" />
Ekologie + standardni konektory - funkce = Sony Ericsson Cedar (recenze) | Tisk |  Email
Sdileni:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
po¹li na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Friday, 12. November 2010
Sony Ericsson pred priblizne ctyrmi mesici oficialne predstavil svuj prvni hloupy telefon na platforme A200, ktery je vybaveny dvojici standardnich konektoru ve slozeni microUSB a 3,5 mm konektor jack. Puvodne jsme doufali, ze prvni model tohoto razeni bude nekde na vrcholu co se tyka funkcni vybavenosti, Sony Ericsson na to ale sel opacne a z novinky, kterou pojmenoval Cedar, udelal nejlevnejsi telefon na platforme A200. Jestli udelal dobre z pohledu prodeje zatim nevime, kazdopadne za cenu jen mirne presahujici dva tisice korun je Sony Ericsson Cedar kvalitnim, dobre vybavenym a velmi dobre ovladatelnym pristrojem.
16~99.JPG 17~91.JPG 24~75.JPG 30~54.JPG


Nejprve si na zacatek neodpustim malou odbocku smerujici k pouziti standardnich konektoru. Sony Ericsson dlouha leta tvrdosijne pouzival vlastni reseni jak pro konektor, tak treba i pro pame»ove karty. Ackoliv Fast port ma nepochybne i sve vyhody a existuje pro nej spousta rozlicneho prislusenstvi, jeho odchod ze sceny je velmi vitanym. Standardni konektory zkratka maji mnohem vice vyhod, puvodni reseni Sony Ericssonu se navic zrovna nevyznacovalo spolehlivosti. U poslednich telefonu jsem pak casto zazil, ze konektor zlobil i u uplne noveho (a dosud nepouziteho) telefonu. Øeseni v podobe dvojice 3,5 mm jack a micro USB konektor je nejen mnohem spolehlivejsi, ale do budoucna take nesrovnatelne perspektivnejsi. Je mnohem jednodussi mit doma jeden USB kabel a jednu nabijecku, nez mit ke kazdemu telefonu jiny. Pri testovani Sony Ericssonu Cedar jsem vubec nemusel vytahovat propojovaci kabel nebo nabijecku, diky standardnimu konektoru jsem pouzil ten, kterym nyni nabijim X10 a BlackBerry 8520. Z tohoto pohledu je pro me testovani telefonu se standardnim konektorem mnohem jednodussi, navic je zde zkratka naprosta spolehlivost z pohledu mechanickeho reseni. Zatimco zapojeny USB kabel ve Fast portu ma tendenci se hybat a i drobna zmena polohy muze zapricinit ztratu spojeni, microUSB pevne drzi na svem miste a prerusit spojeni je prakticky nemozne.

10~120.JPG 11~113.JPG 16~99.JPG 17~91.JPG
21~85.JPG 27~69.JPG 22~79.JPG 28~64.JPG

Hlavni vyhody:
- vyhodna cena
- pohodlna klavesnice
- standardni konektory
- vysoky vykon telefonu
- platforma A200
- kvalitni displej
- podpora rychlych dat

Hlavni nedostatky:
- hodilo by se vice barevnych variant
- chybi prisvetlovaci dioda
- v baleni by potesila pame»ova karta

32~57.JPG 3~129.JPG 12~107.JPG 13~106.JPG
18~89.JPG 19~86.JPG 23~76.JPG 24~75.JPG

Nyni uz ale k samotnemu telefonu a jeho konstrukci. Rozmery pristroje jsou 111 x 49 x 16 milimetru, vyskou ani sirkou tedy telefon rozhodne nepatri mezi ty male. Prave diky dostatecnym rozmerum se ale velmi pohodlne drzi a praci s nim je skutecne rychla a prijemna. Prijemna je take hmotnost, ktera se zastavila na hodnote 84 gramu, telefon je velmi lehky a snadno se schova do kazde kapsy. Zakladem je dostatecne rozmerny barevny displej s uhloprickou 2,2 palce a rozlisenim 240 x 320 pixelu. Samozrejme je aktivni, velmi dobre citelny na slunicku a je schopny zobrazit az 262 tisic barev. K jeho kvalitam nemam nejmensi pripominku, kvalitni displeje se zkratka stavaji standardem i u velmi levnych pristroju. Zobrazeni je velmi jemne a pro vse oci prijemne. Pod displejem se nachazi skvele dimenzovana klavesnice, u ktere se na chvili zastavim. Sony Ericsson se totiz v pripade modelu Cedar rozhodl zapomenout na experimenty a telefon zkratka obdaril peknou a dostatecne rozmernou klavesnici. Vsechna tlacitka bez rozdilu jsou velmi velka a skvele pohodlna, totez plati take pro ctyrsmerovou ovladaci klavesu s potvrzujicim stredem. Stisk kazde klavesy je velmi presny, doprovazeny tichym cvaknutim, ktere mi dava pri psani naprostou jistotu, ze jsem tlacitko skutecne stisknul. Osobne davam klavesnici maximalni pocet bodu a u telefonu, ktery muze zaujmout mene narocne uzivatele to plati dvojnasobne. Po delsi dobe jsem ml v ruce telefon, ktery ma klavesnici precizni ve vsech smerech.

29~55.JPG 2~125.JPG 4~127.JPG 5~126.JPG
6~118.JPG 7~120.JPG 30~54.JPG 31~58.JPG

Klavesnici tedy uspesne mame za sebou, pojdme se ale jeste podivat na zbytek telefonu. Na spodni hrane najdeme ousko pro provleceni snurky, na pravem boku zase dvojtlacitko slouzici pro regulaci hlasitosti. Tentokrat zde nenajdeme separovane tlacitko pro ovladani spouste fotoaparatu, pri jeho (ne)kvalitach ale ani nebylo potreba. Na horni hrane se nachazi standardni 3,5 mm audio konektor jack, k telefonu si tak muzete pripojit jakakoliv vlasni sluchatka bez nutnosti porizovani nebo pripojovani nejake redukce. Nejvetsi uspech ale nepochybne sklidi levy bok, kde je trochu nenapadne umisteny standardni microUSB konektor. Sony Ericsson tak poprve u nejakeho telefonu na platforme A200 pouzil dvojici techto konektoru a spolehl se vyhradne na standardni reseni. Puvodni Fast port tak konecne odchazi do zaslouzeneho duchodu a spolecnost tim tak trochu zacina novou etapu. Na zadni strane se nachazi pouze napis Sony Ericsson a take cocka integrovaneho digitalniho fotoaparatu. Tentokrat tady nenajdeme zadnou prisvetlovaci diodu, coz je trochu skoda. Pod pevnym zadnim krytem se nachazi baterie s kapacitou 1000 mAh, ktera telefonu zajis»uje dostatecnou vydr (pri mirnejsim pouzivani klidne 4 dny) a nechybi ani slot na microSD karty. V zakladnim baleni ale bohuzel zadnou nehledejte. Konstrukce jako celek je naprosto precizni, nikde nic nevrze, vse je velmi pevne a myslim si, ze telefon ledacos vydrzi.

25~68.JPG 26~63.JPG 20~90.JPG 1~132.JPG
15~104.JPG 14~104.JPG 8~120.JPG 9~118.JPG

Menu je standardne zobrazene formou mrizky dvanacti ikon, muzete si je ale nechat zobrazit take do kruhu nebo sloupce, pripadne vyuzit nektere z nahranych flash menu, kde uz zalezi jen na sikovnosti tvurcu, jak si s menu dokazi vyhrat. Pohyb v menu je velmi rychly pri jakemkoliv zobrazeni, telefon se obecne pri zadne cinnosti nezpomaluje a je mozno se na nej naprosto spolehnout. Dalsi podnabidky jsou jiz jen textove a je mozne se v nich pohybovat pomoci ciselnych zkratek. Asi nikdo si nepamatuje vsechny mozne zkratka, nektere je ale vhodne si zapamatovat, muzete se diky nim velmi rychle dostat k nejoblibenejsim funkcim. Ty si muzete zaradit take do menu cinnosti, ktere se krome toho stara take o spravu aktualne spustenych aplikaci. U telefonu prodavanych nekterymi operatory (typicky napriklad slovensky Orange) je ale toto menu velmi osekane a jelikoz zatim neni prolomena ochrana GreenHeart novinek (jmenovite tedy modelu Cedar, Elm a Hazel), neexistuje zatim zdarma moznost si do telefonu nahrat  originalni firmware respektive jej jakkoliv vice upravovat, jak jsou nekteri z vas zvykli z predchozich modelu. Je to docela skoda, preci jen existuji take zakaznici, kteri si radi s telefonem hraji a zrovna Cedar je na podobne veci po strance hardwaru a vykonu velmi dobre pripraveny.




Pokud zacnete na uvodni obrazovce mackat jednotlive klavesy s cisly, zacnou se vam automaticky filtrovat odpovidajici kontakty z vaseho telefonniho seznamu, ktere okamzite muzete vytocit (mysleno zavolat jim, to vytoceni v jinem slova smyslu muze nasledovat az dodatecne, pokud budete volat treba ve dve hodiny v noci) pripadne mu napsat SMS zpravu. Vse probiha automaticky, nemusite telefonni seznam vubec otevirat a navic to funguje pomoci technologie T9, kazde tlacitko tedy staci stisknout pouze jednou. S touto funkcionalitou jako prvni prisly komunikatory Windows Mobile, na hloupych telefonech Sony Ericsson uz ale take par let funguje a je to velmi chytlava funkce, podobne jako napriklad moznost zalohovat telefonni seznam na pame»ovou kartu. Samotny telefonni seznam je samozrejme vicepolozkovy, ke kazdemu kontaktu muzete priradit spoustu doplnujicich informaci. Kontaktu muzete mit v telefonu az tisicovku, celkovy pocet udaju u nich pak muze dosahnout az hranice sedmi tisic. Samozrejmosti je filtrovani hovoru, skupiny volajicich a dalsi funkce, ktere zprijemnuji telefonovani. Podobne pohodlna prace vas ceka take u SMS zprav, se kterymi si telefon poradi podobne dobre, jako se zpravami multimedialnimi nebo emaily.



Pame» na prijate zpravy je prakticky neomezena, je tak zbytecne jakekoliv zpravy mazat. Zpravy je navic mozne zobrazit ve forme konverzaci, kdy mate vsechny zpravy prehledne rozdelene podle jednotlivych kontaktu, pricemz vidite prijate i odeslane zpravy a vidite, jak vase vzajemna konverzace postupne roste. Samozrejme vas ale Sony Ericsson toto zobrazeni nenuti pouzivat, nicmene mi prijde skutecne mnohem praktictejsi, nez to, ktere jsme drive vidali u vetsiny telefonu. Dlouhe zpravy telefon automaticky rozdeli a pokud to umoznuje telefon prijemce, spoji se u nej zpravy opet do jedne. Emailovy klient je velmi kvalitni, naprosto spokojeni ale budete jen ve chvili, kdy si vystacite s kontrolou jedine schranky. Telefon si poradi s automatickym stahovani a problemem nejsou ani prilohy, problem ale nastava v okamziku, kdy chcete vyuzivat vice schranek. Mezi temi je totiz potreba rucne prepinat a to vubec neni pohodlne. Sony Ericsson Cedar umoznuje vetsinu schranek automaticky nastavit pro prijem a odesilani posty, napriklad svou schranku na Seznamu jsem mel nastavenou za par vterin, zadal jsem sve jmeno a heslo a bylo hotovo. Jen ta kontrola vice schranek by se hodila.




Standardni konektory asi nejvice vyuzijete u hudebniho prehravace. Ten je tradicne na velmi vysoke urovni, nabidne vsechny dulezite funkce, na druhou stranu ani on uz se posledni roky prilis neupravuje a spis stagnuje. Za sebe ale sam moc nevim, co noveho v tomto smeru se da jeste vymyslet, skladby zkratka prehrava, tridit je umi a take jednoducha nastaveni pro nej nejsou problemem, za sebe jej tedy jednoznacne chvalim. Hodne se mi libi moznost upravy vzhledu hudebniho prehravace, funkce se sice samozrejme nemeni, ale vypada to velmi pekne. Chvalim take radio, jeste pred nekolika lety jsem byl jeho horlivym zastancem pro snadne a rychle ziskavani zprav, v posledni dobe me ale nadseni pro nej celkem opustilo. V Sony Ericssonu Cedar  je velmi pekne zpracovane, samozrejme podporuje RDS, bohuzel ale take tentokrat funguje pouze s pripojenymi sluchatky. Muzete si nechat automaticky vyhledat dostupne stanice a ty oblibene si ulozit. Mnohem vice tak vetsina budoucich majitelu vyuzije podporu technologie Java. Diky velmi vysokemu vykonu telefonu, rozsirenemu rozliseni displeje (mozna lepe receno castou pouzivanemu, aby pod tim nekdo nehledal nejaky sirokouhly format) a pohodlne klavesnici je totiz telefon jako stvoreny pro hrani her. Podobne dobra podpora zustava take u aplikaci, telefonu nedelaji problemy ani obsahle slovniky. Nutno ale dodat, ze tohle neni u telefonu Sony Ericsson zadna novinka, se skvelou podporou technologie Java se u nich setkavame uz nekolik let a jsem za to jedine rad. V tomto ohledu mohou vsichni ostatni vyrobci bez vyjimky Sony Ericssonu stale pouze zavidet.



Organizacni funkce se u hloupych telefonu Sony Ericsson v poslednich letech prilis neupravovaly. Zakladem organizacnich funkci je samozrejme kvalitni budik, v podani telefonu Sony Ericsson na platforme A200 se jiz dlouhou dobu muzeme spolehnout hned na petici na sobe nezavislych a navzajem plne nastavitelnych budiku. Komu nepomuze toto, ten ma jiz smulu. Budik chvalim vzdy, chvalim jej i tentokrat. Nasleduje prehledny a jednoduchy spravce souboru, ktery je rozdeleny do tri zalozek podle toho, kterou pame» chcete mit zobrazenu. Nechybi mu zadna podstatna funkce, na rozdil od budiku by si ale nejake inovace urcite zaslouzil, prace s nim totiz neni vzdy nejrychlejsi a ani s mistem nepracuje zrovna setrne, plocha displeje by se jiste dala vyuzit i lepe. Dale zde mame jednoduchy ukolovnik, k jednotlivym ukolum si muzete nastavit take pripomenuti. Ackoliv to malokdo pociti, pame» v tomto smeru neni neomezena a po zadani nekolika set ukolu dosahnete na strop. Dale jsou zde jednoduche poznamky (respektive mymi vlastnimi slovy ukoly bez pripomenuti), odpocet, stopky a kalkulacka. Bohuzel chybi funkce svetlo, telefon totiz nedisponuje prisvetlovaci diodou. Pri organizaci casu vam muze byt napomocne take spojeni s vnejsim svetem, o ktere se stara kompletni podpora rychlych dat, prakticky kdekoliv se tak vzdy pripojite maximalni dostupnou rychlosti, samozrejme s vyjimkou WiFi, kterou u jednoho z nejlevnejsich telefonu Sony Ericsson rozhodne nehledejte. Pripojeni pomoci rychlych dat ocenite napriklad pri prohlizeni internetu, vestaveny prohlizec je dostatecne propracovany, samozrejme si ale muzete stahnout vlastni, vetsina z vas pravdepodobne sahne po bezkonkurencni Opere Mini 5, ktera je k dispozici volne ke stazeni.



Moc veliky duraz se nekladl na fotoaparat a nahravani videa, ono se ale pri cene telefonu rozhodne neni cemu divit. Prestoze fotoaparat nabizi rozliseni pouze dva megapixely a chybi mu autofocus, na snimky porizene za dobrych svetelnych podminek se rozhodne da podivat. Pokud potrebujete zachytit zajimavou situaci nebo treba autonehodu, telefon vam poslouzi velmi dobre. Prace s fotoaparatem je velmi rychla a pohodlna, ono v podstate na tom nebylo moc co pokazit. Krome nejvyssiho rozliseni mate k dispozici jeste dve mensi, nechybi ani samospous» nebo nastaveni vyvazeni bile barvy. Spise na vyzkouseni poslouzi trojice efektu, jejichz projev si muzete prohlednout v poslednim radku fotografii. Podobne nevyrazna je take kvalita videa, ktera nenabizi zrovna vysoke FPS a ani rozliseni neni nejlepsi. Znovu ale opakuji, ze Sony Ericsson Cedar je hned po svem prichodu na trh nejlevnejsim telefonem na platforme A200 a jako takovy ma pravo mit fotoaparat jen zakladnich kvalit.

DSC00001~7.JPG DSC00002~12.JPG DSC00003~13.JPG DSC00004~15.JPG DSC00005~10.JPG
DSC00006~10.JPG DSC00007~12.JPG DSC00008~10.JPG DSC00009~7.JPG DSC00010~7.JPG
DSC00011~10.JPG DSC00012~7.JPG DSC00013~6.JPG DSC00014~11.JPG DSC00015~7.JPG
DSC00018~10.JPG DSC00019~15.JPG DSC00020~9.JPG DSC00021~8.JPG DSC00022~8.JPG



Puvodne jsem po predstaveni Sony Ericssonu Cedar byl velmi zklamany, cekal jsem totiz plnohodnotneho nastupce soucasne dvojice ve slozeni Elm/Hazel, tedy hloupy telefon vybaveny maximem funkci vcetne kvalitniho fotoaparatu, integrovaneho GPS modulu nebo treba si»ove karty Wi-Fi. Sony Ericsson se ale rozhodl jit na to jinak a vysledek za to stoji. Uzivatele navykli na ovladaci prostredi platformy A200, kteri nevyzaduji vyse zminene bonusove funkce, ale hledaji kvalitni a dobre ovladatelny telefon, jiz dale hledat nemusi, protoze jej najdou prave v modelu Cedar. Trosku se ale bojim, ze Cedar bude dosti silnou konkurenci pro telefony z vlastni staje. Za cenu jen mirne presahujici dva tisice korun toho nabizi skutecne hodne. Co telefonu zatim chybi je (alespon u nas) jakakoliv podpora ze strany marketingu. Mame tady kvalitni telefon s dobrou klavesnici, rychlych a logickym uzivatelskym prostredim. Nabizi spoustu sikovnych funkci, pritom si zachovava jednoduchost. Jako bonus ziskate dvojici standardnich konektoru. Kde je tedy hacek? Troufam si tvrdit, ze 99 ze sta potencialnich zajemcu o podobny telefon o nem nikdy neslyselo a nemaji se o nem jak dozvedet. Pritom by se Cedar mohl hodit jak pro deti, tak pro seniory a zdaleka nejen pro ne. Trojici funkci zminenou v tomto odstavci (kterymi se pysni zminena dvojice Elm/Hazel) tolik lidi nepotrebuje a prave pro ty by mohl byt Cedar kvalitnim, peknym a velmi levnym telefonem. Mozna si jeden poridim primo domu, asi ne primo pro sebe, ale libil se nam vsem a urcite tady nebude lezet bez vyuziti moc dlouho. Cedar je totiz take velmi levnou nahradou prvni generace telefonu na platforme A200. Pokud jste tedy spokojeni s platformou, ale vas telefon uz pomalu zastarava a poohlizite se po novem, Sony Ericsson Cedar je kvalitnim resenim.

Sony Ericsson Cedar v cerno-stribrne barve muzete zakoupit na oficialnim e-shopu Sony Ericsson

Sony Ericsson Cedar v cerno-cervene barve muzete zakoupit na oficialnim e-shopu Sony Ericsson

Sony Ericsson Cedar v stribrno-bile barve muzete zakoupit na oficialnim e-shopu Sony Ericsson



Komentáøe
Pøíspìvky vyjadøují názory u¾ivatelù a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si v¹ak právo pøíspìvky odstraòovat.
. Autor: Fila SE Datum: 2010-11-20 11:32:57
Vy, kteri mate Cedar z volneho prodeje, mohli byste prosim napsat, jake ma CDA?
Autor: Aiden Datum: 2010-11-18 11:55:36
Souhlas, taky se mi libi. Nejvic cerveno-cerna kombinace.
Autor: Joza Datum: 2010-11-13 07:00:37
Me se treba telefon libi a dle reaki meho okoli nejsem sam
Autor: Skrblik Datum: 2010-11-12 22:25:23
ano, mozna je to za onu cenu luxusni telefon a treba ma vybornou klavesnici, ale jaksi se zapomnelo na design a ten je hnusnej jak p***l... :x
Autor: v6ak Datum: 2010-11-12 22:01:17
Je to vpodstate novejsi G502/Naite, ne? 
 
Jo, pry ma i widgety.

Pouze registrovaní u¾ivatelé mohou pøidat komentáø.
Prosím pøihla¹te se nebo se zaregistrujte.

 
< Pøedch.   Dal¹í >