" />
Sony Ericsson online synchronizace - jak na to? | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Martin Chroust   
Pátek, 20. listopad 2009
Sony Ericsson uvěřejnil vlastní nástroj k sycnhronizaci dat s webem Sony Ericsson, pří přecházení z jednoho modelů na druhý či ztrátě přístroje tak nepřijde o mnohdy velmi ceněné kontakty.

Přenosti služby:

- pohodlná editace kontaktů, poznámek nebo událostí v kalendáři
- propojení s Facebookem a jeho Kontakty Sony Ericsson
- podporuje téměř všechny telefony Sony Ericsson
- možnost synchronizace s více telefony najednou
- v případě ztráty nebo koupě nového telefonu není nic jednoduššího než v novém telefonu kontakty z webu obnovit

Zápory služby

- zatím vedena jako betaverze
- občas se vyskytne chybová hláška o přerušení spojení se serverem
- jediné, na koho se zapomnělo, jsou XPERIE
- při vkládání narozenin kontaktu, by se mohly automaticky uložit do kalendáře s ročním opakováním


Sony Ericsson na svých stránkách nabízí velmi zajímavou službu, kterou nazývá Uss. Nikde to není přímo řečeno, ale pracovně ji můžeme říkat Uživatelská synchronizační služba, zatím je stále ve verzi BETA, přesto však nevidím důvod, proč ji nepoužívat. Funkčnost je zaručena, snad jen chybí doladit menší chybičky. Pojďme se tedy podívat jaká je možnost online synchronizace pro většinu telefonů portfolia Sony Ericssonu.

Synchronizace (téměř) pro každý model

Službu Uss nalezneme na webových stránkách Sony Ericssonu v záložce Komunita. Úvodním krokem k využívání Uss je registrace na stránkách webu Sony Ericsson. Pokud jste dlouholetými fanoušky této společnosti, jistě už svůj účet máte, nováčci musí projít krátkou registrací. Vaše uživatelské jméno pro přístupu k synchronizační službě bude váš e-mail, který jste uvedli při registraci. Po prvním přístupu ke službě vás uvítá přehledné rozhraní laděné do nových firemních barev Sony Ericssonu. V horní částí stránky je vyobrazeno šest ikon pro vstup do jednotlivých sekcí, kterér budou hlavními přístupovými body do jednotlivých sekcí.

2~55.jpg 1~57.jpg 3~53.jpg

Prvním krokem, který je třeba udělat je samotné nastavení synchronizace. Protože právě používám Sony Ericsson Satio, budu dále v recenzi zmiňovat způsob synchronizace právě pro něj. U jiných telefonů, zvláště těch na platformě A200 a starších bude způsob synchronizace v telefonu rozdílný. Nejdříve je potřeba z obsáhlé nabídky vybrat váš používaný přístroj, v nabídce naleznete prakticky téměř každý model od doby T68i (včetně), jediné přístroje, které nejsou z portfolia Sony Ericssonu podporovány jsou XPERIE s Windows Mobile. Je to škoda, hned bych tuto službu využil v praxi pro přenos kontaktů a důležitých údajů mezi svou X1 a Satiem. U každého přístroje pak vidíte, jaké položky je možné sesynchronizovat, konkrétně u Satia úkoly, kontakty, poznámky a události.

4~48.jpg 5~49.jpg 6~43.jpg

Ve druhém kroku zadáte vaše telefonní číslo v mezinárodním formátu, na které vám dorazí konfigurační SMS zpráva, nezapomeňte si zapamatovat čtyřmístný kód, který se zobrazí na displeji, budete ho potřebovat pro potvrzení nastavení. Pokud kýžená SMSka nedorazí hned, nepropadejte panice. V mém případě zpráva nedorazila, tak jsem odeslal dva požadavky o nové odeslání. SMS pak dorazila asi za 15 minut a za 10 hodin dorazily zbylé dvě. Raději tedy doporučuji počkat pár hodin na první zprávu a až potom řešit co dál. Pokud ani po opětovných požadavcích zpráva nedorazí můžete si na stránkách nechat vyjet manuální nastavení. Je toho ale hodně, takže vždy preferujte nastavení konfigurační zprávou, má to využití jen v krajní nouzi. Jakmile máte nastavení přijato, můžete přejít k synchronizaci.

Internetová synchronizace i bez potřeb internetu

V posledním kroku se dozvíte jak na vašem telefonu provést první synchronizaci. U Satia musíte přes hlavní menu do sekcí Nastavení - Připojení - Přenos dat - Synchronizace, kde na vás bude čekat přednastavený profil Sony Ericsson. Zde si můžete vybrat, jaké položky chcete sesynchronizovat popř. upravit aktivní profil. Zde se hodí jen zmínit možnosti úpravy síťového připojení, aby jste mohli synchronizovat i bez datového tarifu vašeho operátora. Pokud máte počítač či notebook s Wi-Fi, můžete vytvořit ad-hoc wi-fi síť se sdílením internetu, v telefonu pak můžete implicitně nastavit, který přístup na internet má použít. Za zmínku stojí dále jen možnost typu synchronizace, defaultně nastavený obousměrný (aktuální jsou jak údaje na internetu, tak v mobilu) je asi to nejlepší možné řešení. Tedy, co upravíte na webu se při synchronizaci převede do mobilu a naopak. Nyní již stačí jen zvolit položku Možnosti - Synchronizovat a vyčkat na potvrzení synchronizace. Pak už jen stačí opět se přihlásit na stránkách Uss.

Možnosti webového rozhraní

Hlavní zobrazení nabídne již zmíněnou paletu ikon, vlevo dole je přímé propojení na aplikaci Kontakty Sony Ericsson ve službě Facebook. Ke kontaktům se zde automaticky přiřadí odpovídající Facebook účet, můžete je zde také upravovat. V pravé spodní části pak máte resumé sesynchronizovaných údajů. Ve svém internetovém seznamu kontaktů můžete přidávat, mazat, editovat a slučovat duplicitní kontakty. Při tvorbě kontaktu můžete přidat takřka neomezené množství čísel, narozeniny, tři adresy, několik e-mailových adres a webové stránky. Přímo z počítače můžete ke kontaktu uploadnout a přiřadit fotografii nebo vyhledávat kontakty. Pokud provedete změnu určitého kontaktu na webu i v telefonu, přednost získává varianta z telefonu, změny na webu se zruší.

10~29.jpg 7~39.jpg 8~36.jpg

Kalendář umožňuje zobrazení v denním, týdenním a měsíčním náhledu, všechny události zobrazí také ve formě seznamu. Nové položky (událost nebo úkol) mohou být opakované, lze u nich nastavit i připomenutí předem. Záložky si můžete prohlížet ale také sdílet pomocí komunitních sítí, jedním kliknutím je tak můžete sdílet ve službě Delicious nebo na Facebooku. Poznámky jsou grafiky přehledné, jsou ve formě jakýchsi barevných lístků (k dispozici je 9 barev), které se také mohou zobrazit ve formě seznamu. U webového rozhraní je můžete překládat různě přes sebe a barvy vám mohou třeba pomoci se signalizací priority.

9~34.jpg 11~25.jpg 12~27.jpg   

Záložka aplikace nabídne zatím jen jednu, Můj obsah. Je to vlastně prostor, do kterého můžete ukládat obrázky a videa, který bude zobrazen jak v telefonu tak na webu. Maximální velikost souboru je 1 MB. Do tohoto webového prostoru můžete navíc odesílat obrázky a videa e-mailem (je zde uvedena vyhrazená e-mailová adresa), můžete si zde vybrat, od jakých pěti e-mailových stránek mohou být obrázky přijaty. Synchronizovat můžete více telefonů zároveň, pokud například používáte více Sony Ericssonů, mohou mít všechny aktuální údaje. Pokud přecházíte ze starého telefonu na nový, stačí deaktivovat synchronizaci pro starý telefon a nastavit nový.

Jen doladit drobné detaily

Se službou Uss jsem velmi spokojen, nabídne přehledné rozhraní, možnost dostat se k vašim kontaktům takřka kdykoliv a organizovat svůj čas přehledněji není k zahození. Navíc, pokud máte počítač s Wi-Fi a internetem (a telefon podporující Wi-Fi), nepotřebujete ani datový profil v mobilu. Zbývá již jen doladit drobné detaily, jakým je například občasné vypadávání spojení, a můžeme mluvit o bezchybné webové službě s propojením s komunitními sítěmi, které hýbou světem.


Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
Autor: Kosabek Datum: 2009-11-21 21:10:27
Tak jsem to zkusil synchronizoval jsem C905 Pak jsem přendal sim do Satia a synchronizoval ovšem mimo kontaktů se nic nesynchronizovalo takže jsem pěkně vše do kalendáře musel zapsat ručně nevím kde jsem udělal chybu.Zkoušel jsem to pětkrát se to tvářilo že se to synchronizuje a pak nic.Takže jsem si satio opět synchronizoval abych tam měl vše a jak bude noví firm tak aktualizuji a pak zkusím opět synchronizovat snad to půjde a nebudu muset vše zapisovat znovu.
Autor: v6ak Datum: 2009-11-21 12:14:34
Asi se budu podepisovat, nejsem LeeRass. 
v6ak
Autor: LeeRasS Datum: 2009-11-21 09:20:23
Heslo lze získat i z ručního návodu nebo z mobilu pomocí copy&paste (aspoň na mé G502). 
K Windows Mobile: Díval jsem se na http://en.wikipedia.org/wiki/SyncML#SyncML_client_connectors_and_plugins a asi by šlo použít mimo jiné 
https://www.forge.funambol.org/download/# , který je patrně zdarma. (Té poznámky o Funambol nebo jiném SyncML kompatibilním serveru si nevšímejte, Sony Ericsson server patrně bude SyncML kompatibilní.)
. Autor: mipa87 Datum: 2009-11-20 17:57:16
Služba se mi velice líbí a rád ji používám. Mimochodem vše jde synchronizovat i s programem Sony Ericsson PC Suite, stačí v menu Synchronizace nastavit synchronizaci se serverem online (stačí vyplnit stejné údaje, které přišly v SMS) a vše se velmi rychle a zadarmo synchronizuje. Jediný problém byl v získání hesla, protože se v mobilu ukrývalo za hvězdičkami, ale lze ho získat pomocí nástroje Klávesnice telefonu z programu MyPhoneExplorer (stačí v mobilu najet na položku Heslo a program heslo odkryje do čitelné podoby).
Autor: v6ak Datum: 2009-11-20 14:34:05
Nemám X1 ani X2, takže nevyzkouším. 
Jinak podle FAQ to vypadá na SyncML.
Autor: Curuj Datum: 2009-11-20 11:05:44
to by sa mi celkom hodilo. dobrá služba. ale C510 nemá wifi a dáta zaplatené nemám :grin
Autor: MartinChroust Datum: 2009-11-20 09:23:54
Pokud zjistíte, že jsou podporovány, nastavíte připojení a sesynchronizujete, dejte vědět i se screeny. Pokoušel jsem se o to ale nenašel jsem řešení, pokud ho najdete vy, klidně článek dodatečně upravím
Autor: v6ak Datum: 2009-11-20 08:27:58
Xperia (X1, X2)? Neříkejte mi, že to na ní nepojede. Zcela určitě to dělají pomocí ActiveSync nebo SyncML. První je AFAIK od Microsoftu (=>divil bych se nepodpoře) a na druhý, pokud není nativně podporován, určitě bude nějaká aplikace. Možná chybí ruční nastavení a automatická sms, ale to neznamená, že X1 a X2 nejsou podporovány.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >