" />

Forum

Firmware pro Sony Ericsson G502 - 14 měsíců nic | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Neděle, 30. srpen 2009
Přibližně před 14 měsíci jsem své přítelkyni koupil nový telefon a to model G502. Tehdejší novinka mě hned při uvedení na trh zaujala velmi výhodnou cenou, která se už tenkrát pohybovala na hranici tří tisíc korun, a také rozumnou nabídkou funkcí. Když jsem k tomu přidal konzervativní vzhled, pohodlné ovládání a platformu A200, nebylo co řešit. Jeden zádrhel se ale nakonec objevil.
10~5.JPG 11~3.JPG 17~3.JPG 27~0.JPG 20~2.JPG


Při dlouhodobém testování jsem totiž zjistil, že firmware telefonu má drobné chybky a není zcela dokonale odladěný. To ale není v případě telefonů Sony Ericsson nic výjimečného, spíše je to pravidlem. PRvní verze firmwaru bývají o něco pomalejší a méně stabilní, během pár týdnů či měsíců se ale vydá několik nových verzí a většina neduhů se odstraní. Podobný scénář jsem předpokládal také v případě G502. Z toho, že se telefon občas sám vypne, jsem si nic nedělal, první verze firmwaru zkrátka občas takové bývají. Brzy se většina nedostatků potichu vytratila, aniž bych musel telefon aktualizovat, nový firmware jsem ale vyhlížet nepřestal. Vždy je co vylepšovat a nechat telefon na trhu delší dobu s první verzí firmwaru mi nepřišlo moc rozumné. Nejprve uplynul měsíc, pak čtvrt roku, pak rok a nový firmware se neobjevil. Že by telefon už při uvedení na trh byl tak dokonalý, že žádné úpravy nepotřebuje?Sám jsem až do současné doby nepochopil, proč se model G502 ani 14 měsíců po svém uvedení na trh nedočkal nové verze firmwaru. Chybek, které se občas u telefonu vyskytnou, je sice velmi málo, ale opravu by si zasloužily a také o něco málo vyšší rychlost celého přístroje není nikdy na škodu. Inženýři ze společnosti Sony Ericsson se ale rozhodli, že pro nejlevnější model na platformě A200 pravděpodobně nemá smysl novější firmware vyvíjet. Nakonec se jedna verze firmwaru sice objevila, není ale určená pro náš region a pro necustomizované přístroje. Jelikož už Sony Ericsson ukončil podporu i pro modely C702, C902 a další, které se objevily ve stejném čase, dá se očekávat, že nová verze firmwaru pro model G502 nakonec skutečně nevznikne a telefon se bude s první verzí prodávat a používat dál. Je škoda, že se Sony Ericsson takto postavil k nejlevnějšímu modelu na platformě A200, který je v hodnocení poměru cena/výkon vždy jedním z nejlepších telefonů na trhu. Bohužel ani velká oblíbenost a dobré prodeje tohoto přístroje nedotlačí vývojáře, aby novou verzi softwaru uvolnili. Škoda, tak třeba příště. Majitelům G502 se pak o výše uvedeném screenu z aktualizační služby SEUS II musí i zdát, vždyť jej v této podobě (pokud si odmyslím drobné kosmetické úpravy programu SEUS II) vidí už patnáctý měsíc. A to není zrovna dobrá vizitka pro ty, kteří si telefon Sony Ericsson G502 zakoupili.Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
Autor: jacktalking Datum: 2009-08-30 13:10:50
v6ak: dobrá komedie, opravdu pobavilo :D
Autor: v6ak Datum: 2009-08-30 12:24:37
Především je tu podstatný rozdíl mezi firmwarem a autem. 
Firmware a data: 
1. Data, u kterých nemůže předpokládat konzistenci ani jiné kvality (data od uživatele, od operátorů, ...) musí dostatečně zkontrolovat a špatná data by jej neměla rozhodit. 
2. U dat, která si firmware může ohlídat, se může spoléhat na konzistenci a jiné kvality, ale musí si je hlídat. 
Zde nepočítám speciální použití odporující návodu, například vytažení baterie za běhu. Podle mých zkušeností toho není potřeba. 
K občanskému zákoníku: to je hezká teorie, ale pokud bych to chtěl použít v praxi, ... Když zvážím oficiální možnosti zálohování (např. nemožnost zálohovat java aplikace, vlastní slova pro T9, T9 heuristiku, ...), tak se mi to toho opravdu nechce. Takže na oficiální postupy s***.
Autor: jacktalking Datum: 2009-08-30 11:51:56
v6ak: 
Blbost. Asi jako říct že auto nabouralo samo. Nenabouralo samo, nabouralo s řidičem. 
Chyba firmware a obecně jakákoliv závada je buď z výroby a nebo způsobená ze strany uživatele (zde je možno vědomě či nevědomě). V prvním případe, pokud je chyba firmware z výroby, pak to je na záruční opravu a ne na nějaké podomácké laborování "s firmvérem" (viz občanský zákoník).
Autor: v6ak Datum: 2009-08-30 09:25:54
jacktalking: Pak nejspíš: 
a) buď se chybná data dostala dovnitř chybou firmware 
b) nebo se chybná data dostala dovnitř uživatelem, ale reakce na ně je pak chybou firmware 
 
Čili rozhodně to chyba FW je. 
 
Jinak to jiné FW je R1FA037 hutchison. Nevím, jak to u něj jde s češtinou, ale minimálně českou klávesnici a slovník T9 nahrát lze bez problémů (cs.t9).
Autor: Joza Datum: 2009-08-30 09:15:58
Telefon je přítelkyně, takže mám omezené možnosti na manipulaci s ním. Hlavně jsem ale až doteď tak nějak doufal, že se třeba ten nový firmware objeví... Reklamovat nechci, přítelkyně telefon potřebuje používat a nejsem ten, co by s každou chybou letěl do servisu
Autor: jacktalking Datum: 2009-08-30 09:11:37
Joza: záloha dat a obnovení továrního nastavení jsi zkoušel? Protože pokud to po obnovení továrního nastavení dále nedělá, není to chyba z výroby, ale spíš dat která se dostala dovnitř. Pokud to dělá i po obnovení továrního nastavení, tak to určitě reklamuj :)
Autor: Joza Datum: 2009-08-30 06:20:54
Taky třeba nemáš 3500 SMS zpráv v telefonu :)
. Autor: ObSCurE ScarEcrOw Datum: 2009-08-30 04:24:24
ja mam asi zazracnej kousek protoze ja u nej restart jeste nezazil tuk tuk :)

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >