" />
Pryč s věcmi od Sony Ericssonu - upravujeme menu k maximální použitelnosti (náměty) | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Sobota, 26. červen 2010
Název článku vás možná na první pohled vyděsil, dnes to ale nebude o kritice společnosti Sony Ericsson nebo telefonů, které náš oblíbený výrobce produkuje. Dnes se zaměříme na to, které věci a položky v menu se dají nahradit něčím užitečnějším případně kvalitnějším. Co všechno můžete v menu postrádat? Pokud jste běžný uživatel, tak téměř vše. Pokud navíc nevyužíváte internet v mobilu, máte situaci ještě jednodušší.
12~91.JPG 39~30.JPG 4~82.JPG 10~37.JPG 10~49.JPG


Pokud se o mobilní telefony Sony Ericsson zajímáte alespoň trochu více, jistě víte, že menu se u hloupých telefonů v poslední době již příliš nemění, uživatelé jsou zvyklí na jakési schéma ovládání a Sony Ericsson pravděpodobně nevidí moc důvodů něco zásadního měnit.Faktem je, že současné menu moderních telefonů Sony Ericsson je velmi přehledné a propracované, práce s ním je rychlá a příjemná. To ale rozhodně neznamená, že už menu nemůže být lepší nebo lépe využité. Nepředpokládám, že byste se všichni po přečtení dnešního článku vrhli na úpravy a vyházeli z vašich telefonů osmdesát procent všech položek, protože zjistíte, že je nepotřebujete.Spíše by měl naznačit, co se dá bez nějakých ztrát na funkčnosti z menu odstranit a nahradit buď funkcí užitečnější, případně kvalitnější alternativou shodné funkce. Sám už sice telefony nějaký ten měsíc neupravuji, není to ale určitě z toho důvodu, že by mě to přestalo bavit, spíše je to přechodem ke komunikátorům Sony Ericsson a současné preferenci telefonů, které disponují kvalitní klávesnicí. Píšu totiž často a rád a bohužel pro mě Sony Ericsson zatím nepředstavil hloupý telefon s plnohodnotnou QWERTY klávesnicí, po kterém bych téměř jistě sáhnul. Zas tak moc mi to ale nevadí, na trh se chystá model X10 Mini Pro, který prakticky splňuje mé představy o dokonalém telefonu. To už ale pomalu odbíhám od tématu dnešního článku - co tedy můžeme v menu hloupých telefonů Sony Ericsson postrádat a jaké aplikace se dají nahradit kvalitnějšími alternativami? Za základ pro úpravy jsem si trochu paradoxně vzal model Elm, který mám v současnosti u sebe, ale který zatím upravovat bohužel nelze. Menu má ale totožné, jako jiné telefony na platformě A200, pro naše účely nám tedy poslouží velmi dobře.

 

- hned první položkou v menu je služba, která zatím v naší republice čeká na větší rozšíření a troufám si tvrdit, že zatím nemá až tak moc co nabídnout. Jedná se o PlayNow, kde byste teoreticky měli mít možnost stahovat bohatý multimediální obsah pro váš telefon stejně jako různé hry a aplikace. Některé položky jsou placené, jiné jsou zdarma, vždy záleží na kvalitě konkrétního obsahu. Každopádně zatím není výběr obsahu zas tak bohatý, aby měl čím zaujmout a třeba ani nabídka doplňkových aplikací, kterými by se rozšířili funkce telefonů Sony Ericsson, chybí. Také nabídka her by rozhodně mohla být širší. Nesmíme také zapomínat na to, že za prohlížení PlayNow platíte svému operátorovi poplatky za přenesená data. Pokud tedy nemáte neomezený datový paušál, první ikoně v menu se vyhněte, zatím o moc nepřicházíte...
- druhá položka v menu již několik let patří vestavěnému internetovému prohlížeči, což je funkce, kterou už přeci jen využije větší část majitelů telefonů Sony Ericsson. Je tady ale jedno veliké a celkem citelné mínus. Ačkoliv se integrovaný prohlížeč jednou za čas modifikuje a přibývají mu nové funkce, nemůže se ani zdaleka rovnat volně šiřitelné Opeře Mini, za kterou stojí stejnojmenná společnost. Tímto nechci Sony Ericsson kritizovat, ale je logické, že lepší prohlížeč vyvine společnost, která se prohlížením a zobrazováním internetu (zní to zvláštně) živí, než výrobce mobilních telefonů, pro něhož je to jen jedna z mnoha funkcí. Pokud internet využíváte, doporučuji defaultní prohlížeč nahradit již zmíněnou Operou, v opačném případě máte druhou ikonku k dobu.
- jako třetí je zde zábava, což je složka, která se jako jedna z mála v poslední době docela změnila. Byly odstraněny funkce na úpravu obrázků a videa, které stejně (minimálně v mém okolí) nikdo nepoužíval, bohužel ale zmizela také položka dálkové ovládání, díky níž jste mohli ovládat svůj PC pomocí technologie Bluetooth. Nás ale zajímá, co může jít pryč a tentokrát toho nebude tolik. Určitě se (minimálně u Elmu) hodí odstranění položky PlayNow, která nejen zabírá ikonu přímo v menu, ale najdete ji také zde, samostatnou položku si podle mě nezaslouží ani ukázkové Demo video. To se sice z telefonu dá odstranit, položka v menu ale zůstane.
- další položkou v menu je fotoaparát, tato ikona dlouhodobě patří k nejpovedenějším. Telefony s lepším fotoaparátem ale většinou bývají vybaveny odsouvací krytkou, která fotoaparát automaticky aktivuje, ostatním přístrojům na platformě A20é zase nechybí oddělené tlačítko spouště, kterým se fotoaparát dá pohodlně a rychle zapnout, aniž by člověk musel menu navštívit. Nabízí se tedy otázka, jestli tuto funkci neuvolnit něčemu potřebnějšímu. Někdo fotí rád, někdo fotí méně, ale pro všechny bez rozdílu je podle mě pohodlnější stisknout pro aktivaci fotoaparátu jedno tlačítko, než vcházet do menu, tam najet na patřičnou ikonu a potvrdit.
- další položky bych nechal beze změny, zaměříme se až na složku věnovanou GPS. Tady se dá dodat jediné - výborná turistická navigace TrekBuddy je k dispozici zdarma, nevidím tedy důvod, proč by se neměla objevit ve vašem telefonu a to bez ohledu na to, zda je váš přístroj vybavený integrovaným GPS modulem. Odvážnější si mohou doinstalovat také automobilovou navigaci We Travel, ta je ale zatím určená spíše méně náročným a také trpělivým uživatelům. Předinstalované aplikace, které v Sony Ericssonech najdete, sice jsou kvalitní, v případě Google Maps ale jste odkázáni na připojení k internetu, u navigaci WisePilot je tomu naprosto stejně a navíc v telefonech nehledejte více, než pouze zkušební verzi programu.
- opět přeskočíme pár ikon a skončíme u položky Hovory. Ta je samozřejmě celkem užitečná, máme díky ní přehled o tom, komu jsme volali a také kdo se snažil dovolat nám. Stejné informace nám ale telefon sdělí také v situaci, kdy přímo na úvodní obrazovce stiskneme zelené sluchátko. A nyní zvažte, co je pohodlnější? Stisknout zelené tlačítko nebo vejít do menu, najít položku Hovory a otevřít ji? Situace je tak podobná, jako u fotoaparátu a dochází ke zbytečnému zdvojení funkcí



Dnešním článkem jsem se snažil předat vám pár tipů na to, co lze z menu telefonů Sony Ericsson odstranit bez nějaké ztráty funkčnosti. Samozřejmě, že každý z nás jsme jiný a funkce, které jsem doporučil k odstranění mohou být pro někoho nepostradatelné, stejně si ale myslím, že většina mnou zmíněných položek se skutečně dá využít lépe a efektivněji. Trochu problém je ale zatím u nejnovějších hloupých telefonů Sony Ericsson, jejich ochrana zatím není prolomena, tudíž je nelze upravovat tak, jak jsme zvyklí ze starších modelů. Pro mě osobně je právě toto asi poslední překážka před pořízením Sony Ericsson Elm, jakmile bude tento přístroj odemknut, téměř jistě si jej obratem pořídím coby zástupce nejnovější generace telefonů na platformě A200 a upravím si jej maximálně k obrazu svému. Možná by nebylo od věci začít více shromažďovat různé balíčky jednotlivých menu a třeba se v budoucnu dočkáme toho, že si uživatel bude sám moci vybrat z několika předdefinovaných (s tím, že nepotřebné funkce se při startu telefonu odstraní, nebudou tedy zabírat místo ani zbytečně zpomalovat telefon). Fikce? Zatím ano, ale v budoucnu bude vše jinak. Opakuji se již v několikátém článku, ale možnost upravit si telefon k obrazu svému je velmi příjemná a je jen otázkou času, než na to přijde větší množství uživatelů. Potom na to přijdou i samotní výrobci a třeba se opět dočkáme malé revoluce v mobilních telefonech. To už ale výrazně odbíhám od dnešního článku, kterým jsem chtěl poukázat na to, že se některé ikony v menu dají využít lépe a efektivněji, než jak to činí sám výrobce. Toto ale nelze brát jako jeho kritiku, stejně to dělají také všichni ostatní. Motivací pro dnešní článek pro mě byla především jednoduchá možnost přeskládání položek v menu, které nabízí komunikátory BlackBerry. Z programátorského hlediska nejde asi o žádný zázrak, možnost posunout si věci tam, kam sám chci a odstranit ty nepoužívané je ale velmi příjemná.


Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
Autor: v6ak Datum: 2010-06-28 07:49:50
Podobně by se dalo pokračovat v menu zpráv... 
Anebo kontakty (standby hledání, často nějaká klávesa v menu), i když ty se mi nakonec v menu znovu objevily, ale hlouběji - při hlášce Select network se to může hodit. 
 
"ostatním přístrojům na platformě A20é zase nechybí oddělené tlačítko spouště" 
Asi's to psal na nějakém menším notebooku bez numerické klávesnice, že? Sozudím tak podle toho "A20é".
. Autor: 7654321 Datum: 2010-06-27 22:45:38
zrovna dneska sem se na tohle téma bavil s kamarádem.moct tak vyházet věci co v mobilu nechci...jako první by letěl fejsbůk a podobný věci.chápu že po tom někdo touží, ale má to být volba a ne nutnost.vyfotím fotku a v odeslání mám jako první fb a twitter...hlavně že vyhodili odeslání mailem.a ty programy na úpravu videa a hlavně fotek mě tedy chybí, ne každý den, ale určitě sem to použil častěji než fb.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >