" />
Sony Ericsson Aino - dojmy z pádla (fotogalerie a první pohled) | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Neděle, 25. říjen 2009
Sony Ericsson Aino je dalším z velmi očekávaných telefonů, které právě dorazili na náš trh. Podobně, jako v případě modelu Satio, i tentokrát se jedná o přístroj, který jsme v podání společnosti Sony Ericsson ještě neviděli. Celý koncept telefonu je velmi netradiční, nejen, že jsme podobný přístroj ještě neviděli u našeho oblíbeného výrobce, ale ani nikdo jiný zatím nenavrhl telefon tak, jako to udělal Sony Ericsson v případě modelu Aino. Setká se toto řešení s úspěchem u uživatelů?
40~3.jpg 36~4.jpg 2~48.jpg 19~14.jpg 48~2.jpg


Vzhled patří mezi hlavní výhody tohoto přístroje a bylo mu podřízeno téměř vše. Většinu přední strany zaujímá dotykový displej, jenž ale není dotykový ve všech částech menu, ale pouze v sekci věnované multimédiím a fotoaparátu. Mezi jeho hlavní výhody patří výborné fyzické rozměry, za kterým poněkud pokulhává rozlišení, které podle mého mohlo klidně být výrazně vyšší. Nad displejem se nachází nápis Sony Ericsson a také malý reproduktor. Přední strana je kompletně prostá jakýchkoliv ovládacích prvků, vše se schovalo do vysouvací klávesnice. Jen ty nejnutnější ovládací prvky nalezneme na boku přístroje, kde se nachází také konektor Fast-port. Pro mnoho případných zájemců bude velikým zklamáním to, že opět chybí standardní konektor na sluchátka. Také zadní strana je velmi decentní a naleznete zde pouze čočku integrovaného digitálního fotoaparátu a přisvětlovací diodu. Vzhled jako celek hodnotím kladně, telefon je na pohled velmi krásný. Daní za tuto krásu je ale snížená ovladatelnost, o které budu mluvit v následujícím odstavci. Původně jsem chtěl vzhledu věnovat mnohem obsáhlejší pasáž, podle mě je t ale zbytečné, doporučuji spíše prohlédnout několik desítek přiložených fotografií, ze kterých si o telefonu uděláte mnohem lepší představu, než z mých komentářů.

10~26.jpg 12~24.jpg 13~20.jpg 14~20.jpg 15~16.jpg
16~17.jpg 17~12.jpg 18~13.jpg 19~14.jpg 1~50.jpg
20~8.jpg 21~10.jpg 22~8.jpg 23~8.jpg 24~9.jpg

Ovládání je pravděpodobně nejdůležitější věc, která zajímá potenciální majitele. Hned na úvod bych rád zdůraznil, že sám si na maximálně pohodlné ovládání potrpím skutečně moc, takže jakkoliv se mi vzhled i výbava modelu Aino líbí, její pořízení pro mě nepřipadá v úvahu. Z toho také plyne, že závěry v tomto článku berte trochu s rezervou, že není ovládání dostatečně pohodlné pro mě neznamená, že vy si na něj rychle nezvyknete. V reálu je ovládání pohodlnější, než jako to vypadá na papíře, ale chce to si prostě trochu zvyknout. Kromě multimédií a fotografování si vždy musíte vystačit s alfanumerickou klávesnicí, ke které se dostanete až po vysunutí telefonu. Jedinou výjimkou (ryze logickou) je ještě možnost přijmout a odmítnout hovor bez otevření telefonu. Vše ostatní již musíte řešit otevřením telefonu. Je skutečně škoda, že ani blok ovládacích kláves se nedostal přímo pod displej, jak už jsem ale několikrát říkal, výrazně by to narušilo čistý vzhled telefonu. Samotná tlačítka jsou velmi rozměrná a pracuje se s nimi vyloženě pohodlně. Mají bez výjimky jistý stisk a příjemný zdvih, takže si na své přijdou i uživatelé, kteří píší spoustu zpráv. Původně jsem se klávesnice docela bál, protože tlačítka jsou v jednom bloku a nejsou nijak hmatově odlišena, právě jejich dostatečná velikost má ale za následek pohodlnou práci s nimi.

25~7.jpg 26~6.jpg 27~7.jpg 28~7.jpg 29~8.jpg
2~48.jpg 30~7.jpg 31~7.jpg 32~7.jpg 33~6.jpg
34~7.jpg 35~7.jpg 36~4.jpg 37~4.jpg 38~4.jpg

Funkce telefonu nedoznaly ve většině ohledů mnoha změn oproti standardním telefonům na platformě A200, proto se o nich zmíním jen krátce. Základem je propracovaný vícepoložkový telefonní seznam, do kterého si můžete uložit až 1000 kontaktů. Ke každému z nich pak můžete přidat několik telefonních čísel, adresu, datum narození, fotografii, poznámku a spoustu dalších detailů. Pravděpodobně u žádného kontaktu se vám nepodaří vyplnit poctivě všechny položky. Podpora zpráv zahrnuje SMS a MMS zprávy, které disponují společným editorem. Paměť na SMS je omezena pouze volnou pamětí přístroje, není tedy nemožné ani uložení mnoha tisíc zpráv, telefon s tím nebude mít nejmenší problém. Práce s emaily je na vysoké úrovni již dlouhou dobu a ani v případě modelu Aino tomu není jinak, naopak díky rozměrnému displeji je práce s emailovým klientem ještě pohodlnější. Velkých změn nedoznaly ani funkce organizační, vše je tradičně zpracováno na vysoké úrovni. Silnou zbraní přístroje budou multimediální funkce, které naplno využijí možnosti rozměrného displeje a také podporu paměťových karet. Nechybí ani výtečný hudební přehrávač doplněný rádiem s funkcí RDS. Vše doplňuje kvalitní osmimegapixelový fotoaparát, kterému ale bohužel chybí krytka. Kvalita fotografií e na velmi vysoké úrovni. Spojení s vnějším světem zajistí kompletní podpora rychlých datových přenosů, na kratší vzdálenost můžete použít Bluetooth včetně podpory profilu A2DP. Potěší také integrovaný GPS modul a spousta dalších drobných funkcí, na které jsme v podání přístrojů na platformě A200 zvyklý.

3~46.jpg 40~3.jpg 41~2.jpg 42~2.jpg 45~3.jpg
46~1.jpg 47~2.jpg 48~2.jpg 49~3.jpg 50~2.jpg
51~3.jpg 52~2.jpg 53~2.jpg 54~3.jpg 55~0.jpg

Sony Ericsson Aino je bez jakýchkoliv debat výborně vybavený telefon. Také vzhled telefonu je velmi povedený a na těle přístroje nenajdete prakticky žádné ovládací prvky, které by čisté linie přístroje narušovaly. Ale přístroj není dokonalý. Umístění funkčních tlačítek na vysouvací díl má za následek to, že budete muset klávesnici vysunovat prakticky kvůli každému úkonu. Sice je díky tomu vzhled telefonu velmi čistý, ale v této oblasti se pode mě hodně zapomnělo na to, že na přístroj se bude budoucí majitel nejen dívat, ale také jej používat. Ovládací tlačítka na vysouvací klávesnici by nebyla problémem, pokud by se telefon dal ovládat dotykem ve všech částech menu. To ale také nejde, dotykové ovládání je z pro mě neznámého důvodu omezeno pouze na sekci multimédií a ovládání fotoaparátu. Bude velmi zajímavé sledovat, jak se uživatelé k modelu Aino postaví a jak zareagují na tyto peripetie v ovládání. Třeba jim to vadit nebude a já zde plaším zbytečně, stejně tak se to ale může stát hlavní překážkou v dobrých prodejích modelu Aino.

Sony Ericsson Aino si můžete zakoupit na oficiálním e-shopu Sony Ericsson

56~1.jpg 57~0.jpg 58~0.jpg 59~0.jpg 5~42.jpg
60~1.jpg 61.jpg 62~0.jpg 63~1.jpg 64~1.jpg
65~0.jpg 6~38.jpg 7~34.jpg 8~33.jpg 9~31.jpg


Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
Autor: BSGHelo Datum: 2009-10-26 00:52:35
HUdasp: Taky mě to s tím firmwarem napadlo, nebylo by to vůbec špatný. Pak bych Ainu možná i prominul, DLE MÉHO NÁZORU, zprzněnej foťák (Velké rozlišení 8Mpix které si užijete jen za světla?Proboha...XENON!) a možná bych do něj šel :)
Autor: verbatim902 Datum: 2009-10-25 21:47:25
klávesnice na mě působí velmi pozitivně - myslím, že bude příjmná na ovládání - co je však méně příjmné - je právě logika ovládání - tak doufejme, že to do dalšího vydání FW doladí - a taky třeba ten fotoaparát - protože aby TOP hloupý model měl chudší možnosti nastavení fotoaparátu - tak mto mi taky moc nevoní...
. Autor: chemer Datum: 2009-10-25 21:21:00
Klávesnice se na první pohled zdá podobná jako ta na K800i, ale je tam poměrně dost rozdílů.
Autor: Joza Datum: 2009-10-25 08:56:22
Zajímavý názor ohledně náhradních dílů, sám bych si toho nevšiml :) jistá podobnost zde ale je
. Autor: HUdasp Datum: 2009-10-25 08:06:58
Třeba se dočkáme v dalším firmwaru, možná sony ericsson che mýt ovládání vyladěné ale nechtěli nás nechat čekat. :)
. Autor: HUdasp Datum: 2009-10-25 08:05:56
Proč se mi zdá, že klávesnice je udělaná jako z náhradních dílů ze starší SonyEricssonů? Alfanumerická vypadá jako z K800i a ovládácí klávesy jsou z G705, akorát přestříkané na jinou barvu. Že by přebytek náhradních dílů?:)

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >