" />

Vážení čtenáři SEMania.cz, web byl po osmi letech provozu zakonzervován a již nebudou přidávány nové články. Nicméně web bude nadále funkční a můžete tak stále čerpat z obsáhle databáze informací o produktech Sony Ericsson.

Jak jistě víte, nové telefony jsou nově na trh uváděny pouze pod značkou Sony, proto došlo k rozhodnutí na tomto webu dále nepokračovat.

Děkujeme všem čtenářům, kteří nás četli a také všem autorům, kteří pro vás psali.

Část redaktorů pokračuje ve své tvorbě a s jejich články se můžete setkávat na webech Xperia.cz, SonyMania.cz, SmartMania.cz, MobilMania.cz a dalších.

 Vaše SEMania.cz

 

Bleskovky (tip na bleskovku)
Na úplný závěr roku zde máme jednu příjemnou zprávu - do nabídky našich operátorů se od ledna dostane další komunikátor řady XPERIA. Konkrétně se jedná o model XPERIA Ray, který od začátku příštího roku najdete v nabídce operátora O2. Doufám, že postupný návrat telefonů Sony Ericsson (a do budoucna již jen Sony) bude pokračovat i příští rok. Kvalitou na to tyto přístroje rozhodně mají.
Podle očekávání ještě do konce roku uvolnil FXP (FreeXperiaTeam) nový Android ICS pro Sony Ericsson XPERIA Arc. Nová ROM prozatím ještě není ve finálním stavu a nehodí se pro běžné použití, brzy by ale měla být plně funkční a schopná nasazení. Jindy bychom možná po této zprávě jásali a slavili. Tentokrát je ale uvolnění testovací verze velmi tiché - Sony Ericsson vzal FXP vítr z plachet, sám oficiálně uvolnil testovací ROM pro trojici komunikátorů XPERIA a po několika dnech usilovné práci komunity jsou již tyto ROM vhodné na běžné použití.
Včera byl po trochu delší odmlce certifikován další necustomizovaný firmware pro komunikátory Sony Ericsson letošního roku. Jsem rád, že Sony Ericsson pouze nevyčkává na příchod ICS a i do té doby se snaží svým zákazníkům poskytnout maximální možnou podporu. Sám jsem zvědav, jestli se bude jednat o další vylepšení stávajícího Androidu 2.3.4 (označení by tomu napovídalo) nebo výrobce posune své telefony ještě o stupínek výše na Android 2.3.5, což ale nepovažuji za moc reálné.
Galerie
Sony Ericsson TXT Pro - poprvé hloupě s QWERTY | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Sobota, 18. červen 2011
Sony Ericsson přibližně před týdnem po delší době představil nový telefon bez otevřeného operačního systému. Po nepříliš povedeném modelu Yendo se výrobce rozhodl vrátit k vlastní platformě A200, ani tentokrát ale nečekejte klasický typ telefonu, které výrobce kdysi zdobily. Novinka disponuje dotykovým displejem a vůbec poprvé se v případě Sony Ericssonu bez otevřeného operačního systému setkáváme s QWERTY klávesnicí. Přichází levný a moderní komunikátor?
txt_pro_1.jpg txt_pro_2.jpg txt_pro_3.jpg


Sony Ericsson zatím letos představuje pouze chytré telefony s operačním systémem Android, na klasické hloupé telefony jsme tak museli čekat celkem dlouho. Nyní jsme se konečně dočkali a Sony Ericsson představil hned dvojici nových telefonů bez otevřeného operačního systému. Zajímavostí je, že jejich představení proběhlo na sociální síti Facebook, trend sociálních sítí se zkrátka nezapře jak v samotných funkcích nových telefonů, tak i ve stylu představení jednotlivých novinek. Aktuálně má oficiální stránka Sony Ericssonu necelých 5 milionů fanoušků a to už je dostatečně zajímavá skupina potenciálních zákazníků k tomu, aby nové představení proběhlo právě zde. Vliv sociálních sítí se odrazil také na názvech jednotlivých telefonů, zapomeňte na komplikované nebo dlouhé názvy, novinky na to jdou jinak. Hudební telefon nese jméno Mix Walkman (článek o něm je nachystaný na zítřek), druhý model (který si představíme právě dnes) pak nese název TXT Pro. Pokud často píšete delší texty a moc vám třeba nesedí operační systém Android, může být právě model TXT Pro tím optimálním. Hodně ale bude záležet na tom, jak si Sony Ericsson poradí s implementací dotykového displeje do své stávající platformy. Kdysi už tady byl hybridní pokus jménem Aino, tam ale dotykový displej fungoval pouze v nabídce médií a jinak se telefon ovládal standardně skrze tlačítka. Tentokrát je ale (až na zadávání textu) uživatel skutečně odkázaný pouze na dotykový displej, sám jsem tedy hodně zvědavý na finální reakce telefonu a na odladěnost celého prostředí.


Rozměry telefonu jsou 93 x 52 x 18 milimetrů, hmotnost je rovných sto gramů. Pokud uvážíme přítomnost hardwarové QWERTY klávesnice, jedná se o příjemné hodnoty a především nízká hmotnost si zaslouží pochvalu. Dominantou telefonu je dotykový displej, který využívá kapacitní technologii a je odolný proti poškrábání. Disponuje úhlopříčkou rovné tři palce a je schopen zobrazit až 262 tisíc barev. To nejdůležitější jsem si nechal na konec - rozlišení je 240 x 400 pixelů, displej tedy zajistí dostatečně kvalitní obraz. Pod displejem se nachází jediné hardwarové tlačítko, které by mělo sloužit pro návrat na úvodní obrazovku. To nejzajímavější se ale objeví po vysunutí spodní části telefonu doleva. Najdete zde hardwarovou QWERTY klávesnici, která slouží pro zadávání delších textů a na fotografiích vypadá úplně stejně, jako na starší modelu XPERIA X10 Mini Pro. Psaní by tedy mělo být dostatečně pohodlné, nechybí například veliký mezerník.

Osobně vítám především fakt, že jednotlivá tlačítka jsou od sebe oddělena výraznými mezerami, nemělo by tak docházet k překlepům. Uvidíme ale až naživo, jakou hmatovou odezvu klávesnice nabídne. Na horní straně se nachází standardní microUSB konektor pro připojení k Pc (a samozřejmě také nabíjení), nechybí ani zamykací tlačítko a standardní audio konektor jack. Umístění na tomto místě (uprostřed horní hrany) jednoznačně vítám, podle mého se jedná o optimální místo pro tento konektor. V levém dolním rohu pak nechybí malé ouško pro připojení šňůrky, telefon tak můžete nosit třeba na krku. Na zadní straně se nachází fotoaparát s rozlišením 3,2 megapixelu, na autofocus ale rovnou zapomeňte. Pod zadním krytem se nachází baterie o zatím neupřesněné kapacitě, osobně ji odhaduji někde na hranici 1000 mAh. Vzhledem k uzavřenému operačnímu systému ale očekávám dostatečně dobrou výdrž.

Uživatelské rozhraní na prvních snímcích opět připomíná to, které můžete v praxi vidět na malých komunikátorech Sony Ericsson s operačním systémem Android. Opět zde najdeme v každém rohu displeje ikonu na oblíbenou funkci, určitě půjde tyto funkce měnit k obrazu svému. Na prvních fotografiích vypadá téměř stejně také vzhled jednotlivých ikon, dost možná se tedy dočkáme vzhledově okopírovaného prostředí právě z Androidu. Podobný pokus byl částečně už u modelu Yendo, tam ale chyběly jakékoliv pokročilejší funkce, takže doufám, že tentokrát to bude mnohem lepší. Kromě standardních funkcí v oblasti komunikace a posílání zpráv nabídne model TXT Pro také speciální aplikace pro sociální sítě Facebook a Twitter, které vám umožní sledovat informace o vašich přátelích (v tiskové zprávě se píše o pětici přátel, uvidíme co toto omezení bude znamenat v praxi...). Samozřejmostí je podpora technologie Java, vzhledem k netradičnímu rozlišení displeje ale nevím, kolik aplikací a her bude korektně fungovat. Nechybí ani kvalitní práce s multimédii a vše doplňuje FM rádio s RDS. Dostatečně kvalitní budou také organizační funkce, které podpoří již několikrát zmíněná QWERTY klávesnice. Telefon nabízí příbližně 100 MB volné vnitřní paměti, samozřejmostí je ale podpora microSD karet a výrobce udává podporu až do velikosti 32 GB. Trochu zamrzí absence sítí třetí generace, naopak ale potěší podpora Wi-Fi. Osobně si ale myslím, že budoucím majitelům nebudou sítě třetí generace moc chybět, naopak Wi-Fi může hrát velmi důležitou roli.

Sony Ericsson tedy zkouší oživit zašlou slávu svých hloupých telefonů, většina fanoušků ale očekávala něco trochu jiného. To ale pro novinky nemusí být vůbec problém, mají hlavu a patu a funkce na sebe logicky navazují. Osobně si myslím, že v nových modelech neměl chybět autofocus, přeci jen mladí lidé rádi a často fotografují a toto může zamrzet. Naopak absence sítí třetí generace nebo třeba GPS modulu vůbec nepovažuji za problém. Podobně, jako u mnoha jiných telefonů Sony Ericsson, ale o úspěchu rozhodnou poslední dva faktory. A bohužel to jsou faktory, které Sony Ericsson často moc nezvládá. Jedná se samozřejmě o dostupnost a cenu. Právě zodpovězení těchto dvou neznámých nám dotvoří obraz o těchto telefonech a hodně rozhodne o jejich úspěchu. Podle posledních zpráv bychom se měli dočkat v následujícícím čtvrtletí, přičemž telefon bude k dispozici hned v trojici barevných variant. Jak to ale bude ve skutečnosti teprve uvidíme....

Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
Autor: pje Datum: 2011-07-12 17:15:57
Já osobně A200 s qwerty vítám. Předně, HW qwerty se s čímkoli jiným (SW klávesnice, klasická mobilní klávesnice) nedá srovnávat a pro lidí, kteří více píší než telefonují, je to přesně to pravé. Tipuji, že klávesnice je dle vzhledu stejná jako u Mini Pro, takže skvělá. Jako velké mínus ale vidím ovládání výhradně dotykově - mají vůbec v SE ergonoma??? Proč není základní ovládání pomocí tlačítek pod displejem jako u Mini??? Já na rozdíl od autora považuji absenci GPS modulu na problém, a to vzhledem k displeji - k čemu pak ten rozměr a další parametry? Já si snad opravdu budu šlechtit Hazel...
Autor: mizzou Datum: 2011-06-20 08:40:07
veru tak tiez by som prijal miesto TXT PRO koncepcne podobny "hlupy" model ako slider AINO, ktory by clovek ovladal v beznych dennych situaciach naslepo jednou rukou a mal popritom poruke aj ozaj spickove vlastnosti pre pripad potreby, myslim velku dotykovu obrazovku na net a 8 mpx fotak s autofocusom, k hlupym telefonom mi akosi nesedi qwerty klavesnica, to by som prenechal modelom s OS, takto si SE zbytocne konkuruje sam sebe, pri rozhodovani medzi TXT PRO a MINI PRO by som urcite volil ten druhy aj ked drahsi, myslim ze nebudem sam co by takto volil
Autor: biketn Datum: 2011-06-18 16:11:46
stale nezaujimave pre mna, preco robia vsetky fony po novom potrebne ovladat dvoma rukami? je sice pekne ze ma "plnohodnotnu" klavesnicu, ale nech sa paci pisat na nej jednoou rukou ci jednym prstom ... uplne dokonaly fon by bol styl "Aino" dole vysuvaci s klasickou klavesnicou aka ma byt na fone plus android plnodotykovy displej, kvalitny fotak a v dnesnej dobe by nebol odveci ani dvbt prijimac aj na ukor mozno o milimeter sirsieho fonu - neviem preco zatial u nas nejak neponukane :-/ 
mam Arc a hodil by som ho najradsej o zem a rozdupal, zlata moja C905, cokolvek som na tom fone urobil behom sekundy bez toho ze by som sa na ten fon pozrel, tuna nieje mozne robit nic bez toho aby som mu venoval aspon nejaku pozornost ... ah "uzasna" moderna doba

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >