" />
Po roce soužití s tenkým elegánem jménem Sony Ericsson C902 | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Verbatim   
Středa, 7. říjen 2009
Svého času se jednalo o nejvyšší model, jaký Sony Ericsson nabízel. Již při svém představení mě doslova uhranul. Hltal jsem jakékoliv informace, fotografie, videa – no prostě trošku maniak. Svou konstrukcí na mě udělal dojem už jen z oněch fotografií. Jak to s ním vypadá po všech směrech od 28. června 2008, kdy jsem si jej pořídil, se Vám pokusím přiblížit v následujících řádcích. Jsem z něj i nadále nadšen? Nebo si to u mě něčím pěkně rozházel? Začněme pěkně po pořádku.
DSC05172.jpg DSC05182.jpg DSC05180.jpg DSC05183.jpg DSC05184.jpg


Konstrukce, provedení

Jedná se o telefon klasické konstrukce s neklasickým řešením fotoaparátu. Rozměry jsou následující: 108.0 x 49.0 x 10.5 mm. Za pozornost stojí hlavně poslední zmíněný, telefon je opravdu krásně štíhlý, ale při své šířce se drží velice pohodlně. Kvalita provedení na Vás dýchne nejen z obrázků, náležitě ji pocítíte už jen při prvním doteku. Telefon je vyroben z vcelku kvalitních plastů, které se o moc nezměnily oproti stavu při koupi. Nikde nic nevrže, vše drží na svém místě. Jediné, kde by mohl být náznak vůle, je právě krytka foto-části (o ní ale později), nicméně tato „vůle“ je naprosto stejná, jako když jsem telefon držel poprvé v ruce. Vyšší hmotnost telefonu 107.0 g, má na svědomí také podíl kovu na konstrukci. Celý zadní kryt i přilehlý úsek pod baterií je z kovu. Zde si zaslouží drobnou výtku upevnění zadního krytu – je řešeno takovými kovovými, ostrými, řekněme, výstupky… Tyto výstupky se při manipulaci s krytem zevnitř svezou po plastových políčcích, které jsou součástí boků telefonu. Jsou zde zřetelné rýhy, takže na časté vyndávání zadního krytu raději zapomeňte. Možná někdo namítne, že přeháním, ale kryt se mi sundává opravdu o hodně lépe, než při koupi… Z počátku jsem si myslel, že to je jistě mou šikovností, pak jsem si všimnul oněch rýh… Jinak kryt drží pevně na svém místě. Přední strana je tak trochu magnetem na otisky, lesklý displej a ještě navíc lesklá klávesnice. Provedení ostatních částí telefonu však neumožňuje jejich zachytávání. Hodně diskutovaná (ne)kvalita barev se u tohoto modelu naštěstí neprojevila – jak proužky, tak nápisy drží na svém místě.

Klávesnice

Z počátku jsem si na ni musel trošku zvykat, moc se mi nelíbilo, že se mi prst na ni jakoby lepí. Pokud jí však toto odpustíte, odmění se vám svým provedením. Ano, klávesnice je snad ta nejlepší, jakou jsem kdy u telefonu zažil. Prvotní tuhost trošku polevila – přispělo to však ke komfortu užívání. Další, co se mi z počátku moc nelíbilo, je, že středová klávesa při namáčknutí směrem dolů vrže (řekl bych, že to bude kus od kusu) – není to však nic tragického – takže i toto odpouštím. Tlačítka pro příjem a ukončení hovoru jsou lehce vystouplá a mají jinou povrchovou úpravu, takže po pohmatu se jistě nespletete.

Displej

Ano, je sice trochu menší 2“, ale při svém rozlišení 240 x 320 je také krásně jemný. Barvy jsou výrazné, syté, dopomohl tomu i FW (především jasnosti). Zobrazení tedy zvládá minimálně na výbornou. Nemám problém s čitelností ani na přímém slunci. Jediné, co je lehce nepříjemné, je případný odraz slunečních paprsků do očí. Bohužel v pohotovostním režimu si toho na něm moc nepřečtete bez stisknutých bočních tlačítek hlasitosti – to ale není nic překvapujícího u nových SE.


Reproduktor

Co se týká kvality reprodukce a hlasitosti – nemám připomínek, oproti K800i – je zde znát posun v kvalitě a hlavně hlasitosti. Co je ale dosti nešikovné – jeho umístění… A vzhledem k tomu, že si toho člověk na displeji v zhasnutém stavu moc nepřečte – reaguji někdy trošku opožděně na zmeškané události… Telefon prostě neslyším, mám-li jej položen tak, abych se mohl kochat jeho přední stranou.

Konektor

To je taková trošku nemoc SE… A ještě když je na tom boku… Než jsem si na to zvyknul, abych přes něj telefon nedržel… Však mě na to také upozornil – a to připojením k PC bez odezvy – o nabíječce ani nemluvě. Poučen, jsem konektor vyčistil – a nyní již problémy tohoto rázu nejsou.

Fotoaparát

Je netradičně řešen, aktivuje se vysunutím horní části telefonu. Při této příležitosti se krásně modře rozzáří jednak část klávesnice, jednak dotekové senzory pro ovládání vybraných funkcí fotoaparátu – daň tomu je menší úhlopříčka displeje. Z počátku jsem měl z těchto „kláves“ strach. Hlavně z jejich funkčnosti. Mé obavy se naštěstí staly liché, neb jejich plná funkce je zachována doteď. Musím říci, že jsem si na ně dost zvyknul – takže maximální spokojenost
 
dsc05016n.jpg DSC05495.JPG DSC05497.JPG DSC05505.JPG DSC05511.JPG
DSC05514.JPG DSC05520.JPG DSC05523.JPG DSC05534.JPG DSC05556.JPG

Papírové hodnoty jsou krásné  5 MPx, autofocus, blesk... Jen ta realita… Telefon nefotí vysloveně špatně, barvy jsou věrné, člověk si však musí pohrát s nastavením (především vyvážení bílé, scény) – pak – jsou-li dobré podmínky, člověk vyfotí opravdu dobré ostré snímky. Horší podmínky a kvalita rapidně klesá… Rovněž se mi několikrát stalo, že telefon zaostřil – sejmul snímek – a pak se člověk podivil nad lehce máznutou fotografií, při následném prohlížení v PC. „Blesk“ je opravdovým zklamáním… Jak by mu pomohl režim „Portrét v šeru“, zvláštní je – že u videa se noční režim nachází a přisvětlení asistuje na výtečnou… Ovšem makro je silnou zbraní telefonu. Rovněž bohaté možnosti nastavení (scény, režimy focení…), některé zpřístupněné pohodlně dotekovými senzory. Video natáčí ve standardním rozlišení QVGA. Hlavně zvuk je perfektní (STEREO), škoda, že záznamník, který je přístupný z menu telefonu nahrává do amr a ne AAC jako zde. Zvláštního zřetele si však zaslouží výše zmíněná extravagantní krytka… Je to trochu lapač prachu. Naneštěstí se pod ní nachází i senzor upravující jas displeje a to dost zřetelně – takže pro zachování jeho funkce doporučuji telefon čistit i pod krytkou. Já s tímto senzorem nemám problémy ani po cca 15 měsících od koupě telefonu

Ovládací prostředí

Telefon běží na moderní platformě A200. Takže datová konektivita je, když nebudu počítat absenci WIFI, na velice slušné úrovni: GPRS/EDGE/3G/HSDPA. Nepřítomnost vracečky nepociťuji jako handicap. Ovládací prostředí je velice intuitivní, pěkně zpracované a nabízí spoustu úprav a to nejen těch legálních. Dle mého je vše rozmístěno tak, jak nejlépe šlo – já jsem spokojený – proto jediný tuning, který se u mě koná, jsou Flash menu – až se za to stydím. Ale opravdu nevidím důvod měnit něco, co mi vyhovuje tak, jak to je od výrobce. Až na upozornění na události kalendáře – to není zrovna domyšleno… Vypíchnout bych chtěl samozřejmě ještě Menu činností (i s jeho zkratkami), Multitasking, opravdu intuitivní T9 – snad nejlepší, jakou jsem zažil, snadná instalace JAVA her/aplikací, 5 nezávislých budíků, rádio s RDS, přehledný kalendář, paměť kódů, podpora animací Flash (které jsou v podání SE opravdu velice propracované…hlavně co se týká modelů řady Walkman) A tak bych mohl ještě pokračovat…


Média

Média jsou krásně zpracovaná – zpřístupňují celý multimediální obsah telefonu. Obzvláště hudební přehrávač musím vychválit! Ten se jednoznačně povedl. Se zvukovým výstupem nemám problémy (ať už se jedná o kvalitu reprodukce, či hlasitost). Co se mi však moc nelíbí, je právě ta liberálnost v přístupnosti uživatelova mediálního obsahu… Někdy má člověk určitý obsah v telefonu, který nemusí být viděn zrovna při první návštěvě Fotografií, či Videí v nabídce Média.

Stabilita

Z počátku to nebyla žádná radost – to říkám na rovinu. Doufám, že se výrobce takových seků, jako v případě tohoto modelu, do budoucna vyvaruje. Já naštěstí patřím k trpělivým lidem – takže jsem si na další a další verze FW počkal bez nutnosti reklamace. Každý ale není takový, a pokud to je člověk, který SE nikdy nevlastnil – mohl by na tuto značku lehce zanevřít. Samovolné resety, pomalé reakce, odpojování v režimu Telefon, Média, nabíjení (aspoň u mě), výdrž. Kameny úrazu, které naštěstí do jisté míry opravovaly další a další verze FW. Dost bylo ale minulosti… V současnosti je telefon vyladěn , jak jen to jde. Resety – samovolné – žádný, vyvolat si mi jej však povede… Mám dvě výborně hratelné JAVA hry, které mi bezpečně telefon restartují již během načítaní - v případě , že jsem s telefonem předtím něco dělal – ať už se jednalo o prohlížení fotografií, nebo byl puštěný přehrávač hudby. Když se tyto hry načtou bez resetu (většinou po předchozím resetu – paměť uvolněná), tak si je i zahraji… Přestože počkám pár minut po ukončení hry – pustím-li Média a v nich přehrávač hudby… Reset na sebe dlouho nenechá čekat…Nabízí se dvě možnosti: Buď se jedná o SW záležitost – pak by to vyřešil případný nový FW (který už bohužel asi nebude), nebo HW telefonu zvládá platformu A200 jen tak tak – a holt ta Média jsou prostě náročnější na výkon… Vždyť stačí mít puštěný přehrávač hudby na pozadí – jisté celkové drobné zpomalení tady je. Celková rychlost se jednoznačně zlepšila a to i v Médiích, ale ta plynulost někdy moc není. Stačí sledovat animace např. při odemykání klávesnice – nebo si v Médiích zobrazit fotku. Pak také „rychlost“ vyhledávání v telefonním seznamu – v případě, že se chytáte odeslat sms. Ostatní problémy se již nevyskytují, telefon reálně vydrží 2-3 dny nabitý – což není zase tak špatné, na to, jak je vybavený, tenký a na to-jak jej používám. Telefon rozhodně nezahálí. Samozřejmě poslech hudby s výdrží trochu zamává – není problém nabíjet častěji – myslím si však, že určitý podíl viny na tom mají má sluchátka HPM-90 s displejem na dálkovém ovládání, která snížila výdrž i u mého předchozího telefonu – SE K800i (pro mě mimochodem ten nejlepší SE).


JAVA

Jak už jsem psal – vypíchnout bych chtěl snadnou instalaci her/aplikací, dobrou podporu. Naopak ta rychlost… K800i je na tom lépe – ať už rychlostí načítání, tak i například tím, že dvě výše zmíněné hry si na K800i zahraji úplně v pořádku, reset ani náznak zamrznutí se nedostaví… Úplně bych zapomněl na čidlo pohybu. Nejen, že jej využijete v Mediích při prohlížení fotografií/videí, existují hry, které jej využívají. Třešničkou na dortu jsou i schémata – jejíchž flash tapety reagují na čidlo pohybu – opravu krásné. Bezpochyby další zábavní prvek telefonu!

RESUME

Třebaže to tak někdy z mých slov nevyplynulo, jsem se Sony Ericssonem C902 spokojený. Telefon je to bezpochyby velice elegantní, krásný, kvalitně provedený, výborně vybavený. Už jen ta vysoce elegantní krabička, ve které jsem si ho přinesl domu… Vybalování jsem si doslova užíval. Osobně nelituji, že jsem si tento telefon pořídil, ale na rovinu říkám, že už se pomalinku ohlížím jinde (W995, C905 jsou stále horkými favority). Ani nemělo být výsledkem článku, odradit od koupě tohoto modelu – jen jsem se snažil sepsat to, čím mě telefon potěšil, a čím naopak moc ne. Stále je zde však mnoho plusů, které mohou za to, že Sony Ericsson C902 není rozhodně mým prvním, ale ani tím posledním Sony Ericssonem…Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
Autor: verbatim902 Datum: 2009-10-10 06:58:08
Děkuju :) Ta flash schémátka musíš mít v telefonu přidané přes A2Uploader (/tpa/preset/system/desktop/flash/) - plus mít v telefonu odpovídající schéma, které daný flash používá ;)  
Tady máš - jak na to:http://forum.semania.cz/index.php?topic=19062.0. 
 
Shcémata s flash menu můžeš stahovat z: topse.ru. 
Ještě jednodušší však bude - když si projdeš fórum :)
Autor: Daluck Datum: 2009-10-08 18:12:45
Výborný článek, mám C902 přes 9 měsíců a vlastně ve všem s tebou (snad se neurazíš, že ti tykám, ale sem taky student) souhlasím. Hlavně koukám v jak dobrém ho máš stavu, mě se hodně loupe stříbrné lemování na bocích telefonu a v zadní části C902 sž skoro nemám nápis 5,0, ale nápis megapixel pod ním se drží jako novej, nechápu...:) Nemáš nejaké flash tapety prosím? Vždycky nějaké stáhnu, ale v nabídce: Rozvržení hlavní nabídky mám na výběr jen klasickou mřížku, otáčení, jediná ikona a když dám Ze schématu, kterou bych nejvíc chtěl, tak mi to napíše, že není k dispozici. Nevim čím to je, přitom ze schématu vypadá nejlépe, sám je máš v článku na fotkách. Můj mail je [email protected], nebo sem stačí jen napsat odkud si stahoval, díky předem.
Autor: verbatim902 Datum: 2009-10-07 16:48:10
Děkuji za pochvalu :) jak jsem psal, snažil jsem se shrnout to, jak na mě telefon za tu dobu užívání zapůsobil :) Též jsem student - takže nový telefon = brigáda s plným nasazením ;)
Autor: Hawlas Datum: 2009-10-07 12:35:49
Pěkně napsané :grin taky jej vlastním (zhruba 14 měsíců) a vidím mou C902 v podobném světle jako ty. Krytka foťáku je opravdu magnet na prach a nečistoty a někdy se mi nějaké to smítko dostane i mezi displej a bok telefonu. Klávesnice parádní. Malý displej mi ani tak nevadí, navíc když to při focení vynahrazují ony dotykové části. Poslech hudby opravdu skvělý. Největší mínus je u mě to, že se mi hodně resetuje. Ale to bude tím že mám obrandovaný model od Vodafonu s núzkou verzí firmwareu. Už jsem si kolikrát říkal, že se brandingu zbavím, ale nějak jsem líný si zazálohovat všechny věci :grin taky se pomalu ohlížím po něčem novém, ale jakožto studentovi mi penízky v kapse moc necinkají, takže budu doufat že se mi s mou C902 ještě dost dlouho nic nestane (při mém štěstí). Je to výborný mobil, pro mě jen s minimem nedostatků...

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >