" />
Navigace SmartMaps pro XPERII - jak se neztratit po česku (díl druhý) | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Martin Chroust   
Pátek, 12. březen 2010
Minule jsme si ukázali, co umí navigační aplikace s automobilovými, turistickými a cykloturistickými mapami v mobilním telefonu, dnes spíš zabrousíme mezi možnosti, které jsou k dispozici po připojení telefonu k počítači.Tip: První díl recenze naleznete zde.

Mapy PLANstudia možná všichni znáte z mapového serveru Mapy.cz. Pokud se stanete uživateli balíku SmartMaps Locator či SmartMaps Navigator, budete mít tyto a další mapy i na paměťové kartě vašeho Windows Mobile zařízení. Navíc získáte možnost pracovat s nimi také v počítači nezávisle na internetu pomocí aplikace SmartMaps PC Manager, o které pojednává tento článek. 

7~46.jpg 1~65.jpg 11~32.jpg

O co se v kostce jedná? Počítačová aplikace SmartMaps PC Manager nabídne všechny vymoženosti, které můžete dělat v mobilním telefonu, ale na velkém monitoru počítače a s větším výpočetním výkonem. Další výhoda oproti jiným programům je ta, že vše, co provedete na počítači, se okamžitě automaticky provede i v telefonu, protože SmartMaps PC Manager je instalován přímo v telefonu, nikoliv na PC. Tím odbouráváte mnohdy zdlouhavý import dat do a z mobilního zařízení a nejste vázáni na žádný konkrétní počítač: Aplikaci si tak spustíte opravdu na každém PC přes režim diskové jednotky nebo z čtečky paměťových karet.

Základní uživatelské rozhraní je přehledné, doporučuji okno zvětšit na celou obrazovku tak, aby jste v pravé části viděli co největší mapovou oblast. Pokud nepotřebujete levé navigační menu, lze mít mapu zobrazenou na celou obrazovku. Pro vytvoření tras a průjezdních bodů můžete zadat souřadnice ručně, popř. jako průjezdní bod použít středový kříž aplikace. Jako nejlepší způsob jsem ale vyhodnotil ruční kreslení průjezdních bodů myší, levým tlačítkem je umísťujete, případně přesouváte a pravým je mažete. Trasu můžete zdolat autem, pěšky nebo na kole. Každá možnost má svá základní nastavení. U automobilů se můžete vyhnout placeným úsekem nebo jet nejkratší či ekonomickou, u kol například silniční nebo s větším počtem cyklotras.

4~57.jpg 2~63.jpg 10~36.jpg   

Ovládání je velmi jednoduché, šipkami se posouváte po mapě, zatímco kolečkem mapu přibližujete (nebo chcete-li snižujete měřítko) a vrstvy map se vám automaticky přepínají. Pokud tomu chcete zamezit, můžete aktuální vrstvu manuálně uzamknout. Při návrhu tras s průjezdními body kreslíte zeleně vzdušnou čáru odkud kam a na základě toho se červenými tečkami vykreslí vypočtená trasa podle vašeho uživatelského nastavení. V okně plánovače se vám pak zobrazí itinerář s důležitými milníky na trase (odbočky, křižovatky a také průjezdní body). Pokud navádíte na delší trasu a chcete mít přehled, kde se v neznámém prostředí zrovna pohybujete (resp. ve vzdálenosti od nějakého významného místa), můžete zapnout i navádění v podobě šipky.

Aplikace dále nabídne zobrazení a editaci uložených stop nebo vkládání vlastních bodů zájmu. Ostatně POI si můžete na mapě zobrazit takové, jaké budete chtít, můžete mezi nimi vyhledávat a zobrazovat detaily. Pokud má bod zájmu (např. restaurace) uvedeny i webové stránky, jedním kliknutím se na něj dostanete, stisknutím srdíčka si daný bod uložíte mezi oblíbené. Mezi poslední a rozhodně použitelnou volbu patří vyhledávání ulic, po dvojkliku na vyhledané výsledky (srovnané podle názvu měst dle abecedy) se dostanete na dané místo. Celkově je aplikace svižná, její hlavní výhodu vidím v tom, že si můžete naplánovat trasu s pohodlím velkého monitoru, počítačové klávesnice a myši přesně podle vašich představ, aniž by vás odrazoval malý displej telefonu, popř. výpočetní schopnosti telefonu. Snad mohu vytknout jen nepopsané tlačítka, u kterých ze začátku budete chvíli zkoumat, co znamenají, ale rychle si na ně zvyknete.

9~40.jpg 8~42.jpg 6~50.jpg

Na závěr druhého dílu recenze navigace SmartMaps si ještě zrekapitulujme ty nejzajímavější mapy společně s cenami. Jedná se o podrobné automobilové, cykloturistické a turistické mapy České a Slovenské republiky s unikátním navigováním nejen po silniční síti, ale také po cykloturistických a turistických trasách, event.i bez navigace, které dnes na trhu  nemají srovnatelnou konkurenci. Uvedené ceny vybraných mapových řešení jsou uvedeny včetně DPH, aktuální ceník všech produktů SmartMaps naleznete zde. A nezapomeňte, že součástí mapových podkladů Navigator a Locator je i dnes recenzovaná aplikace SmartMaps PC Manager. 

Kód
Určení, edice
Název a obsah
Cena v Kč
2151
SmartMaps Navigator
BASIC (Autoatlas a Cykloturistická mapa ČR+SR)
1990
2700
SmartMaps Locator
Turistické Mapy TM50 - komplet ČR 1:50000, regiony
2490
2800
SmartMaps LocatorTuristické Mapy TM25 - komplet ČR 1:25000, oblasti1990
2202
SmartMaps LocatorCykloturistická mapa ČR 1:75000
690
2205
SmartMaps LocatorCykloturistická mapa SR 1:75000590

Za zapůjčení navigačního softwaru děkujeme společnosti PLANstudio s.r.o. kde si můžete zakoupit všechny mapy pro telefony s Windows Mobile, Symbianem S60 nebo i on-line verzi pro telefony vybavené pouze Javou. Verze pro Android a Javu on-board, tj. s mapami instalovanými přímo v telefonu jako v případě Windows Mobile a Symbianu, přibudou již koncem tohoto měsíce.


Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >