" />

Forum

Recenze doinstalovatelných XPERIA panelů | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Martin Chroust   
Pátek, 13. únor 2009
Pokračujeme v tématických článcích na téma XPERIA, dnes se podíváme na zoubek doinstalovatelným panelům
  


Jednou z hlavních inovací XPERIE oproti ostatním WM zařízením je podpora XPERIA panelů. Je to vlastně devět nezávislých desktopů, po jejichž aktivaci se vybraný stane today screenem. Každý z panelů může vypadat úplně jinak a plnit rozličné funkce, my se v dnešním článku zaměříme na oficiálně dostupné panely mimo předinstalovaných. Panely hodnotím ve třech kategoriích, ve využitelnosti, grafickém zpracování a informační hodnotě vždy od jedné do pěti hvězd.

Slideshow panel


Panel, o kterém se zmíním nejdříve nemá žádné informační funkce, ani uživatelské rozhraní a v praxi jej asi velmi málo využijete. Jeho jediný smysl aktivace využijete, pokud budete chtít někomu ukázat všechny své nafocené fotografie z X1. Ty jsou totiž promítány na pozadí s různými efekty přechodů snímků, po ťuknutí na displej si můžete vybrat, od které fotografie bude slideshow pokračovat, žádná nastavení se nekonají. Pokud si jej do XPERIE nainstalujete, ve většině případech bude akorát zabírat jeden slot pro panel

Využitelnost

Grafické zpracování

Informační hodnota

SPB Mobile Shell

  

Po nepříliš využitelném Slideshow panelu se mi dostal do ruky panel, o kterém každý tvrdí, že je pro XPERII jeden z nejlepších, je to pravda? Po spuštění panelu vás uvítá plocha, má tři režimy. V prvním jsou umístěny programy a aplikace, druhý je informační a ve třetím mohou být umístěny rychlé zkratky z telefonního seznamu. Ale zpět do prvního režimu. V horní části se nacházejí ikonu pro zobrazení posledních spuštěných aplikací nebo výběr ze všech programů. Toto zobrazení je velmi přehledné, na jedné straně se nachází až devět velkých ikon, které přímo vybízejí k ovládání prsty. Poslední spuštěné programy jsou formou seznamu, i zde platí absolutní přehlednost a plynulost. O něco níže jsou umístěny zkratky k nejpoužívanějším funkcím, jako je organizér, internet, multimédia, nástroje, zprávy a nastavení. Co v nabídkách oceňuji je možnost např. jedním kliknutím se dostat do editoru zpráv nebo restartovat zařízení (jinak by jste museli vytáhnout stylus a otevřít zadní kryt). Jsou zde i možnosti vlastních úprav, do vlasntího menu si můžete dát co se vám zlíbí, ty přednastavené můžete upravit a popř. vyjmout nepoužívané programy. Pokud k tomu přidáme možnost přidání pluginu ke customizaci Now Screenu, animace při přecházení mezi nabídkami, automaticky aktualizované detailní údaje o počasí a plynulost ovládání, zjistíme, že se jedná opravdu o jeden z nejlepších panelů pro XPERII. I přesto bych měl ale jednu podstatnou výtku, zobrazení panelu nemá k dispozici menu, kde se zobrazují spuštěné programy (ikona v horním rohu), paměť se tak může plnit a pro její uvolnění musíte přepnout do jiného panelu.

Využitelnost

Grafické zpracování

Informační hodnota

Cool Hunting

  

Nyní zde máme panel, který využijí především angličtiny znalí. V tomto jednoduchém HTML panelu se totiž zobrazují články ohledně umění, designu, kultury a technologií a vše je řešeno klikatelnými odkazy. Na webových stránkách projektu cool hunting jsem se dozvěděl, že jsou aktuální články denně aktualizovány, opak je však pravdou. Poslední příspěvek je téměř měsíc starý, kdo neumí anglicky tak odborné anglické články patřičně neocení. Žádné volby a nastavení zde nenajdeme, takže trochu váhám nad praktickým využitím.

Využitelnost 

Grafické zpracování 

Informační hodnota

Facebook 


Facebook je panel patřící stejnojmenné službě, které slouží pro komunikaci s přáteli přes internetovou síť. Nejdříve je nutné se zaregistrovat na stránkách www.facebook.com a až poté můžete možnosti panelu naplno využívat. Facebook slouží jako komunikační prostředek s okolními uživateli, se kterými můžete sdílet různé soubory, uploadovat vlastní fotografie či vidět jejich aktuální stavovou zprávu. Kontakt, se kterým jste navázali kontakt je zobrazen v malé bublině okolo vaší uprostřed, pokročilé nastavení však chybí. Facebook panel se tedy počítačové verzi nevyrovná, ale je další alternativou ke komunikaci v sociálních sítích. Grafické zpracování mi připomíná interface od iPhonu, informační hodnota je však v průměru, můžeme poklábosit, prohlédnout fotky, ale to je tak všechno. Kontakty lze navíc vyhledat jen přes internetové rozhraní, s panelem si nového kamaráda nepřidáte.

Využitelnost 

Grafické zpracování 

Informační hodnota

Dashwire

 

Opět máme co dočinění s HTML panelem pro jehož používání je nutné registrace. Služba Dashwire je známá již z internetové branže a jedná se o službu, která umožňuje přes internet synchronizovat různé údaje (kontakty, fotky, zprávy, aj.), pracovat s nimi a sdílet je s přáteli či kolegy. V průběhu psaní toho článku se mi ale nepodařilo se připojit na vzdálený server, neustálá chyba HTTP Error 503 může znamenat jak ukončení podpory v podobě panelu tak dlouhodobou chybu v aplikaci. Jelikož jsem panel nerozchodil, dávám nejnižší možné hodnocení.

Využitelnost 

Grafické zpracování 

Informační hodnota

YouTube

  

Jako poslední panel, který si dnes představíme, jsem vybral YouTube panel. Není to, žádný oficiální panel nabízený Sony Ericssonem, ale dostal jsem se k němu na webu xda-developers.com, kde naleznete i pokyny k jeho instalaci. Panel představuje engine pro vyhledávání a přehrávání videí z populárního serveru YouTube. Je možno vytvářet si záložky na oblíbená videa, hledat pouze určité typy videí nebo zobrazit historii přehraných videosouborů. Při prohlížení videí můžete preferovat vysokou kvalitu nebo rychlé stažení, záleží tedy na připojení, které budete mít. Rozhraní je optimalizováno na ovládání prsty, video se přehrává v zobrazení na šířku a zdali je full screen záleží na formátu zdrojového videa.

Využitelnost 

Grafické zpracování 

Informační hodnota

Panelů pro Sony Ericsson XPERIA zatím není mnoho, ale stále se objevují další a další. Pokud Sony Ericsson uvede další model XPERIE, můžeme očekávat, že se panely budou objevovat ještě častěji. Vítězem je podle mého názoru panel SPB Mobile Shell, který přináší plynulost ovládání prstem a sílu v jendnoduchosti, zatracovat také nemůžeme YouTube panel či Facebook.


Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
. Autor: endru Datum: 2009-02-23 15:46:02
spuštěné programy se v tomto panelu vyvolají v nabídce TOOLS ( nástroje ) a poté kliknete na TASK MANAGER a je to... 
Nemusíte přepínat panely. Používám ho již dlouho- spokojenost :-)

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >