" />
Sony Ericsson představil nové telefony - zapomeňte na přístroje bez inovací | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar, Filip Kůžel   
Pátek, 29. květen 2009
Jak jsme již dříve oznámili, Sony Ericsson dnes představil nové telefony. Firmě se často vyčítalo, že představuje telefony bez inovací, pouze mění kryty a sem tam odebere či přidá nějakou funkci. Dnes představené telefony ale touto pověstí rozhodně trpět nebudou, podobné přístroje vidíme v podání Sony Ericssonu poprvé. Bude to ale stačit? Pomůže trojice nových top-modelů k zachování společnosti v dnešní těžké době?
O tom, jaké telefony budou představeny, se spekulovalo již dlouhou dobu a kuloáry byly plné „zaručených“ informací. Již od počátku roku se například mluví o nástupci prvního Sony Ericssonu s operačním systémem Windows Mobile – modelu Xperia X1. Také práce na telefonu založeném na systému Google Android. O konceptu Idou, který zase pracuje na Symbianu S60 toho již bylo také napsáno hodně. Sony Ericsson všechny dohady podpořil oznámením nové edice mobilních telefonů s názvem Entertainment Unlimited, volně přeloženo Neomezená zábava. Očekávání tedy bylo skutečně obrovské, nakonec jsme se dočkali hned trojice nových telefonů s japonsky znějícími názvy Yari, Aino a Saito. Už dříve se k označování prototypů používala ženská jména, nyní se ale s telefony poprvé dostanou až do prodeje. Otázkou je, co bude s doposud používaným systémem značení jednotlivých řad telefonů. Znamená dnešní trojice novinek jeho zánik?

Sony Ericsson Yari

Jak vidíte na fotografiích, jedné se o telefon vysouvací konstrukce, jehož rozměry v zavřeném stavu jsou 100 × 48 × 15,7 milimetru při hmotnosti 115 gramů. Rozměry jsou přiměřené, hmotnost však poněkud vyšší, na telefon bez otevřeného operačního systému není 115 gramů zrovna málo. Přední straně vévodí displej s úhlopříčkou 2,4 palce, který disponuje rozlišením 240 × 320 pixelů a je schopný zobrazit až 262 000 barev.


Nad displejem se nachází tlačítka, která budou primárně sloužit k ovládání her, pod displejem je klasická sada ovládacích kláves, na kterou jsme u telefonů Sony Ericsson v poslední době zvyklí. Řeč je tedy o dvojici kontextových kláves, červeném a zeleném sluchátku, korekčním tlačítko C a nakonec klávesu sloužící ke vstupu do menu činností (správa běžících aplikací, rychlý přístup ke zkratkám a na internet). Naprostou novinkou je použití nové platformy A300, o které se zatím příliš mnoho informací neví. Měla by v drtivě většině vlastností vycházet ze současné platformy A200, očekáváme ale nové funkce a také vyšší rychlost a výkon telefonů.


Telefon je určený především pro zábavu, a tomu se podřídilo prakticky vše. O speciálních klávesách určených pro ovládání her jsem již mluvil, to ale není všechno. Sony Ericsson Yari nepostrádá stereoreproduktory, poslech hudby tedy bude nepochybně na vysoké úrovni, k čemuž přispěje také kvalitní hudební přehrávač. Uvidíme, jak si potenciální hráči poradí s absencí otevřeného operačního systému, díky čemuž budou odkázáni pouze na Java hry.

Když už jsem nakousnul to hraní, musím se zmínit o speciálním stojánku EC500, který se nachází v základním balení a slouží k jistějšímu úchopu během hraní. Telefonu obsahuje také stále častěji vídaný pohybový senzor. Pokud by se vám omrzela hudba uložená ve vnitřní paměti telefonu (60 MB), můžete si další nahrát na paměťovou kartu microSD (jedna s kapacitou 1GB je přímo v základním balení), případně se odreagovat poslechem rádia přes přiložená sluchátka MH300.
Vzhledem k přítomnosti fotoaparátu s autofocusem bychom dříve telefon zařadili do řady Cybershot. Jeho rozlišení je pět megapixelů a nechybí mu žádná důležitá vlastnost. Kromě samotného autofokusu má možnost přisvícení scény pomocí LED diod, nebo také přiřazení aktuální polohy do fotografie (ano, je tu i GPS modul). Nechybí ani automatické rozpoznání obličeje, respektive úsměvu.


Stranou nezůstanou ani organizační funkce. Můžeme se tedy těšit na kalendář, opakovaný budík, kalkulačku, úkolovník, poznámky, stopky, časovač, nahrávání zvuku nebo například režim letadlo. Otázkou zatím zůstává, zda nová platforma konečně umožní zobrazovat události z kalendáře přímo na úvodní obrazovce bez nutnosti instalace jakýchkoliv dodatečných aplikací. Spojení s vnějším světem kromě standardně dodávaného kabelu zajistí také technologie bluetooth (včetně profilu A2DP). Na internet se můžete připojit pomocí obligátní čtveřice technologií GPRS, EDGE, UMTS a HSDPA, kromě nich ale telefon podporuje také HSUPA (ekvivalent HSDPA, sloužící ale pro rychlý upload). Sony Ericsson Yari bude v České republice k dispozici od listopadu a to v černé barevné variantě za předpokládanou cenu 8590 kč.

Sony Ericsson Aino

V prvních chvílích to vypadalo, že se můžeme těšit na konkurenta modelu LG Arena, tedy na přístroj s velkým dotykovým displejem, který postrádá klasickou klávesnici. Pak se ale ukázalo, že telefon má klasickou vysouvací klávesnici.


Velmi zajímavou (a zatím ne stoprocentně ověřenou) informací je, že dotykový displej modelu Aino funguje pouze v nabídce Médií, nikde jinde. Zkrátka a dobře jste v ostatních situacích odkázáni na klasickou alfanumerickou klávesnici. Je to výhoda, nebo nevýhoda? To ukáží až první praktické zkušenosti, ale musím říct, že si neumím představit, že bychom jinak při každém úkonu museli mít telefon s vysunutou klávesnicí. Ať už to bude jakkoliv, kombinace velkého dotykového displeje a klasické klávesnice tady ještě nebyla a uvidíme, jaký bude mít úspěch. Aby nebylo netradičních řešení málo, na výsuvné klávesnici jsou i všechna funkční tlačítka.

Rozměry telefonu jsou 104 × 50 × 15,5 milimetru, hmotnost se zastavila na hodnotě 134 gramů. Čelní straně vévodí rozměrný třípalcový displej s rozlišením 432 × 240 pixelů, který je schopný zobrazit až 16 milionů barev. Výrobce mohl určitě použít vyšší rozlišení, když se podívám na už zmíněné LG a displeje s rozlišením 800 × 480 pixelů, nezbývá mi než tiše závidět.

Ani Aino nedisponuje otevřeným operačním systémem, ale využívá novou platformu A300. Po funkční stránce je tedy z větší části totožná, jako model Yari. Proto se zaměřím především na odlišnosti. Tou první je rozlišení integrovaného digitálního fotoaparátu, které je ještě o řád vyšší: osm megapixelů. Kromě přisvětlovací diody telefonu nechybí ani klasický xenonový blesk. Další výhodou telefonu je integrovaná síťová karta Wi-Fi, navíc s podporou technologie DLNA, která slouží pro snadnou a rychlou výměnu multimédií. Zvýšila se také kapacita přiložené paměťové karty microSD, která je tentokrát celých 8 GB.

Skutečnou lahůdkou je možnost využití telefonu jako dálkového ovladače k Play Station 3. Pomocí modelu Aino můžete odkudkoliv spouštět multimediální obsah, který máte uložený v konzoli. Je také možné automaticky synchronizovat multimédia mezi konzolí a telefonem. Vše probíhá automaticky a bezdrátově.

Mám z modelu Aino rozporuplné pocity. Přináší několik zajímavých novinek, ale ve srovnání s konkurencí je zklamáním rozlišení displeje a jeho pouze částečná dotykovost. Konkurence má své modely už na trhu, naopak Aino se k nám dostane až v listopadu za 12 990 kč.

Sony Ericsson Satio

Na závěr jsem si nechal smartphone se Symbianem S60 páté edice. Je to od únorového kongresu známý model Idou, jemuž bylo z mě neznámého důvodu změněno jméno na Satio. Škoda, slovo Idou mělo šmrnc a hlavně bylo již celkem zažité.


Rozměry přístroje jsou 112 × 55 × 13,3 milimetru, hmotnost se udržela na rozumné hodnotě 126 gramů. Displej má skvělé parametry: úhlopříčka je 3,5 palce, rozlišení 640 × 360 pixelů, umí zobrazit až 16 milionů barev. Telefon běží na Symbianu S60 páté edice, z čehož plyne spousta výhod. Tou největší je obrovská softwarová rozšiřitelnost. Již v základu ale nabízí telefon všechny důležité funkce. Především prakticky neomezená paměť na zprávy a na kontakty, dále také propracované organizační funkce, zahrnující budík, kalendář, poznámky a úkolovník. Chybět nemůže ani rádio s RDS, podpora Facebooku a YouTube a další a další funkce.

V dalších směrech se telefon vyhnul jakémukoliv zaváhání. Podporuje GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i Wi-Fi. Vzhledem k přímnosti Symbianu oceníte také integrovaný GPS modul. Přímo v základním balení se nachází paměťová karta s kapacitou 8 GB. Kromě ní získáte také stereo sluchátka a jeden stylový výměnný kryt navíc.


U fotoaparátu jsme se dočkali ještě vyššího rozlišení, než u typu Aino, k dispozici je 12,1 megapixelů. Tato hodnota je pro mobil zbytečně vysoká, nicméně v rámci marketingu ji Sony Ericsson jistě velmi dobře využije. Osobně bych ale uvítal výrazně nižší rozlišení a naopak vyšší úsilí směřující na samotnou kvalitu snímků. Oceňuji alespoň, že je fotoaparát chráněn krytkou a nechybí mu přisvětlení ani xenonový blesk. Výrobce tvrdí, že fotografie půjde tisknout i v rozměru A3 bez pozorovatelné ztráty kvality, jak to bude ve skutečnosti si ještě budeme muset počkat. Stejně jako oba přechozí telefony, také Satio se u nás objeví až v listopadu 2009 za předpokládanou cenu 16 999 kč. Bude Satio prvním 12Mpx mobilem na našem trhu, nebo se nechá Sony Ericsson předhonit?


Změna. Konečně

Dlouho se mluví o problémech Sony Ericssonu a dlouho se nic nedělo. Další premiéry znamenaly jen další zklamání nad starými telefony s novými plasty a jmény. Dnes došlo ke zlomu, dnešní telefony jsou opravdu nové. Rozhodnout, nakolik budou nové telefony úspěšné, lze v současné době jen stěží.

Objevila se nová platforma pro hloupé telefony (telefony bez otevřeného operačního systému). A300 nahradí stárnoucí platformu A200, na které je postavena většina současného portfolia společnosti počínaje modelem K850i. Také jsme se konečně dočkali finální specifikace konceptu Idou, 15 měsíců od vydání Xperie tak Sony Ericsson uvedl nový smartphone. Spousta zákazníků také uvítá přechod na nový druh paměťových karet. Sony Ericsson opouští svůj formát Memory Stick Micro a nově u svých telefonů vsází výhradně na rozšířenější paměťové karty microSD.

Ani tentokrát se to ale neobešlo bez přešlapů. Především zůstaly nevyslyšené hlasy volající po uvedení nástupce Xperie X1. Také smartphone s operačním systémem Google Android se zatím nekoná, s tím jsme ale vzhledem k vyjádření společnosti Sony Ericsson tak trochu počítali.

Ani samotné novinky nejsou bez chyb. Model Yari je rozhodně zajímavým počinem, otázkou ale zůstává, kolik lidí ještě v dnešní době dokáže na hraní her nalákat telefon, který nedisponuje otevřeným operačním systémem a je takřka odsouzen na hraní Java her. Model Aino nás zarazil několika rozporuplnými vlastnostmi, které mu ve srovnání s konkurencí nepomohou. Satio na první pohled nemá žádná slabá místa, ale uvidíme, jak si povede mezi konkurenty.

Zdaleka největším problémem je ale předpokládaný příchod na trh. Ten je totiž u všech třech modelů naplánovaný až na říjen či listopad, tedy za půl roku a to je dlouhá doba. Přitom konkurence už podobné přístroje má v nabídce nyní, takže jejich úspěch by nebyl jistý ani při okamžitém uvedení na trh. Tím spíše budou mít problémy na podzim. Jakkoliv jsou dnes představené telefony zajímavé, nejsem si jistý, zda toto bude Sony Ericssonu stačit na obrat k lepším zítřkům.

Pokud si chcete prohlédnout živé fotografie nově představených telefonů Sony Ericsson, můžete tak učinit kliknutím na tento odkaz.

Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
. Autor: olas11 Datum: 2009-06-03 10:20:38
Nová řada telefonů jenom potvrzuje že přechod na formát M2 byl krok špatným směrem, kromě sporné výhody menší velikosti mají proti SD už jenom nevýhody, drahé a nekompatibilní, navíc teď už mrtvé, škoda
Autor: SilentHill2 Datum: 2009-05-29 22:36:52
No nevim. S temito typy asi SE diru do sveta neudela a je to skoda :( Mozna mohli do nejakeho founu integrovat podporu pro PSP nebo PSOne hry. Tim by mohli zalepit alespon castecne nejakou diru na trhu.
Autor: verbatim902 Datum: 2009-05-29 17:55:32
Tohle je fakt nemoc SE - představí telefony a s velkým odstupem je uvede na trh... 
 
Nevím jestli by jako nebylo lepší - si tyto želízka nechat v utajení a velkolepou šarádu zprostředkovat třeba v říjnu?  
V listopadu by přístroje přišly na trh a bylo by...  
 
Jinak mohli fakt představit něci na Symbianu - což by atakovalo Nseries... 
 
Jen bych se chtěl optat na ten udávaný XENON u Aino... Zadní strana telefonu tomu moc nenasvědčuje - ale třeba se špatně koukám ;)
Autor: Joza Datum: 2009-05-29 16:06:05
Nemáte pravdu, až tyto telefony mají A300
. Autor: WQs Datum: 2009-05-29 15:59:15
Platforma A300, o které se "mnoho neví", je již v nových Sony Ericssonech počínaje modelem C905. Přináší hlavně podporu Wi-Fi, plynulejší přechody a vyšší stabilitu, než A200, resp. A210. Jen pro informaci :-)
Autor: 15lukas16 Datum: 2009-05-29 14:22:13
já sem jen zklamán, jedinná pravá inovace je slot pro microSD, jinak jen hon za megapixely, 3,5 mm jack nikde a ceny přemrštěné
Autor: Joza Datum: 2009-05-29 11:54:56
Do článku jsem doplnil ceny, pěkná pálka...
Autor: RedRose Datum: 2009-05-29 11:38:51
Taky by se mi vic libil nastupce Xperie s 3.5" jackem... 12-ti megac je opravdu zbytecny... 8Mpix s poradnou optikou bohate staci a navic Symbianovske rozliseni 640x360 je uz dneska taky slabe i kdyz ma na rozdil od konkurencnich WM (640x480 nebo 800x480) miliony barev...
. Autor: fido_cz Datum: 2009-05-29 07:14:53
Nevypada spatne. Ale prijde trosku pozde a hlavne nema 3,5 jack. 
Skoda ze nebyl predstaven zadny nastupce X1.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >