" />
Sony Ericsson Hazel vs. Sony Ericsson C702 - souboj integrovaných GPS modulů | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Pondělí, 28. červen 2010
Společnost Sony Ericsson již delší dobu do většiny svých telefonů integruje GPS modul. Prvním přístrojem byl Sony Ericsson C702, dnes již téměř legendární model, který dle výrobce měl být vhodný především do přírody (a skutečně také byl a je). Už od doby C702 se ale u integrovaných GPS modulů Sony Ericsson potýkáme s ne vždy stoprocentní přesností a občas také pomalejší fixací polohy. Abychom posoudili, jak se v tomto směru Sony Ericsson vylepšuje, rozhodli jsme se udělat přímé srovnání GPS modulu C702 s tím, který se nachází v nejnovějším hloupém telefonu Sony Ericsson - modelu Hazel. Zajímá vás výsledek?
39~42.JPG 43~27.JPG 12~69.JPG 1~55.JPG 5~19.JPG


Integrovaný GPS modul je podle mě jedna z největších inovací, které jsme v posledních letech mohli u mobilních telefonů nalézt. Samotná přítomnost modulu ale ještě neznamená, že máme vyhráno a můžeme se vydat do světa, je třeba, aby byl takový modul kvalitní. Aby pokud možno rychle a přesně určil svou polohu, neztrácel signál mezi vysokými budovami a v lese nebo třeba dokázal detekovat i pohyb malou rychlostí (typicky chůze). První telefony Sony Ericsson s integrovaným GPS modulem toto neuměly vždy stoprocentně, jejich výsledky byly celkem nestabilní. Někdy vše fungovalo skvěle, jindy ale telefon odmítal svou polohu zjistit a nepomohly ani dlouhé minuty čekání. Proto ne každý viděl v GPS modulu automaticky výhodu, dost lidí si stěžovalo na malou použitelnost. Abychom zjistili, jak se v tomto směru výrobce za poslední roky posunul, rozhodli jsme se proti sobě postavit Sony Ericsson C702 a Sony Ericsson Hazel. Do obou jsem nahrál nejnovější firmware, turistickou navigaci TrekBuddy a vyrazili jsme společně (dva telefony a já :)) na několik výletů. Výsledky přináší dnešní článek. Aby jsem pokud možno vyloučil nějaké vnější vlivy, měřil jsem časy a přesnost polohy opakovaně na tomtéž místě, o totéž jsem se snažil také při zjišťování minimální rychlosti, kterou je GPS modul schopen zaznamenat.



Jako první zde máme rychlost určení polohy. Pokud používáte GPS jednou za čas, pak vás toto pravděpodobně moc netrápí, sám to vnímám tak, že jestli čekám na fixaci minutu nebo dvě, moc to neřeším. Na stranu druhou tady jde o pohodlí uživatele a pokud tento musí i na místě s nerušeným výhledem k obloze mnoho minut čekat na fixaci polohy, radost mu to určitě neudělá. Oba telefony jsem položil na zem, odkud měly přímý a ničím nerušený výhled na oblohu a zmáčknul stopky. Po několika opakovaných měřeních jsem došel k zajímavému závěru - rychlost nalezení signálu se u hloupých telefonů mnohem více než u komunikátorů liší podle toho, v jaké poloze telefon je. C702 položená na zádech mi několik dlouhých minut odmítala zachytit signál, na boku se jí to povedlo do minuty. Naopak Hazel si s tím v jakékoliv poloze poradil za necelých devadesát vteřin. Co se týká nalezení signálu, v tomto směru je novinka o kus dál, moc dlouho vás čekat nenechá a pokud se nejedná o studený start GPS, je nalezení signálu ještě výrazně rychlejší.

Druhým zajímavým údajem je přesnost, se kterou je vaše poloha určená. K tomu jsem si vybral místo blízko našeho domu, jehož polohu jsem schopný pomocí Google Maps určit naprosto přesně a kterou jsem také ověřil pomocí integrovaných GPS modulů v Sony Ericssonu XPERIA X10 a v BlackBerry 9700 Bold. Na totéž místo jsem se vydal s oběma recenzovanými telefony a opakovaně na tomtéž místě zaznamenal polohu, kterou mi určily. Brzy jsem byl svědkem zajímavého jevu - starší C702 nikdy neurčila polohu naprosto přesně, na duhou stranu se přesnost málokdy snížila nad hranici dvaceti metrů, většinou telefon určil polohu s přesností na 10 - 12 metrů. To novější Hazel umí polohu určit i přesněji, občas se dostane klidně na dva tři metry. Problém je v tom, že problém mu nedělá ani metrů čtyřicet. V tomto směru je tedy na starší C702 spolehnutí o něco větší, Hazel by si ještě zasloužil doladit. Sám ale nevím, čím je tak vysoká nestabilita způsobená. Telefon měl neustále dobrý výhled na oblohu a prakticky jsem s ním nehýbal, stejně ale byly rozdíly velmi vysoké.

Na závěr jsem si nechal srovnání detekce pohybu při malých rychlostech. Možná vám to nepřijde důležité, ale při určování správného směru nebo při hledání skrýší při hře geocaching se jedná o naprosto zásadní věc. Měření probíhalo tak, že po zafixování polohy jsem se vydal jedním směrem a postupně přidával do kroku s tím, že jsem sledoval údaje o rychlosti na displeji. Nejdůležitějším kritériem pro mě byla minimální rychlost, kterou byl schopen telefon ještě detekovat. Tady jsem ale nakonec narazil u obou telefonů, ani jeden zkrátka není na podobné věci stavěný. O něco větší problém jsem měl u novinky, tam totiž díky odchylce, kterou jsem zmínil v předchozím odstavci, signál a z toho plynoucí také rychlost občas kmitala celkem výrazně... Za všechno hovoří fakt že během několika minut testování přesnosti a rychlosti zachycení signálu (kdy jsem byl trvale na jednom místě) jsem s modelem Hazel dle integrovaného stopaře údajně nachodil nějakých 190 metrů. Kdyby se takto dalo hubnout a realita by odpovídala číslům, nezlobil bych se...



Integrovaný GPS modu se v hloupých telefonech Sony Ericsson pomalu, ale jistě inovuje, zatím ale rychlost vývoje není taková, jakou bych si představoval. Když to srovnám s chytrými telefony Sony Ericsson, které nabízí velmi přesný modul s rychlou fixací (pravděpodobně tím nejlepším je v tomto směru model XPERIA X10, ale skvělé výsledky má třeba i Vivaz). hloupé telefony a jejich GPS modul na své chytřejší kolegy zatím mají stále ztrátu. Při použití v přírodě to nemusí až tolik vadit (respektive za předpokladu, že by telefony měly kompas, by mi to nevadilo vůbec), při hledání skrýší nebo autonavigaci je to ale omezení, se kterým je třeba počítat. Hodně záleží ale také na tom, jak moc se v tomto směru budete chtít vy přizpůsobit telefonu, pokud si na občas pomalejší start a někdy méně přesné určení polohy zvyknete, integrovaný GPS modul vám odvede dobrou práci. Třeba právě můj bývalý Sony Ericsson C702 (který používá můj tatínek, neb jsem již před delší dobou přesedlal na novější telefon) má i s nejnovějším firmwarem občas problémy zafixovat přesně polohu, ale svou službu stále udělá. Ze současných hloupých telefonů na trhu pak GPS nabízí modely Aino, C903, C905, Elm, Hazel a W995. Výběr přístrojů je tedy dostatečný a především dvojice telefonů řady GreenHeart (Elm a Hazel) by neměla uniknout vaší pozornosti. Integrovaný GPS modul je totiž výborná věc a ačkoliv jeho parametry samozřejmě jsou důležité, pokud v telefonu je, vy na tom jen získáte.

Sony Ericsson Aino můžete zakoupit na oficiálním e-shopu Sony Ericsson

Sony Ericsson C903 můžete zakoupit na oficiálním e-shopu Sony Ericsson


Sony Ericsson C905 můžete zakoupit na oficiálním e-shopu Sony Ericsson

Sony Ericsson Elm můžete zakoupit na oficiálním e-shopu Sony Ericsson

Sony Ericsson Hazel můžete zakoupit na oficiálním e-shopu Sony Ericsson

Sony Ericsson W995 můžete zakoupit na oficiálním e-shopu Sony Ericsson


Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
. Autor: jarom26 Datum: 2010-07-15 14:29:17
Sony Ericsson c702 mám asi rok a kryt fotoaparatu funguje na 1000%, baterie vydrží 5 dní a to stale přehrávam pisničky, hraji hry, ... na tlačítka jsem si zvyknul asi za 10 minut, nevím co všichni mají problémy s tlačítkami. Byl jsem velmi mile překvapen kvalitou zvuku, naprosto dokonalý stokrát lepší než express music. 
 
 

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >