" />
Prodejní trhák má jméno Sony Ericsson Yari (druhý pohled) | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Úterý, 10. listopad 2009
Před několika týdny se na našem trhu začal prodávat Sony Ericssson Yari. Na první pohled tento model velmi klame tělem - vychází z osvědčené platformy A200 a nepřináší žádné velké změny. Telefon je ale dotažený do konce, nabízí skutečně promyšlenou nabídku funkcí kombinovanou s perfektním designem a velmi příjemnou cenou, díky čemuž se nepochybně bude skvěle prodávat. Ačkoliv jsem si nedávno řekl, že můj nový telefon musí mít QWERTY klávesnici, modelu Yari se téměř podařilo to, že jsem ze svého nejdůležitějšího požadavku málem ustoupil a jeho kouzlu podlehl. Ptáte se, co se mi na tomto telefonu tak líbí?
5~85.JPG 4~81.JPG 13~69.JPG 12~70.JPG 10~79.JPG


Sony Ericsson Yari se velmi líbí už dlouhou dobu a ačkoliv jsem jej zkoušel již před nějakou dobou, na delší dobu jsem si jej půjčil teprve nyní, když mám na vše o něco více času. Nechci zde kopírovat ani pasáže z recenze, jejímž autorem je kolega Martin Chroust, ani svoje první dojmy. Oba články už jste si dříve mohli na našem webu přečíst. Tentokrát se chci na telefon podívat téměř až nekriticky. Velmi se mi totiž líbí po všech stránkách a možná se spousta lidí diví, co se mi vlastně tolik líbí, když Yari plynule navazuje na předchozí mobilní telefony na platformě A200. To je samozřejmě pravda, revoluce se nekoná, od modelu Yari ji ani nikdo neočekával. Přístroj jako takový je ale velmi kvalitní a myslím, že bude velmi úspěšný. Má totiž spoustu výhod, které sice pravidelným uživatelům telefonů Sony Ericsson nepřijdou zajímavé, pro lidi zeleným kolečkem nezasažené ale mohou být velmi příjemným překvapením. Čím si mě tedy model Yari získal, pokud se na něj nedívám očima člověka, který za poslední tři roky vyzkoušel každý Sony Ericsson, který se objevil na našem trhu, ale očima potenciálního zákazníka, který chce kvalitní telefon s dostatkem funkcí? To nejdůležitější jsem shrnul do desítky následujících bodů.1. perfektní vzhled - ačkoliv se telefon nemusí nutně líbit každému, z mého okolí slyším zatím pouze kladné ohlasy a je jedno, kdo si telefon prohlíží či jaký telefon sám používá. K těmto názorům se připojuji, vzhled je podle mého skutečně výborný, telefon se mi moc líbí a považuji jej za jeden z nejkrásnějších telefonů poslední doby.

2. kvalitní a dostatečně rozměrný displej - ačkoliv rozlišení je standardní, tedy 240 x 320 pixelů, jedná se stále o nejčastěji používané rozlišení. Pokud k tomu přidáme dostatečné fyzické rozměry displeje (úhlopříčka je 2,4 palce), kvalitní podání barev a dobrou čitelnost na slunci, máme zde skvělý displej.

3. ovládací tlačítka pod displejem - nepamatuji se, kdy se mi nějaký telefon ovládal takto dobře. Obrovskou pochvalu směřuji především k pětisměrnému ovladači ve tvaru kruhu, který jednak výborně vypadá a dobře zapadá do celého konceptu telefonu, především se ale skutečně výborně ovládá a velmi rád s ním pracuji.

4. kvalitní alfanumerická klávesnice -  sice není stejně dokonalá, jako ovládací tlačítka pod displejem, k celkové velmi dobré ovladatelnosti ale přispívají také ony. Mají dostatečné fyzické rozměry a velmi dobře se s nimi pracuje, i když jsou všechna tlačítka v jedné rovině a navzájem mezi sebou nejsou příliš oddělena.

5. dostatečně silná baterie, slot na microSD karty - software není všechno, aneb bez kvalitního hardwaru to nejde. Už mnohokrát jsme se setkali se skvělými mobilními telefony, které ale pak zabila malá kapacita baterie a slabá výdrž. Vybitý telefon příliš funkcemi neoplývá, při prázdné baterii s ním mnoho nenaděláte, model Yari ale nabízí baterii o kapacitě 1000 mAh, což je na hloupý telefon výborná hodnota. Velkou změnou je pak použití slotu na paměťové karty microSD - další krok ke standardizaci byl učiněn. Současní majitelé telefonů Sony Ericsson asi moc radosti mít nebudou, ale jednou tento krok přijít musel. A lépe dříve než později.6. platforma A200 - spousta lidí jí vytýká minimum inovací, podle mě se ale stále jedná o jednoznačně nejkvalitnější platformu pro hloupé telefony napříč všemi výrobci mobilních telefonů. Vysoká přehlednost, spousta užitečných funkcí, kvalitní telefonní seznam, skvělé organizační funkce, neomezená paměť na SMS zprávy a mnoho dalších drobností se skrývají v každém telefonu s A200. Někdo mi může namítnout, že Yari už má novou verzi platformy A300, vzhledem k minimu rozdílů je myslím jedno, jak platformě budeme říkat, hlavní jsou její funkce a vlastnosti.

7. hudební funkce a rádio s RDS - kvalitní hudební přehrávač je devizou většiny telefonů Sony Ericsson a ani model Yari není v tomto ohledu výjimkou. Přehrávač je velmi rychlý a spolehlivý, nechybí mu žádná podstatnější funkce. Potěší také kvalitní rádio s funkcí RDS. Pokud k tomu přidáme kvalitní stereoreproduktory, o nichž budu mluvit v dalším bodu, máme zde skvěl hudební telefon.

8. stereoreproduktory - ačkoliv se jedná o skvělou věc a člověk by ji očekával téměř u každého hudebního telefonu, příliš často se s ní nesetkáváme. V případě modelu Yari byla slibovaná neomezená zábava a já jsem moc rád, že se do tohoto pojmu schovaly také kvalitní stereoreproduktory, díky nimž dokážete se samotným telefon ozvučit dostatečně velký prostor.

9. výborný fotoaparát - pět megapixelů a autofocus se prostě nezapře a ačkoliv fotografie zatím nejsou dokonalé, rozhodně mají svou kvalitu. Po vydání nových verzí firmwaru navíc nepochybně dojde k dalšímu nárůstu kvality. Pokud k tomu přidáme na poměry Sony Ericssonu nadstandardní kvalitu nahrávaného videa v rozlišení 640 x 480 pixelů, nemůže to dopadnout jinak, než výborně.

10. cena - ať si každý říká co chce, právě cena bývá často tím rozhodujícím faktorem v tom, zda si ten který telefon pořídíte či nikoliv. Sony Ericsson tohle samozřejmě ví a tak nastavil počáteční cenu modelu Yari velmi rozumně. Částka na hranici pěti a půl tisíce korun je vzhledem k tomu, co telefon nabízí (a co jsem shrnul v předchozích devíti bodech), velmi příjemná a telefon je díky tomu dostupný širokému spektru zákazníků.Sony Ericsson Yari je pro mě jednoznačně jedním z nejpovedenějších telefonů Sony Ericsson poslední doby. Nabízí perfektní vzhled a vyváženou nabídku funkcí, vše je navíc podpořeno příjemnou cenou. Především pro mladé zákazníky bude Yari dobrou volbou, z reakcí svého okolí jsem ale zjistil, že se líbí prakticky všem, jak pánům tak dámám. Zaoblený černý oválek prostě poutá pozornost a když se k tomu přičte skutečně dobře zvolená nabídka funkcí, máme zde telefon, který bude prodejně velmi úspěšný, dostane-li se mu dostatečné reklamy. Ideální by samozřejmě také bylo, pokud by se objevil v nabídce našich operátorů, jeho prodeje (především nyní před Vánoci) by to posunulo výrazně kupředu. S cenou mírně přesahující hranici 5 tisíc korun se jedná o jednu z nejvýhodnějších nabídek současnosti - kvalitní stereoreproduktory, výborný fotoaparát, integrovaný GPS modul a hlavně ten vzhled.Ačkoliv jsem Sony Ericsson Yari už několikrát měl zapůjčený, stále se k němu rád vracím, protože se mi líbí. Snad jediné, co mi na něm chybí, je vysouvací QWERTY klávesnice. Pokud by se do boku vysouvala kvalitní klávesnice, měl bych o svém budoucím telefonu jasno. Už dlouho ale čekám na přístroj na platformě A200, který bude disponovat QWERTY klávesnicí, tak doufám, že se jednou dočkám. Pokud by se vešla do malého a krásného těla modelu Yari, našel bych (minimálně pro sebe) asi nejlepší telefon, který se kdy zatím objevil. To je ale způsobeno tím, že si na kvalitní klávesnici skutečně potrpím. I tak ode mě Yari v podobě, jak se prodává, získává minimálně 9 hvězdiček z 10. Doporučuji vám telefon minimálně vyzkoušet v některém obchodě, bude se vám líbit.

Sony Ericsson Yari můžete zakoupit na oficiálním e-shopu Sony EricssonKomentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
Autor: Yari.SE Datum: 2009-11-10 20:57:08
MonikaSH: 
kdyz sou tak uzky tak to chce aby byli vystouply. 
nechranena krytka??? k cemu?? telefon je "tlustý" dost, navic vetsina telefonu nema chranenou krytku 
Autor: MonikaSh Datum: 2009-11-10 19:40:23
Já nevím, ale řekla bych, že dvě věci na něm bude uživatel proklínat 
1.) Vystouplá "Systémová tlačítka" 
2.) Nechráněnou krytku fotoaparátu. 
 
A pak nevyladěný FW 8) :p 8)
Autor: chemer Datum: 2009-11-10 17:03:17
xsarahdi: To jsi mi připoměl jednoho Lorda, ketrý někdy v 18 - 19. století usiloval ve své zemi o zrušení ministerstva průmyslu, jelikož podle něj již bylo lidstvo navrcholu výzkumu a vynálezů.  
Myslím, že vzhledem k tomu, na jakou skupinu lidí má yari útočit, je to skvělý telefon.
. Autor: xsarahdi Datum: 2009-11-10 16:53:19
A čo by mal mať tento model alebo model tejto cenovke dnes podľa teba???...v dobe keď prišiel SE z K750kou nebol na trhu konkurent vo fotení,rádio,hudba,displej,karty....nemala ani nokia a tobôž nie korea čo ponúknuť...ale teraz je svet iný a konkurencia inde-hlavne dotyk v strednej triede...ale "hlúpi" telefón bez dotyku.. už nemáš tam čo dať...čo tam má byť fontána s vodotriskom???...máš tam GPS,VGA video v MP4 a zvukový kodek AAC,5mpx+AF,stereo repraky,kamera na snímanie pohybu,multitasking atd....inak iba displej by mohol mať aspoň 2,6 z W995ky a 3,5 mm jack inak bola by to pecka...ale za tu CENU...čo také by si chcel??? :? :? :?
Autor: MartinVagner Datum: 2009-11-10 14:54:19
Zase budu za škarohlída, ale ač Yari není špatný model, tak bohužel do nabídky top prodejních modelů se nedostane. Ničím to nekazí, ale ničím nevyčnivá. Prostě modely Saito, Yari a Aino jsou v globále pro mě zklámáním. Stále můžeme s nostalgií vzpomínat na modely P910i, P1i, K750i, S500i a podobné prodejní pecky.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >