" />
Píšeme na Sony Ericssonech M600i a P990i | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Martin Chroust   
Úterý, 1. srpen 2006
Na nových smartphonech M600i a P990i máme možnost psát texty několika způsoby.

Je známo, že ač Sony Ericsson M600i svými rozměry moc nevypadá na to, že by patřil mezi chytré telefony, nabízí zajímavou klávesnici. Až tak zajímavou, že se někdy stává hlavním prvkem pro a proti. Jedná se o QWERTY klávesnici, která využívá kolébková tlačítka. Každá klávesa nabízí 2 symboly, kupříkladu klávesou s číslem 2 napíšeme znak T (stisknutím levé části klávesy) nebo znak Y (pravá část klávesy). Naproti tomu Sony Ericsson P990i vsadil na počeštěnou QWERTZ klávesnici, při níž jedna klávesa znamená jeden napsaný znak. Nesmíme zapomenout ani na vnější klávesnici na flipu telefonu.

 

Psaní na QWERTY klávesnici

 

Hned na začátek bych se chtěl pozastavit nad typem klávesnice. U modelu Sony Ericsson M600i určený pro český trh se objevila klávesnice QWERTY (tudíž anglická). Nevím, proč do tohoto modelu neintegroval Sony Ericsson klávesnici českou (byť se jedná o změnu 2 kláves), když výše postavený model P990i nabízí klávesnici QWERTZ. Podle mých krátkých, ale zato bohatých, zkušeností s telefonem jsem přišel na nejvhodnější styl psaní na klávesnici. Nejlépe je držet telefon v obou dlaních tak, aby palce směřovaly na klávesnici a ukazováčky pod telefon, čímž jej přidržují. Ano, telefon lze držet i v pravé ruce a zároveň psát na klávesnici, ovsem pravým palcem si zakrýváte většinu pravých znaků (např. při stisknutí klávesy R, čímž se při psaní zpomalujete). Na klávesnici praktikuji toto základní rozvržení kláves. Levá ruka ovládá 2 levé sloupce kláves, pravá ruka 2 pravé sloupce. O střední sloupec se dělí oba palce, většinou si každý ovládá svojí stranu kláves 2, 5 a 8. Ovšem i při psaní znaků se stane, že například pravý palec sám přeskočí a napíše písmeno T. Myslím, že již po půl hodině psaní si na klávesnici zvyknete. Počátečním nezvykem může být ale to, že na pravé straně máme o 2 znaky méně, než na levé (na pravé straně jsou klávesy pro mazání a tečka). Tlačítko 0 slouží, jak jinak, než k vložení mezery. Ale připadá mi trojpolohové - jedním stisknutím můžete udělat až tři jednoduché mezery. Při jeho delším stisknutí (nebo při promáčknutí všech poloh) na displeji uvidíte odskočení, které se používá na začátku odstavců - jedná se o důležitou pomůcku hlavně pro psaní ve Wordu. Pro psaní mezery lze využít pravý nebo levý prst, záleží na tom, který prst píše před mezerou poslední znak.

 

Na Sony Ericssonu P990i je psaní pohodlnější, i když je nutno si zvyknout na malé klávesy, které jsou modře podsvíceny po celé své ploše. Psaní na tomto smartphonu je velmi podobné jako u Sony Ericssonu M600i. Ukazováčky přidržují telefon a palce píší, každý na své polovině. Klávesy mají jistý stisk, jsou vyrobeny z pevného plastu, jedinou nevýhodu vidím v tom, že  klávesy jsou moc blízko sebe. Již při prvním použití klávesnice nešlo napsat jedinou větu, kde by nebyla chyba a to nemám velké prsty. Doufejme, že to bude otázka zvyku. Pokud pro psaní využíváte "polštářek" palce, u krajních znaků (Q,A a P) budete muset využít nehet, pokud si nechcete vykloubit prst. Model P990i dále nabízí vnější alfanumerickou klávesnici, jenž je umístěna na flipu telefonu. Klávesy jsou obdélníkového tvaru se zaoblenými hranami. Jejich popisky se nachází nad klávesami a jsou bíle podsvětleny. Jejich ovladatelnost je výborná, vždy víte, že jste stiskli klávesu, s překlepy se nesetkáte.

Psaní na softwarové klávesnici

Psaní softwarovou klávesnicí si můžete aktivovat, když zadáváte písmena nebo číslice - ikonu klávesnice najdete ve stavovém řádku poblíž indikátoru baterie. Virtuální klávesnice zabírá větší polovinu displeje, k dispozici máte tři řádky textu, zbytek místa vyplňuje klávesnice. Její zajímavostí je, že je QWERTZ. Budete-li chtít kombinovat psaní na kolébkové klávesnici s virtuální klávesnicí, dejte si pozor na znaky y/z. Mohlo by se stát, že si je spletete a místo znaku "z" budete ve vašem dokumentu psát písmena "y".Softwarová klávesnice je počeštěná, v jejím horním řádku lze nalézt některá písmena české abecedy s diakritikou: č, ď, ě, ň, ů, ř, š, ť a ž. Psaní se přepíná mezi jednotlivými znaky (abc), písmeny s diakritikou (áëó) nebo čísly (123). Zadáváte li například čas hodin, u čísel naleznete také pomocné znaky, jako tečku, dvojtečku a mnoho dalšího. Myslím si, ze při psaní delších dokumentů je nejlepší psaní na této virtuální klávesnici. Zatím jsem vsak neměl možnost vyzkoušet, jak by to vypadalo v případě jízdy autem. V této situaci by možná nešlo použít dotykové pero a proto je nejlepší volbou klávesnice.

  

Píšeme na virtuální klávesnici Sony Ericssonu P990i a M600i

Psaní perem na dotykovém displeji

Nevyhovuje-li vám ani jeden z předchozích způsobů, je zde také možnost rozpoznávání napsaných znaků na dotykovém displeji. Ze začátku to bude pro symbianové začátečníky trochu tvrdý oříšek, ale za krátký čas si určitě zvyknete. Při psaní je obrazovka pomyslně rozdělena černým trojúhelníkem na vrchní část pro psaní symbolů a číslic a na spodní část sloužící pro psaní písmen. Přetáhnete-li písmo přes obě části, napíše se velké písmeno. Přitom nezáleží na způsobu psaní písmena (psací nebo tiskací), důležité je jeho umístění pod čarou nebo přes ni. Sony Ericssony M600i a P990i jsou lehce benevolentní při psaní znaků, na jeden znak existuje hned několik variant psaní. Nechce-li se vám je zjišťovat, základní způsoby psaní jednotlivých písmen naleznete v manuálu k jednotlivým modelům. Lidem s většími prsty bych doporučil psaní na Sony Ericssonu P990i, který nabízí o něco větší stylus a také alfanumerickou klávesnici pro ty, kteří si na QWERTZ klávesnici nezvyknou. Odezva a způsoby psaní nebudu u každého modelu rozvádět, protože jsou úplně stejné a plně dostačující.

Jak psát?

Je jen na vás, který ze způsobů zvolíte. Na hardwarové klávesnici, lze psát i velmi dobře za chůze či v dopravních prostředcích. Naopak, zvyknete-li si na softwarovou klávesnici, píše se na ni velmi rychle, ovšem při psaní v chůzi se musíte zastavit protože perem nestisknete ty správné znaky. Každému jistě bude vyhovovat něco jiného, ale nejlépe je být v jednou způsobu psaní rychlý a zároveň využívat dalších dvou.

Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
Autor: KRTEK Datum: 2006-08-03 17:41:56
power: ja se nebojim, strach a penize jsem niky nemel :-) Ne, tak nezbyva mi, nez si zvyknout, nebude to tak hrozny problem... :-)
. Autor: power Datum: 2006-08-02 18:13:54
Já jsem byl taky dlouho zvyklý na stará PC ale postupem času jsem se nějak adaptoval na QWERTZ. Na mobilu je to opravdu něco jiného neboj.
. Autor: KRTEK Datum: 2006-08-01 11:16:21
tak jsem se docela vydesil, ze P990 tu bude mit QWERTZ klavesnici. Nevite, jestli treba nebude v prodeji u nas i s QWERTY? Mozna to je pro nekoho detail, ale pokud je clovek zvykly na PC jeste z dob, kdy pocitace cesky neumely, tak potom s tim ma problemy, treba jako ja... neumim psat na klavesnici, kde je Z v horni rade a hrozne me to v psani pak zpomaluje, protoze porad musim myslet na preklepy...
Autor: MartinChroust Datum: 2006-08-01 11:01:06
Nejrychlejší je podle mě psaní na softwarové klávesnici
. Autor: Vojtan Datum: 2006-08-01 09:33:16
Troufnete si odhadnout, ktery ze zminovanych rychlosti psani na P990 je vubec nejrychlejsi?(predpokladejme dobrou znalost psani stylusem)Diky... :roll

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >