" />
Sony Ericsson TXT Pro - komunikátor bez systému (recenze) | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Sobota, 27. srpen 2011
Druhou recenzí tohoto týdne je článek o Sony Ericssonu TXT Pro. Podobně jako před dvěma dny recenzovaný model XPERIA Mini Pro nabízí dostatečně pohodlnou QWERTY klávesnici a také dotykový displej, tím ale veškerá podobnost obou telefonů končí. Zatímco XPERIA Mini Pro je špičkově vybaveným komunikátorem s operačním systémem Android, dnes recenzovaný telefon se naopak řadí k těm nejlevnějším telefonům s kompletní klávesnicí. Hardware jako takový není vyloženě špatný, nenáročným uživatelům telefon bude stačit.
24~82.JPG 25~73.JPG 27~74.JPG 32~60.JPG


Je to už snad několik let, co jsem (a nejenom já přirozeně) volal po hloupém telefonu Sony Ericsson bez otevřeného operačního systému, který by nabídl plnohodnotnou QWERTY klávesnici, v optimálním případě přímo pod displejem. Výrobce se nakonec rozhodl tato přání vyslyšet a představil dvojici telefonů s kompletní hardwarovou klávesnicí. Model TXT nabízí právě klávesnici pod displejem, do naší redakce se ale zatím nedostal. Sony Ericsson TXT Pro už ale v naší redakci nějakou dobu máme a dnes se tak můžete těšit na recenzi tohoto modelu s do boku výsuvnou klávesnicí. Přístroj jako takový má co nabídnout a zaujme také výhodnou cenou, rozhodně to ale není ten telefon, na který jsem čekal. Ačkoliv nechybí ani dotykový displej, veškeré pozitivní vlastnosti sráží dolů použitý software, který rozhodně nedosahuje na kvality standardní platformy Sony Ericsson. Možná někdo namítne, že už se s tímto argumentem opakuji, ale prostě to tak je a dokud výrobce v tomto směru nezjedná nápravu, tak ani já svůj názor nezměním. Zbytečně tím totiž přichází o potenciální zákazníky, kteří by jinak o koupi tohoto nebo podobného modelu uvažovali. Nabídka funkcí je jinak dobrá vyvážená a design je povedený, cena je navíc velmi zajímavá. Mínus v podobě použitého softwaru tím ale je kompenzováno jen u méně náročných zákazníků. Ti ostatní budou muset dále čekat a nabízí se otázka, jestli se vzhledem k reakcím Sony Ericssonu vůbec někdy dočkají...



+ podpora sociálních sítí
+ dotykový displej
+ dostatek důležitých funkcí
+ hardwarová klávesnice
+ rozumná cena
+ trojice barevných variant
+ dvojice standardních konektorů
+ kvalitní konstrukce vysouvacího mechanizmu
+ podpora Wi-Fi

- občas horší reakce dotykového displeje
- omezení daná použitou platformou
- nemožnost jakéhokoliv podrobnějšího nastavení
- chybí multitasking
- chybějící podpora schémat



Sony Ericsson TXT Pro je prvním hloupým telefonem tohoto výrobce, který nabízí klasickou hardwarovou QWERTY klávesnici. Než se k ní ale dostaneme, představíme si nejprve telefon v zavřeném stavu. Rozměry přístroje jsou 93 x 52 x 18 milimetrů a především tloušťka už se pro moderní telefon příliš nehodí. Vše ale vyvažuje krásná hmotnost rovných 100 gramů, což je na telefon s plnohodnotnou klávesnicí velmi dobrá hodnota. Telefon je díky zaobleným rohům velmi kompaktní a vejde se skutečně do každé kapsy. Téměř celou přední stranu telefonu zabírá třípalcový dotykový displej, který nabízí rozlišení 240 x 400 pixelů a je schopný zobrazit až 262 tisíc barev. Samozřejmě disponuje kapacitní technologií, přesto mám po několika dnech používání pocit, že reakcemi rozhodně nedosahuje na kvality jiných displejů v telefonech Sony Ericsson. Nízká cena telefonu se zkrátka někde musela alespoň trochu projevit a právě toto je jedno z míst, kde jej nejvíce poznáte. Jinak se mi ale displej líbí, jeho kvalita je více než dostatečná a totéž platí také o jeho rozměrech.

Pod displejem se nachází jediné tlačítko (a to bez překvapení se symbolem domečku), se kterým se vždy vrátíte o úroveň výše. Na pravé straně se nachází jednopolohová spoušť fotoaparátu a o něco výše také tlačítka sloužící pro regulaci hlasitosti. Na horní hraně je to už zajímavější, zde nechybí 3,5 mm konektor jack ani microUSB konektor. Tyto dva prvky zde pak doplňuje zapínací (respektive zamykací) tlačítko. Oceňuji jeho dostatečnou velikost a pohodlnou obsluhu. Levý bok je designově naprosto čistý, nehledejte zde naprosto žádné ovládací prvky nebo jakékoliv narušení jednoduchých linií. Zadní stranu kromě loga Sony Ericsson a nápisu ve stejném znění okupuje čočka digitálního fotoaparátu a také štítek s označením modelu. Celkově se mi vzhled telefonu velmi líbí, hodně velikou radost pak mám z trojice barevných variant, ve kterých se telefon od začátku nabízí. Kombinace malých rozměrů, dostatečně velikého dotykového displeje a plnohodnotné klávesnice je zkrátka fajn.



Právě plnohodnotná klávesnice, která se objeví po vysunutí spodního dílu směrem doleva, je posledním konstrukčním prvkem, na který jsme se prozatím nepodívali, ale právě v této chvíli toto napravíme. Nejprve bych rád pochválil vysouvací mechanizmus, který je velmi pevný a o jeho trvanlivost nemám pochyby. Občas jsem sice měl pocit, že je tuhý až moc, pořád mi to ale přijde podstatně lepší, než kdyby měl nějakou vůli. Třeba u mého telefonu XPERIA Mini Pro jde vysunutí klávesnice podstatně plynuleji, díky tuhosti konstrukce bych ale stejně preferoval řešení z dnes recenzovaného telefonu. Co se týká samotné klávesnice, práce s ní je velmi pohodlná a rychlá. Rozhodně se nedá srovnat s klasickou alfanumerickou klávesnicí, kterou najdete v běžných telefonech a je také podstatně lepší, než klávesnice přímo na displeji telefonu. Přiznávám se, že jsem se zpracování tohoto prvku trochu bál, byl jsem ale velmi příjemně překvapený. Klávesnice jako celek je v podstatě naprosto totožná s modelem XPERIA X10 Mini Pro, osobně mi tedy chybí šipky na horu a dolů, které se velmi hodí při práci v delším textu.

U modelu TXT Pro se sice s nějakým aktivnějším pracovním nasazením nepočítá, už v delší smsce je ale pohyb pouze pomocí dvou šipek nepříliš pohodlný a ani možnost posunutí pomocí dotykového displeje není tak pohodlná, jako samostatná směrová tlačítka. Jinak ale konstrukci telefonu jak coby celku, tak z pohledu pouze klávesnice velmi chválím. Na tuhý vysouvací mechanizmus klávesnice je potřeba si zvyknout, tohle už je ale o konkrétních preferencích každého z nás. Mě toto řešení vyhovuje. Ještě než se podíváme na hlavní bolístku tohoto telefonu, kterou je použitý software, pojďme se mrknout pod zadní kryt. Zde se nachází baterie s kapacitou rovných 1000 mAh, která při rozumném použití dokáže telefon zásobovat energií klidně po dobu tří dnů. Záleží ale samozřejmě na konkrétním stylu používání. Pod baterií se pak nachází slot na paměťovou kartu microSD a na stejném místě naleznete také slot na kartu SIM. V případě výměny jakékoliv z těchto karet se tedy neobejdete bez vypnutí telefonu, v případě modelu TXT Pro se ale s těmito operacemi moc často nepočítá a tak mi toto řešení nevadí, ačkoliv bych samozřejmě uvítal řešení jiné.



Konečně se dostáváme ke kapitole, na kterou čekáte asi nejvíce, a to je uživatelské prostředí v modelu TXT Pro. Ačkoliv na internetu kolovalo o tomto prostředí spousta dohadů, hned na úvod si neodpustím krátkou vsuvku - možná nejde o Sagem prostředí, stejně tak se ale nejedná o plnohodnotnou platformu od Sony Ericssonu a možnosti nastavení a nabídka funkcí tomu zkrátka odpovídá. Podle mého není vůbec důležité, kdo platformu vyvinul a kdo stojí za jejím nasazením do některých nových telefonů, ale zkrátka to tak je a nemá smysl kolem toho nějak dlouho chodit. Úvodní obrazovka je relativně nevyužití a největší část zabírá paradoxně vámi zvolená tapeta. UprOstřed displeje se nachází aktuální čas a datum, v každém rohu displeje je pak odkaz na jednu vaši oblíbenou funkci. Menu je tvořeno maticí dvanácti ikon v mřížce 3 x č, přičemž zde najdeme celkem 3 stránky jednotlivých funkcí. Trochu mě mrzí grafika použitých ikon, určitě bych si uměl představit atraktivnější provedení. Kromě telefonního seznamu, který je samozřejmě vícepoložkový a nabízí dostatek základních funkcí zde najdeme také přehledný kalendář nebo jednoduchý opakovaný budík.

Nechybí také poznámky, hudební přehrávač nebo třeba FM rádio. Kromě hudebního přehrávače samozřejmě nesmí chybět ani obrázková galerie nebo videopřehrávač. Z organizačních funkcí zde dále najdeme stopky, časovač nebo třeba kalkulačku. Nechybí ani odkaz na PlayNow nebo oblíbená aplikace TrackID. Docela překvapí množství ikonek věnované různým sociálním sítím, v telefonu najdeme aplikace Facebook, Twitter, Orkut, Picasa, Google Talk a Google Mail, nechybí dokonce ani Yahoo mail. Nejedná se ale o řešení integrované přímo do systému, částečně se jedná o jednoduché Java aplikace, v případě eamilových klientů se dokonce jedná pouze o odkazy na mobilní verze daných portálů. Trochu mě mrzí, že se nic z toho nedá dát pryč, pokud člověk tyto funkce nevyužívá. O připojení k internetu se stará buď dvojice GPRS a EDGE nebo bezdrátová síťová karta Wi-Fi, která nabízí podstatně vyšší rychlosti přenosu, ale zase není toto připojení zdaleka dostupné všude.

59~22.JPG 60~25.JPG 61~20.JPG 62~22.JPG
63~23.JPG 64~21.JPG 65~21.JPG 66~22.JPG
67~20.JPG 68~19.JPG 69~18.JPG 71~19.JPG

To jsem vyjmenoval prakticky veškeré funkce, které telefon nabízí. Jedna věc je, že je telefon vůbec má, tou druhou je ale jejich zpracování a možnosti nastavení a to se mi zkrátka nelíbí. Naprosto chybí multitasking, chybí také možnosti nastavení téměř čehokoliv. Práce s telefonním seznamem je pomalejší, nenajdete zde ani klasický správce souborů. Že nedisponuje žádným nastavením fotoaparát mi tak nevadí (viz. komentář níže, za toto jsem snad i rád), třeba nepodpora schémat a tedy nemožnost změny vzhledu (nebo alespoň barvy) uživatelského rozhraní je ale prostě špatně a nikdo mi to nevymluví. Telefon toho na běžné a nenáročné použití nabízí docela dost, pokud si ale na funkce zvyknete a budete je chtít používat trochu na úrovni, velmi rychle narazíte na strop v možnostech tohoto telefonu. Navíc i použité barvy jsou spíše pro děti, nepůsobí to zrovna seriózně. Telefon také nijak dobře nekomunikuje s programy, které se v případě jiných modelů starají s správu vašeho telefonu. Přizpůsobení standardní platformy A200 pro tyto nové hloupé telefony by možná bylo o něco dražší, z dlouhodobého pohledu je ale současné řešení naprosto neperspektivní a nemá budoucnost. Jednotlivé funkce jsou moc jednoduše zpracované a do současnosti se zkrátka nehodí. Pokud by měl výrobce v nabídce i nějaké dražší modely tohoto typu, pak bych chápal, že chce pokrýt celé portfolio a neřekl půl slova. Pokud ale na výběr není a tohle je to jediné, co je k dispozici, pak je to na rok 2011 málo a nízká cena to nezmění (ačkoliv je velikou omluvou, to samozřejmě uznávám).

Ačkoliv byste u Sony Ericssonu TXT Pro pravděpodobně nečekali nijak úžasný fotoaparát, v tomto směru telefon překvapí. Nenabízí sice autofocus ani žádné pokročilé možnosti nastavení (respektive ani nepokročilé, nastavit se totiž nedá vůbec nic), přesto hodnotím kvalitu fotografií vzhledem k ceně telefonu velmi vysoko. Snímky jsou pěkné, dostatečně ostré a na běžné použití naprosto v pořádku. Potěší také pěkné barvy a telefon si dokonce velmi dobře poradí i se sluníčkem. Osobně jsem byl fotoaparátem velmi překvapený. Navíc potěší i velmi citlivá komprimace fotografií, neztrácejí se tedy žádné detaily. Rozlišení fotografií je 3 megapixely a díky velmi rychlým reakcím si na něj určitě zvyknete. Určitě bych alespoň vedle fotoaparátu uvítal přisvětlovací diiodu, oceňuji ale samostatné tlačítko pro spoušť fotoaparátu. Naprostá absence jakéhokoliv nastavení může být pro cílovou skupinu tohoto telefonu rovněž výhodou, takže za sebe fotoaparát trochu překvapivě chválím. Telefon zvládne také nahrávat video, jeho kvalita už je ale samozřejmě podstatně níže a také tady platí, že zde nenajdete žádné možnosti nastavení. Pro ilustrační zachycení nějaké situace je ale více než vhodné a svou funkci určitě splní na výbornou.

DSC00001~2.jpg DSC00002~4.jpg DSC00003~4.jpg DSC00004~3.jpg
DSC00005~4.jpg DSC00007~5.jpg DSC00008~4.jpg DSC00009~4.jpg
DSC00011~5.jpg DSC00012~3.jpg DSC00013~4.jpg DSC00014~7.jpg

Sony Ericsson TXT Pro si své zákazníky najde, o tomto vůbec nepochybuji. Díky použitému softwaru se ale trochu bojím toho, že jich bude podstatně méně, než kolik by jich mohlo být. Spousta věrných uživatelů platformy A200 totiž stále čeká ať již na dotykový telefon na této platformě nebo na telefon s kompletní klávesnicí. Sony Ericsson TXT Pro nabízí obojí, ale použitá platforma zkrátka nemá pro náročnější použití dostatečné kvality. Za vývojem softwaru jako takového nestojí přímo Sony Ericsson a vzhledem k ceně telefonu si nejsem jistý, nakolik rentabilní vývoj a výroba tohoto modelu vůbec je. Tím nechci říct, že by dnes recenzovaný telefon byl jakkoliv špatný, samozřejmě jsem si plně vědom nízké ceny tohoto přístroje a také jeho zaměření. Přesto si myslím, že v dnešní době by zákazník měl za své peníze dostat o něco více a to i za předpokladu, že by telefon byl o pár stokorun dražší. Ať ale pouze nekritizuji - vysouvací klávesnice je dostatečně kvalitní a pracovalo se mi s ní dobře, také fotoaparát pořizuje pěkné snímky a obecně z pohledu výbavy nic moc zásadního nechybí. Přesto to ale není úplně dokonalé a situace kolem tohoto telefonu mi trochu připomíná dnes už starší model Aspen. Také ten z pohledu svého zaměření nepostrádá prakticky žádnou funkci, přesto ale telefon jako celek není příliš harmonicky sladěný. Hodně patrné je to také ze seznamu hlavních plusů a mínusů, které jsem uvedl na začátku článku. Telefon skutečně má méně náročným uživatelům co nabídnout. Jakmile se z nich ale stanou jen trochu náročnější uživatelé, narazí na strop možností dané použitou platformou a budou muset znovu řešit nákup nového telefonu. A dost možná už potom znovu nesáhnou po telefon Sony Ericsson...

Sony Ericsson TXT Pro v bílé barvě můžete zakoupit na oficiálním e-shopu Sony Ericsson

Sony Ericsson TXT Pro v černé barvě můžete zakoupit na oficiálním e-shopu Sony Ericsson

Sony Ericsson TXT Pro v růžové barvě můžete zakoupit na oficiálním e-shopu Sony Ericsson



Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
Autor: MonikaSh Datum: 2011-08-29 18:36:43
Na 1.M se někdo ptá na to, jestli tento Sagemsystém umožňuje vlastní mp3 pro doručenou zprávu s odvolávkou, že Jenda tohle neumí. Jak jsou v tomto na tom tyhle 2. novinky? 
A pak by mě zajímalo, jestli je displej čitelný i na sluníčku? A zda pro psaní SMS nabízí numerickou klávesnici jako na klasickém mobilu. Přece jen, výsuvná qwertz klávesnice není věčná. I když tady vypadá, že je membránová bez otvorů, takže by se dovnitř nemusely dostat nečistoty a mastnota z kůže, takže by mohla vydržet delší dobu.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >