" />
Recenze datové karty Sony Ericsson GC85 | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Martin Vagner   
Úterý, 5. duben 2005
Sony Ericsson se aktivne angazuje i v oblasti datových karet do notebooku. Tato karta s typovým oznacením GC85 v první rade zaujme tím, ze podporuje rychlá data známá pod oznacením EDGE. Poj?me si ji priblízit.


Prístup na internet pomocí sítí mobilních operátoru je v Ceské republice velmi oblíbený. Hlavní boom vsak prisel s mozností prístupu na internet bez omezení dat. Tedy za pausální poplatek lze brouzdat ci surfovat prakticky kdykoliv. Jako první prisel s neomezenými daty v roce 2003 Eurotel, brzy jej následoval T-Mobile a nyní v breznu 2005 se pridal konecne i Oskar. GPRS tak dnes plnohodnotne vyuzívají tisíce uzivatelu. Sony Ericsson si byl oblíbenosti datových prenosu dobre vedom a uz delsí dobu vyrábí datové karty do PCMCIA slotu, které obsahují dnesní notebooky. Ze starsích si pripomenme napríklad model GC75 nebo GC79. Obe zvládají pripojení k internetu jak pomocí GPRS, tak i pres technologii HSCSD. Druhá jmenovaná se dokonce umí pripojit k bezdrátové síti Wi-Fi.
Nyní prisel na trh výrobce s dalsím typem a to kartou GC85. Ta se lisí hlavne tím, ze jako jediné oficiální zarízení od Sony Ericssonu prodávané v Cesku podporuje technologii EDGE. Ta se také oznacuje jako EGPRS a nabízí az trikrát rychlejsí pripojení k internetu. Jak vsichni víme, tak nasi operátori v tomto smeru nezaháleli a jejich rychlá data jsou jiz v urcitých oblastech prístupná.
TIP! Zajímá vás, jak se operátori staví k pokrytí EDGE u nás? Potom si prectete tento clánek na Mobilmanii.

 

Obsah

Balení karty pripomíná spíse box s filmem na DVD. Oboje je stejné velikosti a tak by se vse mohlo trosku plést. Nastestí vsudyprítomná zelená barva obalu dává jasne najevo, ze jde o výrobek Sony Ericssonu. Po otevrení krabicky najdete na levé strane CD s obsluzným programem, dále v balení najdete rozsáhlý manuál v mnoha jazycích. Bohuzel cestina chybí. Nakonec nechybí samotná datová karta umne ukryta do elegantního hliníkového obalu. Ten vypadá spíse jako okrasná tabaterka. Karta je v krabicce chránena vrstvou molitanu. Nezapomente také na malou anténku s logem Sony Ericssonu, ta je také ukryta v krabicce.

Instalace

Po vyjmutí karty z krabicky je nutné nejdríve vlozit SIM kartu a následne vlozit do PCMCIA slotu, kde se Vám zarízení zahlásí jako nový hardware. Nyní stací jen vlozit CD a spustit instalaci obsluzného software. Na dodávaném CD se nacházela verze Wireless Manageru 3.1.1.1220. Pokud zavítáte na oficiální stránky Sony Ericssonu, tak si lze stáhnout poslední verzi 1518.



Samotná instalace není nijak slozitá, po dokoncení se nainstalují i ovladace karty. Nyní stací spustit Wireless Manager. Ihned se vám u hodin zobrazí ikonka peti tecek, která se po pripojení zmení ve známou ikonku signálu GSM spolu se signálem GPRS. Samotný obsluzný program je velmi jednoduchý a zobrazuje informace o signálu, druhu pripojení a v dalsích oknech také prinásí informace o císlech ulozených na SIM karte a také o SMS zprávách.



Nás bude jako první zajímat ikonka Modify Wireless Connections, zde si totiz vytvoríme mobilní úcet na pripojení. Jak vidíte tak na obrázcích, tak nastavení je velmi jednoduché a deje se v nekolika krocích. Nejdríve zvolíte nové pripojení (Create a new connections) a zvolíte si název pripojení. V dalsím kroku vyberete pripojení pomocí GPRS nebo CSD a také si ze seznamu oznacíte sít, ke které se budete pripojovat. Poslední dulezitá polozka je volba správného APN.
Pro porádek pridávám správné APN pro jednotlivé operátory:

EUROTEL : internet (pausál), gointernet (gokarta)
OSKAR: internet  (pausál), ointernet (oskarta)
T-MOBILE: internet.t-mobile.cz

Po tomto základním nastavení jiz stací kliknout na Connect. Pripojení je pak jen dílem okamziku.

Ostatní funkce a vse okolo



Jak je videt tak základní obrazovka informuje o vsem dulezitém. Lze zde najít informace o operátoru, také sílu signálu jak GSM, tak prítomnosti GPRS. Pokud se nacházíte v míste pokrytí EDGE, tak se to bohuzel nijak nedozvíte.



Jelikoz v karte je samozrejme umístena SIM karta, tak si prímo pres Managera muzete nastavovat napríklad císla sms brán nebo také zámek karty.



Lze také editovat adresár umístený na SIM karte, není problém kontakt pridat ci odebrat. Karta vám bohuzel neumozní telefonovat. O príchozím hovoru se nijak nedozvíte, ackoliv volaná strana slysí vyzvánecí signál. Je to skoda, nebot nekteré neomezené tarify nabízí i volné minuty. Pokud chcete tyto minuty vyuzít, tak vám nezbyde nic jiného nez kartu vlozit do svého telefonu.



S textovými zprávami je uz situace daleko lepsí. Zprávy lze jak vytváret i prijímat. Nechybí podpora dlouhých zpráv.



Kupodivu v nabídce nechybí i podpora GSM Bankingu a podobných sluzeb.

Datová karta Sony Ericsson GC85 nabízí opravdu komfortní prístup na internet. V nastavení si lze zvolit, aby se Manager spustil a ihned automaticky pripojil. Tak se dostanete na internet bez jediného kliknutí. Nevýhodou je samotná anténa. Karta je sice pekne ukryta v tele vaseho notebooku, ale bez pripojené antény se signálu nedockáte. Anténa je malá a dá se samozrejme sklopit podél tela notebooku, ale obcas pak trpí na výpadky signálu.
Zajímavostí je, ze stejne jako jiné nové telefony od Sony Ericssonu jde upgradovat její firmware pomocí internetu. Stací na stránkách zvolit polozku aktualizacní sluzba a nahrát poslední verzi. Bohuzel pri spojení s internetem je nutné zvolit jiné druh, karta pri aktualizaci nebude aktivní.



A co EDGE?

Ano, to je asi to nejzajímavejsí co tato karta prinásí, navíc jde o jediné zarízení Sony Ericssonu prodávané u nás, které tuto technologii podporuje. Vsichni mobilní technoidi budou jiste zvedavy jak si lze pomocí EDGE zpríjemnit zivot na internetu.
Test jsem provedl ve stredu Brna a tak jsem byl sám zvedav jak vysoko s rychlostí vystoupáme. Jak je vsude avizováno, tak Eurotel se s EDGE specializuje na spatne pokryté cásti uzemí, tedy hlavne mimo mesta. V Brne se tedy prítomnost EDGE nedala ocekávat a taky se potvrdila. U ostatních operátoru vsak byla situace daleko lepsí.
S Oskarem jsem dokázal vystoupat na rychlost 59,2 Kbps, u T-Mobile byla rychlost jeste lepsí a to 73,9 Kbps. Presto so myslím, ze tohle merení je docela orientacní, v reálu je urcite vyssí. Pri brouzdání po webových stránkách se mi zdál rozdíl v rychlosti nacítání stránek oproti Eurotelu s klasickým GPRS daleko vetsí.


Merení rychlosti pripojení: Oskar, T-Mobile a Eurotel

Záver

Datová karta GC85 nabízí opravdu komfortní pripojení k internetu. Není nutné nic slozite nastavovat ci pripojovat. Vzdy jste dílem okamziku automaticky pripojeni. Pokud k tomu pripocteme i moznosti rychlých dat pomocí EGPRS, tak  se výhody jeste více znásobí. Technologie EDGE je u nás teprve na zacátku a tak mnoho mozností spojení neprinásí. Presto její cas urcite príjde a my se muzeme tesit, ze Sony Ericsson snad konecne pridá dalsí zarízení, které budou tuto technologii podporovat.

Datovou kartu Sony Ericsson GC85 lze v internetových obchodech zakoupit priblizne za 8 tisíc korun. Pokud vás zajímají jednotlivé nabídky overených eshopu, tak kouknete sem.



Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
. Autor: Anonym Datum: 2006-11-30 22:22:16
ahoj, mam noutas Acer TM 4500 a po zasunuti do pc slotu mi to nechce najit ani nijak identifikovat kartu. Mam nainstalovane novou verzi manageru stahnutou ze stranek SE a v noutasu XP. Kdyz spustim Wireless manager, tak mi to zahlasi, ze se ceka, na vložení Wireless modemu. Přitom už je tam vložený. Nevíte čim to je? Diky za radu.
. Autor: MIKI Datum: 2006-03-24 13:18:52
Zdravím mám tuto kartu asi tri týdny , ale tragickej sidnál EDGE v Praze jo tak mozná na Venclu . Snazím se sehnal lepsí anténu ,a le nikde jí nemají . Pokud budete nekdo vedet kde se dá zakoupit budu rád za info. 
Díka Michal

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >