" />
Dlouhodobé zkušenosti se Sony Ericssonem M600i: Bílá u mě zvítězila | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Martin Chroust   
Úterý, 21. listopad 2006
Již delší dobu je mým telefonem model M600i a tak vám přináším mé poznatky z jeho dlouhodobého užívání.


 

Tip: Hledáte-li recenzi Sony Ericssonu M600i, zavítejte sem. 

Rozhodl jsem se koupit bílou barevnou variantu, budu tedy barevně popisovat právě její design. Sony Ericsson M600i je bílá krabička o rozměrech 107x57x15 mm, která velmi dobře sedne do dlaně. Telefon používám již několik měsíců, a i přesto se na čistě bílém krytu neobjevila žádná skvrna. Snad možná jedna, od inkoustu, ale stačilo skvrnu přetřít čistým lihem a bylo po problému. Konstrukce je stále pevná, jako při koupi telefonu. Telefon bych po stránce kvality hodnotil téměř na výbornou. Říkám téměř, protože telefon na rovné ploše neleží úplně rovně, houpe se zprava doleva. Na vině jsou zadní "nožičky" - jedna z nich je kratší a proto telefon nemá na rovné ploše stabilitu. Rada je podle uživatelů prostá: "vzít pilník a podle potřeby lehce upilovat jednu nožičku" - to by se ale telefonu za 12 tisíc mělo vyhýbat obloukem. Zadní kryt baterie se neprohýbá, těsně přiléhá k baterii - dokonce až tak těsně, že jsem si při několika sundáních zadního krytu sedřel nápisy z baterie pod ní. Zde nemám co vytknout. Baterie typu Li-Pol je obdařena kapacitou 900 mAh, se kterou mi přístroj vydržel průměrně 4 dny v pohotovosti (na noc jsem nevypínal, občasné přehrávání hudby, několik zpráv denně, občasné telefonáty, žádná data).

Displej telefonu  podporuje QVGA rozlišení (240x320 pixelů) a je o milimetr zapuštěný pod okolní povrch, čímž je zabráněno jeho přímému poškrábání. I tak je jeho povrch velmi náchylný ke škrábancům, takže doporučuji včasné pořízení Brando fólie na displej - displej je chráněn a ovladatelnost je zachována. I já jsem se musel po kratší době bez fólie rozhoupat k jejímu pořízení. Při psaní na displeji jsem udělal rychlý pohyb vlevo a první rýha byla na světě. Dalším neduhem displeje je to, že na sluníčku se z něj stává zrcadlo, nejde na něm takřka nic poznat a proto si musíte stínit rukou displej, což je velmi nepraktické a nepohodlné. Ovšem v horších světelných podmínkách telefon uchvacuje svítivostí displeje i dokonalým modrým podsvětlením QWERTY klávesnice. V menu přístroje lze zvolit intenzitu podsvětlení, při stoprocentní si lze telefonem svítit na cestu - přisvětlovací dioda není potřeba.


  

Tím se dostáváme k mnohokrát položené a mnohokrát odpovězené otázce - proč M600i nemá fotoaparát? Odpověď je nasnadě - jakožto manažerský telefon je telefon určen také pro pracovníky společností, kde by šlo telefonem s fotoaparátem vynášet citlivé informace. Na M600i jsem přecházel ze Sony Ericssonu W800i a fotoaparát mi vůbec neschází. U Sony Ericssonu M600i není potřeba, je to pracovní telefon a pro mě dobrým základem k Symbianu, který se díky zakoupení společnosti UIQ Technology bude u Sony Ericssonu, doufáme, objevovat častěji. Na zadní části telefonu nalezneme tedy jen modrý reproduktor a vlisovaný název výrobce. Levý bok telefonu je lemován stříbrným plastem a nalezneme zde kolečko Jog-Dial a klávesu pro návrat zpět plnící stejnou funkci jako u Sony Ericssonů bez operačního systému. Kolečko Jog-Dial má pouze tři směry, pro pohyb nahoru a dolů či stisknutí pro potvrzení. Ze začátku používání je kolečko tužší, ale časem je scrollování jemnější. Na pravé straně je umístěno hardwarové tlačítko, jemuž lze přiřadit jednu ze šesti nabízených voleb, přiřadil jsem si zde vstup do pohotovostního režimu, čehož využívám nejčastěji. Dále je zde umístěn slot pro paměťové karty Memory Stick Micro. V základním balení je obsažena karta s kapacitou 64 MB, což je pro multimédia nedostatečné. V této situaci bych se přimlouval za to, aby v základním balení nebyla obsažena raději žádná paměťová karta než ta s tak malou kapacitou. Nyní používám 1 GB kartu M2 a 64 MB leží v šuplíku.

  
  

S dotykovým displejem jsem měl tu čest poprvé (nebyl jsem vlastníkem P800, P900 ani P910i), a je to jedna z předností tohoto chytrého telefonu. Dotykové pero je vloženo v levé části zadního krytu, proti čemuž se objevilo hodně záporných reakcí uživatelů, kteří si zvykli z předešlých modelů na pero umístěné vpravo. Současné umístění si ale i přesto nemůžu vynachválit, pero stačí levým palcem vysunout, chytit pravou rukou a začít jej hned používat. Naštěstí není dotykové pero vždy potřeba. UIQ3 má výhodu v tom, že všechny základní ovládací prvky jsou natolik velké, že není problém je ovládat prsty - dotykové pero tedy není vždy zapotřebí. Při psaní zpráv jsem ze začátku používal jen softwarovou klávesnici, ale asi po měsíci používání jsem bezmyšlenkovitě přešel na tu hardwarovou, na které se mi píše velmi dobře. Na M600i lze psát také rozpoznáváním psaných znaků, ze začátku je to zdlouhavé, ale naučíte-li se psaní všech znaků (které se od psaní na papír téměř neliší), psaní perem pro vás nebude problém.

  
  

Co se stability systému týče, jsem taktéž spokojen. Telefon se mi za celou dobu používání restartoval jen jednou (když jsem první den aplikace jen otvíral a žádnou nezavíral), jednou se operační systém zasekl, musel jsem vyndat baterii. Jinak systém šlape jako hodinky. Po updatu firmwaru(na zatím poslední R9A002) je stabilita ještě lepší, při zaplněné paměti telefon automaticky uvolňuje využívané aplikace. Přesto stále není zcel vše ideální. Hlavně velikost RAM po spuštění systému je stále nedostatečná. Některé složitější aplikace a kupodivu i jednoduché javovky zabírají více paměti než bychom si přáli.

   

Tip: Změnou ikonek na hlavním displeji se důkladněji zabývá tento článek 

Základní zobrazení tvoří pozadí s menu Dnes a pěti ikonami. Na hlavním displeji se také zobrazuje datum, čas, aktivní budík, případně přehrávaná hudba, intenzita signálu a baterie a stavové ikony. Menu Dnes se skládá z rolovací nabídky, kde jsou uvedeny všechny naplánované události na aktuální den (kalendář, úkoly nebo doručené textové i e-mailové zprávy či zmeškaná volání). Každé z pěti ikon na hlavním zobrazení může být přiřazena odlišná funkce než jsou standardní (tj. tel. seznam, kalendář, kontakty s rychl. vol., zprávy, vstup do menu). Každá ikona může mít také odlišný vzhled než je standardní, stačí do telefonu nahrát ikony podle vašeho gusta. Hlavní menu je maticové, je tvořeno devíti ikonami (nebo lze použít zobrazení v seznamu), dále lze samozřejmě přidávat vlastní složky. V nabídce Multimédia nalezneme internetový prohlížeč, RSS čtečku, galerii obrázků nebo záznam zvuku. Galerii obrázků bych spíše čekal u modelu s vestavěným fotoaparátem, k RSS čtečce a internetovému prohlížeči výhrady nemám, absolutní spokojenost.

  

Telefon umí přehrávat jak hudbu, tak i videa. Kvalitní videa ve formátu MP4 vypadají nejlépe na full screenu, máte-li ve videu i správně vložené titulky, lze je bezproblémově přečíst. Přehrávač hudby je v mém případě ale častěji využíván. Je dokonale propracován, ovládací klávesy jsou velké, takže je lze ovládat i palcem. Ekvalizér nabízí výběr z 11 předpřipravených nastavených voleb pojmenovaných podle hudebních stylů (včetně MegaBassu - ten jsem doposud málo používal, při poslechu u standardních sluchátek je nepoužitelný). Nemusíte mít Walkman W950i, abyste na mobilu měli obal přehrávaného interpreta - stačí, abyste do složky ke každému albu přidali obrázek bookletu (rozlišení si telefon sám automaticky upraví). To, že je hudba přehrávána, lze zjistit i v základním zobrazení, zde v horním pruhu roluje název skladby a čas skladby).

  

V menu zábava jsem nikdy nevyužil funkce MusicDJ - v telefonu jsou přednastaveny celkem kvalitní melodie, jako vyzváněcí tón lze použít i hudbu ve formátu Mp3, takže není nutno tvořit či upravovat hudbu přímo v telefonu. Největší využití grafiky telefonu poskytuje hra Vijay Singh Pro Golf 3D. 3D golf je velmi propracovanou hrou, jak po stránce ovladatelnosti tak i v hratelnosti. Při hraní hry dodnes nevycházím z úžasu, graficky je hra opravdu výborně zpracovaná. Druhou hrou pro krácení času je QuadraPop - tetris na motivu padajících dílků UFO. Prohlídka telefonu je ukázkové video, které lze z telefonu odstranit. Při používání telefonu jsem nikdy nevyužil položku v menu s názvem Telefon (vytáčet můžu ze základního zobrazení, stejně tak i zobrazovat protokol volání). Je škoda, že jednotlivé položky v hlavním menu nelze měnit či uspořádat podle svého.

  

Zprávy se na telefonu píší třemi způsoby. Lze využít rozpoznávání znaků, kdy jsou znaky vcelku přesně reprodukovány, lze psát na softwarové i hardwarové klávesnici. Každý uživatel telefonu si zvykne na ten nejlepší způsob, který mu vyhovuje. Já jsem zpočátku začínal na softwarové klávesnici, ale ta hardwarová mě učarovala. V recenzi Sony Ericssonu M600i jsem se zmínil, že mi nejvíce vyhovuje psaní na softwarové klávesnici, postupně jsem ale začal psát právě na té hardwarové, a dnes na ní píši minimálně stejně rychle jako předtím. Také mě zaujalo to, že model P990i používá počeštěnou čili QWERTZ klávesnici, zatímco u M600i si musí uživatel zvyknout na anglickou QWERTY. Písmena Z a Y jsou mými nejčastějšími překlepy a to platí až doposud, v tomto ohledu jsem si na klávesnici ještě nezvykl. České znaky s diakritikou jsou řazeny průběžně mezi ostatními znaky s diakritikou. Možná,že by bylo lepší, kdyby se diakritika jazyka zvoleného v telefonu řadila hned za písmena na klávesách (E pak é, ě a pak další), bohužel, hledání diakritiky mezi mnoha písmeny zpomaluje psaní, což vidím jako mínus... Psát můžeme také s aktivní volbou prediktivní text, editor nám nabízí pravděpodobná slova v liště, mezi nimi se pohybujeme klávesami s šipkou a křížkem. Jako hlavní slova nabízí slova, která byla použita při psaní několika předešlých zpráv (telefon mi namixoval dvě zprávy dohromady, což vyšlo docela legračně). K této funkci jsem však osobně "nepřirostl."

  

Tip: Nevíte, jak na displej umístit booklet přehrávaného alba? Zde najdete vše potřebné. 

Kalendář podporuje zobrazení denního, týdenního nebo měsíčního náhledu. Do kalendáře lze přidávat čtyři druhy událostí: Schůzka, Upomínka, Celodenní událost či Výročí. V sekci Kancelář objevíme soubor dokumentů Quick Office, který slouží pro tvorbu souborů *.doc a *.txt (QuickWord) či *xls (QuickSheet). Oba editory nabízejí základní formátovací funkce textu, bohužel podpora vkládaní obrázků chybí. QuickWord lze využít například k psaní článků na cestách pro redaktory, ale znovu musím zmínit řazení písmen s diakritikou mezi ostatní písmena. Aplikace PDF+ slouží k prohlížení dokumentů *.pdf, jejich editace však možná není. Jako velmi užitečnou funkci hodnotím grafické poznámky, tam lze rychle načmárat prakticky cokoliv. Lze také brát jako jednoduchý obrázkový editor - lze kreslit šestnácti barvami, čtyřmi tloušťkami nebo gumovat. Samozřejmě že lze vkládat také textové poznámky, ale proč, když máme k dispozici dotykový displej? :-)

  

U každého kontaktu lze nastavit šest telefonních čísel a mnoho dalších informací. Paměť na kontakty je sdílená, stejně to platí i u zpráv, které ukrajují místo z interní paměti telefonu, jejíž kapacita čítá 80 MB. Ve složce Nástroje najdeme užitečné funkce, jako například kalkulačku, která mimo hlavních funkcí (+,-,* a /) nabídne také odmocninu. Konvertor jednotek dokáže převádět mimo jednotek vzdáleností, objemů, teplot, rychlostí, ploch, také měny (při zadaném aktuálním kurzu). Stopky pracují s osmi mezičasy, časovač odpočítává čas. Ve Správci souborů si můžete procházet složky, je dělen na sekci paměť telefonu a paměťová karta, ale to už jsme se dostali do podrobných charakteristik, zajímají-li vás více funkce telefonu a ne jen zkušenosti, zde je naše recenze.

Datové funkce pro mě nejsou příliš důležité,  proto mi s postřehy pomohl Martin Vagner:

Sony Ericsson M600i je také vyníkající nástroj pro datování, což je způsobeno také tím, že podporuje příjem dat pomocí UMTS. Je jen škoda, že rozvoj sítí třetí generace je tak pomalý. Pokud však vaším oblíbeným operátorem je O2 a pohybujete se někde v okolí Prahy či Brna, tak data potečou rozhodně rychleji. Oproti GPRS je rozdíl víc než patrný. Je škoda, že UMTS není možné použít pro videohovory. Výrobce sice popisuje, že to jednosměrně možné je, nicméně nám se to nikdy nepodařilo.

Díky plnohodnotné hardwarové klávesnici je telefon výborně použitelný pro práci s emaily. Při nastavení nového účtu se položka e-mailu zařadí do menu zpráv a tak ji máte stále po ruce. Možností nastavení je spousta, e-maily lze v pravidelných intervalech stahovat nebo pracovat s přílohami. Integrovaný e-mail není špatný, přesto mi více přirostla aplikace ProfiMail, která je již také překonvertována pro UIQ3.

Integrovaný internetový prohlížeč je Opera. I ta nabízí spoustu vylepšení, práce ve full screenu či naležato. Klient není špatný, přesto má stále drobné mušky, je škoda, že jej nebude možné upgradovat. Budeme muset vyčkat s čím přijde Sony Ericsson v nových verzích firmware. Pokud vám však nesedí integrovaná Opera, tak lze samozřejmě i zde otestovat Javovou Operu Mini. I ta zde šlape jako hodinky a lze ji bez problémů označit jako nejlepší Javovou aplikaci všech dob.

Pro komunikaci s oblíbeným Instant Messengerem lze použít freeware aplikaci Jimm. Ovladatelnost Javy není ideální ve spojení s dotykovým displejem, ale zvyknete si. Další možností je beta verze Agile Messengeru, ten však bude brzy zpoplatněn. Kdo by rád jistotu a nebojí se zainvestovat, pak lze doporučit aplikaci IM+ 

  

Jaké jsou mé závěrečné postřehy? Při zjišťování času musím vždy odemknout klávesy dlouhým podržením boční klávesy, protože spořič hodin zde nenajdeme. Dále musím oželit animované tapety, které se v základní ploše neanimují, stejně tak nejsou animovaná ani schémata. Sony Ericsson umí nastavit dva časy, místní a jiný podle volby. Jednu dobu se mi stávalo, že příchozí doručenka zněla v tomto smyslu: Zpráva odeslaná dne 20.10. 7:00 byla doručena dne 20.10. v 5:00, postupem času se to však srovnalo samo - možná i díky FW updatu. Všechny neduhy na tom nejsou až tak špatně, víme-li, že telefon podporuje Symbian UIQ 3.0, hodně věcí může být vylepšeno aplikacemi, ale zde je další nedostatek. Aplikací je velmi málo, ale postupně se začínají objevovat nové a nové, takže i zde bude brzy lépe. Doufejme, že Sony Ericsson přivede na trh další modely s UIQ 3.0 a tím pádem by se do vývoje zapojilo více vývojářů. S ohledem na dobu strávenou s telefonem si myslím, že jsem koupil dobře a s odstupem času bych si jej koupil znovu a ve stejné barevné variantě Crystal White.

Tip: Zajímají-li vás obrázky černé barevné varianty Sony Ericssonu podívejte se do naší galerie. 

Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
Autor: MartinChroust Datum: 2006-11-22 05:59:51
Ano i přesto si jisty jsem. Nabízí mi komfortnější a rychlejší psaní zpráv, přenosný přehrávač hudby/videa, pronikl jsem do tahů Symbianu a můžu využívat navigaci a další aplikace ... to mi stačí :) stále studuji, a tak na data prostě penízky nejsou ... :)
Autor: Peshi Datum: 2006-11-21 22:12:08
docela me udivuje, ze nepouzivas vubec data ... ja smartphone z 90% vyuzivam na maily, web, icq a dalsi veci, ktery jsou s daty nejak spojeny (google maps, mapy centrum, tomtom) ... jinak by mi docela stacil "hloupy" telefon 
naopak ztrata fotaku by me docela mrzela, kdybych prechazel z W800i ... 
jses si jisty, ze je pro tebe M600i ta prava volba?  

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >