" />

Forum

Jak na root Sony Ericssonu XPERIA X10 (návod) | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Pondělí, 5. červenec 2010
Sony Ericsson XPERIA X10 je na trhu již několik měsíců a jedná se bezpochyby o velmi kvalitní komunikátor, určitě ale není dokonalý dá se najít pár věcí, kde by mohl být lepší. Nejčastěji zmiňovaným problémem je starší verze operačního systému, se kterou se nyní telefon prodává, aktualizace by ale do tří měsíců měla být k dispozici. Nyní se ale na scéně objevil nový hráč, který možnosti X10 posouvá výrazně kupředu okamžitě a bez čekání - root. Jak na něj se dozvíte v dnešním článku.
17~79.JPG 19~74.JPG 23~67.JPG 7~104.JPG


Nejprve si dovolím krátkou odbočku, která se týká malého objasnění samotného slovíčka root. Co to vlastně je a co pro uživatele přináší? Nebudu se zabývat technickými detaily (jednak by nebyly přínosné pro vás, jednak této problematice sám nerozumím natolik, aby byl můj výklad korektní a přesný), hlavní je co přináší pro majitele zmíněného komunikátoru, mezi které už se několik měsíců řadím i já. Tím hlavním je fakt, že po rootu získá uživatel (potažmo aplikace, které si doinstalujete) mnohem větší přístup do operačního systému. Jediným kliknutím si tak můžete odinstalovat aplikace od výrobce, které sami nepoužíváte případně další nepotřebné součásti operačního systému. Navíc získáte možnost využívat aplikace, které potřebují plný přístup do operačního systému, jako jsou různé speciální zálohovací programy nebo třeba utility na změnu frekvence CPU. Ještě před tím, než se vrhnete do jakýchkoliv úprav, bych rád upozornil, že redakce SEManie nenese žádnou zodpovědnost za případné poškození vašeho telefonu, způsobené nesprávnou nebo nekorektní aplikací dnešního návodu. Jelikož se navíc může během úprav něco pokazit (není to pravidlo, ale člověk nikdy neví), doporučuji vám také zazálohovat vaše data, abyste o ně nepřišli. Tolik z mé strany vše, pojďme se podívat, jak do Sony Ericssonu X10 tolikrát zmiňovaný root dostat.


1. nejprve si stáhněte a někam v Pc rozbalte následující archiv, který obsahuje vše potřené pro root - http://uloz.to/5252790/x10-root.rar

2. poté je nutné zjistit tzv. DeviceID vašeho zařízení. Spusťte editor registrů (start, spustit, regedit) a nalezněte v něm položku HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetEnumU SBVID_0FCE&PID_ADDE u mě konkrétně má třeba hodnotu 5&1ec627d8&0&4. Pokud zde hodnot máte více, bude potřeba je postupně vyzkoušet (byl to i můj případ, ale zdali vše jede se dozvíte hned v prvním kroku samotného rootu, takže to není nic hrozného). Svou hodnotu si zkopírujte a nahraďte jí mé původní hodnoty a to jak ve složce Step1, která se nachází ve složce i_R1FA16_ft, tak ve složce Step3, která se nachází ve složce ROOT_F2v2.

3. spusťte X10flash.bat (nachází se ve složce Step1). Vypněte X10, na pár vteřin vyndejte a znovu zandejte baterii a připojte vypnutý telefon k Pc při současném držení tlačítka zpět. Připojení probíhá jakoby stejně, jako když chcete aktualizovat firmware přes SEUS. Rozsvícení zelené LEDky je symbolem, že vše jde správně,můžete tlačítko zpět pustit a po odkliknutí v PC nechat proběhnout flash (nespěchejte, pár minut to trvá, v žádném případě neodpojujte telefon před koncem flashování).

4. spusťte telefon a v nabídce nastavení vývoj povolte ladění přes USB. Spuštěnou X10 připojte k Pc a ve složce ROOT_F2v2 spusťte step2. Následně se vám objeví seznam voleb v X10, vybíráte šestou volbu, aktualizaci z SD karty. Po  dokončení opět dojde k restartu telefonu.

5. spuštěný telefon opět připojte k PC a ve složce ROOT_F2v2 spusťte step3. Nechcete proběhnout veškeré operace až do chvíle, kdy dostanete na obrazovce PC hlášku, že je vše hotovo. A tím jste hotoví také, máte rootnutý telefon s nejnovějším firmwarem R2BA023.


Sám jsem zatím využil hned dvou benefitů, které s sebou root přináší. Především jsem telefon vyčistil od veškerých aplikací, které v telefonu nepoužívám, zůstalo mi tak v něm pouze to nejdůležitější plus aplikace, které jsem si sám doinstaloval a které používám.Menu a celé ovládání je tak mnohem pohodlnější, odezva systému je rychlejší a navíc jsem získal nejnovější verzi firmwaru. Dále jsem získal možnost instalovat aplikace, které root vyžadují pro své korektní fungování. Mezi nejzajímavější patří ty, které mohou měnit frekvenci CPU, čímž lze výrazně prodloužit výdrž vaší baterie. Při nečinnosti totiž mohou frekvenci snížit třeba na čtvrtinu (což stále stačí na běh operačního systému v klidovém stavu), při vyšším zatížení se naopak frekvence opět zvýší a komunikátor tak má v každé situaci dostatek výkonu, aniž by zbytečně vybíjel baterii. Podobných úprav a vylepšení se samozřejmě najde více, ale zatím je vše na začátku a uživatelé začínají objevovat, co všechno se dá vylepšit. Už nyní ale rootem chybu neuděláte a možnosti vašeho telefonu se tím posunou výrazně kupředu. Jako benefit pak můžete získat mnohem přehlednější menu, osobně jsem toto dotáhnul tak daleko, že i po instalaci všech aplikací, které používám, se mi menu vejde na jedinou obrazovku bez jakéhokoliv posouvání. Ovládání je pak pro mě neskutečně pohodlné a rychlé...

Diskutovat o tomto návodu můžete v našem diskuzním fóru

Sony Ericsson XPERIA X10 v bílé barvě můžete zakoupit na oficiálním e-shopu Sony Ericsson

Sony Ericsson XPERIA X10 v černé barvě můžete zakoupit na oficiálním e-shopu Sony Ericsson

Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
. Autor: jiri.brebera Datum: 2010-08-03 16:17:56
Upřímně. Řídil jsem se přesně autorovým návodem, avšak ve finále to nešlo. Chybělo skutečně jen pár podstatných detailu, jako neodklikávat něco dřív než je update SD karty dokončen. Připravil jsem proto podrobnější návod. Zde: 
http://brebera.com/wp/?p=29
. Autor: jiri.brebera Datum: 2010-07-28 06:45:05
Zdravím, 
flash probehl myslim ze ok. Az na: 
http://brebera.com/err1.PNG 
A tímto bych chtěl poprosit autora o mozne resení tohoto problemu v step2: 
http://brebera.com/err2.PNG 
Autor: Joza Datum: 2010-07-12 18:09:28
Ano, je to na pár minut, jen klikneš na tři soubory
Autor: aleman Datum: 2010-07-12 14:40:24
Nie som veľký technik, preto sa pítam vás, či aj začiatočník vie to urobiť bez problémov?
. Autor: Harmady Datum: 2010-07-09 06:59:28
serus....pocuj robil som vsecko podla navodu ale mam pocit ze to nepreslo.....lebo ked si nainstalujem titanium backup tak mi napise ze povolenie root je neuspesne....a mam pocit ze pri kroku 3 posledna vec co sa v okne nahravala napisala "FAILED" telefon ide mam tam asi o 3 ikony viac....pomoz!Diky
. Autor: palleon Datum: 2010-07-08 22:09:23
Ahoj, zkouším to celý večer a ať dělám co dělám pokaždé krok 1 zkončí hláškou : INFO: start 
java.io.IOException: Unable to open channel, GetLastError=0 
at com.sonyericsson.cs.usbflashnative.impl.USBFlashNativeImpl.openChanne 
l(Native Method) 
Jestli někdo ví co stím pls help, díky
Autor: qweyd Datum: 2010-07-07 12:37:38
dik ;) fungovalo, ale dalsi vyhody teda zatim nevidim, nejsem tak znaly abych vedel co s tim dal :PD
Autor: Joza Datum: 2010-07-06 09:53:00
nainstaluj Titanium Backup a zkus to přes něj... Případně je na to skript, ale to už není tak jednoduché
. Autor: qweyd Datum: 2010-07-06 08:58:45
rekl by mi pls nekdo jak odinstaluju vsechny ty moxier sracicky? (porád to nejde, tak jako pred tim) root sem udelal, ale zatim v tom nevidim zadny rozdil krom toho ze mi to smazalo veškeré data v telefonu.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >