" />

Forum

Sony Ericsson Satio: Idou dostává novou tvář (preview) | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Martin Chroust   
Pondělí, 1. červen 2009
Sony Ericsson odhalil specifikaci očekávaného přístroje, kterému teď nemůžeme říkat jinak než Satio, tak zní produktové označení.

 

Po dlouhé době nevědomosti jsme se konečně dočkali, i tak by se dal popsat příběh Sony Ericssonu Satio, kdysi familiérně označovaný jako Idou. Všichni jsme očekávali číselné označení, což se nestalo, takže nevím proč se změnil název, Idou bylo již zažité. Jedná se o zařízení o rozměrech 112 x 55 x 13,3 mm a hmotností 126 gramů. Podstatnou část čelní plochy zabírá 3,5" nHD TFT displej s podporou 16,7 milionů barev a rozlišením 640 x 360 pixelů. Displej je v širokoúhlém formátu 16:9, což přímo vybízí ke sledování filmů či prohlížení fotografií. Displej je však rezistivního typu, na multitouch tedy můžeme zapomenout. Pod displejem nalezneme pouze tři klávesy, další se nacházejí na pravém boku přístroje. Jsou zde umístěny klávesa pro ovládání hlasitosti, klávesa pro spuštění natočených videosekvencí či spoušť fotoaparátu. Na pravém boku je umístěn manuální zámek telefonu a konektor Fast Port. Zadní strana příliš designových výstřelků nenabídne, pod krytkou je umístěna jako u prvního mobilního telefonu na světě čočka 12,1 Mpix fotoaparátu, která si poradí jak s xenonovým přisvětlením, tak i s autofocusem (popř. touch focusem). Díky vestavěné aGPS můžeme nejen používat navigaci (v základu jsou připraveny Google Maps) ale také přidávat k nafoceným snímkům souřadnice (tzv. geotagging). Mezi další fotografické predispozice modlu patří 12x digitální zoom formou výřezů, automatické rozpoznávání obličeje, úsměvu, redukce červených očí nebo stabilizátor obrazu. Sony Ericsson navíc tvrdí, že z telefonu půjdou vytisknout kvalitní fotografie formátu A3.

Satio_comp_1009~0.jpg Satio_FRONT_ANGLED_VERTICAL_SILVER.jpg Satio_FRONT_VERTICAL_SILVER.jpg Satio_RIGHT_SILVER_R4.jpg  Satio_BACK40H_CLOSED_SILVER~0.jpg Satio_BACK_CLOSED_SILVER.jpg         
Sony Ericsson Satio je prvním telefonem Sony Ericssonu, který pracuje v operačním systému Symbian S60 5th edition, nevíme však, jaký procesor byl použit. Na animovaném pozadí pohotovostního režimu bude umístěno pět záložek, ve kterých rychle najdete to nejpotřebnější. Jak jsme již mohli vidět na prototypech Idou, je uživatelské prostředí velmi rychlé a svižné, doufejme, že tato vlastnost setrvá i do finálních produktů. Již v základu nabízí telefon propracované organizační funkce, zahrnující budík, kalendář, poznámky či prohlížeče a editory dokumentů. Co bude v softwarové výbavě chybět půjde jednoduše doinstalovat. Mezi hlavní zábavní funkce budou patřit převážně 3D a pohybové hry (využívajíc podpory OpenGL), sekce Média bude sdružovat všechen multimediální obsah v přístroji a právě odsud bude umožněno přehrávání hudby a filmů. Vhod jistě přijde i TV výstup. Hudební přehrávač souborů MP3/AAC dokáže zobrazit album interpreta, přehrávat hudbu bezdrátově (bluetooth profil A2DP) či využít ekvalizér. Funkční nabídku doplňuje aplikace pro rychlý přístup na web YouTube, TrackID či FM rádio s RDS. Je škoda, že výrobce u nového modelu nepoužil standardní konektor miniUSB, každopádně bude možné s okolím komunikovat přes USB kabel, bluetooth nebo Wi-Fi. Co se týče mobilních datových připojení bude umožněno, v případě podpory sítě, vybírat mezi GPRS, EDGE či UMTS s HSDPA. Připraven je webový prohlížeč WebKit s podporou záložek a RSS čtečkou.
Po komunikační stránce nelze novince nic upřít. Je zajištěna podpora textových i multimediálních zpráv a také e-mailů. Při psaní textů bude umožněno psaní na virtuální QWERTY klávesnici, která může být zobrazena v režimu na výšku i na šířku. Díky podpoře akcelerometru bude převrácení obrazu chvilkovou záležitostí. Další možností je rozpoznávání psaného textu, to však bude vyžadovat stylus, o kterém zatím zdrojové materiály mlčí. Zprávy se budou ukládat do konverzační podoby stejně jako tomu je u operačního systému Windows Mobile 6.1 či novějších telefonů Sony Ericsson. Díky kamerce nad displejem můžeme provádět videohovory, zaručena je i podpora Exchange ActiveSync. Díky rozrůstající se popularitě komunikačního portálu Facebook je v základu připraven i jeho klient. Interní paměť přístroje pojme necelých 128 MB úložného prostoru, v základním balení však, mimo handsfree HPM-77, USB kabelu a nabíječky, nalezneme hned 8GB microSD kartu.

Satio_Front_Horizontal_Black.jpg Satio_Right_Side_Black~0.jpg Satio_Back_Open_Black.jpg Satio_Front_with_Headsets_Bordeaux.jpg Satio_Left_Side_Bordeaux~0.jpg Satio_Back_Closed_Bordeaux.jpg        
Sony Ericsson Satio je bezesporu jeden z nejvybavenějších telefonů poslední doby, který spojuje všestrannou mutlimediálnost s pracovními funkcemi. Na našem trhu se novinka objeví v listopadu tohoto roku za předpokládanou cenu 16 999 Kč ve stříbrné barevné variantě, černá a bordó se na našem území prodávat nebude. Podle mého názoru je předběžná cena za Satio příliš vysoká, je jasné, že si jej pořídí především mobilní nadšenci a skalní fanoušci, záchranou pro Sony Ericsson se podle mě nestane.


Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >