" />

Forum

S jako "Stylový", to je nový Sony Ericsson S500i | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Martin Soukup   
Neděle, 12. srpen 2007
O tom, že Sony Ericsson umí udělat telefony, které zaujmou vzhledem, jsme se přesvědčili již v minulosti. Nyní ale přichází novinka z řady S, která bude mít styl za jednu z hlavních předností. Prvním vysouvacím modelem v této řadě je S500i, o kterém je dnešní recenze.


  

Modely s písmenem S v názvu dosud zastupovala pouze S700i, která byla ve své době na technologickém i designovém vrcholu telefonů tohoto výrobce. Jestli i do budoucna bude toto písmeno znamenat styl, nebo třeba výsuvnou konstrukci, to ukáže až čas, protože za stylové telefony jsou nyní považovány i nové modely řady T.


Styl na prvním místě


S500i se bude prodávat ve dvou barevných provedeních. Výraznější Spring Yellow a konzervativnější Mysterious Green, kterou mám k dispozici a budu ji zde recenzovat. Telefon jako celek působí velmi kompaktně a elegantně. Přední část je z lesklého černého plastu, v němž je lehce pod úrovní krytu zapuštěn displej. Světle stříbrný bok přístroje tvoří kompaktní celek s povedenou linií rozhraní horního a spodního dílu přístroje. Kompaktní celek doplňuje opět černá zadní strana, tentokrát však z lehce pogumovaného materiálu. Ten známe už z jiných modelů SE, stejně tak známe i do něho zasazené plastické logo a název značky. Po vysunutí se objeví čočka fotoaparátu umístěná v černém obdelníku s chromovaným orámováním. Zbývající část vysunuté části je tvořena paprsky různých odstínů tmavě zelené barvy. I na předním krytu najdeme chromované doplňky ve formě kontextových kláves, potvrzovací středové klávesy a orámování ovládacího kříže. Ani zbývající černé klávesy s bílým potiskem nepůsobí rušivě. Podsvícení kláves je bílé, okolo potvrzovacího středu svítí zelený kruh. Po vysunutí se objeví bíle podsvícená numerická klávesnice, kterou tvoří čtyři pruhy, v nichž jsou jednotlivé klávesy odděleny chromovaným bodem. Klávesnice i okolí je matné v tmavě zelené barvě a přesně barevně ladí s kruhem okolo potvrzovacího středu. Levou stranu doplňují chromované klávesy +/-. Na pravé straně je umístěn konektor Fast Port. Slot pro paměťovou kartu najdete na horní straně, společně s on/off tlačítkem. Celkový vzhled přístroje je opravdu velmi propracovaný a jako jediný rušivý element mi připadá Fast Port na pravé straně. U této stylovky by možná tentokrát krytka konektoru byla na místě.

 

Vše přesně lícuje, nikde nic nevrže, v zavřeném stavu není mezi horním a spodním dílem telefonu žádná vůle, telefon se nehne. Při vysunutí se sice minimální vůle objeví při zatlačení na horní hranu přístroje, ale toho si při běžném použití všimnete jen velmi těžko a rozhodně to nijak nekazí celkový dojem s konstrukce, tak jako tomu bylo u W850. Samotný mechanizmus pracuje jak má, odpor pružin je optimální. Stinnou stránkou použitých materiálů přední strany je náchylnost na otisky prstů, a tak hadřík na čištění je skoro nutností.

   

Styl na druhém místě

 
* různé barvy bočního prosvícení pro různá schémata *

Stylovost telefonu potvrzují i další doplňky. V bocích přístroje je umístěno prosvícení. Jeho barvu a styl si můžete nastavit pro příchozí hovory, kde máte k dispozici 16 variant. Při běžné práci jeho barvu ovlivní použité schéma. U schémat se trochu pozastavím, protože výborně dotváří stylovost telefonu. Předinstalované schéma Everchanging si ve standby režimu i podnabídkách dle denní a roční doby mění jemnou animaci včetně její barvy,  a zároveň také mění ve stejném duchu i boční prosvícení. Stejně se v závislosti na denní době chová i druhé schéma Day and night. Obě schémata mají svoje flash menu, které vše dotváří k dokonalosti. Flash animace, které se o změny starají, jsou napevno dané v mobilním telefonu, a standardně je nelze nahradit, podobně jako u W série flash menu. Celkový dojem pouze trochu kazí zelené prosvícení okolí potvrzovacího středu. Zde se bohužel barva změnit nedá. Všechna předinstalovaná schémata v kombinaci s kvalitním QVGA displejem jen doplňuji jedinečnou eleganci tohoto přístroje.

  
* flash menu "Everchanging" v 18 a 21 hodin * flash menu "Day and Night" po 20 hodině * 

A co dál?

Vzhledu přístroje jsem věnoval značnou část, protože je hlavním přínosem tohoto přístroje do světa SE. Nyní se ale podívám i na další vlastnosti S500. Ergonomie novinky je na velmi dobré úrovni, podporují to i celkové rozměry 99 x 47 x 14 mm a hmotnost 94 gramů. S500 díky tomu ideálně sedne do ruky i do kapsy. Velmi nepohodlná je ale manipulace s paměťovou kartou i kartou SIM. Obě jsou hodně zapuštěny a bez nějaké pomůcky je rozhodně nevyměníte. Velký vliv na celkové pohodlí při ovládání má i kvalita kláves. Bez výhrad pracují všechna funkční tlačítka (C, Zpět, Události, Web) a potvrzovací střed. Velmi kvalitní je i ovládací kříž v podobě kruhu, jeho stisk je však trochu tužší a je třeba si chvíli zvykat i na okraj okolo něho. Nejhůře se potom ovládají velmi tenké kontextové klávesy. Díky jejich rozměrům je třeba si na ně zvyknout. Numerická klávesnice má takřka optimální zdvih i tuhost. Problém trochu nastává u spodní řady, která je umístěna velmi blízko ke spodnímu zvýšenému okraji, a přístup k ní je tak mírně zhoršený. Trochu mi chybí i přímé tlačítko pro aktivaci fotoaparátu, nebo přehrávače. Oboje je tak nutné aktivovat přes menu, nebo tyto funkce nastavit jako zkratky. Přesto celkově patří kvalita kláves S500 rozhodně k tomu lepšímu, co Sony Ericsson dosud vyrobil.

 

Displej a prostředí ostudu rozhodně neudělají

Body „espětistovka“ rozhodně neztratí použitým displejem. Jak jsem již zmínil výše, jeho rozlišení je 240x320 bodů, a vzhledem ke svým celkovým rozměrům je velmi jemný, barvy krásně živé. Problémy nemá ani na přímém slunci. V uživatelském prostředí se nic nového nekoná. Po stisku pravé kontextové klávesy nebo potvrzovacího středu se dostanete do nabídky tvořené 12 ikonami jednotlivých funkcí (vyjímkou je použití schématu Day and Night, kde poté vidíte pouze jednu velkou ikonu a dalšími horizontálně listujete). Ty můžete vybrat pomocí kurzoru v menu, nebo stiskem příslušné numerické klávesy dle stejné matice. Odezvy jsou svižné, telefon bez problémů stíhá reagovat na vaše příkazy.

 

Telefonování a zprávy jsou bez překvapení

Ani zde není nic převratně nového, základní prostředí kontaktů zůstává beze změny, tedy i se stále se opakující chybou s řazením kontaktů začínajících diakritikou až na konec seznamu. Samotný seznam je jinak velmi propracovaný s možností přiřazení mnoha záznamů a synchronizací s PC. Reakce jsou opět svižné, ani zde nemusíte na nic čekat. Kapacita záznamů je 1000 jmen a 2500 čísel. Volnou paměť tedy snižují pouze telefonní čísla a jména, ostatní údaje (např. email, adresa, narozeniny…) kapacitu nesnižují. Novinkou je možnost přiřazení různého světelného efektu na bocích přístroje jednotlivým kontaktům.

Také možnosti zpráv jsou, jak již je u SE zvykem, na výborné úrovni. Na propracované editory SMS, MMS jsme si už u tohoto výrobce zvykli. K pohodlné práci se zprávami přispívá i kvalitní klávesnice a inteligentní slovník T9, který si pamatuje, která slova používáte častěji a následně je nabízí jako první. T9 umí pracovat jak s diakritikou, tak ji lze vypnout. Odpočítávání znaků do konce zprávy je stále pouze 20 písmen před koncem. I u tohoto modelu je k dispozici seznam posledních příjemců zpráv, pro její rychlejší odeslání. Ani emailový klient rozhodně neurazí, samozřejmostí je možnost několika účtů, podpora POP3 a IMAP, nebo práce s přílohami. V této kapitole je také třeba zmínit přítomnost dalších funkcí. A tak ani u S500i nechybí RSS čtečka a možnost blokování. Práce s obojím je velmi jednoduchá, a tak pokud máte tyto služby v oblibě, můžete je používat i mimo váš domov a počítač.

 

Ke stylu patří i zábava

S500 sice není ani Cyber-shot, ani Walkman, přesto si ale poradí jak s fotografováním, tak s hudbou. Fotoaparát je s rozlišením 2Mpix bez automatického zaostřování. Čočka je skryta pod výsuvným mechanizmem, a tak je pro focení nutné telefon vysunout. Fotí se pro Sony Ericsson trochu neobvykle na stojato. Možnosti nastavení jsou poměrně bohaté. Rozlišení lze nastavit na 2Mpix, 1Mpix a VGA, ve dvou kvalitách komprese. Telefon podporuje panorama, rámečky, shlukové snímání, 4 násobný digitální zoom (pouze v nižších rozlišeních). Má možnost nastavit vyvážení bílé, noční režim, nebo umí základní efekty jako negativ, sépie, černobílý obraz. Video natáčí v dnes již slabém rozlišení 176x144 bodů. Kvalita fotografií stojí a padá na kvalitě okolního osvětlení. S500 nemá žádné přisvětlení, a tak na focení za šera, nebo dokonce tmy rovnou zapomeňte. Stejně tak díky absenci autofocusu prakticky nevyfotíte texty, nebo makra. Přesto lze i s S500 při dostatečném osvětlení nafotit povedené snímky, které neurazí.

 

Hudební přehrávač je pochopitelně chudší než u řady Walkmanů. Základní funkce pro přehrávání však zvládá, a to včetně tvorby playlistů, seznamů Interpretů nebo skladeb. Zvuk dokáže upravit pomocí equalizéru (předefinované volby, nebo ručně), skladby umí pustit náhodně, nebo opakovaně. Podporované je i přehrávání na pozadí. Kvalita reprodukce se sluchátky například z W880 je výborná a hlasitost naprosto dostatečná. Telefon pochopitelně podporuje i Bluetooth stereo profil A2DP.

Ani s další zábavou na tom není S500 špatně. Nainstalované aplikace MusicDJ, PhotoDJ a VideoDJ umožňují práci a základní editaci multimédií. Další aplikace AudibleAir s přehrávačem Audible Player umožní online přístup k mediálnímu obsahu. Je však nutná registrace na Audible.com. Bez registrace je k dispozici pouze několik ukázek obsahu, pro vyzkoušení funkčnosti služby. Další praktické využití této aplikace ukáže až budoucnost. Posledním a tentokrát užitečným programem je AccuWeather Light. Ten umí zjistit aktuální počasí, nebo předpověď na 3 dny dopředu ve městech po celém světě (z ČR jsou zastoupena města Praha, Brno, Ostrava, Plzeň a Olomouc). U obou aplikací je třeba počítat s přenesenými daty, a u AudibleAir je rozumné být v pokrytí EDGE. EDGE jistě využijete i ve spolupráci s internetovým prohlížečem NetFront, který umí zobrazit a přizpůsobit drtivou většinu běžných internetových stránek. Možnosti zobrazení lze editovat, nechybí lupa, horizontální zobrazení, nebo vypnutí/zapnutí přizpůsobení obsahu displeji. Hry jsou nainstalovány dvě. Brain Juice je hrou mající vycvičit uživatelovy smysly, Lumines Block Chalenge je potom novou variací na téma Tetris. Obě hry mě osobně zklamaly, z minulých modelů jsem byl zvyklý na lepší kousky. Naštěstí díky podpoře Javy (včetně 3D) nemusíte zůstat jen u těchto nainstalovaných.

I manažeři mohou být styloví

Ani tady S500 oproti ostatním telefonům nezaostává. Propracovaný kalendář v základním pohledu ukazuje aktuální měsíc. Ten lze změnit na týdenní přehled, nebo si otevřít aktuální události dne. Opakované události jsou přítomny také. Telefonu nechybí ani poznámky a úkoly. Vše je možné opět synchronizovat s PC, a ani vzdálená synchronizace není S500 cizí. K tomu v nabídce nalezneme i časovač, stopky, kalkulačku, záznam zvuku, nebo Paměť kódů.

S500 rozhodně není pro každého

S500 pravděpodobně nebude patřit k telefonům, které budou prodávány jako na běžícím pásu. Doporučená koncová cena je 7450,- Kč. Podíváme-li se do stáje stejného výrobce, tak jen o pár stokorun dráž se prodává K800, s podstatně vyšší výbavou. O dva tisíce levněji se potom nabízí K550 s velmi podobnou výbavou. Ani jeden z nich však nemá zdaleka takový styl, a ani jeden z nich není „slider“. Největším konkurentem S500 tak pravděpodobně bude W580, která přidává rádio, kvalitní sluchátka a 512MB paměťovou kartu a je pouze o tisíc korun dražší. S500 ale zůstává jediným opravdu stylovým mobilním telefonem výrobce s vysouvací konstrukcí, který se rozhodně vzhledem neztratí ani proti modelům Samsung, nebo LG. Oproti nim však nabídne větší počet propracovaných funkcí a možností.

Proč jej koupit:

-         vzhled

-         kvalitní zpracování

-         kompaktní rozměry

-         kvalitní displej

-         multimediální výbava

Hlavní zápory:

-         fotoaparát bez AF

-         chybí rádio

-         horší kontextové klávesy

 

Základní specifikace:

Velikost a hmotnost: 99 x 47 x 14 mm, 94g

Displej: TFT s 262 144 barvami, 240x320 bodů

Sítě: GSM 850,900,1800,1900, podpora EDGE

Paměť: 12MB interní, podpora paměťových karet Memory Stisk Micro (M2)

Fotoaparát: 2Mpix bez AF

Konektivita: Bluetooth, USB (podpora Mass Storage)

Obsah balení: manuál, nabíječka, stereo sluchátková souprava HPM-62, USB kabel, CD

Sony Ericsson S500i lze zakoupit na X-Store.CZ

Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
Autor: bassangha Datum: 2010-02-05 14:15:18
Tento telefon jsem měla přesně dva roky, pak jsem požadovala vrácení peněz a bylo mi vyhověno. Neustále praskaly klávesy takže jsem stále jezdila reklamovat a vyměňovat. Někde jsem četla že SE o této vadě ví a nové klávesy už budou v pohodě ale nebylo tak. Dále časem při vysouvání a zasouvání byla cítit vůle, někdy nešel vůbec dovřít. Začaly z toho vypadávat nějaké gumičky nebo co. SIM nešla vyndat, jsen se suchými prsty a po chvilce snažení. Jinak byl super.
Autor: NOrcoML Datum: 2008-07-04 01:09:53
Ja ho mam je to pecka wsetci mozte howorit co chcete je to styl
Autor: iva.mraz Datum: 2008-05-13 15:29:50
mám prosbu..chtěla bych si tenhle ten mobil koupit a potřebovala bych se zjistit jakou to má pamětovou kartu!!!!512??nebo1?? ;) :)
Autor: walter.vacho Datum: 2007-09-10 18:52:45
daji se k tomuto telefonku sehnat nekde nejaka schemata ?
. Autor: Lepsa Datum: 2007-08-29 20:28:36
Při hovoru je velmi slabý zvuk ze sluchátek i když je nastavena hlasitost na maximum - zvuk je velmi tlumený a ve srovnání s mým starým telefonem samsung e720 je zvuk ani ne poloviční hlasitosti. Dá se s tím něco udělat? Máte s tím někdo také problém a nebo mám jen vadný kus?  
 
. Autor: smejky01 Datum: 2007-08-29 16:39:28
Na tenhle telefon jsem cekal dost dlouho jako nahrada za starou dobrou T610. Krasne cistej design, funkce a ovladani me naprosto vyhovujici a hlavne zadny zbytecnosti jako je 5Mpx fotak, bleskem - nadhernej proste,ale... klávesy me praskly po trech dnech a v servisu ho mam uz tyden. Chtel jsem ho vymenit, ale vzhledem k tomu, ze mi spadl na zem, kvuli spatne vyresenymu uchytu na snuru na krk,takze kvuli par skrabancum mam smulu. Prava strana nedolehala a docela dost mi to vadilo:-( Takze dost zklamani a nepochopeni jak SE muze dat na trh tel. s takhle nedoresenou konstrukci. Uprimne, ted cekam jak to servis vyresi. Pokud ne, tak uz budu cekat jen na to az mi tlacitka prasknou po treti a pak se asi vratim k T610 a budu cekat az SE prijde s necim stejne krasnym, ale konstrukcne doresenym:-((
. Autor: omebe Datum: 2007-08-29 09:13:43
Nevím jak komu, ale mě se flash menu ve schématu "Day and night" nezmění ani po půlnoci. :sigh
. Autor: fireice Datum: 2007-08-19 21:08:50
To jsi asi zkoušel jiný telefon :-) Páč nereaguje pouze stříbrný kroužek,nýbrž celý ten černý kruh kolem středu ;-) Stříbrný krouužek je pouze jakýmsi ukončením celého tohoto ovládacího prvku .... 8)
Autor: misternet23 Datum: 2007-08-17 09:22:34
Jo díky za pamět na sms, byl jsem si ho vyzkoušet a jsem docela zklamanej z ovládání středového ,,kruhu" jde z tuha a reaguje jen ten tenoučký stříbrný kruh, což je nepříjemné a pochybuju že bych si na to zvykl
Autor: MarS Datum: 2007-08-14 16:01:02
Potom onu SIM nemáte správně vloženou, a může vám znenadání mobil oznámit, že není vložena SIM. Toto jsem si původně taky myslel, ale najednou mi samovolně vyjela, a tak jsem ji zasunul pořádně a má aretaci stejně jako paměťová karta. ;)
. Autor: snekac Datum: 2007-08-14 07:55:46
Tak rozhodně nesouhlasím s tím, že SIM jde špatně vyndat. Naopak, jde výborně. Baterie ji vlastně drží uvnitř a když baterii vyndám, SIM "vyjede". S tou sdílenou pamětí na sms si teda nejsem jistý, bývá to spíše 1000.
. Autor: snekac Datum: 2007-08-14 07:55:11
Tak rozhodně nesouhlasím s tím, že SIM jde špatně vyndat. Naopak, jde výborně. Baterie ji vlastně drží uvnitř a když baterii vyndám, SIM "vyjede". S tou sdílenou pamětí na sms si teda nejsem jistý, bývá to spíše 1000.
Autor: Unnamed Datum: 2007-08-14 07:51:11
jojo je krasny, ale trosku me nastvala absence radia a fotoaparatu s af....... :( takze svoji Klaru jeste menit nebudu :D
Autor: MartinVagner Datum: 2007-08-13 07:40:40
Paměť je samozřejmě sdílená, takže se tam vejde tolik sms kolik pojme paměť telefonu...
Autor: misternet23 Datum: 2007-08-12 20:23:56
jo, je to elegance sama. nevíte někdo jakou má pamět na přijaté smsky?
. Autor: TOMBICAN Datum: 2007-08-12 18:51:28
Ten mobil je skvělej!!!!!!!!!!! :grin :) :grin :) :grin :) ;) :grin :) :grin ;) :grin :) :eek :grin :eek :grin :eek :grin :eek :grin :eek :) :eek :) :eek :) :eek ;) ;) :eek 8) :eek 8) :eek :p

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >