, který v jeho podání zní lehce zvláštně díky speciálně graficky upraveným znakům na naší vizitce SEMania.cz, dále byla rozpoznána naše webová stránka www.semania.cz, mé povolání redaktora a všechny získané údaje z naší, graficky ne úplně standardní, vizitky dodal mezi poznámky ke kontaktu. Napodruhé tomu bylo lépe, s telefonem jsem při zaostřování ani nehnul, takže telefon přečetl všechny údaje až na malou chybu v povolání (redaktol).

  

Tímto pracovní funkce samozřejmě nekončí. Další tak najdeme v nabídce Nástroje. Zde můžeme mimo Správce souborů najít také kalkulačku (stále si neporadí s prioritami, to bude muset řešit až symbianová aplikace), konvertor (který převádí hodnoty vzdáleností, objemů, hmotností, teplot, rychlostí, plochy a měn). Pro sportovně naladěné se budou hodit stopky nebo časovač. Hlavní a vedlejší časové pásmo nastavíte v sekci Čas. Organizační funkce doplňuje kalendář, který umí nejen zobrazovat měsíční, týdenní či denní pohledy.

    

I o zábavu je v telefonu postaráno. Zabezpečují ji 2 hry. První z nich nese název Vijay Singh Pro Golf 2005 3D a jedná se o výborně propracovaný 3D golf, grafika této hry vás ohromí. Další nese název QuadraPop. Zajímavostí je, že ačkoliv druhou jmenovanou hru spouštíme s otevřeným flipem, stejně se zobrazí jen přes 3/4 displeje a nelze využít dotykového displeje jako u M600i. K hraní vám bude muset postačit jogdial nebo již zmiňované ovládací prvky nad vnější alfanumerickou klávesnicí. Nesmíme zapomenout ani na aplikaci MusicDj pro skládání hudby na telefonu. Ve většině případech ani nebude potřeba, jelikož P990i podporuje mnoho druhů hudebních souborů. Sekci zábava doplňuje Ukázka, která názorně předvede ovládání telefonu dotykovým perem nebo kupříkladu ovládání fotoaparátu. Až v závěrečné části, náš čeká video s používáním Sony Ericssonu P990i – jeho rozsáhlejší verzi lze shlédnout v sekci Video.

  

Hudba je druhé já telefonu Sony Ericsson. V sekci Přehrávač médií se nejdříve zaměříme na Hudbu. Přehrávač hudby nabízí 9ti pásmový ekvalizér s 11 předvolbami včetně MegaBass. Na displej je možno umístit obrázek alba, přehrávač je dopracován k dokonalosti. Zvukový výstup je i při připojení na ostatní audio zařízení skvělý, MegaBass při vyšších hlasitostech zní výborně. S bedničkami MPS-60 si P990i rozumí taktéž, troufám si tvrdit, že zvukový výstup je lepší než u Walkman telefonů - to vše umí multimediální a pracovní bomba Sony Ericsson P990i. V žádném případě nesmím opomenout rádio s RDS. Stanice jsou automaticky vyhledávány a ukládány. Je-li na nich k dispozici RDS, uloží se podle názvu a až poté dle frekvence, jak tomu je u ostatních modelů Sony Ericssonu. Videopřehrávač umožňuje přehrávání i v pozici naležato, klávesnice je v tomto případě umístěna napravo. Bohužel, poslouchání hudby zabírá paměti telefonu hodně místa, takže při spuštěné hudbě není možno surfovat na internetu. Doufejme, že tento problém bude ve finálním firmwaru vyladěn. Sony Ericsson je velmi vybavený model této značky, má hodně kladů a má i hodně záporů. Na jeho testování týden nepostačí, musíme si na něj "vzít" delší dobu, proto sledujte SEManii, budeme vás informovat.

  

Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
Autor: Kapr73 Datum: 2006-07-30 12:16:41
tak nelze
Autor: Kapr73 Datum: 2006-07-30 11:53:40
Da se pouzivat browser i v FC modu?

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >