" />
Sony Ericsson W595: nástupce se povedl (recenze) | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Martin Chroust   
Čtvrtek, 25. prosinec 2008
Již delší dobu testujeme Sony Ericsson W595, vysouvací walkman, který opravil chyby předchůdců a na trh vstupuje v neokoukaných barevných variantách



Hlavní klady:

- elegantní design

- možnost připojení dvou sluchátek najednou

- čtyři reproduktory v těle přístroje

- akcelerometr a čidlo regulace podsvětlení

- 2GB paměťová karta v balení

- 3,2 Mpix fotoaparát s natáčením QVGA videí

Hlavní zápory:

- špatně odnímatelný kryt baterie, hrozí zlomení

- žádné inovace oproti předešlým Walkmanům

- chybí autofocus

- 3,5mm zabudouvaného Jacku se u Walkmanů asi jen tak nedočkáme

PA190269.JPG PA190272.JPG PA190306.JPG PA190296.JPG PA190286.JPG

Sony Ericsson W595 mě potěšil, spojuje neokoukanou kombinaci šedé s tyrkysovými motivy, pevnou vysouvací konstrukci a hlavně zvuk kvality Walkman telefonů. Klávesnice vypadá bytelně, takže nepředpokládám, že by se někomu, po mém testovacím nájezdu, něco stalo s klávesnicí, známý neduh modelů S500/W580 byl opraven.

Šedomodrá se jen tak nevidí

Při komplexním pohledu na přístroj zjistíte, že díky zaoblení čelní strany téměř zmizela spodní i dolní hrana, prvky, které se zde u jiných modelů nacházely se teď přesunuly na bok přístroje, zůstaly zde jen stereoreproduktory. Na bocích přístroje tak narazíme na datový konektor, dvojklávesu pro ovládání hlasitosti a klávesu Walkman. Na zadní straně se nachází čočka 3,2 Mpix fotoaparátu bez autofocusu a další reproduktor, ze kterého se ozývá vyzvánění. Dvougigovou paměťovku hledejte až pod zadním krytem, který je velmi nepraktický. Respektive, když jej sundáváte, tak jej ohýbáte až do té hranice, kdy by se už mohl zlomit. Nedoporučuji tak častou výměnu SIM karet nebo paměťovek. Pokud si W595 pověsíte na krk, bude viset šikmo, dírka k provlečení poutka je posunutá ke kraji.

PA190309.JPG PA190311.JPG PA190279.JPG PA190277.JPG PA190287.JPG     

Pro vysunutí předního panelu stačí jen zespoda zatlačit a jakmile horní díl přejde přes řadu kláves 7,8,9, pokračuje vysunutí samo. Koncové polohy mají přijatelný odpor, vysunutí jde ztuha, což mi osobně vyhovuje. Například u modelu W910i jde vysouvání skoro samo, o něco málo tužší je to u C905. Po vysunutí se na zadní části předního panelu objeví barevný motiv telefonu, tento telefon bude k dispozici v šesti základních barevných variantách a každá z nich nezapomíná na individuální vzhled této části. Navíc zde nalezneme reproduktor, teď si vás vyzkouším, počítáte? Ano, už čtvrtý.

Vysunuté díly z čelního pohledu

Displej si poradí s 262 tisíci barvami a přes jeho úhlopříčku 2,2" se rozprostírá rozlišení 240x320 obrazových bodů. Je 1mm zapuštěný s aktivní technologií, pozorovací úhly tedy nemusíme řešit. Pokud bych srovnal, s C905, kterou jsem již testoval, musím uznat, že "Cčko" je úplně jiná třída. Každopádně displej barev využívá opravdu naplno. Poradí si s flashovými schématy (např. stříkání náhodných barev na pozadí, náhodná barva pozadí aktuální ikony, létající objekty v závislosti na poloze telefonu, apod.), nabídka může být ve formě mřížky, rotovat v kruhu, nebo může být na displeji jediná ikona.

PA190273.JPG PA190281.JPG PA190302.JPG PA190312.JPG PA190315.JPG  

Pod displejem nalezneme logo Walkaman, ale nás bude hlavně zajímat hlavní ovládací prvek. Čtyřsměrná kurzorová klávesa nabídne poněkud tužší stisk a tvrdý potvrzovací střed, jinak jsem s její přesností problémy neměl. V polokruzích jsou vedle ní symetricky umístěny kontextové klávesy s céčkem a klávesou vyvolávající Menu činnosti. Plochu vytvořených polokruhů zaujímají klávesy se sluchátky, to pokládací zároveň spouští a vypíná telefon. Alfanumerická klávesnice navazuje hned pod zaoblením a mé obavy o horší dostupnosti první řady kláves se naštěstí nevyplnily. Jednotlivé tlačítka jsou sice jen milimetr vyvýšeny nad okolní povrch, ale díky jejich tvaru jsou mezi nimi dostatečné rozestupy. Tečka od kláves napravo je akcelerometr pro určování polohy telefony a přetáčení displeje, zatímco puntík nad displejem slouží k regulaci podsvětlení, aby nás přístroj v noci neoslňoval a na sluníčku aby svítil naplno.

Modrý Walkman

I přes nevalnou kapacitu interní paměti (40 MB) však k přístroji v základním balení dostanete hned 2GB paměťovou kartu M2, což už je slušná porce úložného prostoru. Walkman přehrávač zůstal při starém, jednoduše řečeno, nebylo co měnit. Při přehrávání vidíte jméno interpreta, název alba a přehrávané skladby, vizualizaci nebo obrázek alba, nastavení ekvalizéru a čas skladby. V nastavení můžete zapnout volbu rozšířené stereo nebo upravit nastavení ekvalizéru. Přehrávač má na mé poměry dosti vysoce postavené výšky, takže jsem si upravil nastavení ekvalizéru normální, kde jsem výšky adekvátně snížil. Samozřejmě zde nemůže chybět volba MegaBass nebo možnost vytvářet si vlastní playlisty. SensMe třídí hudbu podle nálady a tempa do přehledné soustavy. Hudba může být filtrována i podle žánrů či zvuku nahrání. Mezi skladbami lze přepínat stiskem směrů hlavní ovládací klávesy nebo delším stiskem kláves pro úpravu hlasitosti. Pokud stisknete klávesu Walkman a zároveň s telefonem trhnete na jednu či druhou stranu, docílíte taktéž přepnutí skladby. Zatímco u W910i jste se pro Walkman klávesu museli šplhat až na horní hranu přístroje, u W595 to vypadá, jako by jste telefon drželi normálně a klávesu nestiskli, směle tak můžete ohromovat své přátele.

PA190441.JPG PA190444.JPG PA190442.JPG PA190443.JPG PA190455.JPG

Hudba může být přehrávána v reproduktorech (jsou čtyři, ale nepodařilo se mi odhalit, zdali jsou všechny používány k reprodukci hudby, ale nic míň než stereo z telefonu nedostanete) nebo ve sluchátkách. V balení spolu s telefonem najdeme handsfree HPM-64, které se od ostatních liší dvěmi konektory pro Jack. Už se tak nebudete muset v autobuse s přítelkyní dělit o jedno sluchátko, kdy vás zakrátko začne bolet ucho, ale každý může pohodlně poslouchat hudbu stereo. Jak ve sluchátkách, tak v reproduktorech, je hudba dostatečně kvalitní, vysoký standard Walkman byl dodržen i zde, i přesto by to chtělo i nějaké inovace. Možná by také mohla být maximální hlasitost v handsfree o něco vyšší. Rádio si poradí s RDS, do paměti uloží až 20 stanic.

Zábava a organizace času

V sekci zábava nalezneme služby určení polohy, ale naše radost netrvá dlouho, potřebujeme totiž připojit příslušenství s GPS modulem. TrackID zjistí informace o přehrávané skladby, videoDJ,photoDJ a musicDJ slouží k úpravě videa fotek a ke skládání čtyřhlasých melodií MID. Java hry jsou v telefonu přednastaven čtyři, Extreme Air Snowboarding, Guitar Rock Tour, QuadraPop a Racign Fever GT. Přes bluetooth můžete bezdrátově nejen komunikovat přes handsfree ale také přehrávat hudbu nebo ovládat počítač pomocí volby dálkové ovládání. Telefonem poté ovládáte myš v počítači, což můžete využít např. při firemních prezentacích.


  • Zadní části všech možných barevných variant

Sekce organizátor ukrývá přehledného správce souborů, který dělí soubory podle příslušnosti k paměti telefonu nebo k výměnnému médiu. Pět budíků může být nastaveno nezávisle na sobě,  kalendář zobrazení měsíční, týdenní a denní náhledy, soboty a neděle jsou barevně odlišeny. Další nabídka zahrnuje úkoly, poznámky (se zobrazením v pohotovosti), časovač, stopky, jednoduchou kalkulačku a paměť kódů. Nabídka aplikací se specializuje na hudbu, takže zde nalezneme Music quiz, který spustí náhodnou skladbu z knihovny a vy si ověříte, jak rychle tuto skladbu poznáte. Music Mate 5 přehraje různé tóny a zvuky. World Clock 3D zobrazí aktuální čas v různých částech světa, Comeks Strips upraví vyfocené obrázky, ke kterým dokáže přiřadit obrázky a komiksové bubliny s texty. Tedy opět nic nového a převratného, alespoň byl tedy zachován známý standard. 

Žádné přílišné inovace

Telefonní seznam poskytuje úložný prostor 1000 vícepoložkovým kontaktům, celkově můžete do paměti uložit až 7000 čísel, přičemž místa u doplňujících údajů u kontaktu nejsou nijak omezena. Kontakty můžete řadit podle jména nebo příjmení, volání probíhá vytočením ze seznamu kontaktů, vytočením rychlé volby nebo chytrým zadáváním přímo z pohotovostního stavu. Přijímat a ukončovat hovory lze vysunutím a zaklapnutím slideru. Při psaní textových zpráv se na displej vměstná až 8 řádek textu, můžete využít prediktivní psaní pomocí slovníku T9, při vypnuté diakritice telefon nezkracuje zprávy. Rozpracovanou textovou zprávu lze převést na multimediální, psát lze i e-mailové zprávy.

PA190449.JPG PA190445.JPG PA190450.JPG PA190452.JPG PA190451.JPG

W595 si poradí s videohovory, i když mu chybí přední kamerka, takže můžete využít pouze fotoaparát. Při pořizování snímků však žádnou převratnou kvalitu nečekejte, čočce schází Autofocus i jakákoliv forma přisvětlení. Ovšem hned po vyfocení může telefon opravit jas snímku, ale většinou z toho vyjdou fotky horší kvality než je ta vyfocená. Co se týče uživatelského nastavení, je možno vytvářet panoramatické snímky, využít rámečky či shlukové snímání (čtyři VGA snímky za sebou). Dále lze nastavit noční režim, vyvážení bílé barvy (lepší je nastavit přesnou volbu, protože automatika toho moc nezmůže), efekty nebo kvalitu obrázku. Škoda chybějícího autofocusu. Výrobce se snaží odlišit modelové řady, kde tu a tam přidá víc k fotoaparátu někdy více k hudebním funkcím, já bych od Sony Ericssonu chtěl komplexní zařízení "CW" které by bylo spojením CyberShotu a Walkmanu. Takovéto dělení mohlo v začátcích přinášet úspěchy, nyní však značce podle mého názoru spíše ubližuje. Natočené videosekvence MP4 o maximálním rozlišení QVGA se nepochopitelně ukládají mezi obrázky a připravená složka videozáznamy zůstává prázdná. Takto vypadají ukázkové fotografie:

 

Přetočení displeje na bok funguje automaticky i v internetovém prohlížeči NetFront. K internetu se lze připojit přes EDGE i UMTS, zaleží však na aktuálním pokrytí od operátorů. Co se týče stability a rychlosti procházení hlavní nabídkou, žádné problémy jsem nezaznamenal. Jenom jednou se telefon po pětihodinovém přehrávání ve sluchátkách restartoval. Pro spojení s počítačem a okolím lze využít bluetooth nebo klasický USB kabel. Možnost připojení jsou od velkokapacitního přenosu až po režim telefon nebo přímý tisk PictBridge.

Závěrem

Stačilo by přidat autofocus a W595 by byl opravdu komplexní telefon. I tak ale zvládne bohatá multimédia, přehrávání videí, Java hry, rádio, TrackID a Walkman přehrávač. Po designové stránce mu není co vytknout, šedomodrá kombinace je neokoukaná, navíc bude telefon dostupný ještě v pěti barevných variantách. Pomyslnou třešničkou na dortu je možnost zapojení dvou jacků do jednné redukce, aby jste mohli připojit dvoje sluchátka zároveň. Škoda jen, že Walkmany stále nemají standardní jack konektor integrován přímo v těle přístroje, když chytrá XPERIA to umí.

Pokud máte rádi stylové vysouváky v netradičních barevných kombinacích s bohatou podporou multimédií, animací a her, jasným vítězem bude Sony Ericsson W595.

Obsah základního balení:

- Sony Ericsson W595

- baterie

- nabíječka

- USB kabel

- stereo sluchátka s propojkou na připojení druhých sluchátek

- 2GB Memory Stick micro

- CD s programy a ovladačí

- uživatelské manuály

Sony Ericsson W595i lze zakoupit na X-Store.CZ


Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >