" />
Sony Ericsson Aspen představen | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Martin Chroust   
Úterý, 2. únor 2010
Sony Ericsson dnes oficiálně představil nový model s QWERTY klávesnicí pod displejem. Že vám to něco říká? Ano, nedávno jsme o něm mluvili jako o modelu Faith.Model Sony Ericsson Aspen je v portfoliu výrobce jednoznačným oživením. Telefon o rozměrech 117 x 60 x 12,5 mm totiž nabídne displej na šířku, pod nímž se nachází QWERTY klávesnice, celek ostatně notně pripomíná konstrukci telefonů BlackBerry. Informace o tomto modelu již před nedávnem unikly na celosvětovou síť, nyní se představuje světu pod prodejním názvem Aspen. Těžko říct, co vedlo Sony Ericsson k tak nečekanému tahu (očekávalo se představení až na veletrhu MWC), přesto si pojďme podívat, co novinka nabídne, a hlavně také v jakém časovém horizontu ji můžeme na trhu čekat.

 

Telefon spadá do kategorie GreenHeart telefonů, takže můžeme čekat recyklovatelné plasty, ekologická barviva, úspornou nabíječku, méně plastů a papírů v základním balení, panel GreenHeart nebo třeba plně elektronický manuál vestavěný v telefonu. Aspen pracuje v operačním systému Windows Mobile 6.5.3, který je oproti původní verzi více optimalizován pro dotyky prstem. Systém tedy nabídne větší dotykové plochy pro většinu objektů, což je s ohledem na displej jen a jen dobře. Ten má úhlopříčku 2,4" (klidně mohla být větší) a rozlišení QVGA, v tom vidím trochu krok zpátky. Na druhou stranu nalezneme pod displejem QWERTY klávesnici, takže zadávání textů bude o to snadnější. Jak moc a zdali vůbec se bude novinka přibližovat k ovladatelnosti nestárnoucího P1i si zatím můžeme pouze domýšlet, až testování v praxi poodhalí, jak se Sony Ericssonu podařilo nový koncept dotáhnout do konce. Tisková zpráva nehovoří o použitém procesoru, takže pokud budeme věřit uniklým obrázkům, bude v telefonu tepat 600MHz procesor MSM7227. Přestože chybí branding XPERIA, odnáší si novinka z X2 klávesu SlideView, která v sobě pochopitelně ukrývá i panely. Přednastavených jich naleznete celou řádku, namátkově mohu vybrat SPB Mobile Shell 3.0, Facebook, YouTube nebo Green Heart panel, každý panel může být po vzoru X2 nastaven na přesně danou dobu. Z aplikační výbavy rozhodně nebude chybět Office Mobile, klient Twitteru, kalkulátor uhlíkové stopy Ecomate, Live Messenger nebo Google Maps, se kterými bude primárně spolupracovat vestavěný aGPS modul. 

 

Trochu jsem opomněl ostatní plochy telefon, tak tedy levý bok přístroje bude disponovat microUSB konektorem a zde doufám, že už se Sony Ericsson tohoto standardu bude i nadále držet. Horní hrana nabídne mimo zapínacího tlačítka i 3,5mm konektor jack pro připojení vlastních sluchátek. Pravý bok nese stopy po klávesách regulace hlasitosti, blíže zadnímu krytu pak najdeme místo k uchycení stylusu. Na zadní straně je pak umístěna čočka 3,2Mpix fotoaparátu se čtyřnásobým digitálním zoomem, což je zcela nepodstatný údaj, avšak chybí zmínka o podpoře autofocusu. Spodní část zadního krytu je obohacena vroubkováním, to aby telefon v ruce neklouzal. Když už jsem nakousl multimédia, myslím, že je každému jasné, že nemůže chybět Windows Media Player s ekvalizérem, popř. vlastní přehrávač dodávaný od dob X1 Sony Ericssonem. Hudbu si přehrajete buď v dodávaných ekologických sluchátkách HPM-60J nebo ve stereoreproduktorech v telefonu. Stereo je opět nadsazený pojem, ale dva hrají alespoň trochu lépe než reproduktor jeden. V nabídce nesmí chybět ani 3D hry, FM rádio s RDS nebo podpora Javy, streamovaná videa si přehrajete pomocí YouTube klienta. Mimo standardní volání ve čtyřpásmových sítích GSM si díky Skype klientovi můžete zavolat i zadarmo přes internet. A to buď po připojení k Wi-Fi síti nebo skrz infrastrukturu operátorů, mám tedy na mysli EDGE či UMTS. Pro prohlížení internetu poslouží IE Mobile, nebude ošizeni o RSS čtečku, ani o webové záložky. S počítačem se spojíte pomocí dodávaného kabelu nebo přes Bluetooth. Vestavěné organizační funkce nabídnou mimo editace dokumentů ve Wordu a Excelu také prohlížeč PDF souborů, Outlook Mobile, budíky, poznámky, kalkulačku nebo adresář se sdílenou pamětí. Její kapacita je jen okolo 100 MB, přesto novince nechybí slot až pro 16GB karty microSDHC. Žádna karta se však v základním balení neobjeví, asi je to záměr stáhnout cenu telefonu o něco dolů a za mě rozhodně raději žádnou kartu než dvougigovou. 

 

Celkový dobrý dojem snad kazí jen červencová dostupnost v našich končinách a také to, že se napříč trhem nejedná až o takovou koncepční novinku. Několik business smartphonů od Nokie, BlackBerry, to je už pořádná konkurence, proti které se Aspen staví a vyvstává mi na mysli také otázka, zdali pro model podobného vzhledu není trochu pozdě. Vše opět bude záležet na ceně, ve které se bude tento černý nebo bílo-stříbrný model prodávat. Ta v době vydání článku ještě nebyla známa.


Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
Autor: omebe Datum: 2010-02-04 09:07:14
2 Monika: no něco takovýho...a nebo to co jsem si pořídil já, a to je Acer beTouch E200. Ale furt to není ono...byl jsem celej život "eriksoňák", P1 jsem měl několik let, pak jsem zatoužil po WM, tak jsem vzal HTC TD2, ale bez klávesnice to nešlo, tak mám Acera... :roll
Autor: MonikaSh Datum: 2010-02-03 14:06:52
To omebe: myslíš něco jako HTC Touch Dual, ne? 
 
Mě se tento model líbí, ale asi bych si "vylámala" palce na té malé qwerty.
Autor: omebe Datum: 2010-02-03 09:04:41
Co maj vývojáři proti klávesnici z P1? A udělat ji větší než displej... No nic moc. :? Já pořád čekám na nástupce P1...vychytaná klávesnice, rolovací kolečko na boku, operák WM a GPS modul... ;)
Autor: chemer Datum: 2010-02-02 21:40:51
Ten displej měl být větší :-(
Autor: MartinChroust Datum: 2010-02-02 19:16:40
Tak cena údajně 300 EUR (nepotvrzená), což je částka pod hranici osmi tisíc korun, jenže ta dostupnost... :(
Autor: sego Datum: 2010-02-02 18:43:32
Pozdě a slabí displej(rozlišení a velikost) nemá šanci bohužel :cry :cry :cry :cry :cry :cry
Autor: Ganimed Datum: 2010-02-02 13:45:03
No myslim ze pozde to ani nebude ten telefon je zameren na dost specifickou skupinu lidi, navic takovychto telefonu s timto vzhledem moc neni. Myslim ze umyslem SE je jen doplnit nabidku o takto reseny telefon nez vyrobit poradne namakanou masinu.
Autor: MartinChroust Datum: 2010-02-02 13:42:36
Celkově platí dostupnost v Q2, v ČR by to mělo být v červenci a v černé barevné variantě
. Autor: obluda zelená Datum: 2010-02-02 13:35:06
To s tou dostupností až v červenci myslí vážně? To se mi zdá dost pozdě.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >