" />
Mapy celého světa zdarma pro všechny telefony Sony Ericsson - návody včetně všech souborů | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Čtvrtek, 3. únor 2011
Kvalitní mapy se pomalu ale jistě stávají součástí stále většího množství telefonů a jednoznačně se ukazuje, že integrovaný GPS modul má v mobilních telefonech své nezastupitelné místo. Ať už máte chytrý telefon nebo přístroj bez otevřeného operačního systému, v dnešním článku si ukážeme, jak pro váš telefon vytvořit a do telefonu nahrát mapy prakticky kterékoliv části světa. Možnosti vašeho telefonu se tím výrazně rozšíří. Vše je navíc k dispozici zdarma.
18~88.JPG 25~62.JPG 42~35.JPG 33~43.JPG


Dlouhou dobu jsem se chystal dát sem podrobný návod na aplikaci TrekBuddy a práci s doplňkovými programy a dnes konečně nastal ten čas, kdy tak učiním. Hned na úvod malé vysvětlení pro ty, co ještě s aplikací TrekBuddy neměli tu čest. TrekBuddy je dle mého jedna z nejlepších aplikací vůbec, umožňuje totiž prohlížení mapových podkladů, práci s GPS moduly a zobrazení vaší polohy na mapě. Zjednodušeně řečeno pokud máte TrekBuddy ve svém telefonu, můžete v něm také zadarmo a legálně mít mapy téměř celého světa. Velikou výhodou je, že tyto mapy si můžete sami libovolně vytvářet podle vlastního gusta z mnoha různých mapových podkladů. Protože autor už aplikaci TrekBuddy skutečně skvěle odladil, rozhodl jsem se jí na fóru věnovat v návodech více prostoru. Používám jí už roky a vždy jsem s ní byl naprosto spokojený, neustále u sebe mám podrobnou mapu České i Slovenské republiky a podle potřeby si kdykoliv mohu vytvořit další. Než se vrhneme na návody a tipy, chci autorovi poděkovat za jeho soustavnou práci. Díky ní mají uživatelé, kteří aspoň občas cestují, v rukou velmi kvalitní nástroj, který je navíc k dispozici zdarma a nabízí obrovské možnosti. Sám pro sebe považuji TrekBuddy za nejužitečnější a nejkomplexnější aplikaci pro mobilní telefony vůbec.

Pojďme se podívat, co všechno získáte, pokud budete aplikaci včetně doplňkových programů používat
- aplikace je v češtině (po úpravě viz níže) a je k dispozici zdarma
- mapy prakticky jakékoliv oblasti světa, včetně různých stupňů přiblížení
- seznam českých a slovenských měst a obcí (takže na mapě najdete vše)
- program na tvorbu vlastních mapových podkladů
- možnost instalovat další doplňky
- dobrou práci s waypointy
- možnost práce s trasami




Protože už jsem toho napsal spoustu a aplikaci stále nemáme v telefonu, pojďme se podívat na její instalaci
- stáhněte si následující archiv, který obsahuje vše potřebné (včetně doplňků, které budeme potřebovat později)
- archiv rozbalte, ve složce Aplikace pro telefon/váš typ telefonu najdete TrekBuddy pro váš Sony Ericsson. Tento soubor přeneste do vašeho telefonu, nainstalujte a spusťte
- pokud se jedná o první instalaci, aplikace se vás dotáže, zdali má vytvořit adresářovou strukturu na paměťové kartě, potvrďte že ano (stejně byste ji museli vytvořit)
- aplikaci tímto máme v pořádku nainstalovanou, ta ale sama o sobě ještě moc neumí. Nyní se zaměříme na doplňky pro samotnou aplikaci a také na to, kam co vlastně správně dát tak, aby se s aplikací dalo snadno pracovat. Postupně se tedy podíváme na několik námětů.

Struktura souborů na paměťové kartě (pokud jste při instalaci a následném spuštění povolili vytvoření složky TrekBuddy, tato se vám vytvořila na paměťové kartě včetně podsložek). Právě do nich budeme nahrávat jednotlivé doplňky, neškodí se tedy na ně podívat (alespoň na ty nejdůležitější).
- maps - sem přijdou jednotlivé mapy, případně celé atlasy
- resources - sem se dávají doplňky, jako nové ikony programu, jazykové lokalizace a podobně
- ui-profiles - sem přijde CMS u těch, kteří budou chtít ze svého telefonu (s GPS modulem) získat maximum informací o své poloze
- wpts - sem se nahrávají waypointy (sem dáme později seznam českých a slovenských měst a obcí)

Výše zmíněnou strukturu hned využijeme při instalaci češtiny. Aplikace je totiž standardně v angličtině, což nemusí vyhovovat úplně každému. Češtinu najdeme ve výše staženém archivu ve složce čeština. Soubor uvnitř pak stačí zkopírovat na vaši paměťovou kartu do adresáře resources, o kterém jsme výše mluvili. Následně aplikaci restartovat a je hotovo

Aplikace tedy už mluví česky, jinak se ale v naší zemi (potažmo na Slovensku) moc nevyzná. Naštěstí také tady se našli uživatelé, kteří problém vyřešili a nám tedy zbývá jen hotové řešení použít. Z archivu, který jsme stáhli na začátku tématu, zkopírujte obsah složky Seznam obci čr a sr do výše uvedeného adresáře wpts. Potom otevřete menu pro práci s waypointy, vyberte ve které zemi chcete vyhledávat a dohledejte konkrétní obec. Následně méte několik možností, co dále:
- kliknutím na název obce se dozvíte její přesnou polohu a vzdálenost k ní
- volbou navigovat k bodu docílíte toho, že se vám na mapě zobrazí z aktuálního zobrazení šipka, která bude směřovat stále k tomuto bodu (samozřejmě, že k němu míří vzdušnou čarou)
- volbou jít na bod skočíte v mapě přímo na dané město či vesnici

Na závěr kapitoly o doplňcích přímo v telefonu jsem si nechal doplňkové vzhledy CMS. Ty ne každý používá a práce s nimi není vždy jednoduchá. Vždy jsou totiž udělané na míru rozlišení displeje. Stručně řečeno tato CMS umí souhrnně zobrazit spoustu dat z GPS a vaší aktuální trasy. Například sílu signálu u jednotlivých satelitů, vaši aktuální rychlost, azimut, zeměpisnou polohu a podobně. je toho skutečně spousta. K CMS se u dostanete dvakrát kliknutím do pravého dolního rohu displeje (standardně zde nebude nic, pokud si sami nějaké CMS nedohrajete). Spoustu jich najdete například zde



Úplně na závěr jsem si nechal to asi nejdůležitější a tím je tvorba vlastních mapových podkladů. Jak si za chvíli ukážeme, TrekBuddy ve spolupráci s doplňkovým programem Mobile Atlas Creator, je skutečně velmi silnou dvojicí, která má po stránce map téměř neomezené možnosti. V tomto příspěvku se pokusím stručně a jednoduše popsat práci s programem, kterým se mapy vyrábí. Trochu ale doufám, že to nebude moc potřeba. Je totiž velmi intuitivní a jeho použití je maximálně logické. Podívejme se tedy na to.

1. otevřete složku tvorba map z archivu, který jste si stáhli v prvním příspěvku a spusťte Mobile Atlas Creator

2. vlevo nahoře najdete výběr z mapových podkladů, které jsou dostupné (je jich skutečně spousta), většinou používám samozřejmě Google, ale ve specifických případech se vyplatí používat i jiné. Přímo v nastavení si můžete vybrat, které podklady se vám budou zobrazovat.



3. pokud si tedy nyní chcete vybrat nějakou mapu, je třeba myší označit území, u něhož chcete mapu stáhnout, nahoře vlevo pak vybrat zdroj mapových podkladů a jednotlivé úrovně přiblížení, které chcete do mapy zahrnout (lze pak mezi nimi jednoduše přepínat). Ve chvíli, kdy jste s výběrem spokojeni, klikněte na tlačítko add selection a vybraná oblast se ve vámi zvoleném přiblížení přidá do mapy

4. předchozí krok můžete opakovat (pokud chcete mít v jednom atlase více map různých typů) a výsledek vždy přidat pomocí tlačítka add selection. Jednotlivé mapy je vhodné si pro vaši vlastní přehlednost vhodně pojmenovat (sám v mapách kombinuje vždy tři pohledy a to standardní Google mapy, Google Earth a Google Terrain)



5. až už máte mapy kompletně poskládané, stačí kliknout na tlačítko Create atlas (je schované v levém sloupci dole) a počkat, než se stáhnou mapové podklady a vygenerují se mapy. Hotové mapy pak najdete ve složce Atlases. Tyto pak stačí zkopírovat na vaši paměťovou kartu, do složky TrekBuddy/Maps a můžete je používat

6. pokud chcete, můžete si program ještě mírně upravit v nastavení, to ale nepovažuji moc za důležité...



Článek nemohu zakončit jinak, než velikou pochvalou pro autora aplikace a také pro všechny, kteří se na jejím vývoji a vývoji podpůrných programů jakkoliv podíleli a pomáhali. Výsledkem jejich práce je skutečnost, že ve svém telefonu můžete mít zdarma mapy téměř jakékoliv části světa. Pokud je navíc váš mobilní telefon vybavený integrovaným GPS modulem, můžete s aplikací výrazně zvýšit jeho užitnou hodnotu. Aplikace TrekBuddy mě na cestách a výletech provází už mnoho let a už velmi dlouho jsem nepoužíval telefon, do kterého bych si tuto aplikaci nenainstaloval. Její možnosti jsou zkrátka obrovské, stejně jako její potenciál. Autor navíc hodně naslouchá uživatelům a do programu integruje stále nové funkce, zůstává přitom ale zachována vysoká kompatibilita napříč téměř všemi typy mobilních telefonů a také dostatečná přehlednost. Pokud bych měl TrekBuddy hodnotit jako ve škole, byla by to jednička s hvězdičkou. Snad vám dnešní článek pomůže dodat si kvalitní mapy i pro váš mobilní telefon. Sám jsem zvědav, jak se aplikace bude vyvíjet v budoucnu. Už nyní je ale ve stavu, kdy je skvěle odladěná a plná funkcí a i kdyby už žádná nová verze nebyla vydána, nevadilo by to.

O tomto návodu můžete diskutovat zde

Domovská stránka aplikace TrekBuddy



Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
Autor: pje Datum: 2011-02-24 23:01:32
Rozhodně pochvala za perfektní článek. TB je skutečně odladěný, takže jen ty mapy. GpsMid je nicméně na dobré cestě být důstojnou alternativou už pro celkové pojetí projektu a rychlý vývoj OSM.
. Autor: incomer Datum: 2011-02-19 22:35:22
Super článek. Ale mám dotaz blízkého tématu. Nevíte jak nainstalovat navigaci iGo MotoNav do x10 mini? Díky 
Autor: GoodBoy Datum: 2011-02-18 14:12:04
teraz som videl tuto správu :grin  
super, keď pôjdem domov z práce ihneď ho nainštalujem :)
Autor: steve1986 Datum: 2011-02-14 12:33:28
len pre vlastníkom Sony Ericssonu je to zdarma? Ked áno, tak máme veľkú protekciu :D
Autor: Sherpa Datum: 2011-02-07 13:05:50
aha som sa trochu neuvedomil, ze to je pre vsetky platformy a nie len pre android. sooory.
Autor: Sherpa Datum: 2011-02-07 13:03:43
Pekny clanok ale tiez sa pripojim k iniciative okolo nejakej alternativy. ja som si zvykol na OruxMaps a najnovsie ma zaujal Maverick. 
O GpsMid som este nepocul, ale idem ho testnut.
Autor: Joza Datum: 2011-02-07 11:18:18
Dokaz doplněný, nějak vypadl při úpravách...
. Autor: daemontus Datum: 2011-02-07 10:31:45
ja nechcem nejak otravovat, ale za vetou nasledujici archiv nejak nevidim odkaz na ten archiv ;)
. Autor: malci Datum: 2011-02-07 09:48:35
chtěl bych to vyzkoušet, ale nenašel jsem odkaz:((
Autor: Swejzi Datum: 2011-02-05 13:15:48
Ale znáš. :p 
http://forum.semania.cz/index.php?topic=27467.0
Autor: Swejzi Datum: 2011-02-05 13:15:15
Ale znáš. :p 
http://forum.semania.cz/index.php?topic=27467.0
Autor: Joza Datum: 2011-02-05 13:07:37
Ač je TrekBuddy z pohledu některých provařený, stále je pro většinu uživatelů neznámou. Přitom je odladěný a zdobí jej kompatibilita napříč platformami. GpsMid neznám, TB dávám přednost z mnoha důvodů :) Ale když bude čas...
Autor: Swejzi Datum: 2011-02-05 12:48:01
Jozko pěkný, ale TB už js celkem provařená aplikace a do podvědomí uživatelů se dostala už dávno. Spíš bych napsal nějaký pěkný článek o aplikaci GpsMid. Když se tu psalo i o nedotaženém a nepoužitelném We-Travelu, tak si to GpsMid myslím zaslouží. :) Já osobně jsem z tohoto projektu nadšený a sám se snažím podílet na jeho cestě k dokonalosti. :grin
Autor: Skrblík Datum: 2011-02-04 16:01:40
rovněž souhlasím, článek, který vše shrnuje. také díky
Autor: Trebus Datum: 2011-02-03 10:20:45
Výborný článek, díky za něj.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >