Forum

Sony Ericsson G900 - boj o střední třídu | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Martin Soukup   
Pondělí, 28. červenec 2008
S novými telefony G700 a G900 přesouvá Sony Ericsson platformu UIQ 3.0 do střední třídy. Otázka zní, zda má G900 v této třídě co nabídnout. V této recenzi se na to pokusím odpovědět.

  

Než se dostanu k vlastnímu hodnocení G900, hodí se říci trocha informací. Na internetu jsem našel již více recenzí na tento model a jsou hodně rozdílné. V některé je G900 vychválena, v jiné naopak zhanobena. A jak se zdá, velmi podobně je tento model chápán i mezi uživateli. Na otázku proč tomu tak je, se dá odpovědět poměrně jednoduše.

Jedna skupina chápe G900 jako přímého pokračovatele P1, tedy vlajkovou loď výrobce s UIQ a očekává od něho výrazná funkční zlepšení. A přichází velké zklamání, protože podívejme se pravdě do očí, proti P1 zde kromě 5Mpix fotoaparátu nenajdete prakticky nic podstatného, navíc se v současnosti prodává dráž.

Potom je tady ale druhá skupina uživatelů, kterou má G900 podle výrobce oslovit. Ať se nám to líbí, nebo ne, Sony Ericsson posunuje OS UIQ  jinam, než ho mnozí z nás chtějí mít, a to do střední třídy. Má se stát přímou konkurencí lepších mobilních telefonů bez OS, nebo středně vybavených modelů s OS Symbian S60. A tady má tento telefon rozhodně co nabídnout a v tomto duchu bude i tato recenze. Ještě před ní si dovolím poslední malou odbočku. Jako top model představil Sony Ericsson X1 a tím přechod na Windows Mobile. Problém výrobce spočívá v tom, že X1 je zatím pouze prezentací na internetových stránkách, a ne v prodeji. Pokud by se již v této chvíli prodávala, byla by situace naprosto jasná, a G900 by nikdo nepovažoval za vlajkovou loď SE. Ale teď už se pojďme podívat na zoubek G900.

 

Na první pohled

Zjednodušeně by se dalo napsat, že vzhledem G900 nikoho neuchvátí, ale rozhodně také nikoho neurazí. Také jeho rozměry 106 x 49 x 13 mm a hmotnost 99 g jsou srovnatelné s běžnými telefony bez OS (například novinka C702 je sice o 1 mm užší, ale o 3 mm tlustší a o 6 g těžší). Použitá tmavě hnědá barva s chromovanými doplňky tomuhle modelu rozhodně sluší. Displej je v jedné rovině s předním krytem a jeho krycí sklíčko sahá až pod navigační klávesu. To je také prakticky jediné lesklé místo na telefonu a díky tomu není G900 tolik náchylná na nevzhledné otisky prstů. Systémový konektor je umístěn na levém boku přístroje, takže například na použití kolébky ala P990 můžete zapomenout. Vedle konektoru je nenápadná LED dioda informující o zmeškaných událostech, nebo o vybité baterii. Na pravém boku potom najdete tlačítko fotoaparátu, proti W960 je tady i tlačítko pro zámek klávesnice a nechybí tlačítka regulace hlasitosti. Tlačítko pro vypnutí je již tradičně umístěno na horním boku. Pod krytem je ukryta baterie s kapacitou 950 mAh, výdrž při běžném použití je do tří dnů. Telefon, který jsem měl k dispozici byl již v plném provozu cca tři týdny. Celkové provedení i materiály se po této době provozu zdají kvalitní, a krom již tradičně volnějšího krytu baterie (W960 na tom byla obdobně, vše vyřeší papírek vložený pod kryt) nikde nic nevrže.  

  

    

Detaily G900

   

Porovnání velikosti s W960 a K770

HW Výbava

I tento odstavec bych mohl začít úplně stejně jako předchozí. Tedy G900 neurazí, ale také neuchvátí. G900 má vše, co její předchůdci. Pracuje tedy v GSM sítích 900,1800 i 1900, a UMTS s podporou videohovorů. Displej má stejné rozlišení, tedy QVGA, ale díky menším rozměrům je jeho zobrazení jemnější. V přímém srovnání je také čitelnější na přímém slunečním světle. Z datových přenosů podporuje GPRS, UMTS a na rozdíl od G700 naštěstí i Wi-Fi. Je škoda, že SE dává podporu HSDPA a EDGE zatím jen do modelů bez OS, a na UIQ jaksi zapomněl. Na druhou stranu nás zejména chybějící HSDPA nemusí v naší zemi nijak zvlášť mrzet, protože jeho pokrytí je skoro horší než pomocí free Wi-Fi hot spotů. Bluetooth a propojení s PC pomocí dodávaného USB kabelu je samozřejmostí. Rychlost procesoru i velikost paměti také zůstala zachována, stejně tak FM Rádio a slot pro karty M2. Hlavním HW vylepšením tak zůstává fotoaparát. Jeho rozlišení narostlo na 5Mpix, což jak už ukázala K850 nemusí být vždy výhoda. Navíc je zde použito kromě klasického AF i zaostření na místo, které označíte dotykem displeje. Přisvětlení také zůstává zachováno.

Ovládání a uživatelské rozhraní

Sony Ericsson se snažil co nejvíce přizpůsobit ovládání tak, aby nebylo nutné vytahovat stylus. Ten je také nejslabším článkem ovládání, a to pro svoji velikost. Pro pohodlné ovládání mu chybí do délky minimálně dva centimetry. Zato klávesnice i ovládací kříž patří rozhodně k tomu lepšímu, co výrobce nabízí. Zdvih a odpor kláves je takřka ideální, uvítal bych její tižší chod. V této souvislosti je G900 proti G700 často vytýkána absence dvou kontextových kláves. Ty nahrazuje dotykový displej, a trochu by se to dalo přirovnat k chování K850. Zde je ale na displeji vždy vidět virtuální tlačítko s aktuální funkcí. Díky tomu zbylo větší místo na klávesy C, Zpět, Poznámky a Zprávy. Takže mě osobně se G900 ovládá daleko lépe než G700. Jak už jsem zmínil, pod displejem tedy najdete dvě nové klávesy pro přímý přístup ke zprávám a pro psaná rychlých poznámek. Poznámky mohou být psány standardně na klávesnici, nebo ručně na dotykovém displeji.

 

Detail klávesnice

Uživatelské rozhraní UIQ 3 doznalo také několika změn, které se nesou zejména ve zjednodušení a zpřehlednění systému UIQ tak, aby vyhovoval i méně zdatným uživatelům. Nejzásadnější změnou je dolní lišta zástupců. Ve spodní části displeje jsou umístěny ikony pro vybraných funkce, mezi nimiž se pohybujete stiskem navigačního tlačítka vpravo a vlevo.  Potvrzením výběru (díky velikosti ikon dotykem přímo na displej, nebo středovým navigačním tlačítkem) se otevře na displeji okno, ve kterém jsou další možnosti vybrané funkce. Přednastaveno je 6 funkcí, další si můžete vybrat sami, ale pouze z nabídky 7 operací. Celkem tak může mít lišta až 13 ikon. Mezi ně patří Moji zástupci (můžete vybrat 9 programů, jejichž ikony se zobrazí na displeji), Oblíbené kontakty, Připomenutí (budík),  Vstup do hlavního menu, Kalendář, Zprávy, Přehrávač hudby, Internetové záložky, Kanály RSS, Úkoly, Fotogalerie a Světový čas. Tento nápad je vynikající, ale bohužel není dotažen do konce. První slabinou je limitovaný výběr položek. Druhou je nevyužití jejich potenciálu. Výborným příkladem mohou být zprávy a kalendář. Pokud si otevřete položku Zprávy, a nemáte v doručených zrovna žádnou nepřečtenou, jedinou možností je Napsat SMS. Přes tohoto zástupce se tedy ani nedostanete do doručených zpráv, ale dokonce můžete napsat jedině SMS, nenabídne se Vám ani MMS. Podobně se chovají i další zástupci, a tak přes Kalendář se (pokud ten den nemáte událost) nedostanete do vlastního kalendáře, ale pouze vytvoříte nový záznam. Na displeji je přitom místa rozhodně dostatek. Osobně se mi také nelíbí, že aktivací této lišty přicházíte o klasické zobrazení Dnes, známé z předchozích modelů s OS UIQ 3 a opět je tak displej zcela nevyužit. Původní zobrazení dnes a ikony ala P1 je samozřejmě možné v telefonu nastavit, ale poté již nefunguje dolní lišta se zástupci. Je to opravdu škoda.

 

Základní obrazovka, nabídka dalších panelů

 

Panely Moji zástupci a Kalendář

 

Panely  Oblíbené kontakty a SMS

Základní menu upoutá na první pohled novými ikonami. Ikony skoro postrádají barvy, jedinou barvou je modrá nádech. Nechám na kažém z vás, zda je to krok k lepšímu, nebo horšímu. Další změny v menu již nejsou tak dramatické, opět zůstala zachována možnost zobrazení matice 3x3 ikon, nebo zobrazení jako seznam. Oproti W960 se pořadí ikon změnilo. Na svém místě zůstaly ikony pro Internet, Hry, SMS, Kalendář a Nastavení (u W960 Nástroje). Více změn je však v zařazení funkcí do podnabídek, kde je opět vidět jasná snaha přizpůsobit se telefonům bez OS. Osobně mi vše přijde logičtější, a za tyto změny Sony Ericsson chválím. Ve stylu klasických SE, je udělán i prohlížeč multimédií. Vypadá tedy skoro stejně jako u novinek výrobce založených na nové platformě. Novinkou v této souvislosti je i automatické spuštění aktualizace knihovny médií, jakmlile odpojíte telefon od počítače v režimu přenos souborů. Knihovna je tak stále aktuální.

 

Nové ikony hlavní nabídky, pozměněná položka Nastavení

Poslední větší změnou je správce úkolů. I tady došlo k jeho zjednodušení, a jistě bude více vyhovovat začátečníkům. Do správce se dostanete stejně jako dřív přes malou ikonu v pravém horním rohu (vedle stavu baterie), nebo přes položku více z hlavní obrazovky. Tentokrát je však vše pouze v jednom okně, které zabírá jen půl displeje. Aplikace v něm můžete samozřejmě přepínat a zavírat je.

 

Nový správce úkolů

Díky těmto vylepšením a s podporou navigační klávesy je ovládání bez použití stylusu bezproblémové, a velmi se podobá ovládání telefonů bez OS tohoto výrobce. K dokonalosti chybí snad jediná věc. A to rychlost. Ta byla vyčítána i předchůdcům, a protože po výkonové stránce se nic nezměnilo, bude bohužel vytýkána i G900. Při přímém porovnání s W960 (s nainstalovanými aplikacemi  Pips a Stdioserver které zejména práci s kontakty urychlují) se stejnými daty je otevírání SMS, nebo kontaktů sice o něco málo rychlejší, ale stále to nestačí.

Zprávy

Telefon podporuje všechny možné formy zpráv, od SMS a MMS, přes emaily (podpora SMTP, POP3 a IMAP) až po čtečku RSS zpáv.  Psát zprávy můžete více možnostmi. S využitím HW klávesnice můžete psát klasicky pomocí multitap, nebo pomocí vestavěného slovníku T9. Slovník je tak jak jsme u SE již zvyklí inteligentní, takže jednak umí předvídat slova dopředu, jednak nabízí pořadí slov podle toho, jak které často používáte. Jediné co se mu dá vytknout v porovnání se Sony Ericssony bez OS, je nepochopitelně menší slovní zásoba při koupi. Další možností jak psát zprávy je využít stylus. To lze dvěma způsoby. První je použití virtuální QWERTZ klávesnice, druhým velmi propracované rozpoznávání psaného písma. Telefon rozpozná drtivou většinou normálně napsaných písmen, není třeba se učit žádné zvláštní znaky. Vlastní editory zpráv jsou potom dva. Jeden jednodušší pro SMS, a druhý společný pro MMS a emaily. Oba editory jsou propracované s mnoha možnostmi. Nechybí žádné důležité nastavení, samozřejmá je plná podpora příloh u emailů. Stejně jako u dalším modelů této značky chválím také tzv. seznam posledních příjemců, díky kterému se často stane, že kontakt nemusíte ani hledat v adresáři.

 

Položka Zprávy zůstala nezměněna

Kancelář a zábava – skoro vše při starém

G900 zachovala všechny organizační funkce UIQ, takže zde najdeme velmi kvalitní kalendář, úkoly, a poznámky s propracovanou synchronizací s počítačem přes bluetooth, nebo USB kabel. Aplikace Quick Office umožňuje práci s Word a Excel dokumenty, či přehrání prezentací v Powerpointu. Pro čtení PDF dokumentů je tu Pdf+, potěší skener vizitek. Slabším místem je prohlížeč internetu, kde integrovaná starší verze Opery už na nejlepší přece jen nestačí. Zapomenout nesmím ani na budík, kalkulačku, konvertor měn, stopky, časovač, nebo diktafon. Nezapomnělo se ani na zábavu. G900 nabízí velmi kvalitní hudební přehrávač, který nijak neztrácí ani v porovnání s telefony řady Walkman. V telefonu najdete také aplikace MusicDJ pro tvorbu vlastních melodií a TrackID, který umí z krátké nahrávky zjistit interpreta a název skladby. Hra je předinstalována pouze jedna a to Sudoku. Škoda chybějícího a precizního golfu v podobě Vijay Singh Pro Golf 3D známého z předchozích modelů. Podporovány jsou hry pro Symbian UIQ 3, Java včetně 3D technologie. 

 

Pohled na položky Organizéru a Zábavy

To nejlepší na závěr?

5Mpix i možnosti nastavení slibují dobré výsledky. Fotky umí G900 zpracovat v rozlišeních 2592 x 1944 pixelů a video v rozlišení QVGA. Fotoaparátu nechybí výběr druhu scén. K dispozici je auto, portrét(bůh ví proč je to v telefonu nazváno na výšku), krajina (nazváno na šířku), šero, sport a dokument. Nechybí sériové snímání, panorama, samospoušť, přisvětlení i korekce expozice. Nejvíce ale asi zaujmou možnosti ostření. Telefon samozřejmě nabízí makro režim a autofocus, ale jako novinku mezi mobilními telefony také dotykové ostření. Takže nyní stačí zvolit bod na který chcete zaostřit, a kliknout na něj přímo na displeji. Telefon na něj zaostří, a poté již stačí jen domáčknout spoušť. A funguje to? Ano, tohle funguje, a je to velmi návykové. Při tomto typu ostření ale musíte oželet kompenzaci expozice, která není v tomto režimu přístupná. Výkon fotoaparátu můžete posoudit dle několika fotografií na konci článku, ale jsem jím velmi zklamán (fotky jsou zmenšeny  na 2Mpix, do galerie nelze totiž odeslat v plném rozlišení z důvodu limitu velikosti). Osobně se tak stále nemohu zbavit pocitu, že honba za megapixely není u mobilních telefonů s mizernou optikou a malými snímacími čipy tou správnou cestou. A tak stále platí, že králem fotomobilů této značky je K800 a její klony.

 

Finální verdikt

Jak jsem napsal již na začátku, G900 neberu jako přímého následovníka P1 (i na tohle srovnání se však v brzké době chystám) a hlavně jej neberu jako předpokládanou vlajkovou loď. Je alternativou ke střední třídě telefonů, ať už bez OS, nebo s konkurenčním S60. A proto vzal Sony Ericsson základ z P1, zabalil ho do menšího a lehčího kabátku, přizpůsobil a zjednodušil ovládání, jako bonus přibalil 5Mpix fotoaparát a vytvořil G900. A dle mého se G900 v tomto duchu povedla a mohu ji s klidným svědomým doporučit. Navíc by se mohla stát i velmi úspěšným modelem. Brání tomu zatím pouze dvě věci. Tou první je cena pohybující se okolo 9000,- Kč. Pokud se dívám na nabídku konkurence, nebo i do vlastních vod SE, G900 by spíše slušela cena někde okolo 7500,- Kč. Druhou věcí je nedotažený FW. Osobně jsem se sice nesetkal s často udávanými problémy kolísajícího signálu a restartů, ale neměl jsem G900 k dispozici dostatečně dlouho. Dle majitele telefonu se to bohužel opravdu děje, navíc se zde objevil i problém s nabíjením, kdy se telefon nechtěl vůbec nabíjet, a musel být vypnut a zapnut. Poté již bylo vše v pořádku. Doufejme, že se brzy objeví FW, který tyto problémy odstraní a vylepší výsledné snímky z fotoaparátu.

Sony Ericsson G900 lze zakoupit na X-Store.CZ

Proč říci ANO:

Telefon s OS s příjemnými rozměry a hmotností

Klasické ovládání + dotykový displej

5Mpix fotoaparát s dotykovým ostřením

Wi-Fi, UMTS

Pokročilé kancelářské nástroje a aplikace

Proč NE:

Pomalejší reakce OS a chyby v FW

Chybějící EDGE a HSDPA

(Ne)kvalita fotografií

Vyšší cena

Fotografie pořízené G900 

  

  

Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
Autor: michal.svk1 Datum: 2010-12-28 00:02:24
Vedel by mi prosím vás niekto poradiť či existuje pre Sony Ericsson G900 aplikácia čo nahrádza funkciu vyzvánacie profily? Na tzv. hlúpych Sony Ericssonoch som túto funkciu dosť často využíval a u G900 mi dosť chýba. Ďakujem.
. Autor: ludrak1372 Datum: 2009-10-13 19:27:33
Hm, je to dobrý fon akorát by to chtělo přidat na RAM
. Autor: Marty22 Datum: 2008-10-16 07:55:19
jen pro doplnění, z panelů se dá dostat do sms i do kalendáře po stisknutí tlačítka vice pod příslušným panelem ;)
Autor: MarS Datum: 2008-07-29 09:04:48
tak srovnání telefonů s UIQ je už také na světě na webu UIQmania ;)
Autor: Cibulka Datum: 2008-07-28 23:58:50
Cekam na recenzi G900 uz asi 14dnu, jako novopeceny majitel G900. Mel jsem predtim K750i asi 2,5roku. Co me na G900 vytaci, je to, ze pokud tel. vypnu, nezvoni budik. Jinak celkem spokojenost. Mensi vydrz- s temi 3dny souhlasim. Solidne zobrazuje a upravuje XLS a DOC soubory, displej je "lehce" dotykovy a na slunci citelny.
Autor: OldřichMládek Datum: 2008-07-28 22:26:30
Moc pěkný článek, vystihl jsi podstatu G900 na jedničku.
Autor: VaRo Datum: 2008-07-28 12:37:26
Dobrá práce, Martine, hezky se to četlo... ;)
Autor: MarS Datum: 2008-07-28 12:07:54
no, pokud to dopadne, bude to G900 vs G700 vs W960 vs P1 :grin
Autor: 3m3 Datum: 2008-07-28 11:45:21
Pěkný článek,těším se na srovnání s P1i ;)

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >