" />
Opera Mini 5 a Sony Ericsson Aino - ideální kombinace na web? | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Sobota, 6. březen 2010
Opera Mini patří jednoznačně mezi nejlepší prohlížeče internetu pro současné mobilní telefony. Naproti tomu nabízí Sony Ericsson Aino dostatečně rozměrný kapacitní dotykový displej a relativně vysoký výkon, navíc kompletní podporu rychlých dat ve složení GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA podpořené navíc i síťovou kartou Wi-Fi. Máme zde ideální kombinaci na prohlížení internetu? Podle mě není ideální nikdy nic, práce s webem je ale přes Operu Mini 5 na Sony Ericssonu Aino velmi pohodlná.


Tento článek je zde tak trochu nedopatřením, původně totiž měl být součástí uživatelských zkušeností s modelem Sony Ericsson Aino. Postupem času jsem ale zjistil, že kombinace Sony Ericssonu Aino a druhé beta verze Opery Mini 5 je velmi výkonným nástrojem pro prohlížení internetu, proto jsem se rozhodl ji představit v samostatném článku. Vzhledem k nesporným kvalitám si to jak telefon, tak prohlížeč zaslouží, dohromady tvoří velmi sladěné duo, navíc programátoři Opery plně implementovali ovládání pomocí kapacitního dotykového displeje. Během používání Opery Mini tedy nikdy nebudete potřebovat vysouvat klávesnici. Pojďme se na Operu Mini 5 Beta 2 běžící na Sony Ericssonu Aino podívat podrobněji.



Hned první screen, který si můžete prohlédnout o něco výše, jasně demonstruje jednu z hlavních výhod používání Opery Mini 5 na Sony Ericssonu Aino.  Díky rozměrnému displeji si Opera může dovolit nechat na displeji zobrazit dostatečně rozměrnou QWETY klávesnici a ačkoliv jsem si na ni chvíli musel zvykat, netrvalo to dlouho a prohlížeč ovládám s velikou jistotou. Původně jsem trochu bojoval s trefováním se do jednotlivých tlačítek, nemám totiž zrovna malé ruce a občas jsem měl pocit, že telefon nereagoval na moje doteky úplně přesně (kapacitní displej a jeho výhody i nevýhody v praxi), jak ale píšu o řádek výš, rychle jsem si zvykl a už mi to problém nedělá. Napsat jakýkoliv dlouhý text je pro mě otázkou okamžiku a ačkoliv s hardwarovou QWERTY jsem samozřejmě mnohem rychlejší, s ovládáním přes displej moc nezaostávám. Navíc mohu mít klávesnici stále zasunout a pracovat tak s relativně kompaktním telefonem.



Na dalších dvou obrázcích se přesvědčíme o dalších výhodách Opery Mini 5. Začneme spíše od konce, na druhém screenu vidíte klávesnici, kde je zobrazená QWERTY klávesnice v  režimu prohlížení webu na výšku. Tady už bylo zvykání na QWERTY klávesnici mnohem obtížnější, jednotlivá tlačítka jsou totiž velmi úzká a vzhledem k tomu, že prohlížením internetu na mobilním telefonu netrávím zrovna hodiny denně, bylo moje zvykání mnohem delší. Nakonec jsem si ale zvyknul i na toto rozložení, hlavně pak na dostatečně rozměrný mezerník a veliké tlačítko Jdi. Obrovskou výhodu ale vidím ve velmi reálném zobrazení konkrétních webů, které se příliš neliší od podoby, kterou vídáme na stolních počítačích. například právě SEMania není zrovna jednoduchá stránka a defaultní prohlížeč od Sony Ericssonu s ní dost bojoval, ani po načtení celé stránky ale zobrazení nebylo zrovna věrohodné a práce na webu trvala řádově déle, než v Opeře Mini 5. Stejně kvalitně se pak zobrazuje většina webů, které jsem navštívil, prohlížeč nemá problém prakticky s ničím. Na začátku je vhodné si ujasnit, jaké zobrazení webu budete preferovat, zdali na výšku nebo na šířku. Já zatím u sebe preferovanou variantu nevybral, častěji surfuji na šířku, ale některé weby si raději přepínám do zobrazení na výšku. Pokud bych musel používat jen jedno zobrazení, pak by to bylo právě zobrazení na šířku, které umí v maximální možné míře využít fyzické rozměry a rozlišení displeje.



Na závěr jsem si nechal bohaté možnosti nastavení a přehledné ovládání. jak je vidět na obrázku výše, Opera Mini si ve své pá verzi skutečně nic nezadá s plnohodnotnými prohlížeči a nabízí prakticky veškeré funkce, které používám na svém notebooku. Rychlá práce se záložkami, přehledný správce stahování i široké možnosti nastavení, to jsou hlavní výhody Opery Mini 5 v tomto směru. Vše je navíc opět možné velmi rychle a efektivně (neplést s efektně) ovládat pomocí dotykového displeje, jakékoliv nastavení je tak otázkou okamžiku. Práce na šířku s doplňkovými funkcemi je dost pohodlná, právě proto většinou preferuji právě toto zobrazení. Krátký pohled na Operu Mini 5 Beta 2 na Sony Ericssonu Aino máme za sebou, cílem nebylo ani tak představit kompletní funkce prohlížeče, to si necháme až do recenze ostré verze, jako spíše poukázat na fakt, že kombinace Opery Mini a rozměrného kapacitního displeje je krokem do budoucna směrem k dalšímu rozšížení prohlížení webu skrze mobilní telefonu. V tomto směru to podle mě zatím dotáhnul model Aino nejdál a v tomto směru minimálně u mě porazil také komunikátory s operačním systémem Windows Mobile.



Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
Autor: v6ak Datum: 2010-03-06 18:12:34
Napadá mě, jak to je s automatickým otočením? Umí to OM5b? 
 
Jinak souhlas s landscape, je to asi poněkud přirozenější (zkus si do vzduchu nakreslit obdélník, který vidíš ostře a bude se podobat spíše tomu landscape). I s 320*240 používám téměř výhradně (cca 99%) landscape.
Autor: Joza Datum: 2010-03-06 17:13:46
Mohla to být chyba rané verze Opery, v druhé betaverzi vše funguje ok
Autor: Sasakr Datum: 2010-03-06 13:04:51
Když jsem to na Ainu zkoušel, byl tam posunutej dotyk a napsat se na tom tedy nedalo lautr nic.
Autor: pepa.stepan1 Datum: 2010-03-06 03:26:15
Už jsem se tady Aina mockrát zastával, opera na něm 
je bezvadná. Mám někdy dojem, že po kritikách na tenhle tel. nechce nikdo přiznat, že si ho koupil. 
Dnes jsem u něj aktualizoval, verze R7AAO77. Dceři 
se zdá rychlejší v menu, celkově opravdu spokojenost.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >