" />
Sony Ericsson K800i: Černá perla znovu září (maxirecenze) | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Martin Vagner   
Sobota, 15. červenec 2006
Dlouho očekávaný model konečně dorazil do našich rukou. I my jsme se těšili, co nového model K800i přinese, už to víme, ale podělíme se s vámi (kompletní nerozdělená recenze).

 
Již jsme si pomalu mohli zvyknout, Sony Ericsson každý rok představí jeden ,,velký" model, který se stává jasnou vlajkovou lodí švédsko-japonské společnosti. Postupem času tak vznikly modely T68i, T610, K700i, K750i a nyní je tu další perla, ponese označení K800i. Sony Ericsson však letos začal měnit strategii s prodejem jednotlivých modelů a tak se ve spoustě případech objevují tak zvaná dvojčata - modely, které jsou si velmi podobné. Nejinak je tomu i u tohoto modelu. Po boku modelu K800i tak bude sekundovat verze s označením K790i, která nabídne místo sítí UMTS podporu technologie EDGE. Je jen na vás, který model či technologii upřednostníte. Sítě třetí generace se u nás rozjíždí pomalu a tak se zdá, že v Česku se bude lépe prodávat model s podporou EDGE, naopak Sony Ericsson již delší dobu dává zelenou UMTS. A tak na trh vstoupí jako první model K800i. My jsme se s ním důkladně seznámili.
 
Poznámka! 
U obou modelů žádné jiné rozdíly nečekejte a tak tuto recenzi berte univerzálně pro oba zde uvedené modely.
 
 
 
Pevný jako skála
 
Sony Ericsson K800i vychází ve všech směrech z již zmíněného modelu K750i. Ten byl také velmi očekáván a přinesl spoustu inovací. Tou hlavní byla podpora paměťových karet a také vynikající dvoumegapixelový fotoaparát s funkcí autofokusu a makra. Celý rok šlo jasně o nejlepší fotomobil na trhu a z tohoto trůnu se jej snaží nyní vytlačit až absolutní novinky, mezi než bude patřit i K800i. Základní prvky a podobnosti obou modelů budu tedy často v recenzi zmiňovat.
Základní designový tvar modelu zůstal zachován. Hlavní barvou telefonu je černá (stejně jako u K750i). Musím říct, že Sony Ericsson si to s modely v černém provedení užívá. Na trhu jich najdeme spoustu, jmenujme třeba M600i, Z530i, W300i nebo W810i. A každý má své kouzlo, každý je jinak hezký. Ani u modelu K800i tomu není jinak. Barva telefonu dodává na vážnosti, přístroj vypadá luxusně. Komu by však přece jen tato varianta neseděla, tak může sáhnout po hnědé verzi, která se časem také objeví na trhu.
 
  
 
Konstrukční zpracování telefonu je na výborné úrovni. Kryty jsou samozřejmě plastové a bohužel u Sony Ericssonu nikdy nebyly dobré kvality co se týče pevnosti. Spousta uživatelů si stěžovala na vrzání krytů na modelech K750i nebo teď nově na Walkmanu W810i. U dlouho očekávané novinky je však všechno naštěstí jinak. Kryty drží jako přibité, nikde nic nevrže, vše sedí jak má. Je možné, že časem se kryty trošku vychodí a vůle budou zase aktuální, ale můj první dojem je vynikající. Model v této cenové relaci si to dozajista zaslouží.
 
  
 
Přední strana nijak nevybočuje z již nastolených tvarů telefonů běžné konstrukce. Numerická klávesnice je posazena co nejníže, což je trošku rozdíl oproti modelu K750i. Pod klávesnicí u staršího bratříčka se ještě nacházelo logo operátorů nebo nadpis QuickShare. Toto logo střídá nové označení Cyber-shot, což jasně vypovídá o tom, kam tyto modely budou směřovat. Nápis je nyní umístěn přímo pod displejem, což nevypadá dvakrát dobře, ale na obranu Sony Ericssonu musím říct, že ve finální verzi je nápis o kousek menší a není olemován, jak jsme viděli na testovacích kusech (například na tiskové konferenci). Tím tak ,,neřve'' do okolí, ale je otázka, jak se k tomu postaví operátoři. Místa na okaté zvýraznění je tu stále dost.
Číselná klávesnice nijak nevybočuje od jiných, nabízí standardní paletu dvanácti kláves, které jsou však namačkány ze všech stran na sebe. Kláveska je prakticky stejná jako u předchůdce a ačkoliv má větší klávesy než třeba u modelů W800i nebo W810i, tak se hůře ovládá. Jednotlivé klávesy jsou oproti modelu K750i více pogumované, což je příjemné na omak. Zdvih je však tužší a hlavně klávesy vydávají tradiční zvuk při stisku, který mi není dvakrát příjemný. 
 
  
 
Kontextových kláves je tentokrát dokonce šest. Největší čtveřice nedoznala u Sony Ericssonu žádných změn. Vrchní dvě klávesy plní funkce, které se vám zobrazují ve spodní části displeje, ty spodnější slouží ke kroku zpět v menu nebo mažou písmenka či soubory v telefonu. Tyto klávesy jsou menší než u modelu K750i, ale ovládají se dobře i když jsou oříznuty pro další dvojici kláves na krajích. Vpravo získalo prostor tlačítko pro vstup do Menu činností, které získává čím dál více úkolů a je již v telefonu prakticky nezbytné. Levá klávesa otevírá nový internetový prohlížeč Netfront s vámi navolenou domovskou stránkou. Již nyní je jisté, že telefony prodávané u operátorů budou defaultně směřovat tímto tlačítkem na své wapové brány a tak vám strhávat penízky z kreditu. Stiskem se totiž ihned bez upozornění začnete připojovat. Tyto klávesy jistě ulehčí nebo naopak znepříjemní život, jisté je, že se i špatně ovládají, nejsou nijak vyvýšené a hlavně jsou velmi malé.
 
  
 
Naopak takový joystick získal prostoru spoustu. Dokonce v okolí je místa dost, takže nehrozí nějaké náhodné překlepy. Hlavní ovládací prvek je šikovně zapuštěn, což eliminuje náhodné stisky třeba v kapse u kalhot. Joystick navíc nabízí velmi příjemný odpor, není to málo ani moc. Ovládání je pohodlné, otázkou tradičně zůstane řešení problému kolem něj. Bráška K750i hrozně trpěl nedostatečným utěsněním, což odnášel samotný joystick svojí nefunkčností. Navíc prach velmi rád putoval tudy přímo na samotný displej, výsledek příšerný. Sám jsem zvědav, jak si s tímto novinka poradí, ale to nám prozradí až samotný čas, určitě se za nějakou dobu pochlubíme, jaké jsou zkušenosti s dlouhodobým užíváním.
Displej si zaslouží samostatnou kapitolu. Oproti modelu K750i je větší a hlavně nabízí o třídu lepší rozlišení. 176x220 oproti 240x320 to je jiná parketa. Na displej je radost pohledět, navíc nabízí menší velikost než bodově stejné rozměry displejů W900i a S700i. Jednotlivé body jsou velmi malé, takové prohlížení fotografií je velmi pohodlné, vidíte spoustu detailů, které vám na starších modelech běžně utečou. Navíc se zlepšila i kvalita odrazu slunečních paprsků, čitelnost v létě na sluníčku je prostě vynikající. Nemáme možnost porovnat kvalitu s telefony jiných výrobců, ale u Sony Ericssonu model K800i podle nás nyní povede.
 
  
 
Vrchní část telefonu je vyhrazena designově povedené kovové mřížce, která ukrývá malý reproduktor. Vedle něj však nesmí chybět druhá kamerka, sloužící výhradně pro videohovory (jen u modelu K800i). Zajímavým netradičním prvkem jsou dvě miniaturní podlouhlá tlačítka umístěna na každé straně od mřížky reproduktoru. Tyto klávesy spíše vypadají jako designový úprk konstruktéra, ve skutečnosti však plní svoji úlohu hlavně při ,,paření her", kdy telefon otočíte o 90° a ovládáte jej naležato. Klávesy se však dají použít i v menu, kde dokáží rolovat nahoru dolů a také hlavně v pohotovostním režimu, kdy otvírají poslední pořízenou fotografii (levá klávesa) nebo posledních devět v mřížce 3x3 obrázky. Vždy však ve stavu Landscape, tedy na široko. Zajímavé je, že se obrazovka telefonu přizpůsobí automaticky tak, že klávesnici máte vpravo, u her je tomu však přesně naopak.
 
 
 
Cyber-shot krytka
 
Boky přístroje nedoznaly oproti starším modelům žádných velkých změn. Základní ovládací prvky jsou stále na svých místech. Na pravém boku tak v horní části neleznete dvě klávesy, které hlavně slouží pro zesílení hlasitosti. Lze však s nimi i ovládat hudební přehrávač, rádio nebo ve standby režimu zobrazí základní info o stavu telefonu. Klávesky však nijak nevyčnívají nad povrch a tak se poslepu velmi špatně ovládají. Zhruba ve 2/3 telefonu je nejdůležitější prvek tohoto dlouho očekávaného modelu. Jde o spoušť integrovaného fotoaparátu. Jelikož jde opravdu o telefon, který se hrdě hlásí k focení, tak je kvalitní tlačítko na pořizování fotografií více než důležité. Spoušť je stříbrná a splývá se stejně barevnou linkou, která prochází celým telefonem. Její ovládání je pohodlné, samozřejmě funguje stejně jako u modelu K750i. Namáčknutím aktivujete automatické zaostření a až následně dotlačením pořídíte snímek. Zajímavé je, že tlačítko je součástí jakéhosi oválku, kdy jedna třetina je pevná plocha, kam můžete v klidu odsunout svůj ukazovák, než se zase rozhodnete fotit.
 
  
 
Dalším zajímavým prvkem je infraport. Na plošnou desku telefonu byl umístěn do spodní části a vyhlíží do okolí na pravou stranu právě pod spouští fotoaparátu. Levý bok našeho klenotu skrývá standardní hudební tlačítko, kterému však již není možné navolit jinou funkci. Spustí nebo zastaví reprodukci hudby z přehrávače (nebo rádia). Pokud však toužíte poslouchat z externího reproduktoru, tak to musíme ještě potvrdit. To je příjemné třeba tehdy, pokud odpojíte (třeba i neplánovaně) sluchátka od konektoru. Telefon nezačne hrát na plné kolo do okolí, musíte to potvrdit, jestli tak opravdu chcete.
 
  
 
Hned pod hudebním tlačítkem najdete slot pro nové paměťové karty Memory Stick Micro (M2). Otvor je chráněn krytkou z pevného plastu a odsouvá se směrem nahoru. Přístup ke kartě je tradičně špatný, slot je zapuštěn, vycvaknutí karty je jeden velký problém. Navíc ta velikost karty. Memory Stick Micro si opravdu stojí za svým názvem, karty jsou malé, titěrné, velmi reálně bude hrozit jejich ztráta. Výrobce vám to však pro začátek ulehčil, kartu k telefonu totiž nejspíše nedostanete žádnou (to se však může ještě změnit). Otázkou je, k čemu by vám byla karta o velikosti 64 MB (nepředpokládám, že by Sony Ericsson přibalil větší), když vnitřní paměť o velikosti 68 MB jsem zaplnil za několik okamžiků. Závěr je tedy takový: Již s koupí telefonu začněte přemýšlet, kde koupit kartu Memory Stick Micro, ta je totiž doslova nutná. Jen dodávám, že zatím seženete kartu jen do velikosti 1 GB, cena karet je vcelku příjemná.
 
  
 
Vrchní a spodní díl telefonu také nedoznal žádných velkých změn. Nahoře již není zmíněné okénko infraportu, ale zůstalo miniaturní tlačítko, které se díky své velikosti špatně ovládá. Jeho krátkým stiskem ve spuštěném stavu však můžete rychle aktivovat rychlé profily telefonu nebo třeba telefon uvést do tichého režimu.
Spodní parcela telefonu nabídne již dnes tradiční Fastport, kterým budete moci dobíjet telefon nebo posílat data z či do telefonu. V balení nechybí klasický kabel DCU-60 a také standardní běžná sluchátka (stejná jako u modelu K750i). Vedle konektoru je navíc i kovové ouško pro připevnění šňůrky. Při prohledání krabice s telefonem jednu takovou koženou najdete, je určena na zápěstí k nošení na ruce.
 
  
 
Zadním partiím telefonu dominuje masivní krytka čočky fotoaparátu. Je opravdu o kousek větší než bychom si přáli, nicméně je laděna do kovova a dodává telefonu na oslňující eleganci. Krytka se odsouvá nově směrem do boku (pokud již držíte telefon naležato v režimu focení, tak krytku odsunujete směrem dolů). Bohužel je lesklá a tak na ní zůstávají otisky prstů. Co se týče vůle, tak i zde mám menší výtku. Drobné uvolnění do boku je cítit, krytka se jako kdyby kolíbá na oba směry. Mechanismus pro posun je však řešen dobře, krytka jde velmi jemně odsunout a ještě lépe zasunout. Bohužel odpor je menší než by bylo záhodno. A tak často krytku otevřete v kapse u kalhot nebo jen nošením na krku. Velmi výhodná je aktivita krytky, kdy ihned po otevření naskočí menu Cyber-shot a tak lze obratem pořídit snímek. Vše je rychlé, jednoduché, intuitivní.
 
  
 
Přímo nad krytkou najdeme mřížku externího reproduktoru. Tím, že je krytka objemná, se tak nemůže stát, že položením na pevnou plochu utlumíte repráček. Je škoda, že tento model stále nenabízí reproduktory dva. Na kvalitní poslech z modelu W550i (W600i) nemůžu zapomenout. Vedle krytky ještě nechybí blesk. Tentokrát jde o opravdový blesk s xenonovou objímkou, který dokáže velmi pomoci při focení za zhoršených světelných podmínek. Vedle blesku ještě najdeme malou vysokosvítivou diodu, která umí redukovat červené oči. Smutné je, že blesk nyní není možné použít jako příruční svítilnu, naopak výsledky při použití tohoto blesku jsou o 100% lepší než u modelu K750i. Nad bleskem ještě najdeme malé gumové kolečko ukrývající konektor pro zapojení externí antény.
 
  
 
Celou polovinu zadní části získal odsuvný kryt baterie. Oproti modelu K750i je tu nyní více místa a to hlavně pro výměnu nebo manipulaci s vaší SIM kartou. Sony Ericsson K800i používá jiný typ baterie než je tomu u staršího kolegy. Zde najdete baterii BST-33 Li-Pol s kapacitou 950 mAh. Zadní kryt má u mě velké plus, nejen že je vyroben ze zajímavého na omak pohodlného pogumovaného materiálu, ale hlavně kryt drží pevně, v ruce telefon neustupuje ani nijak nevrže.
Celkové rozměry telefonu se však posunuly do mínusových hodnot. Novinka má rozměry 106 x 47 x 18 mm s krytkou dokonce tloušťka dosáhne až na 22 mm. Tedy ve všech směrech jasně převyšuje starší model K750i. Hlavně výška telefonu, která se zvětšila o šest milimetrů, asi nepotěší. I s váhou je to podobné, navíc K800i přibral o 16 gramů a váží tak rovných 115 gramů.
 
  
 
První spuštění
 
S velkým očekáváním jsem spouštěl telefon, byl jsem velmi zvědav, zda mě displej stejně osloví jako dříve, kdy jsem mohl telefon krátce otestovat. No co dodat, displej, to je jedna velká fantazie, když nakouknu na displej Walkmanu W810i ležícího vedle nové černé perly, tak mi tuhne úsměv. Rozdíl je obrovský, čitelnost na slunci vynikající, barvy, jemnost, prokreslené ikonky, náhled na focení, dávám jednoznačně za jedna.
Ihned po spuštění se objeví nabídka známá spíše z Walkman telefonů. Tentokrát je však mírně pozměněna, nabízí možnost spuštění telefonu a režim ,,Flight mód''. V tomto případě jde opravdu o plnohodnotné spuštění telefonu při vypnuté telefonní části. Můžete procházet celým telefonem, číst zprávy, prohlížet obrázky, poslouchat muziku, hrát hry nebo třeba fotit. Všechny vysílací funkce zůstávají vypnuty, včetně Bluetooth. Tento režim hodnotím jednoznačně kladně, jen to má jeden drobný háček. Přepnutí do normálního režimu není možné z prostředí telefonu jak jsme třeba zvyklí u smartphonů. Pro změnu režimu je nutné telefon vypnout a opět nastartovat, trošku nepohodlné, škoda. Nečekejte však, že tímto způsobem spustíte telefon bez SIM karty. To není možné, i v režimu Flight mód je nutné zadat PIN kód, v případě že jej máte aktivovaný.
 
   
Startovací obrazovka * standby * menu * správce souborů 
 
Velmi zajímavá je i nová položka v nastavení, která se automaticky aktivuje při vložení nové SIM. Telefon vám nabídne nastavení datových profilů podle vašeho operátora. Tato služba zatím funguje jen částečně, neboť vždy skončí chybovou hláškou. Část profilů se však již uloží. Jen dodám, že telefon se spojí se serverem, takže nějakou korunku za stažení profilů zaplatíte. Ale není to rozhodně špatný nápad, jen doufám, že tuto službu výrobce opraví, že bude plnohodnotně fungovat.
Základní obrazovka telefonu nabízí stále stejné informace, na které jsme zvyklí. Nechybí informace o operátoru, síle signálu či baterie. Spodní lišta informuje o funkcích hlavních kontextových tlačítek a nad ní najdeme info o čase a datumu, které bylo přemístěno defaultně na pravou stranu. V nastavení však lze čas změnit do velkého písma, kdy se šikovně včlení přímo do schématu přes celou polovinu spodní části displeje. Důležité je jistě i upozornit, že čas se přesune na pravou stranu horní lišty ihned jak proniknete do menu telefonu.
Levá strana spodní části displeje zůstává prázdná, ale jen do doby, než aktivujete budík nebo odpočítávání času. Vcelku nepochopitelný je fakt, že to neplatí i třeba pro stopky, ty jsou také schopné jet na pozadí, nicméně v pohotovostním režimu se o nich nedozvíte zhola nic.
 
   
Galerie pořízených fotografií * nabídka schémátek * Hry * Aplikace 
 
Důležitou informací pro každého uživatele je jistě spořič. Tedy spíše jeho aktivní část. Nebudu vás napínat, Sony Ericsson K800i (K790i) umí zobrazovat informace o zmeškaných událostech přímo ve spořiči displeje. Tuto funkci lze v nastavení vypnout. Hodiny, které informují o čase, stále prostupují po celém displeji a jsou nejspíše čitelnější než na modelu K750i. Opět jde o černé písmo na světlejším podkladu.  Kromě hodin se dozvíte, zda k vám dorazila SMS, MMS nebo jste zmeškali hovor, zajímavá je i informace o zamčeném telefonu ve formě klasického klíčku. Drobný problém v první verzi firmware je však s opětovným rozsvícením displeje po oživení telefonu ze spořiče (lze vystoupit nyní i stiskem joysticku). Podsvětlení displeje v tomto okamžiku několikrát velmi nepříjemně zabliká. Myslím však, že tento drobný neduh bude v novějších verzích firmware rychle odladěn.  
 
   
Organizační položky * Alarm na pětkrát * Kalendář * Odpočet času
 
Cesta do hlubin mobilní duše
 
Do menu telefonu je možné vstoupit tradičně stiskem joysticku nebo pomocí pravé kontextové klávesy. Ihned se objeví dobře známá matice dvanácti nejdůležitějších ikon. Rozmístění je stejné jako známe z jiných modelů, jen rádio muselo ustoupit nabídce videohovorů (to nebude platit u modelu K790i). Ikonky jsou jemné, na vynikajícím displeji hezky prokreslené a také plně grafické. Jejich změna za jiné není možná. Je to škoda, systém změn ikonek změnou schématu u vybraných Walkmanů byla příjemným oživením. Procházení v menu jde velmi svižně, přechod mezi ikonkami nebo položkami maximálně plynulý - nemám výhrad. Zajímavostí je jistě i zcela nový font písma použitý v celém prostředí telefonu.
 
   
Stopky * Kalkulačka * Nastavení * Nabídka automatického stažení datových profilů
 
Ještě než se pustím do popisu funkcí a režimů telefonu, tak bych rád popsal samotné ,,Menu činností''. Tuto položku aktivujete stiskem miniaturní klávesy vedle joysticku zcela vpravo. Ihned po spuštění se vám objeví nabídka čtyř různých oken, mezi kterými můžete libovolně přepínat. Ta levá sdružuje informace o zmeškaných událostech. Zde se hromadí nepřijaté hovory (info o nich najdete však i tradičně v položce Hovory) a také textovky či multimediální zprávy. Nabídku zobrazení všech těchto činností lze v nastavení vypnout a nechat si tak zprávy doručovat do samostatného okna. Zobrazování v Menu činností mi přijde pohodlnější, naopak v klasickém Pop-up okně uvidíte u zpráv fotku, od koho textovka přišla (v případě že máte ke kontaktu přiřazenou fotografii). Hlavním tahákem prvního Cyber-shotu je však okno bežících aplikací. Ano je to tak, zde Sony Ericsson výrazně zapracoval a do tohoto menu sdružuje spoustu aplikací, které mohou běžet na pozadí. Asi nejkladněji se budou hodnotit spuštěné Java aplikace. Zkoušel jsem spustit až pět Java aplikací a her a nebyl problém mezi nimi plynule přepínat. Nyní tedy není problém spustit si Jimma na komunikaci po ICQ, prohlédnout stránky pomocí Opery Mini a u toho si zavolat nebo napsat zprávu. Multitasking jako hrom. Do této nabídky vklouzne třeba i rozepsaná zpráva, ke které se tak můžete kdykoliv vrátit, ale také třeba stopky. I zde však výrobce má drobné mušky, takový integrovaný prohlížeč Netfront neumí běžet na pozadí. Jakmile z něj vyjedete, už se musíte proklikávat na oblíbenou stránku znovu.
 
   
Stahujeme nastavení datových profilů * Nastavení zvuků a upozornění * Hodiny na displeji(malé, velké) 
 
Ve třetím okně najdete nabídku Vlastních zkratek. Tuto nabídku můžete libovolně editovat, mazat, přidávat, vše je jen na vás. Poslední okénko patří internetovým záložkám. Zde si můžete své oblíbené přidávat, ale raději bych uvítal, aby se tu zobrazily ty poslední otevřené.
 
Co umí telefonní seznam? 
 
Základním stavebním kamenem každého telefonu je jeho adresář na vaše kontakty. Stále tu mluvíme o mobilních  telefonech a tak se dá očekávat, že i se Cyber-shotem budeme občas volat. Telefonní seznam doznal oproti starším modelům kosmetických změn. Ihned po otevření se vám objeví první kontakty spolu s hlavním defaultním číslem. Na rozdíl od modelu K750i však chybí první položka nazvaná ,,možnosti''. Ta se přesunula pod pravé kontextové tlačítko. A tak první je nabídka editace nového kontaktu.
 
   
Spořič v podobě hodin * Hovory * Připojení * Nastavení Bluetooth 
 
Rolování seznamem je stejné jak jsme zvyklí. Vyhledávat lze podle více písmen, jen slova začínající diakritikou jsou stále tvrdošíjně řazena na konec telefonního seznamu. Po najetí na daný kontakt si joystickem do stran můžete rolovat mezi uloženými čísly. Více se mi však líbí první položka ,,možnosti''. Ta nabízí zobrazení seznamu všech kontaktních informací pod sebe. Adresář vašich kontaktů je však tradičně omezen. Lze uložit až 1 000 vícepoložkových kontaktů s celkovým omezením na 2 500 telefonních čísel. Zajímavá nabídka se navíc skrývá v možnostech nastavení. Telefon vám umožní zálohovat a pak zpětně obnovit vaše kontakty, které uloží na paměťovou kartu.
Z jednotlivých položek v kontaktech se toho moc nezměnilo. Lze uložit jedno číslo mobilní, jedno domácí, do práce, faxové a jedno jiné. E-mailové adresy můžete uložit až čtyři, dále webovou adresu, obrázek, sólo vyzváněcí tón, hlasový příkaz, dále adresu domů a do zaměstnání, poznámku a v neposlední řadě i narozeninový den. 
 
   
Hudební přehrávač * Nabidka zábavných funkcí 
 
Zprávičky se utěšeně rozrůstají
 
Nabídka zpráv všeho druhu byla navýšena o další položku. Tou je čtečka RSS kanálů. V nabídce zpráv ji najdete na čtvrtém místě, odkud vytlačila aplikaci Moji přátelé, která se stále ne a ne uchytit, tudíž ji výrobce zasadil až na konec seznamu. Samotná čtečka je, co se týče ovládání, velmi jednoduchá. V základu má již přednastaveno několik základních kanálů, které však můžete smáznout a vložit si ty své. Vše je intuitivní a chodí bez problémů. Hlavním tahákem však jsou tradičně zprávy textové. Výrobce konečně vytěsnil ukládání zpráv do sdílené části paměti a tak jste nyní omezeni jen velikostí interní paměti telefonu. V telefonu mám nyní 300 zpráv, žádné omezení se zatím nekoná. Editor textových zpráv je díky velkému displeji přehledný, na displej se vám ve většině případů vejde celá zpráva. Použít samozřejmě můžete i českou T9. Jelikož zatím nemáme telefon lokalizovaný do češtiny, tak nemůžeme zhodnotit slovní zásobu, ale podle starších modelů lze říct, že to jistě nebude špatné. Z ověřených zdrojů víme, že T9 umí velmi efektivně dokončovat slova. Sony Ericsson K800i samozřejmě podporuje dlouhé zprávy, na což upozorní informací na displeji pokud prostoupíte o krok dále. Odpočítávání znaků začíná tradičně na posledních dvaceti znacích, což není zcela ideální. Odesílání dlouhých zpráv nějaký ten čas zabere, je tedy příjemné, že telefon odloží odeslání na pozadí a vy můžete dále pracovat na dalším úkolu. Zajímavá je jistě i možnost opuštění rozepsané zprávy, která se automaticky usadí do Menu činností do běžících aplikací. Opustit editor zpráv musíte však tímto způsobem, pomocí zpětného tlačítka totiž telefon nabídne uložení, smazání nebo pokračování v psaní.
 
  
Netfront 
 
Jak již jsme navyknutí, tak i model K800i neumí efektivně pracovat s velikostí písma v editoru. Tentokrát to však tolik nevadí, písmo je díky velkému displeji dostatečně velké. Zajímavá je také možnost převedení již rozepsané zprávy na multimediální, stejně to jde i opačným směrem. 
Multimediální zprávy příliš inovací nedoznaly. Konečně lze však odesílat zprávy až do velikosti 300 kb, což je pokrok oproti modelu K750i. Samotný editor MMS zpráv je netradičně žlutý a nemění barvu změnou schématu, což je trošku nezvyklé. Klasicky však lze přidávat video, jakýkoliv obrázek nebo krátký zvukový klip.
E-mailový klient dokáže spravovat až deset vašich účtů a také se přiliš nedočkal vylepšení. Nabídka je tradiční, každému účtu lze nastavit samostatné oznámení o nové zprávě, lze pracovat s přílohami. Bohužel stále si nedokáže poradit s některým druhem písma či složitějšími HTML e-maily.
 
  
Zobrazení SEManie v internetovém prohlížeči Netfront 
 
Umím i pobavit
 
Že nepůjde jen o telefon pro focení, se dozvíme ihned při procházení nabídkou dalších funkcí. Telefon je dobře vybaven na pohodlné hraní her, kvalitní poslech muziky a také pro prohlížení internetových stránek. Ale pěkně popořadě.
Nabídka her obsahuje tři základní gamesy. Všechny jsou dostatečně známé. FotoQuestFishing - fotíme ryby za body, Mini Golf: Castles - 3D verze oblíbeného jamkového golfu a Tennis Multiplay - není asi nutné představovat. Zajímavé je, že poslední dvě jmenované hry můžete hrát s jinými uživateli pomocí Bluetooth. Mini Golf dokonce startuje rovnou v režimu naležato a tak lze plnohodnotně využít vrchních tlačítek nad displejem. Z aplikací v telefonu je známý program na karikatury FaceWarp, dále tu máme jednoduchou aplikaci na tisk fotek HP Print a také program Photo Mate. Také není třeba příliš představovat. Doinstalování dalších aplikací či her je jen na vás. Je jisté, že se brzy objeví spousta známých gamesek upravených na displej tohoto modelu. Mezitím můžeme zkusit hry speciálně určené pro Sony Ericsson W900i. Trošku mi vadí, že přístup k hrám a aplikacím je tak hluboko zabudován v menu telefonu. Bohužel stále není možné oblíbenou hru zařadit do seznamu oblíbených zkratek v Menu činností nebo zadat pro start na některý ze směrů joysticku.
 
   
Zprávičkování 
 
Telefonu nechybí stále oblíbenější schémata. Základní nabídka je strohá, schémátka jsou však hodně tmavá, která se k telefonu sice hodí, ale čitelnosti třeba na slunci nepřidají. Není však problém si vytvořit nová, nebo použít ty z modelu W900i (na pár detailů jsou schémata totožná).
Nabídku správce vašich souborů doplňuje ještě samostatná složka vašich pořízených snímků. Ty je možné ještě před otevřením rozfiltrovat na fotky z telefonu, karty nebo prohlížet vše dohromady. V nastavení je možné volit z několika režimů zobrazování. Lze prohlížet v matici 3x3 nebo 5x5 fotografií, lze řadit pod sebe nebo prohlížet podle času, kdy v horních partiích se objeví jednotlivé měsíce roku, měsíce, dne a vy v rychlosti shlédnete starší fotky z předešlých časových období. Sony Ericsson i vylepšil rychlost prohlížení fotografií. Vzal si příklad z foťáků Sony, při prohlížení se okamžitě po potvrzení objeví další fotografie, je jen rozostřená a až za několik okamžiků dojde k detailnímu vyčištění fotografie. Tento způsob mi přijde lepší než čekání na další fotku u přesýpacích hodin.
Musím se ještě jednou zmínit o možnosti rychlého prohlížení přímo z pohotovostního režimu telefonu. Umožní to dvě vrchní tlačítka nad displejem a to rovnou naležato. Ve správci zařízení je prohlížení tradiční na výšku, až finální fotografie samostatně zobrazená se otočí na mód ,,Landscape''.
 
   
Připravujeme multimediální zprávu 
 
Blogování s otazníkem
 
S obrázky lze samozřejmě různými způsoby pracovat. Lze je přenášet, kopírovat a také třeba pomocí aplikace PhotoDJ i upravovat. Nejvíce používanou funkcí však bude odesílání. Telefon samozřejmě umožní vaše fotky vkládat do příloh vašich e-mailů, je možné je poslat pomocí multimediální zprávy (editor zpráv fotky automaticky zmenší) nebo posílat na jiný telefon pomocí Bluetooth nebo infraportu. Novinkou však je položka, která umožní rovnou odeslat vaši fotografii do vašeho blogu. Sony Ericsson se s touto funkcí velmi chlubí, jenže. Přesun fotografie do blogu je velmi jednoduchý. Vyberete fotografii a pomocí nabídky Odeslat do blogu se fotografie automaticky upraví do menší velikosti. Následně vyskočí nabídka, kdy můžete dát fotografii svůj název či ji delším textem popsat. Ihned potom volbou Publikovat přenesete na blog. Nic se v telefonu nenastavuje, vše je již zařízeno tak, že se vám blog vytvoří automaticky. Ihned po odeslání k vám dorazí textovka z blogger.com, která dodá informace o přístupu na váš nový blog. Vy, kteří máte již takový blog vytvořen, nemusíte zoufat, jednoduše lze přenos nastavit tak, aby se přenesl přímo tam (nastavení přes internet). Internetové deníčky jsou velmi rozšířené a tak si myslím, že i tato funkce bude oblíbená. Náš testovací kousek však tvrdošíjně odmítal plnohodnotně blogovat. Klient při odesílání zatuhl nebo odeslání skončilo na hlášce: Není možné odeslat a publikovat. Netuším, kde je problém, zvlášť když podle ohlasů jiných majitelů blogování chodí na jedničku. K blogování se určitě ještě v samostatném článku vrátíme, pevně doufám, že do té doby přijdeme na to, kde je zakopaný pes.
 
   
Blogging live! 
 
Plnohodnotné hudební zařízení
 
Jak jsem se již zmínil, tak v balení spolu s telefonem dostanete běžná špuntová sluchátka, která umožní slušnou reprodukci oblíbené muziky z vlastních zdrojů nebo rádia. Díky společnému konektoru FastPort lze však bez problémů použít i Walkmanová sluchátka HPM-70. Jak jsem však již avizoval na našem fóru, tak poslech z nich je o kousíček tižší než u sluchátek dodávaných. Přehrávač je prakticky stejný, jaký známe u Walkman telefonů od Sony Ericssonu. Rozdíl je jen v pozadí, oranžovou vystřídala šedá. Skladby si můžeme jakkoliv řadit, pro poslech lze použít samozřejmě externí reproduktor. Novinkou je zeslabení a zesílení přehrávaní při vypnutí nebo zapnutí poslechu. Kladně hodnotím i režim odepnutí sluchátek od telefonu při poslechu. Telefon nezačne ihned přehrávat z externího reproduktoru, nejdříve se vás zeptá, zda chcete opravdu poslouchat externě. Jedinou větší změnou oproti Walkman přehrávačům je absence funkce MegaBass. Mně osobně to až tak nevadí, basy v tomto režimu mi přijdou posazené až příliš vysoko.
Integrované rádio také nedoznalo žádných výrazných změn. Pro jeho spuštění je nutné mít připojena sluchátka. Poslech si lze zpříjemnit podporou RDS nebo funkcí AF. Na displeji telefonu tak můžete vidět informace o přehrávané skladbě, v případě, že stanice tohle info vysílá. Do seznamu si můžete uložit až dvacet oblíbených stanic, které se však uloží jen podle frekvence, ruční přejmenování je bohužel nutné.
 
   
Nahrávání hlasových zpráv * RSS čtečka vypadá takto 
 
Video prohlížeč
 
Samostatnou kapitolou je prohlížení, videa. To lze samozřejmě pohodlně na šířku displeje ve full screenu. Opravdu smutné je, že integrovaná kamerka umí natáčet video jen v rozlišení 176x144. Při podobném prohlížení vašich výplodů zůstavá na velkém přehledném displeji velký černý rám. A tak asi více uživatelů osloví vlastní úprava oblíbených humorných klípků či televizních seriálů. Ty je možné pohodlně přehrávat a dokonce přetáčet. Zajímá vás, jak si vlastní videoklipy upravit? Vyzkoušejte třeba program Super, článek o něm najdete ZDE.
 
Nováček zvaný Netfront
 
Novinkou na poli káčkových modelů je internetový prohlížeč Netfront. Ten je do telefonu integrován jako hlavní na procházení wapových a internetových stránek. První základní dojmy jsou smíšené, ale pojďme pěkně popořadě.
Pro prohlížení doporučuji samozřejmě nastavit datový profil pro připojení k internetu. Nastavení na WAP by se vám asi mohlo pěkně prodražit. Jisté je také to, že oproti Opeře Mini je Netfront datově náročnější, což také může hrát důležitou roli.
 
   
Telefonní seznam vašich kontaktů 
 
Pro vstup do prohlížeče lze použít několik postupů. Asi nejjednodušší je hardwarovým tlačítkem v levé časti telefonu. Netfront se obratem připojí na vámi nastavenou domovskou stránku v datovém profilu. Zajímavý také je fakt, že se tak stane rovnou naležato (to však lze v nastavení změnit). Otázkou je, jestli je to pohodlnější či ne. Stránky se stejně upraví na displej telefonu tak, aby byly dobře čitelné, tedy pěkně v řadách pod sebe. V režimu naležato si tedy příliš nepomůžete, navíc při otvírání oken se zadáváním textu budete muset displej vždy otočit do klasické pozice. 
Prohlížeč umožňuje několik režimů zobrazení. Velikost lze zoomovat v několika krocích, je také možné vypnout zobrazování obrázků, které jsou datově náročné. Netfront si oproti modelům W550i a W810i výrazně polepšil co se týče stability. Na těchto telefonech velmi často nebylo možné složitější stránky zobrazit, u modelu K800i je vše vždy korektní. Nepochopitelná je pro mě však jedna zásadní věc. Prohlížeč se neumí ukrýt do pozadí, využít výhod multitaskingu na tomto modelu. Ihned jak opustíte prohlížeč, tak se z právě zobrazovanou stránkou můžete rozloučit. Při příštím nastartování musíme stránku načíst znovu, velmi prapodivné.
 
   
Menu činností v několika podobách 
 
Cyber-shot poprvé
 
Ještě než začnu popisovat dopodrobna jednotlivé funkce integrovaného foťáku s logem Cyber-shot, tak bych rád představil širokou nabídku nastavení. Takže v nastavení fotoaparátu najdete tyto možnosti:
 
- přepnutí fotoaparát/kamera
 
- režim snímání:
a) normálni
b) BestPic
c) panorama
d) rámečky
 
  
 
 
 
- scéna:
a) automat
b) krajina v šeru
c) portrét v šeru
d) krajina
e) portrét
f) pláž/sníh
 
   
 
- velikost fotografie:
a)3 Mpx
b)2 Mpx
c)1 Mpx
d)VGA
 
  
2 Mpx * 1 Mpx * VGA 
 
- autofocus:
a) automaticky
b) macro
c) nekonečno 
 
- blesk:
a) automaticky
b) vypnuto
c) redukce červených očí
 
  
S použitím xenonového blesku 
 

- samospoušť:
a) zapnuto
b) vypnuto
 
- efekty:
a) vypnuto
b) černobílý
c) negativ
d) sépiový odstín
e) solarizace
 
  
Efekty 
 
- vyvážení bílé barvy:
a) automaticky
b) denní světlo
c) oblačno
d) zářivkové světlo
e) žárovkové světlo
 
- režim měření expozice:
a) normální
b) podle středu
 
  
Rámečky 

- kvalita fotografie:
a) normální
b) vysoká
 
- zvuk uzávěrky:
a) 1
b) 2
c) 3
d) 4
 
- zapnutí času a datumu
 
- vynulování čísla souborů
 
- místo uložení
 

Focení s pomocí digitalního zoomu 
 
Jak sami vidíte, režimů a funkcí je tu spousta. Telefon má 3,2 megapixelový fotoaparát, tedy pořízené fotografie budou mít maximální rozlišení 2048x1536. To je však možné ve čtyřech krocích zmenšit až na základní VGA velikost. Telefon samozřejmě z modelu K750i zdědil funkci automatického zaostření a také fantastické makro, které je vynikající na pořizovaní fotografií s textem. Absolutní novinkou v K800i je stabilizátor obrazu. V nastavení jej však nehledejte, telefon si jej reguluje sám, třeba při focení krajiny. Zajímavá je také funkce, která redukuje červené oči na fotografiích s použitím xenonového blesku. Samotný blesk je možné vypnout. Naopak oproti modelu K750i chybí noční režim.
Zajímavou funkcí Cyber-shotu je možnost focení nazvanou jako BestPic. Jde o pořízení devíti rychlých fotografií za sebou v plném rozlišení. Je pak jen na vás, zda ze seznamu pořízených fotografií vyberete jednu nebo rovnou všechny.
Pořizování panoramatických snímků a focení s rámečky se nijak výrazně nezměnilo. Všechny takto pořízené snímky budou v nižším rozlišení. To neplatí při uměleckém focení s efekty. Solarizace, černobílou fotografii, sépiově nebo negativ pořídíte i v plném rozlišení. Z detailnějšího nastavení nechybí možnost focení s vyvážením bílé v různých režimech. Dále nechybí tradiční, nicméně prakticky nepoužitelný šestnáctinásobný digitální zoom. Přiblížené fotky jsou nepoužitelné díky velmi vysoké úrovni šumu. Z dalších zajímavých funkcí nechybí kompenzace expozice, kterou ovládáte v několika krocích joystickem. 
Co se týče natáčeného videa, tak je fajn, že zvládá většinu režimu co foťák, ale výsledné rozlišení je prostě příšerně nízké (176x144 bodů). Je to ostuda, zvlášť když samotný displej má tak hezké rozlišení, které se takto natočeným videem degraduje. Podle posledních indicií to opravdu vypadá, že se brzy dočkáme telefonu s logem HandyCam.
 
Ukázka videa:
 
 
  
 
Data třikrát jinak
 
Sony Ericsson K800i dostal do kolíbky i podporu sítí třetí generace. Ty můžeme využít nejen pro videohovory, ale také pro slušně rychlé datování. Jen trošku zamrzí, že v České republice je růst sítí UMTS velmi pomalý. Všichni, kdo touží po EDGE, tak budou muset upřednostnit model s označením K790i, který však na trh asi dorazí ještě o kousek později. Pokud se však nesetkáme ani s jednou technologií, tak si budeme muset vystačit s GPRS třídy 10, nechybí však tradiční, nicméně už asi mrtvé vytáčené HSCS.
Náš mobilní Cyber-shot má v sobě samozřejmě integrován hardwarový modem a tak s pomocí Bluetooth, infraportu nebo dodaváného datového kabelu DCU-60 můžete vaše PC připojit k internetu. Bluetooth však bude využitelné i obráceným směrem. V nastavení se objevuje nová položka Bluetooth Internet, která by měla umožňovat připojení telefonu k internetu s pomocí dat ve vašem počítači. Tento systém připojení je dobře znám ze smartphonů řady P. Chválím konečně i podporu profilu A2DP, která umožní bezdrátově poslech muziky do sluchátek podporující stejný profil. Na otestování tohoto způsobu přenosu hudby je zatím brzy, ale těšíme se na první testy, třeba se sluchátky HBH-DS970.
 
  
 
Telefon podporuje plnohodnotné USB Mass Storage. Stačí připojit kabel k telefonu a potvrdit položku Přenos souborů. Tím se telefon sice vypne, ale nabídne automaticky ovladače ke stažení. Pokud chcete přenášet soubory v režimu telefon, tak si ale přiložené CD připravte, ovladače budou třeba. V tomto režimu budete muset použít PC Suite nebo nějaký jiný externí program. Zkoušel jsem komunikaci s My Phone Explorer, novinka prošla na jedničku, vše funguje jak má. Zajímavostí připojení kabelem je možnost vypnutí nabíjení v systémovém menu (postupně naklikat joystick a hvězdičku v tomto pořadí < * > > * > *).
Pro milovníky posledních verzí firmware mám také radostnou zprávu. Telefon obsahuje položku Aktualizační služba, která umožní přímo přes nastavený datový profil stáhnout pomocí UMTS nebo GPRS aktuální firmware. Službu známe již i z jiných telefonů Sony Ericsson. Zatím se však dostatečně nerozvinula, doporučujeme raději aktualizaci pomocí počítače a programu SEUS II.
 
  
 
Poslední zrnko
 
No a poslední zajímavou položkou v telefonu jsou organizační funkce. Sony Ericsson výrazně vylepšil hned první položku, tou je budík. V K800i najdeme nyní pět oddělených budíků, s tím, že v každém lze zvolit prioritu opakování nebo zvolit samostatnou melodii. Budík samozřejmě umí budit i ve vypnutém stavu.
Druhou položkou je tradiční kalendář. Design a provedení se příliš nezměnilo, vše zůstává stejné jak u starších modelů, jen ty dlouho očekávané opakované události jsou tu. Lze volit z několika priorit opakování - denně, týdně, měsíčně, ročně.
Položka Poznámek je taktéž stejná jako u jiných modelů Sony Ericsson. Lze uložit až 25 různých poznámek, které je možné vystavit do pohotovostního režimu telefonu. Zajímavá je možnost převodu poznámky do SMS nebo MMS zprávy.
Kalkulačka je jednoduchá, stopky umí běžet na pozadí, stejně tak odpočítávání času, nechybí úkolovník a paměť na vaše tajné kódy.
Výdrž telefonu na jedno nabití je zatím stále jeden velký otazník. Telefon je stále v zápřahu, přesto první firmware R1CB001 je stabilní - za celou dobu testu jeden měkký restart. Předpokládám však při běžném volání, posílání zpráv, focení a poslouchání muziky se bude pohybovat na hranici dvou dní bez nabíjení. 
 
  
 
Vysvědčení
 
Sony Ericsson K800i je více než důstojným nástupcem rok starého modelu K750i. Přináší spoustu nových funkcí či vylepšení. Je velkou otázkou, zda se vyplatí přejít na nový model, já bez jakéhokoliv vytáčení říkám, že ano. První oficiální Cyber-shot je o třídu lepší než starší model s logem Quickshare.
 
Co nového přináší Sony Ericsson K800i oproti modelu K750i (výběr nejdůležitějších změn)?
 
- lepší displej, rozlišení, velikost, čitelnost na slunci
- 3,2 Mpx integrovaný fotoaparát, stabilizátor obrazu, redukce červených očí, xenonový blesk, BesPic
- USB Mass Storage
- UMTS (EDGE - K790i)
- Blogging
- multitasking
- internetový prohlížeč Netfront
- opakované události v kalendáři
- propracovanější budík
- prakticky neomezená paměť na SMS
- RSS čtečka
- uložení až 1 000 kontaktů (2 500 čísel)
- zobrazení položek kontaktu pod sebou
- možnost zálohy seznamu jednoduše na paměťovou kartu
- plnohodnotný Flight mód
- možnost vypnutí dobíjení kabelem
- vylepšený přehrávač
- aktualizační služba v telefonu
- Bluetooth profil A2DP
- vylepšený Videopřehrávač
- vylepšený správce souborů
- rychlejší prohlížení fotografií
- viditelné hodiny v horní liště
 
  
 
Co najdete v balení spolu s telefonem?
 
- baterii BST-33 Li-Pol 950 mAh
- standardní nabíječku (v průběhu roku se nejspíše v balení objeví nový typ s průchozím konektorem)
- standardní sluchátka
- datový kabel DCU-60
- kožené poutko na ruku
- manuál
- CD
 
  
 
Čím nás Sony Ericsson K800i okouzlil:
 
- pevná konstrukce telefonu 
- vynikající dobře čitelný displej
- kouzelný fotoaparát se spoustou doplňkových funkcí
- Bluetooth profil A2DP
- prohlížeč Netfront s režimem naležato
- zajímavá hardwarová tlačítka nad displejem
- UMTS
- USB Mass Storage
- neomezená záloha SMS
- RSS čtečka
- vynikající multitasking
- propracované Menu činností
- plnohodnotný Flight mód
- blogování
 
Co až tak nesedí?
 
- vetší velikost telefonu
- tužší klávesy
- volnější zadní kryt fotoaparátu 
- nový typ paměťových karet
- nepříliš pohodlný přistup k paměťové kartě
- kontakty začínající písmenkem s diakritikou stále na konci seznamu
- USB Mass Storage při vypnutém telefonu
- Netfront nepracuje na pozadí
- nechodí blogování (nejspíše chyba testovaného telefonu)
- chybějící EDGE (u modelu K800i)
- nemožnost použití jako příruční svítilnu 

Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
Autor: Ace_liver Datum: 2008-02-25 22:33:34
Parádní telefon! Určtě velký pokrok! Parádní foťák, xenonový blesk umí fotit velice dobré fotografie i za absolutní tmy. Displej je fakt supr, akorád se schématy je to zatím problém.. 
Jinak co do vylepšování: Video je fakt býda na to co to má za foťák. S krytkou souhlasím - je volná, tlačítko wapu beroucí prachy - dost na nic. Je sce fajn, že dnešní telefony umí skvěle prohlížet int. stránky, což je 100% výhodou, ale operátoři jsou svině a tak během stahování 150kb souboru ze stránek SE Můj obsah vám může vyjít kolem 400,- Kč. Je vidět, že SE to myslí dobře a že nenavrhoval tento telefon výhradně pro ČR, jinak by asi funkci int. vypustil... 
 
Každopádně - určitě nelituju drahé koupě. Prostě paráda.
. Autor: Skypy Datum: 2007-02-01 13:13:53
Mob skvělej , foťák ještě lepší , reprák hraje pěkně :grin Ale ty hovadá od SE tam narvou video 176x144 wtf do prdele ? :upset :upset jinak bych ho dávno měl :sigh
. Autor: Anonym Datum: 2007-01-20 12:43:00
mob je odličan :grin
Autor: Anonym Datum: 2007-01-12 16:36:48
:grin super :grin
. Autor: Anonym Datum: 2007-01-03 22:41:11
lepší je k 610 i mela sem oba a ten je lepší a hezčí :? :grin :) :p
. Autor: Anonym Datum: 2007-01-03 18:24:32
koupil jsem ho před vánoci a jsem spokojenej. Je fakt dobrej.
Autor: Faty Datum: 2006-12-18 16:22:59
Je domá huráá super mob lepší než w810i kterej sem ted zahodil jupiiii
. Autor: Anonym Datum: 2006-11-17 15:04:53
:grin :grin :grin :g :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin rin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin
Autor: Anonym Datum: 2006-11-13 19:22:31
:grin
. Autor: Anonym Datum: 2006-11-08 22:01:01
Hledat nemusis na k800i.cz je aplikacka ktora i z tvojej k800 udela svitilnu. Je to naj telefon ako inak SE.
Autor: Anonym Datum: 2006-11-05 10:44:44
Mam ho taky je super
. Autor: Anonym Datum: 2006-11-02 07:05:51
super nic lepšího v této kategorii jsem ještě neměl až na přístup k vyměnitelné kartě
. Autor: Anonym Datum: 2006-10-25 14:20:25
Prodám K800iměsíc starý 100% stav se zárukou 23měsíců u vodafone(celé balení).  
ICQ271-035-858 Nabídněte ;-)
. Autor: jaaaaaa Datum: 2006-10-16 17:00:11
je to srac
. Autor: [email protected] Datum: 2006-10-10 13:05:15
Slyšel jsem názor, že Sony Ericsson plánule uvedení série Handycam podle videokamer Sony a herní mobil playstation podle konzolí Sony tedy stejně jako walkman a cybershot. Jestli požaduješ hlavně dobré video ale i slušný fotoaparát, který nejspíš bude v možné řadě Sony Ericsson Handycam, počkej si, jestli je tohle pravda
Autor: Anonym Datum: 2006-10-05 17:56:08
jak rikal ten nahore ze je k800i mrzak tak k750i je krabicka vod sirek :p
Autor: Anonym Datum: 2006-10-04 15:46:23
ja už ho mam taky a je super :grin
. Autor: Anonym Datum: 2006-09-26 08:29:10
Nemužu najit, kde se nastavuje velikost pisma. Děkuji.
. Autor: Anonym Datum: 2006-09-20 18:03:46
the handy it was good :grin
Autor: Anonym Datum: 2006-09-18 06:47:24
Whaaah..i'm not from czech (or something) But i really like my new k800i!!..it just arrived and it makes perfect shots!! I can recommend it.. I will post another when I have it from about 4 weeks..than I can judge better ofcourse. But right now, I'm loving my new phone/camera
Autor: GomeZ Datum: 2006-09-17 22:30:06
:cry chzbí funkce SVÍTILNA !!!!!!!!!!  
Tak to si u mně hodne posrali :roll :eek :cry  
 
Kde ted budu hledat stejně sqelý mobil s svítilnou??? 
!!! SCHEIS !!! :(
. Autor: Anonym Datum: 2006-09-17 22:18:10
Sqelá recenze!!! 
Hnusný barák...ten zelený ... Blééé !!! 
 
:grin
. Autor: Anonym Datum: 2006-09-15 23:27:53
Mám k750i a za tento mobil bych ho rozhodně nevyměnil. Hlavně z důvodu pamětové karty. Vždyt v základu ani není.... Tento mobil se jim nepovedl a s designem se opičí po předchůdci.
. Autor: hjzwe Datum: 2006-09-15 22:18:25
qwertzuiopasdfghjklyxcccccccccccvbnm,.-ů§ú)´=éíáýžřčšě+;-*/78996544441233+ŠĚČŠŘČŽŽÝÁÍÍÉÉ=ĹPKOGHUGNKLM,ŮŮ
. Autor: Anonym Datum: 2006-09-15 22:16:32
ja ho chci taky ale mama mi to nechce koupit!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :) :grin ;) 8) :p :sigh :zzz :upset :eek :roll :? :cry :( :x
. Autor: cpgrower Datum: 2006-09-13 11:07:53
Mám ho tři týdny a snad jen anténa ve sluchátkách je na obtíž. 
Magor co natáčí video krabičkou této velikosti a diví se kvalitě 
je blázen.
Autor: Anonym Datum: 2006-09-10 18:06:42
he he já už ho mám
. Autor: Anonym Datum: 2006-09-10 13:32:20
:eek :eek Man ist das ein handy.........das ding ist sowas von geil.........
Autor: [email protected] Datum: 2006-09-05 21:25:55
Hej lidisky mam pro vas prekvapko....k telefonu se chovam jak k odjistenymu granatu,na displeji mam ochranou folii a telefon nevystavuju ani vetsim otresum a uz se mi posral fotak!!!!jako kdyby byla krytka zavrena a obraz se nekonal...v displeji vada neni...na dokonalem telefonu debilní chyba.........
. Autor: Anonym Datum: 2006-09-02 21:50:40
tak si kup w900 ta je na vide +graficky cip
Autor: Anonym Datum: 2006-09-02 09:51:02
Geiles HAndy leute hammer :grin
Autor: MartinVagner Datum: 2006-08-31 16:05:05
S Handycam budeme chytřější až ke konci roku ;)
Autor: WS.tOMI Datum: 2006-08-31 10:42:27
:eek :eek :eek :eek
. Autor: Filda Datum: 2006-08-24 13:53:44
Slyšel jsem názor, že Sony Ericsson plánule uvedení série Handycam podle videokamer Sony, tedy stejně jako walkman a cybershot. Jestli požaduješ hlavně dobré video ale i slušný fotoaparát, který nejspíš bude v možné řadě Sony Ericsson Handycam, počkej si, jestli je tohle pravda. 8)
. Autor: JHavrlant Datum: 2006-07-15 23:10:28
Dost me mrzí, ze video lze natácet jen v rozlisení 176x144 pixelu, moc mi to k takovému mobilu nesedí, myslím ze spousta lidí natácí na telefonu video, je to proste skoda :sigh

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >