" />
Sony Ericsson P1i - pan komunikátor slaví třetí narozeniny | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Neděle, 9. květen 2010
Přesně před třemi lety oznámila společnost Sony Ericsson nový smartphone postavený na operačním systému Symbian UIQ3 - model P1i. Jeho úloha nebyla zrovna jednoduchá, měl vylepšit velmi špatnou pověst chytrých telefonů Sony Ericsson, kterou si tyto získaly především díky předchozímu modelu P990i. Díky spoustě skvěle zpracovaných funkcí se mu to povedlo, spousta majitelů na něj dodnes nedá dopustit (včetně mě), konec UIQ3 ale neodvrátil, pouze jej oddálil.
10~74.JPG 14~63.JPG 1~79.JPG 21~50.JPG 7~74.JPG


Pro mě jednoznačně největší výhodou je kombinace QWERTY klávesnice pod dotykovým displejem a ovládacího kolečka Jog-Dial. Tato trojice faktorů má za následek perfektní ovladatelnost telefonu za všech situací, přičemž uživatel si může vždy sám vybrat, čím zrovna bude přístroj ovládat. Nejrychlejší je samozřejmě kombinace všech tří způsobů, která se mi naplno osvědčila. Přední straně dominuje rozměrný dotykový displej o rozlišení 240 x 320 pixelů, který je schopný zobrazit až 260 000 barev. Trend poslední doby sice velí kapacitní technologii a výrazně vyšší úhlopříčku, displej P1i je ale i po třech letech velmi dobře použitelný, disponuje dobrou čitelností a také jeho reakce na povely vašich prstů či stylusu jsou velmi dobré.



Obrovskou pochvalu ode mě má QWERTY klávesnice, která je umístěna přímo pod displejem. Jak asi z mnoha článků zde na SEManii víte, jsem příznivcem komunikátorů, které mají QWERTY klávesnici umístěnou přímo pod displejem a nemusí se jednat pouze o telefony Sony Ericsson. Řešení použité u Sony Ericssonu P1i mi tak vyhovuje maximálně a totéž se dá říct o samotných kolébkových klávesách, u kterých je rozdíl, zda mačkáte jejich levou nebo pravou část. V mém okolí rozdělila klávesnice modelu P1i uživatele na dvě části. Jedni si klávesnici zamilovali a žádné řešení se jim nelíbí více (můj případ), jiní si nikdy nezvykli na to, že na každé klávese se nachází hned dva symboly a dané řešení jim naprosto nevyhovuje. Tlačítka mají jistý a příjemný stisk, pro mě je skutečnou radostí s nimi pracovat a zatím jsem na žádném mobilním telefonu nenašel klávesnici, se kterou by se mi pracovalo lépe.



Operační systém Symbian UIQ3 zažil v podání předchozího modelu P990i malý očistec, v podání Sony Ericssonu P1i se ale jasně ukázalo, že stačilo přidat operační paměti a z velmi nestabilního zařízení se stal telefon, který vydrží měsíce bez restartu, což je na přístroj s otevřeným operačním systémem skvělá hodnota. Samotný operační systém v tom byl u modelu P990i skutečně nevinně, za všemi problémy stál především slabý hardware. Na telefonu mi velmi vyhovuje přehledný a téměř neomezený telefonní seznam, výrazně méně se mi líbí provedení zpráv, které mi přijde zbytečně nepřehledné, formou velikých ikon se dalo vyřešit výrazně (ale skutečně velmi výrazně) lépe. Organizační funkce jsou dostatečně kvalitní, pokud vám něco chybí, je reálná šance, že se tato funkce dá doinstalovat coby externí aplikace. Například vyzváněcí profily ale do telefonu prostě nedostanete. Kromě obrovské paměti RAM se mi velmi líbí také Wi-Fi, FM rádio s RDS, kvalitní hudební přehrávač, funkce světlo nebo fotoaparát s autofocusem.



Aplikací pro operační systém Symbian UIQ3 sice neexistuje tolik, jako na jiné operační systémy, to ale neznamená, že byste jejich nedostatkem nějak trpěli nebo že by bylo nemožné najít dostatečně kvalitní aplikace. Sám jsem měl možnost testovat mnoho desítek aplikací a postupem času selektoval ty, které v mém komunikátoru zůstaly na trvalo a také ty, které jej navždy opustily. Nakonec jsem zakotvil u následující desítky aplikací, která mi naprosto vyhovuje a se kterou jsem plně spokojený.

1. AutoCam - pro běžné uživatele prakticky naprosto nepotřebná aplikace, pro redaktory a uživatele, kteří chystají články a zajímavé návody pro ostatní uživatele ale neocenitelná pomůcka, která umí uložit screen obrazovky do některého z požadovaných obrazových formátu.

2. Caps Switch - pokud jste začali s tuningem komunikátorů Sony Ericsson hned na počátku, kdy se tato možnost objevila, jistě si pamatujete dost krkolomný postup, kterým se operační systém musel prolomit. Aplikace Caps Switch umí udělat to samé jediným kliknutím a z odemknutí operačního systému udělala nejjednodušší věc na světě.

3. iPhone Lock - odemykání telefonu pohybem prstu po displeji slaví úspěch na iPhonu, uchytilo se ale také na komunikátorech se Symbianem UIQ3. Vzhled aplikace se dá velmi dobře skinovat a díky širokým možnostem nastavení je aplikace velmi oblíbená. Navíc umožňuje rychlé zamknutí a odemknutí vašeho smartphonu.

4. Handy Clock - skvělá aplikace pro organizaci vašeho času, kromě přehledného kalendáře disponuje například opakovaným budíkem a spoustou dalších funkcí. Stejné funkce sice nabízí Symbian UIQ3 už v základu, v aplikaci Handy Clock je ale vše mnohem lépe a přehledněji zpracované.

5. Primetech Contacts - kontakty ve stylu Apple iPhone nejsou pouze stylovou záležitostí, aplikace Primetech Contacts nabízí rychlou obsluhu vašeho telefonního seznamu, navíc skvěle vypadá. Na našem fóru se nachází podrobný návod, jak si aplikaci můžete zakoupit i když třeba příliš nevládnete ruštině.

6. SlovoED EN-CZ - obsáhlý překladový slovník, jehož pořízení sice není nejlevnější, ve verzi DeLuxe (kterou užívám) ale nabízí nejen překlady slov, ale také možnost přehrání výslovnosti, což v zahraničí oceníte. Pokud příliš necestujete a nejste nároční, vystačíte si s některým z volně dostupných Java slovníků, SlovoED je pro nejnáročnější uživatele.

7. SmartcomGPS - jednoznačně nejkvalitnější turistická navigace pro komunikátory Sony Ericsson. Dostupnost mnoha kvalitních mapových podkladů, vysoká stabilita aplikace a hlavně skvělá funkčnost. Pro aplikaci hovoří také velmi vysoká rychlost.

8. TomTom - rozebírat nebo popisovat kvality této aplikace by bylo nošením dříví do lesa. Ačkoliv na Symbian UIQ3 existuje větší počet navigací, jednoznačně nejlepší mi (i přes už zastavený vývoj) přijde právě TomTom.

9. Warring Nations - podle mě nejlepší hra, která vznikla pro operační systém Symbian UIQ3. Jedná se o propracovanou tahovou strategii a než na nejvyšší úrovni obtížnosti zvítězíte, pořádně si procvičíte mozek.

10. X-Plore - výborný správce souborů, nabízející obrovskou funkčnost a možnosti nastavení, navíc můžete používat časově neomezenou zkušební verzi.



Tunning byl dlouhou dobu pro operační systém Symbian UIQ3 tabu. Pak se náhle z ničeho nic objevila možnost proniknout hlouběji do operačního systému a naštěstí se po celém světě našlo mnoho lidí, kteří této nové možnosti využili a začali pro nás (obyčejné uživatele) připravovat mnoho zajímavých úprav. Postupem času se změnil také postup pro odemknutí operačního systému, od prvního postupu, který byl relativně komplikovaný a nebylo těžké v něm udělat chybu (navíc se telefon restartem opět uzamknul) až po nejnovější verzi aplikace Caps Switch, o které jsem mluvil již v předchozím odstavci a která z odemknutí smartphonu udělala záležitost, kterou by snad pochopilo i dítě předškolního věku. Úpravy se objevovaly postupně, některé byly zdařilejší, jiné méně, co ale je hlavní, díky úsilí komunity se posunul celý operační systém a jeho možnosti o něco dál. Nebudu zde vypisovat všechny úpravy, které jsou možné, ostatně o většině z nich najdete podrobné diskuze včetně návodů na našem fóru. Pokud bych měl sám nějaké věci vypíchnout, z hlediska grafické stránky oceňuji možnost změnit kompletně všechny ikony v telefonu podle vlastního gusta. Co se týká vylepšení funkčnosti, kromě možnosti instalovat nepodepsané aplikace se mi líbí možnost doinstalovat skvělý hudební přehrávač Walkman i do těch telefonů, které jím standardně nedisponují.



Sony Ericsson P1i i po třech letech jasně ukazuje, že opuštění platformy Symbian UIQ bylo velmi špatným krokem a pokud se při vývoji telefonů Sony Ericsson s tímto operačním systémem někde stala chyba, pak to bylo jednoznačně přímo ve společnosti Sony Ericsson, která nedokázala tento výborný operační systém doplnit dostatečně kvalitním hardwarem. Zcela scestné bylo prohlášení společnosti Sony Ericsson, které jako hlavní neúspěch u zákazníků označilo nevlídné přijetí u zákazníků a operátorů, navíc také nevytvoření dostatečně rozměrné komunity. Přitom se naprosto zapomíná na to, že po krachu modelu P990i měli zákazníci plné právo být nespokojeni, přesto s nástupem modelu P1i téměř všichni Sony Ericssonu jeho přešlap odpustili. Společnost Sony Ericsson ale na model P1i nedokázala navázat dalším přístrojem a od té doby je na mobilním trhu nemalá mezera v nabídce. Komu se podaří ji zaplnit? Zatím nevím, ale model P1i považuji za možná nejpovedenější telefon posledních let, v podání Sony Ericssonu možná přímo nejlepší. Není sice bez chyb, ale ani po třech letech neztratil nic ze svého kouzla a v některých ohledech na něj ztrácí i současné topmodely, jak už z produkce Sony Ericssonu nebo od jiných výrobců.



Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
Autor: janokimak Datum: 2010-08-23 12:54:59
To hej. Ja som mal ten fon, ale som to predal už :). nefungovalo tak ako som to chcel...dizajn vám páči??:O.. je to trošku ako tehla nie?
Autor: Boogie77 Datum: 2010-07-15 12:51:05
Aj otec povedal, že mu chýba mu GPS... obeme, podla mňa nechceš vela.. :) Tvoje mišlienky sú reálne.
Autor: omebe Datum: 2010-05-11 11:56:00
Sice se opakuji, ale P1i byl můj nejlepší foun. Ukončení vývoje UIQ a absence vestavěného GPS modulu mě jaksi přimělo foun prodat, dnes toho lituju. Měl jsem si ho nechat doma ve vytrínce ;) Kdyby firma SE pouze dala jiný operační systém a dodělala GPS, jdu pro něj. Hlavně nešahat na skvělou klávesnici a na super konstrukci a vzhled. Já vím, chcu moc... :cry
Autor: Skrblík Datum: 2010-05-09 14:49:49
Já osobně neměl tu čest s žádnou UIQ jako že bych byl vlastníkem, ovšem na táboře jsem si půjčoval W960i od kamaráda a můžu s klidem říct, že v SE asi padli na hlavu jestli si vážně mysleli, že 160mhz procesor uživí UIQ3... Děs a hrůza, pomalý
Autor: HUdasp Datum: 2010-05-09 11:21:18
Supr článek. Hned jsem zaplesal nad nedávno prodaným mým kouskem. UIQ byl snad první finger-friendly systém vůbec, sám jsem k ovládání stylus používal minimálně. P1 je i na dnešní dobu dobrá volba, akorát slabý procesor a (ne)podpora Javy ho hodně srážej dolu (konkrétně OperaMini a její neskutečně dlouhý start). P1i je rozhodně jeden z nej SonyEricssonů, co kdy udělali.
Autor: hydeneo Datum: 2010-05-09 11:14:53
Ještě co se týká QWERTY , opradu se povedla , psaní jednou rukou nebo několika prsty - OK ,mooooc dobrá klávesnička. Škoda že po vzoru VIVAZ nepředstavil SE i X10 ve verzi PRO s výsuvnou qwerty , samozřejmně by v takové verzi trochu ztratila na "sexy vizáži" , ale byl by to luxus. A uživatelé by si mohli vybrat.
Autor: hydeneo Datum: 2010-05-09 11:01:37
Souhlasím s tím že P1i byl a je hodně povedený telefon. Kdyby měl trochu větší výkon a vestavěnou GPS neměl bych ani choutky přecházet nyní na něco novějšího. Je určitě škoda že SE odsřelil platformu UIQ ,Dle mého názoru měla co nabídnout a kdyby na ní firma dále pracovala mohlo by to být hodně zajímavé. Ještě zpět k P1 , po stránce kvality zpracování jsem snad neměl v rukou lepší mobil. Display velice solidní (a co do kompaktnosti zařízení) s rozumnou velikostí. Foťák super , dají se udělat moc hezký fotky. Dobrý mobil jak pro nenáročné uživatele ,tak pro hračičky.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >