" />

Forum

Sony Ericsson W850i: Vysouvák nové generace | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Martin Vagner   
Pátek, 25. srpen 2006
Sony Ericsson W850i je dalším Walkmanem v pořadí. Je zajímavý svojí výsuvnou konstrukcí, nabídne Walkman přehrávač druhé generace a unikátní je i služba TrackID, která rozpozná jakoukoliv přehrávanou skladbu. Pojďme s velkým předstihem nahlédnout na špičkový model plný zábavných funkcí.

 

Sony Ericsson W850i je již sedmým modelem, který pod značkou Walkman vstoupí na světové trhy. S jeho uvedením si budeme muset ještě drahnou chvíli počkat, lze tak očekávat až někdy v době padajícího listí. Když dobře, tak v září, v horším případě to bude, až nás navštíví sychravý říjen. My jsme se s telefonem mohli seznámit o nějakou tu chvilku dříve, a tak vám přinášíme podrobnou recenzi, co nového tento Walkman nabízí.

Jen těžko lze posoudit z kterého modelu novinka vychází. Dle označení by se dalo soudit, že bude navazovat na úspěšné modely W800i a W810i. Jenže. Nový Walkman je z trošku jiného těsta, hlavní rozdíl je vidět na první pohled, W850i nabídne vysouvací konstrukci. To je u Sony Ericssonu absolutní novinka, s podobnou konstrukcí se u našeho výrobce setkáváme poprvé. Je otázkou, jak si s tím konstruktéři poradí, ale nyní to vypadá tak, že otočným modelům v čele s W550i a W900i právě odzvonilo. To, zda je výsuvná konstrukce pro vás pohodlná, musíte zvážit sami, já se pokusím napovědět.

  

Oskočí sám 

Výhod je několik, každý ,,slider'' nabídne větší prostor pro displej, případně pro další základní ovládací prvky. Samotná numerická klávesnice zůstává ukryta, použijete ji jen v okamžicích psaní, což není vždy. Na druhou stranu se u telefonu objevuje posuvný mechanismus, který může být vždy náchylnější na mechanické opotřebení. Také nesmíme zapomenout, že telefon je vlastně složen ze dvou dílů, a tak se o kousíček sčítá tloušťka.

  

Sony Ericsson W850i má vysuvný mechanismus řešen pomocí pružin. Na přední díl vyvinete mírný tlak a on již dokončí krok víceméně sám. Místo, kam vložit palec, se tu také najde. Zkosená hrana s logem a popisem Walkman je to správné místo kam se pohodlně zapřít.  Náš testovací kousek v tomto fungoval bez větších problémů, jen se již nyní vyskytla slušná vůle mezi oběma díly při zatlačení dolů(třeba stiskem na vrchní klávesy). Pocitově to není dvakrát příjemné. Na obranu však musíme říct, že v ruce zdaleka nedržíme finální kousek. Času na doladění drobných neduhů je tu dost. Samotnou mechaniku lze nazvat aktivní. Displej telefonu se po otevření automatický odemkne a aktivuje(lze s ním i přijmout tímto způsobem hovor). Horší je to však se zamčením. Po zaklapnutí telefonu se okamžitě objeví nabídka, která vás vyzve k zamčení. Pokud neodmítnete, tak do pěti sekund dojde k zamčení automaticky. To je vcelku pohodlné, nicméně malý háček se tu najde. V momentě kdy si budete chtít například zavolat a nebudete toužit po otevření, tak vzniká problém. Odemčení není složité, kombinací levé a následně pravé klávesy aktivujete telefon. Doposud je vše v pořádku, ale následné zamčení telefonu již je slušný problém. Telefon vám nenabídne možnost okamžitého zamčení. Trošku mi tu tak chybí jednoduchý boční posuvník známý z modelů W550i, W900i a čerstvě z P990i, kdy se dalo jednoduše ,,umrtvit'' telefon. Částečně lze tento neduh obejít automatickým zámkem klávesnice, ale ten nemusí každému vyhovovat. Pevně doufám, že tento drobný problém výrobce ještě stačí nějakým způsobem doladit.

  

Poseto tlačítky 

Přední díl je doslova poset spoustou ovládacích prvků. Dohromady tu najdeme celých 14 funkčních tlačítek. Základní pohyb v menu zvládne zajímavý ovládací kříž s potvrzovacím středem. Nejde o tradiční tlačítka, každý ze čtyř směrů je označen malým prosvětleným bodem v jehož okolí lze stiskem potvrdit volbu. Jde o podobné řešení, které najdeme i u smartphonu W950i. Což o to, řešení je to netradiční, ale o to zajímavější. Trošku je však problém si na tento kříž zvyknout. Hlavním nepřítelem je totiž tuhost jednotlivých směrů, které stále nemůžu přijít na chuť.  Marně teď vzpomínám na vyníkající směrovou klávesu u modelů W550i a W900i. No co už.

  

Hlavní funkční klávesy jsou naopak velmi pohodlné, jejich kruhovému tvaru a slušné velikosti dávám za jedna. Mezi oběma klávesami najdeme nenápadný funkční prvek. Jde o oranžovou prosvětlenou klávesu , která spouští to nejdůležitější, menu hudebního přehrávače značky Walkman. Po bocích směrového ovladače najdeme ještě další čtyři tlačítka. Jednak jsou tu dobře známé klávesy pro zpětný chod v menu a mazání všeho co lze odstranit, ale nechybí také další dvě pro spuštění internetového prohlížeče Netfront a oblíbeného Menu činností.

  

Vrchní díl jakoby vypadl z oka modelu K800i. Walkman W850i totiž také podporuje 3G, a tak se zde vedle reproduktoru ukrývá malá kamerka pro videohovory. Všechno tohle je olemováno stejnou líbivou kovovou mřížkou. Navíc se po obou stranách objeují, stejně jako u K800i, dvě nenápadné ovládací klávesy. Jejich použití bude nejspíše opět pro hraní her v režimu Landscape, tedy naležato. Ve standby režimu však tato tlačítka dokáží rychle přejít do obrázkového albumu. Levé ve full screenu zobrazí poslední pořízenou fotografii, pravé nabídne mřížku 3x3 fotografie.

  

Nejočekávanějším prvkem však bude asi displej. Žádné novinky však nečekejte, jedná se o identickou verzi, která se vyskytuje u modelu K800i. Displej tedy nabídne rozlišení 240x320 na ploše 31x42 mm. Celkově jde samozřejmě o jeden z těch lepších displejů se zobrazením skoro 5 900 bodů na cm 2 . I s prohlížením na slunci to není nijak špatné, zrcadlový efekt funguje snad na všech Sony Ericssonech, tady je to však zatím v porovnání nejlepší. Pro ještě lepší prohlížení doporučuji v letních měsících používat světlejší schémátka. Jako vždy si neodpustím poznámku na sklíčko, které kryje displej. Opět není nijak chráněno proti poškození a navíc je na něm vidět každý otisk. A tak budete stále dokola leštit a leštit a leštit.

  

Samostatnou kapitolou je tentokrát číselná klávesnice. Ta je stejně jako u modelu W550i tvořena do tří oválků po čtyřech klávesách. Jejich velikost také není slavná, ale na rozdíl od již zmiňovaného staršího Walkmanu nejsou tak utopená. S psaním tedy nebude žádný velký problém.

Boční partie tentokrát docela ubraly na ovládacích prvcích. Levá strana je dokonce bez jakéhokoliv podobného prvku. Zde se obvykle ukrývalo hudební tlačítko, které však, zdá se, nenachází uplatnění, a tak lze očekávat, že bude postupně mizet z telefonů Sony Ericsson. Pravá strana nabídne na spodním dílu telefonu dvě tlačítka na ovládání hlasitosti. Tradičně s nimi však lze třeba přeskakovat mezi skladbami(dlouhý stisk) nebo v pohotovostním režimu zjistit něco o stavu telefonu. Ve dvou třetinách jako vždy nechybí spoušť fotoaparátu.  U tohoto modelu se také fotí naležato, nicméně Walkman nabídne ,,jen'' obyčejný dvoumegapixelový fotoaparát bez makra a automatického zaostření. Pod tlačítkem fotoaparátu se ještě nachází dosluhující infraport.


Vespod nechybí tradiční konektor Fast Port, nahoře překvapivě najdeme slot na paměťové karty. Je velmi zajímavé, že výrobce zde opět uplatnil starší typ karty, tedy Memory Stick Duo. V balení najdeme kartu o velikosti 1 GB a to může být důvod tohoto kroku. Memory Stick Duo v současné době lze zakoupit už i ve velikosti 4 GB, naopak nová karta Micro je zatím jen jednogigová. Hned vedle slotu je ukryto vypínací tlačítko. Žádné ,,špeky'' nečekejme, tlačítko je kulaté, slušné velikosti a krátkým stiskem lze měnit profily, vypnout, zamknout, nebo uvést telefon do tichého režimu.

  

Walkman jako šperk? 

Asi nejpovedenější částí celého telefonu je ta zadní. Zde se designéři opravdu vyřádili, design je velmi, velmi povedený. Celá zadní část je na omak příjemná, telefon se drží dobře v ruce, a tak jedinou výtku mám na zadní reproduktor. Osobně bych uvítal, kdyby hudební telefon měl aktivní reproduktory dva(jak tomu bylo u W550i). Jasně, plnodnotné stereo to nebude nikdy, ale výsledek takové reprodukce je o kousek lepší a podtrhl by funkci hudebního telefonu. Navíc zadní reproduktor tentokrát není posazen k žádné vyvýšené části, a tak při posazení telefonu na stůl se zvuk o dost zadusí. Ještě že je telefon alespoň částečně hranatý, a na každé z nich stojí. A co je tedy v zadních partiích tak zajímavého? No povedený je prostě jen zvolený prolisovaný plast. Nejen, že je praktický na omak, ale hrozně tahá oči. Vše zvyrazňují čtyři kruhové prolisy, které částečné kopírují čočku fotoaparátu umístěnou v horní části. Vedle ní se nachází již zmíněný repráček, vložený do půlkruhu spolu s logem Walkman. Na druhé straně od čočky je ještě malé zrcátko, které zárověň kryje konektor externí antény. Nad ním najdeme klasickou vysokosvítivou diodu, která imituje blesk. Lze jí však použít i jako příruční svítilnu. Jak je tedy z obrázků vidět, ani model W850i nemá kryt čočky fotoaparátu. Je to škoda, aktivní režim byl dobře využitelný na okamžité momentky, navíc nekrytá čočka je náchylná na prach či mechanické poškození. V budoucnu však nelze očekávat u Walkman telefonů tuto praktickou vymoženost, to zůstane nejspíše doménou telefonů s logem Cyber-shot.

  

Pod krytem, který zabírá více jak půlku zadní části najdeme baterii. Ta je stejná jako u modelu K800i, tedy typ BST-33, 950 mAh. Výdrž se bude asi hodně odvíjet od používání telefonu. Také UMTS dává baterce slušně zabrat, ale průměrně nečekejte více jak dva dny.

Naše seznamování s novým Walkmanem proběhlo v jeho černé verzi. Ta telefonu dodává na vážnosti. Jsem na černé telefony vysazen, a tak nedám ani na tento model dopustit. Ale jak jsme si už stihli zvyknout u jiných modelů(W900i, W810i, M600i), tak i zde se setkáme s přece jen extravagantnější bílou variantou, která kdekomu může sedět více.

  

Ještě bych se rád zastavil k pevnosti krytů. Ty samozřejmě nejsou výměnné, což je vzhledem ke konstrukčnímu zpracování jen a jen dobře. Všechny kryty sedí jako přibité, a tak jediná výtka zůstala na již zmiňovanou vůli výsuvného mechanismu, kdy oba díly proti sobě pevně nesedí. 

  

Šasi zůstává stejné

Sony Ericsson si hrdě razí stejnou cestičku jakou také vyšlapují konkurenční značky. Základní nabídky a funkce telefonů tedy zůstávají stejné s tím, že některé možnosti jsou omezeny a jinde zase přidány. Nejinak je tomu i u modelu W850i. Právě proto, že nabídne stejný displej jako Cyber-shoty K800i a K790i, tak se i možnosti menu příliš nemění. Po spuštění telefonu na vás zívne spouštěcí menu, které umožní běžné spuštění telefonu nebo režim Flight mód, kdy s telefonem nebude možné volat ani datovat. I zde, stejně jako u K800i malinko mrzí, že tato možnost chybí kdekoliv v menu, aby bylo možné bez vypnutí rychle změnit režim telefonu.

Základní nabídka v pohotovostním režimu zůstává dodržena. Vše najdete na svých místech, a tak novotou tu bude asi zářit ikonka 3G v místech, kde se tato síť nachází (u nás stále jen O2 Eurotel). Zajímavé je zobrazení času. Jakmile se vnoříte do hloubky menu, tak se čas automaticky přesune do vrchní lišty a vám nechybí aktuální informace. Zajímavá je jistě i možnost zobrazení velkých hodin ve standby režimu. Volby, které hodiny upřednostníte, najdete tradičně v menu Nastavení.

  

Rozmístnění jednotlivých ikonek nedoznalo žádných velkých změn. A tak jedinou zajímavostí je, že ikonku videohovorů vytlačilo rádio(jde přece o hudební telefon). Zajímavé jsou i jistě možnosti změny ikonek pomocí schémátek. Každé ze čtyř základních schémátek svou změnou aktivuje jiné ikonky nebo rovnou jiné rozmístění. Asi nejzajímavější je flash nabídka dvanácti kruhových ikon, které se řadí do trojic, kdy každému směru kurzorové klávesy přísluší svoje poměrná část. Pokud tajně doufáte, že nahrátím takového schémátka do jiného modelu aktivujete stejné menu, tak vás musím vyvést z omylu. Flash animované menu je na pevno nahráno v daném modelu a vy jej jen aktivujete příslušným schémátkem.

  

Telefon je možné spustit bez aktivní radiové části, menu je standardní. 

Pomůcka! Pokud toužíte některou z uvedených flash animací použít i s jiným schémátkem, tak stačí přečíst náš návod.

  


Nabídka schémátek i s flash animacemi 

Walkman nové generace se skvělou funkcí

Asi nejdůležitějším prvkem nového Walkmanu je jeho vylepšený přehrávač. Ten nabízí několik zajímavých novinek. A tak začneme hned tím nejzajímavějším co lze koupí získat. Novou službou, se kterou se právě u tohoto modelu výrobce pochlubil, je možnost rozpoznávání muziky, kterou si nahrajete z integrovaného rádia nebo pomocí mikrofonu do telefonu. Služba nese název TrackID™ a funguje jednoduše. Vy si s pomocí W850i nahrajete asi čtyřsekundový záznam dané skladby a telefon se automaticky spojí s nastaveným serverem a během několika okamžiků se vám na displeji zobrazí informace o interpretu, názvu skladby, případně i alba. Za službu se nic neplatí, jen musíte počítat s přenesenými daty za internetový profil(ten musí být správně nastaven). Při testech jsme se pohybovali vždy okolo 30 kb přenesených dat. Je zajímavé, že telefon dokáže velmi slušně rozpoznat nahrávku, kterou do telefonu přenesete třeba pomocí jiného rádia kdekoliv v terénu. Nahrátí je možné provést na několik rychlých stisků a obratem k vám dorazí název dané skladby. Ačkoliv se telefon ještě neprodává, tak tato funkce, kterou Sony Ericssonu provozuje se společností Gracenote pracuje spolehlivě a hlavně rychle. Byli jsme zvědavi jak si tato funkce poradí s českými interprety. Výsledek byl tak půl na půl, zatímco běžné skladby od Heleny Vondráčkové, Michala Davida, Petra Bendeho nebo slovenských Elánů aplikace našla bez problémů, tak novější hity stejných zpěváků už problém byl. Stejný výsledek se konal i s méně známými interprety. Naopak u zahraničních kapel nebyl žádný problém, TrackID™ si poradil na výbornou. Novou funkci hodnotím jednoznačně kladně. Velmi často se při poslechu oblíbeného rádia zamyslím na názvem starší skladby, kterou jsem donedávna znal. Nová funkce od společnosti Gracenote by mi rychle oživila paměť.

  

 

Tak takto funguje funkce TrackID na rozpoznávání muziky 

Hudební přehrávač Walkman byl celý přepracován. Na velkém displeji je spousta místa, a tak se lehce obměnilo rozestavení informačním prvků. Ve vrchní části najdeme informace o čase, délce a čísle přehrávané skladby. Vedle se objevuje malý čtvereček, který by snad mohl zvládnout zobrazit obrázek alba daného interpreta(to se mi však nepovedlo zaktivovat). Lze však v nastavení prázdné okénko nahradit jednoduchou animací nebo logem Walkman. Spodní část oznamuje info o názvu, albu a samotném interpretu. Obě části rozděluje pohyblivý graf, který vás informuje kolik zbývá do konce skladby. Zajímavá je možnost změny skinu přehrávače. Lze zvolit ze dvou skinů nebo pohyblivé obrázky v pozadí vypnout.

   
Nový hudební přehrávač

Novinkou jsou také světelné efekty, kdy vám dle vaší muziky přední klávesy oranžově blikají. To může někdy působit rušivě, a tak lze tuto volbu v nastavení vypnout. Co se týče režimů ekvalizéru, tak lze volit mezi režimy: Normál, Bass, MegaBass, Hlas nebo Treble Boost. Nabídka zatím v tomto nedoznala žádných změn. Co se týče voleb přehrávače se chci ještě zmínit o možnosti náhodného výběru skladeb či opakování. Výběr jednotlivých skladeb je tentokrát nasměrován pod pravou kontextovou klávesu s popisem My Music. Grafika přehrávače je designově přepracována, celkově je přehlednější, ale nenabízí víceméně nic nového. Opět se objeví možnost procházení skladeb dle interpretů, albumů nebo lze tvořit nové playlisty. Samostatnou položkou je nabídka online kanálů, která by měla umožňovat stahování skladeb z internetu. A ještě doplním, že Walkman W850i podporuje tyto formáty: MP3, AAC, AAC+, eAAC+, m4a.

  

Sony Ericsson W850i má samozřejmě integrované rádio. Ani zde nechybí položka TrackID™, která nahraje krátkou zvukovou sekvenci a odešle ke zjistění na server. U rádia to však nemusí být až tak důležité a to díky podpoře RDS, kdy se často okamžitě dozvíte jakou skladbu vaše rádio právě hraje (musí stanice podporovat). Rádio nenabízí nic nového, lze jej mít spuštěné na pozadí a do paměti lze uložit až dvacet stanic. Textové popisky k jednotlivým stanicím si však musíte vložit sami.

Známá klasika

Jednou z těch důležitějších funkcí je telefonní seznam. Ten vám umožní uložit až 1 000 vícepoložkových kontaktů s omezením na 2 500 telefonních čísel. Kontakty, které máte na SIM kartě, nelze sloučit s těmi interními. Procházet mezi kontakty lze postupným vkládáním znaků. Stále však počítejte se známým neduhem, kontakty začínající písmenkem s diakritikou se automaticky zařadí na konec seznamu. Procházení mezi jednotlivými položkami kontaktů také zůstalo zachováno. Výběr čísel volíte pohybem do boku. Pokud toužíte po klasickém zobrazení všech položek pod sebou, tak stačí potvrdit nabídku Otevřít kontakt. Co se týče nabídky jednotlivých položek, tak zde se nic nemění, lze uložit až pět telefonních čísel, tři e-mailové, jednu webovou adresu, dále adresu domů, poznámku, datum narozenin, ale samozřejmě i obrázek či vlastní vyzvánění.

  

Nabídka zpráv je také velmi bohatá, nicméně stejná jakou u modelu K800i. Textové zprávy lze psát s pomocí slovníku T9. Ten se navíc zase posunul o kousek dále, umí dokonce předpovídat slova. Kladně hodnotím i neomezenou paměť na příchozí zprávy(dle paměti telefonu). Editor textových zpráv zvládne díky velkému displeji zobrazit až osm řádků, tedy skoro celou zprávu. Velikost znaků nelze nijak měnit, nicméně díky velkému displeji to, myslím, až tak nevadí. Odpočítávání znaků začíná tradičně až posledních 20 znaků před koncem, prostě si musíme zvyknout, to je Sony Ericsson. Ze zajímavých možností ještě vyzdvihuji možné automatické převedení rozepsané textové zprávy na multimediální. Stejně tak je možné i text kopírovat či přesouvat.

  

Editor MMS zpráv doznal oproti modelu K800i velkých změn. Nabídka se hezky graficky zkrášlila. Ve spodní liště se nyní zobrazuje šest ikonek, které nabízejí vložení obrázku, videa, zvuku nebo okamžitého pořízení fotografie či zvukového záznamu. Poslední okénko vám umožní provést Náhled celé multimediální zprávy. Sony Ericsson W850i vám umožní odeslat zprávu o maximální velikosti 300 kb.

  

Editor multimediálních zpráv září novotou 

Samostatnou položkou je standardní e-mailový klient, který se nijak neliší od starších telefonů. Umožní pracovat až s deseti účty, podporuje práci s přílohami, jen stále zlobí se složitějšími HTML e-maily. Zajímavá je jistě i čtečka RSS kanalů, která se konečně na pevno přesunula do menu zpráv. Nabídka se nijak neliší od modelu K800i, takže si i model W850i rozumí s českými znaky.

Umím i organizovat čas

Z organizačních funkcí nový Walkman věrně kopíruje Cyber-shot K800i. Kalendář se graficky nijak nemění, zobrazuje informace v režimu pondělí - neděle s tím, že dny s událostmi jsou vyznačeny tučně. Asi největší novinkou je tak možnost opakovaných událostí. Krom toho najdeme v této složce standardně jednoduchou kalkulačku, stopky, aplikaci na odpočítávání času, poznámky a také paměť na vaše kódy. Jako první je však budík, který také doznal slušných změn. Nyní lze nastavit až pět nezávislých budíků, kdy každý může mít vlastní melodii a lze si u něj libovolně navolit interval opakování. Budík vás samozřejmě vzbudí i když jste před spaním telefon vypnuli. Do této složky byl také vytlačen ze základního menu klient na videohovory (u Walkmanů má přednost rádio). Ten se tradičně zobrazuje v režimu dvou okýnek. V malém vidíte při volání sebe, naopak větší zobrazuje volanou stranu. Nabídka videohovorů vám umožňuje přepnout na zadní kameru, a tak zobrazovat druhé straně obraz z místa kde se nacházíte. Z dalších položek nastavení nechybí dvojnásobný zoom přední kamery, snímaný obraz lze nahradit obrázkem nebo lze volanému přehrát krátké video. 

  

  

Budík se širokým nastavením, kalendář s možností opakování 

Nabídka Zábavy obsahuje tradiční prográmky na úpravu muziky, obrázků a videa. Integrovaný videopřehrávač zvládá přehrávat video i v režimu fullscreen naležato. Prohlížení videa je stejně pohodlné jako u modelu K800i a stejně i zde zamrzí, že integrovaný fotoaparát nedokáže nahrávat video alespoň v rozlišení displeje. Walkman W850i je šikovně přizpůsoben na hraní gamesek naležato. Na rozdíl od Cyber-shotů však zde nenajdete žádnou takovou hru, která by šla tímto způsobem hrát. V nabídce najdeme tři hry: Juiced - automobilová závodní hra, QuadraPop - klasická skládačka na způsob Sony Ericssonu a Treasure Towers - klasická plošinovka. Aplikace jsou dvě: známé Music Mate a Face Warp.

  

Odpočítávání času, stopky a možnost použití zadní diody jako svítilny 

U her a aplikací je zapomenout jednoduchý javový multitasking, který model W850i zvládá na výbornou. V Menu činností najdete speciální okénko spuštěných aplikací, kde se seřazují všechny spuštěné javové hry nebo aplikace. Tímto způsobem lze spustit několik nezávislých aplikací. Lze tak hrát oblíbenou hru, občas zasurfovat pomocí Opery Mini na internetu a ještě třeba komunikovat s přáteli pomocí aplikace Jimm. Možnosti jsou prakticky neomezené. Kromě Spuštěných aplikací najdete v Menu činností také položku Nové události. Ta sbírá všechny příchozí zprávy či nepřijaté hovory. Pokud vám však tento režim příliš nesedí, tak lze zobrazování příchozích zpráv v nastavení změnit. V Menu činností dále nechybí nabídka nejpoužívanějšch funkcí telefonu, kterou lze jakkoliv editovat. Poslední okénko sdružuje internetové záložky, případně rychlý přístup na internet.

  

Netfront je šikovný ale...

Když jsme u připojení k internetu, tak nesmíme zapomenout na internetový prohlížeč. Sony Ericsson již delší dobu používá ten od společnosti Nefront. Není špatný, nabízí spoustu možností nastavení v čele se zobrazováním ve full screenu, naležato nebo klasicky v plném rozlišení s horizontálním rolováním. U prohlížeče mi vadí, že se nějak zapomnělo na možnost multitaskingu. Jakmile Netfront opustíte, tak se automaticky zavře.

Sony Ericsson W850i samozřejmě nabízí hardwarový modem, a tak je telefon použitelný i pro surfování pomocí vašeho počítače či notebooku. O vše se postará GPRS nebo rychlejší UMTS. To však stále u nás není tak rozšířené. Kromě toho lze využít i vytáčené spojení pomocí HSCSD. Pro spojení s počítačem asi nejvíce uplatníte datový kabel. Ale samozřejmě nesmí chybět oblíbené Bluetooth a dosluhující infraport. Modrozubé připojení tradičně nabízí spoustu nastavení. Lze jej využít pro připojení k internetu a to oběma směry. Oblíbená je také možnost použití telefonu jako dálkového ovládání k vybraným aplikacím v počítači. Navíc nechybí podpora A2DP. Co se týče dalších položek nastavení, tak i zde najdeme službu Aktualizační služby, která by vám i s pravidelným připomenutím měla nabídnout vždy nejnovější firmware ke stažení.

 

Vrchní skrytou klávesou je možné rychle skočit do editoru obrázků v režimu naležato, video je možné přehrávat také tak. 

I my můžeme blogovat

Vysouvací Walkman nabízí dvoumegapixelový fotoaparát, ale jak už bylo dlouho dopředu avizováno, tak mu chybí několik funkcí, na které jsme si zvykli u vyšších modelů řady K. Takže se budeme muset obejít bez možnosti automatického zaostření a také makra. Výsledné fotografie nejsou špatné, ale blízké předměty a focení za šera nebudou silnou stránkou tohoto modelu. Vedle čočky najdeme sice přisvětlovací diodu, ale ta bude spíše použitelná jako samostatná svítilna. Pokud vás zajímá o fotografiích z modelu W850i více, tak si přečtěte náš článek, který vyšel před několika dny.

Byl jsem vcelku překvapen, že v nabídce pořízených fotografií nechybí možnost odeslání pořízené fotografie do blogu. Způsob přenosu obrázku je stejný jako u Sony Ericssonu K800i. Vybranou fotografii telefon automaticky ořízne na ideální velikost a nabídne vložení názvu, případně delšího popisu. Odeslání je pak jen otázka jednoho stisku. Jen dodám, že před samotným blogováním je nutné mít správně nastavený internetový profil. Ihned po odeslání k vám dorazí textová zpráva s informací o nově vytvořeném blogu. Pak jen stačí se připojit pomocí počítače a svůj blog si jednoduše nakonfigurovat.

  

Blogování funguje i tady 

Jednoduchý blog s fotografiemi z modelu W850i najdete na adrese: http://w850i.blogspot.com.

Tip! Návod jak blogovat najdete na našem serveru www.k800i.cz.

Zhodnocení

Sony Ericsson W850i je zajímavý model s neotřelým designem. Vysouvací konstrukce je u tohoto výrobce zcela nová, ale myslím, že vhodně doplní portfolio výrobků. Funkčně vychází z modelu K800i jen s oříznutými možnostmi focení. Náhradou nabízí vyníkající hudební přehrávač, funkci automatického rozpoznávání hudby TrackID™ a také velkou kartu v balení. Na trhu se objeví někdy v průběhu podzimu za cenu pohybující se v rozmězí 13 tisíc korun. Telefonu věštíme slušný úspěch, navazující na oblíbené Walkmany W800i a W810i.Co hodnotíme kladně:

- karta o velikosti 1 GB v balení

- veliký kvalitní displej

- neomezená paměť na zprávy

- vylepšený přehrávač Walkman

- vyníkající služba TrackID™ na zjišťování interpretů a skladeb

- opakované události v kalendáři 

- aktivní spořič hodin s informacemi o zmeškaných událostech 

  

Co hodnotíme záporně:

- u fotoaparátu citelně chybí autofokus a makro

- nepříliš šťastně řešený způsob zamykání klávesnice

- ovládací kříž se velmi těžko ovládá

- vysuvný mechanismus má vůli

- utlumený mikrofon při položení telefonu na stole

  

Co si odnesete domů v balení?

- Telefon

- Baterii

- Nabíječku

- Manuál

- CD(software, PC Suite, drivers)

- USB kabel

- paměťovou kartu Memory Stick Pro Duo o velikosti 1GB i s adaptérem

- stereo sluchátka HPM-70 

  


  

  

 

Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
Autor: klose Datum: 2008-04-11 16:06:35
dobrej mobil ale slušel bi mu lepší foťák a chci se zeptat jestli by šla 4GB pamětovka na SEw200i muj mail je [email protected] předem dík
Autor: johny07 Datum: 2007-08-22 16:29:10
Ovladací kříž?? to je jenom o zvyku nic víc. Vůbec mi nevadí a zdá se mi o dost lepší ten kříž než džojstick :grin
. Autor: johny07 Datum: 2007-08-22 16:18:19
Mno tak s tímhle modýlkem jsem vcelku spokojený mám ho teprve měsíc a kousek. A na tu vůli musím říct, že je to z toho důvodu, že si na něj dáte pouzdro z plastu a vůli už nemá :-)) 
Je to tam kvůli tomu ochranýmu obalu tak nevím proč to hodnotit záporně
. Autor: Lískoš Datum: 2007-04-08 19:20:01
Jenom připomínka.. v recenzi v odstavci Poseto tlačítky, je napsáno že ovl. kříž je podobnej jakej má W950... je mi líto ale W950 má dotikovej displej, a tudíž žádnej kříž... mam jí tak to musim vědět :)
Autor: Yorky007 Datum: 2007-03-12 21:10:44
Toho budu v Listopadu nebo v Prosinci mít :p .Teť mám W810I 8)
. Autor: kali08 Datum: 2007-02-12 18:02:38
potřeboval bych soubor na odblokovani mobilu w850i na ceske operatory neboly ceske simkarty + soubor na odblokovaní čestiny jestly nekdo vyte jak nato date prosimvas vedet na meil [email protected]
Autor: Anonym Datum: 2007-01-20 13:46:47
prosím o pomoc vlastním w850i ale je zablokován na ang.simku našel by se tu nějakej odborník který by ho dokázal odblokovat nebo zná někoho kdo by to dokázal nebo ještě lépe kdo by dokázal vyměnit celí softwer za český samozřejmě za peníze předem děkuji můj mail- [email protected] a mob.č.-728844733
Autor: Anonym Datum: 2007-01-20 13:06:36
:p 8) ;) :upset :x :( :(
. Autor: Anonym Datum: 2007-01-17 20:01:30
ahoj lidi rekne mi pls pls nekdo jestli do toho de karta jako myslim pametovka ? ;)  
Autor: Anonym Datum: 2007-01-17 12:48:49
Walkmeny jsou o hudbě, Cybershoty o foťáku, ale žádnej mobil není dobrej na oboje ........to je fakt blbý :upset :? :?
Autor: Anonym Datum: 2007-01-17 12:02:11
Už se na něho strašně těším, je strašně fajn :) :grin
Autor: Anonym Datum: 2007-01-15 19:19:57
nic moc mam to mesic a uz to drhne uvidime co reklamacka najdou tam smitko prachu a zacalujete vsechno ze svojeho
. Autor: Anonym Datum: 2007-01-14 15:34:08
ja si ho taky koupim a bude to :grin
Autor: Anonym Datum: 2007-01-13 12:11:24
Takze tenhle mobil mam od Vanoc a jsem s nim naprosto spokojena. Fotky to dela moc pekny, je tam velka karta atd... Jsem s nim opravdu spokojena :grin
Autor: Anonym Datum: 2007-01-09 16:08:23
ahoj no kdy by jste nekdo už tento mobil nechteli tak si ho od vás hned za dobrou cenu koupím díky , kdyžtak me kontaktujte na 728 058 608
Autor: Anonym Datum: 2007-01-08 15:39:01
TADY vsichni nepochopily podstatu WALKMAN mobilu: Je to o hudbe, neni to o nakym fotaku!!! Jestli chcete nadupany fotak, tak si sahnete po k800 nebo podobny, w850 je pro hudebniky!!!
. Autor: Anonym Datum: 2006-12-30 16:41:17
Walkmany maju prepracovany prehracac, cyber-shoty fotak. W800i/w810i/w900i mali preto take fotaky lebo este nebol cyber-shot. vsetko je o marketingu, dokonaleho mobilu po vsetkych strankach sa asi nedockame :( . Da sa ocakavat ze SE v buducnosti uz neda dobry fotak do walkmanu, co je skoda. Vsetko je o prioritach, niekto chce lepsi fotak iny chce lepsi prehracac a ten co chce oboje ma jednoducho smolu... :) /inak super, idem si ho kupit :) 
 
. Autor: Anonym Datum: 2006-12-29 17:39:25
budu si ho taky kupovat.
. Autor: Anonym Datum: 2006-12-29 09:46:59
Zdarec tak tento telefonek už mám měsíc doma je važne super teda ja si osobne myslim ze je super jen pro holky :) :grin  
Jinak mohu ho jen vřele doporučit všem je vážne super ;)  
Tak zatim zdarec Renata
Autor: Anonym Datum: 2006-12-26 18:38:49
Prosim jak dlouho vydrží baterka? v recenzi píšou že dva dny, je to pravda ? nebo vydrží déle
Autor: Anonym Datum: 2006-12-25 09:33:29
hm ja se nemuzu dopracovat k tomu jak otevrit stupidni zadni kryt a to je to u SE dlouhou dobu stejny otevriani krytu, ale tady neni za co vzit jediny co delam je tak ze vyjizdim s displejem a rozmackavam casti mobilu I HATE STUPID PATENTS !
Autor: Anonym Datum: 2006-12-24 23:33:02
jo mam ho je teda dost drahy a za to to stoji
Autor: Anonym Datum: 2006-12-21 08:44:11
:zzz :( :? :? :roll :) :grin :eek :upset :zzz :sigh
. Autor: Anonym Datum: 2006-12-17 10:07:09
jo v poho telefom jdu si pro něho zítra :grin
. Autor: Anonym Datum: 2006-12-04 12:26:59
stejne stim budes fotit tejden a pak ti to bude u prdele
. Autor: Anonym Datum: 2006-11-28 18:30:26
Nemáte prosím někdo FUNKČNÍ nastavení Jimma na SE W850i? Už jsem zkoušel asi pět různých, ale ani jedno neběhá. Jedná se mi hlavně o port a jméno sítě. 205.188.179.233 a port 5190 nějak neběhá... Můžete mi to hodit rovnou do mailu? [email protected] Díky.
. Autor: Anonym Datum: 2006-11-05 21:16:29
Co ta kvalita fotek mobilu? To nemate nejakou bilou podlozku krome papiru a vyvazeni bily fotaku? :)
. Autor: Anonym Datum: 2006-11-03 22:33:16
ma niekto informaciu o pouziti 2gb karty? cokolvek tam nahram, ked zapnem telefon, pouzitelnych je len 1 giga :( :upset ..ak niekto vie poradit, dakujem
Autor: Anonym Datum: 2006-10-21 18:37:22
dokup si digital dneska jensou zas tak drahy ani velky a fotky o 500% lepsi
Autor: Harry Datum: 2006-10-20 22:20:50
nejlepsi walkman telefon, a když si odečtete cenu gigovky, cena je suprová. jen foťák mě dost odrazuje (autofocus is the best) :upset
Autor: los karlos Datum: 2006-10-19 21:12:04
konečně dobra hračička pro ty co nevi co z penězma 
mam k750 a je to des čekal jsem že bude lepší :p :grin
. Autor: Martin Datum: 2006-10-15 21:51:32
Mezi těmito dvěma jsem se rozmýšlel. Nakonec jsem vybral K800i. Protože má také mp3 přehrávač, což je pro mě hlavní věc a ještě k tomu má kvalitní fotoaparát. Přitom je W850i ještě o pár stovek dražší. Ale výhoda je 1 GB v balení W850i. Na K800i zatím nejde nikde zehnat, Memory Stick Micro 1GB. Bohužel musím ještě počkat. 
Autor: Anonym Datum: 2006-10-11 18:32:56
ale stejne pomer cena/vykon vsecky telefony posila do prdele SE k750i 
. Autor: Anonym Datum: 2006-10-11 18:31:17
ujde ale podle meho gusta je lepsi w950 
Autor: Anonym Datum: 2006-10-06 20:27:41
jste ho ještě neviděli v bile barvě, logo Walkman je z 24-karátového zlata!
. Autor: VítekŠobr Datum: 2006-10-01 13:39:05
proč jsou tam jen ty HPM-70??, proč tam nedali -82? :roll
Autor: honza Datum: 2006-09-28 21:03:50
asi se už budu opakovat, ale vynechat autofocus a makro byla ta největší hovadina co mohli udělat. :cry
Autor: Anonym Datum: 2006-09-24 18:11:55
autofočus to jeste ozelim,ale makro to uz trochu prehnali, to by me zajimalo kolik lidi napsalo do sonyericsson,ze udelali ptakovinu
Autor: Anonym Datum: 2006-09-24 11:52:11
jojojo tak to jde :grin :) :roll :p
Autor: Anonym Datum: 2006-09-21 21:10:01
ten muj komentar k w810i o tom zdarilejsim designu byl odpoved na to o tom w800i a tenhleten mobil stoji 12000, ale osobne pockam az to bude neco kolo 10000 pokud to vydrzim  
:)
Autor: Anonym Datum: 2006-09-20 21:12:49
kolik že ten mobil stojí?
. Autor: MartinVagner Datum: 2006-09-20 10:43:19
Myslím, že ti do obsahu balení vnikl i soupis příslušenství, které jsou kompatibilní s W850i ;)
Autor: Anonym Datum: 2006-09-19 17:45:31
jeste bych dodal ze w810i ma daleko zdarilejsi design vyborne propojeny s funkcnosti,napr nema na sebe tak namackany tlacitka
Autor: Anonym Datum: 2006-09-19 17:41:46
design w800 pf, kazdej ma sice jinej nazor,ale dneska uz ten design neni tak suprovej jako pred par mesici
. Autor: IPDiablo Datum: 2006-09-18 22:04:48
Obsah balení: 
1 GB paměťová karta Memory Stick PRO Duo 
Stereo sluchátka 
USB kabel 
PC software 
Hudební příslušenství Audio kabel pro připojení k věži 
Bluetooth stereo headset 
Handsfree sada do auta 
Mediální centrum pro bezdrátové připojení k počítači a hi-fi 
Audio systém s kolébkou 
FM vysílač 
 
Autor: Anonym Datum: 2006-09-15 14:59:45
:grin :grin :grin :grin :grin :grin :) :) :) :) :) :p :p :p je fakt perfektní asi si ho budu kupovat kdy vijde
Autor: Anonym Datum: 2006-09-13 15:31:04
Kdyby udelaly mobil s dizajnem w800,ktery by mel umts,3mpx,AF,makro,flash blesk,walkman 2.0 a displej 640 480 16mil barev.To by byl mobil :) .
Autor: Anonym Datum: 2006-09-13 15:28:17
Je docela peknej,ale ne zas tak jako w800.Nechapu proc u toho fotaku ubraly autofokus a makro,takhle to bude velke minus pro tenhle model.Vim ze fotak v mobilu neni na profesionalni foceni,ale treba ve skole kdyz si potrebuji neco vyfotit na tabuli tak na to mobil s kvalitnim fotakem staci.To bez autofokusu a nekdy makra bude asi skoro nemozne vyfotit tak abych to precetl.
Autor: Anonym Datum: 2006-09-08 15:56:10
Mě se líbí, ale vadí mi, že se podle tvrzení špatně ovládá ten kříž... :cry  
Autor: Anonym Datum: 2006-09-07 15:21:34
mne na nem setve jen ten fotak !!! Bez makra a automatickyho zaosteovani je to na hovno :grin
Autor: Anonym Datum: 2006-09-07 15:20:34
:roll :) :grin ;) 8) :p :sigh :x :( :cry :? :grin :grin
Autor: carioca2 Datum: 2006-09-04 12:10:07
Desing je dobrý, funkce jsou ještě lepší-nemám k tomu co dodat, jen ten fotoaparát nedomysleli
Autor: Anonym Datum: 2006-09-04 12:09:14
Desing je dobrý, funkce jsou ještě lepší-nemám k tomu co dodat, jen ten fotoaparát nedomysleli :?
. Autor: Vampix Datum: 2006-09-03 18:12:12
trochu nechapu proč SE přestal davat do telefonu fotaky s AF. Jinak krasnej kousek
Autor: M.Brown Datum: 2006-09-03 14:25:34
Sony Ericsson W850i je suprovej... :grin
Autor: xXx Datum: 2006-08-31 19:49:44
Mno dezainonvě se mi líbý více W810i:(ale funkcemi je jasně lepší tenhle.Mno kdybych měl peníze tak jsi ho koupím :)
Autor: KRTEK Datum: 2006-08-26 12:54:25
Opravena chybicka :-) Obcas se stane, ze to clovek pri korekture prehledne ;)
. Autor: TheFlyingman Datum: 2006-08-25 12:40:11
Recenze dobrá, povedená a hlavně plná zajímavých informací. 
Hlavně ta karta a neomezená paměť pro SMSky mě láká, ale zase mi tam chybí krytka čočky, takhle to není ono 
Ale neodpustím si poznámku pro autora - hodilo by se zopakovat si skoloňování slova album :)

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >