" />

Forum

HPM-64 - Walkman síla v Cyber-shot balení | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Martin Koťátko   
Pondělí, 2. duben 2007
Sluchátka HPM-64 sice vypadají jako HPM-60, ve kterých byl nahrazen klasický mikrofon mezikusem s Jackem, ale hudební potenciál tohoto kousku sahá daleko výš. Čtěte dále.

Cena a dostupnost

            HPM-64 jsou sluchátka doplňující nabídku příslušenství Sony Ericssonu. Původně měla vzniknout jako levnější alternativa HPM-70, špičkového modelu sluchátek přidávaného k telefonům walkman. Ovšem klesající cena HPM-70 poměry cen obou modelů vyrovnala.  V současnosti se pohybují oba na hranici pěti set korun. I přes již celkem dlouhou prodejní dobu se sluchátka špatně shánějí. Dováží se jich málo a jdou rychle na odbyt. V GSMobilu  je stačí prodat do tří dnů po naskladnění.

 

Konstrukce

            Konstrukce je jedna ze silných stránek tohoto kousku. Při prohlédnutí obrázků z internetu jsem měl obavy hlavně o pryžový lem obklopující sluchátko. Na první pohled by mu člověk tipnul 5 minut bezproblémového nošení, 2 minuty problémů a tři týdny reklamací. Opak je pravdou. Nemůžu sice hodnotit vzhled sluchátek po delším používání, ale při používání jsem nezaregistroval jedinou známku jakékoli vůle gumového proužku.

 

            Vývojáři od Sony Ericssonu dali očividně hlavy dohromady, protože gumový proužek společně s jemnou ocelovou síťkou tvoří stejný komfort při nošení, jako vytvářely u HPM-60 a starších ony nechvalně známé „punčošky“, které nebylo vůbec těžké někde ztratit. Proto logicky žádné návleky ke sluchátkům nedostanete. Ale díky již dříve zmiňovanému proužku je jejich nošení dostatečně pohodlné.

            Nejvýraznější změna oproti HPM-70 je ale samozřejmě návrat k původní konstrukci sluchátka, ale u toho se pozastavím později.

            Design samotných sluchátek je navíc velmi nápaditý. Černé tělo sluchátka se při používání schová ve vlastním stínu, což způsobuje velmi zajímavý efekt.

 

            Spodní díl sluchátek je stavbou téměř úplně identický s HPM-70. Záměrně říkám stavbou, protože barevné provedení je jiné a schází na nich logo Walkman. Což mi z designového hlediska i trochu vadí, protože plocha, kde bylo původně logo, je nevyužitá a každého aspoň trošku esteticky vnímajícího člověka to musí „praštit“ do očí. Hodil by se tu nějaký jiný designový prvek. Záměrně také říkám „téměř“, protože sluchátka mají jinak vypadající klips na upevnění, který na mě pro změnu působil velmi pěkným, decentním dojmem.

 

            Jako druhou nejvýraznější změnu oproti HPM-70 vidím použití malinko jiných umělých hmot na izolaci. Jsou malinko pružnější a nevykazují jedinou známku toho, že by se na nich mohla izolace protrhnout, jako se tomu stávalo na předchozích modelech.

            Ze stejného plastu je také vyroben i konektor pro telefony s FastPortem, který je díky tomu úplně jiný na omak.

 

Hudební vlastnosti

            Ač se na první pohled zdá, že jsou sluchátka jen vylepšené HPM-60, není tomu tak. Kvalita reprodukované hudby se nedá s HPM-60 ani porovnat. Basy jsou silné, dobře vykreslené, vynikají, výšky netrhají uši ani nijak nechrastí. Vyváženost zvuku je na velmi dobré úrovni.

            Ono totiž laicky řečeno „střeva“ těchto sluchátek jsou úplně jiná. Kvalita reprodukované hudby je srovnatelná s tou, která se line z HPM-70. Ba co víc. Vnitřní konstrukce sluchátek je speciálně navržena tak, že se v ní mechanicky zesilují basové tóny, což působí ještě lépe, než také mechanický přenos basových tónů z pryžového špuntíku HPM-70 do ucha. Tomuto efektu říkají u Sony Ericssonu BASSreflex a HPM-64 se tím náležitě chlubí pomocí nápisu na těle sluchátka. Z BASSreflexu jsem nabyl dojmu, že byly HPM-64 navrhovány pro Cyber-shoty, které již neoplývají MegaBassem. Zesílení basů je na podobné úrovni (i když každé jinou cestou). No a MegaBass v kombinaci s BASSreflexem dostává úplně jiný rozměr. Basy jsou ohromně zesílené a přitom plynulé, nechrastí, netrhají se. Akorát se mi zdá, že touto kombinací mohou malinko utrpět některé tóniny mezi výškami a basy. Basový tón takovýto tón rychle a razantně přehluší, což třeba při kombinaci klavír-bicí nemusí působit zrovna dvakrát přirozeně.

 

            Tím se pomalu dostávám ke slibované zmínce o vhodnosti přechodu ze „špuntové“ konstrukce na klasickou peckovou. Myslím si, že přechod byl vhodný a povedený. Kvality HPM-70 co se týče zvuku byly úspěšně převzaty. Jediná poznámka. Špuntíky zaručovaly flexibilní gumové těsnění, takže vaše ucho neprodyšně uzavřely proti okolnímu hluku. To pecky neumí. Ovšem je na každém, jestli to považuje za výhodu, či nevýhodu. Absence špuntů, když už jsme u toho, přináší ještě jednu nespornou výhodu. Špunty v HPM-70 měly schopnost opouštět sluchátka v těch nejnevhodnějších situacích. To se u HPM-64 nemůže stát. Není zde žádná oddělitelná část.

 

Telefonování

            Telefonování s HPM-64 je stejně příjemné jako s jakýmkoli jiným handsfree. Mikrofon je dostatečně citlivý, takže i na triku zaznamená to, co se line z minimálně dvacet centimetrů vzdálených úst. Zvuk je díky dobrému elektrotechnickému provedení bezproblémový. Jediná výtka je ta, že u hudby výborný BASSreflex může, pokud osoba na druhé straně mluví potichu a hluboko, způsobit jisté „zkreslení“. Každopádně zkreslení je dost nepatrné a osobně jsem si ho všiml až po deseti minutách hovoru, takže se není čeho bát, volaná osoba bude stále znít jako volaná osoba.

 

Závěrečné hodnocení

            HPM-64 na mě rozhodně udělala dojem. Nejde jen o vylepšené HPM-60, ale jde o HPM-70 s klasickou peckovou konstrukcí, kde byla většina přínosů „špuntového“ přizpůsobena změně, či kompletně přepracována. Nemám k nim žádnou výraznější výhradu a s čistým svědomím mohu říci, že kombinace K750i + HPM-64 hraje o něco lépe než kombinace K750i + HPM-70.

Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
Autor: Veverka9009 Datum: 2007-04-14 11:08:41
:)
Autor: Farley Datum: 2007-04-03 19:11:00
Zatím se nikde žádné informace o jiných barvách bohužel neobjevily.
. Autor: kuvik Datum: 2007-04-03 15:48:07
Budu sa predavat samostatne aj tie farebne kombinacie ako k W200i? (cele cierne alebo biele)

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >