" />
Sony Ericsson W890i: Exkluzivní Walkman (recenze) | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Martin Chroust   
Čtvrtek, 6. březen 2008

Připravili jsme si pro Vás recenzi Sony Ericssonu W890i, coby čerstvého zástupce řady Walkman, který se pomalu chystá do prodeje.

 

 

Vše, bez čeho se správný telefon neobejde

1~21.jpg 7~15.jpg 2~19.jpg 4~20.jpg
 
Sony Ericsson W890i je čerstvým zástupcem modelové řady známé pod označením W, tedy Walkman. Jeho rozměry činí příjemných 104x47x10 mm, zvláště díky poslednímu rozměru bude vzbuzovat zájem u vás, jako uživatele, a obdiv kolemjdoucích. Vše je designově dokonale sladěno, všechny zaobleniny mají svůj smysl, stejně tak umístění kláves. Čelní straně doslova vévodí displej o velikosti 30x41 mm, který na své ploše 12,3 čtverečních centimetrů zobrazuje v rozlišení 240x320 pixelů, tedy v QVGA. Díky tomu se na jednom centimetru čtverečním nachází 6244 obrazových bodů a to už je opravdu znát. Nyní jsme to vzali trochu matematicky, avšak jemnost displeje nejlépe poznáte v animacích v menu nebo při přehrávání videa. Pozorovací úhly displeje nepotřebují komentář. Jedinou výtku bych směřoval snad k designérům, kteří displej nezapustili pod okolní povrch, takže hrozí možnost jeho poškrábání. Na druhou stranu, tenké tělo vybízí zastrčení telefonu do kapsy košile nebo do kapsy u kalhot, a pokud zde nemáte žádné mince nebo klíče, škrábance se nedostaví. Dále bych chtěl upozornit na to, že i přes všechny klady na displeji zůstavají otisky prstů, takže se nevyhnete neustálému leštění telefonu, škoda, že výrobce nepřibalil do základního balení hadřík, určitě by se hodil. Displej je vsazen do okolního rámečku, který displej opticky zvětšuje. Mezi ním a okolním krytem je pak milimetrová mezera, do které se ale někdy derou nečistoty, hlavně prach.

 6~17.jpg 3~20.jpg 10~12.jpg 9~13.jpg
 

Pod displejem se nachází hlavní ovládací prvky v čele s téměř celokruhovou kurzorovou klávesou s potvrzovacím středem, jejíž popisky naznačují, že hlavně díky ní se bude moci rychle přepínat mezi skladbami či zastavovat přehrávání. Potvrzovací střed je dostatečně velký na pohodlné ovládání. Při focení s telefonem, které však rozeberu až v dalších odstavcích, se mi však stávalo, že jsem místo směru dolů (při focení naležato tedy do směru doprava) stiskl klávesu 2. Ta kurzorová je zde totiž vykrojená, což někdy může znamenat překlepy. Sony Ericsson W890i je, jak jinak, než zástupcem SW řady A200, takže nemusíme pátrat po klávese se šipkou, o její úlohu se dělí pravá kontextová klávesa a klávesa s červeným sluchátkem, která vás vrací přímo do pohotovostního režimu. Její protějšek na levé straně dokáže zobrazit seznam volání nebo rovnou vytáčet číslo. Vedle ní se nachází klávesa pro vyvolání menu činností, kde najdete jak nové události (např. v kalendáři, přijaté zprávy, apod.), aplikace běžící na pozadí (rádio, Media, nebo Java hry), vámi vybrané zkratky k preferovaným funkcím nebo záložky na internet. Zůstaňme chvíli u multitaskingu, v jednu chvíli totiž můžete mít na pozadí spuštěné 4 aplikace, další už telefon nepovolí spustit. Při třetí otevřené aplikaci se však pohyb v menu zpomalí a zmizí animace při přecházení z ikony na ikonu. Ale zpět ke klávesnici, ke klávese C nemusím nic sdělovat, snad jen to, že maže znaky při vyhledávání v telefonním seznamu a při psaní jakýkoliv textů.

 

 13~7.jpg 12~12.jpg 11~12.jpg 14~9.jpg
 

Šikovná klávesnice včetně barevných sluchátek 

Nyní se zaměřím na alfanumerickou klávesnici. Ta je tvořena dvanácti klávesami situovanými ve 3 řadách. Mezi klávesami v řadě nejsou žádné mezery, jen prostřední klávesa je na obou stranách vykrojena tak, aby bylo zaručeno pohodlné ovládání bez překlepů, a tak tomu také ve skutečnosti je. Jednotlivé klávesy jsou o dost výše než je okolní povrch telefonu, jejich stisk je jistý a přesný. Snad možná poslední řada kláves je až moc blízko spodnímu okraji. Klávesa 4,5, a 6 lze také využít pro ovládání hudby v přehrávači Walkman, plní stejnou funkci jako kurzorová klávesa. Celá klávesnice je rovnoměrně bílo-žlutě podsvětlena.

 

 

Nad displejem se nachází vnořená čočka pro videovory, vedle ní má své umístění reproduktor (a to jak reproduktor při telefonování, tak i při přehrávání hudby) a bílá tečka, která se jako čidlo světelnosti stará o podsvětlení displeje a kláves tak, aby jste v absolutní tmě nebyli oslepeni září displeje a naopak při ostrém slunci stále viděli, co je na displeji. V pravém rohu je již pouze informativní logo W. Podíváme-li se na tento Walkman z druhé strany, najdeme zde informace o označení modelu, ale v rohu především čočku 3,2 Mpix fotoaparátu, která však postrádá jakékoliv pomocné přisvětlovací mechanismy či autofocus, mřížka vedle ukrývá reproduktor. Pro nadšence je zde také místo k umístění poutka na krk. Na levém a pravém boku se nachází "jezdci", po jejich odsunutí se uvolní zadní kryt. Ten ukrývá baterii BST-33 s kapacitou 950 mAh. Telefon během testování vydržel tři dny, nejvíce energie mu ubírá focení, poslech rádia či Walkman přehrávač. Pro vstup k SIM kartě musíte vypnout telefon a vytáhnout baterii, naopak k paměťové kartě ve slotu M2 se dostanete hned po odsunutí krytu. Nachází se na levé hraně telefonu pod konektorem Fast Port. Nalevo naleznete také klávesu pro rychlý přístup k přehrávači Walkman. Na pravé hraně telefonu se nachází klávesy pro regulaci hlasitosti přehrávání multimédií nebo hlasitost hovoru. Blíž ke spodní nezaplněné hraně (je zde pouze vylisován nápis Walkman) se nachází klávesa pro focení. Je pouze jednopolohová, už jen to svědčí o absenci AutoFocusu (automatického zaostřování). Vedle se těsní malá dioda, která se červeným blikáním ozve při vybité baterii. Zapínací tlačítko se nachází na horní hraně telefonu. Sony Ericsson W890i je telefon s kryty z leštěného hliníku, přesto váží přijatelných 78 gramů.

  

   

 

Menu může být pokaždé různé

Pohotovostní režim je vytvořen stejně jako u ostatních telefonů řady A200. Na pozadí může probíhat animace, ta se změní nejen následkem změny schématu, ale také tím, zda-li přehráváte hudbu či nikoliv. Vše poznáte z přiložených screenshotů displeje, nic se nezměnilo. Hodiny mohou být zobrazeny v menším nebo ve větším formátu (přes šířku displeje), jako spořič displeje se standardně zobrazují hodiny se stavovými ikonami (přijatá zprává, zmeškaný hovor, zamknutá klávesnice či tichý režim). Hlavní menu je maticové s 12ti ikonami, jejichž vzhled se mění dle zvoleného schématu. U většiny z nich pak při průchodu v menu telefon zlehka vibruje a zároveň je aktuální ikona animována. Animace poznáte i při vykreslování nových nabídek, nebo při spuštění lišty při psaní textových zpráv. V pravém rohu jste vždy informování o čase, ať jste třeba nejhlouběji v nabídce, lišta stavových ikon vás bude vždy informovat o tom, co je spuštěno či připojeno. Textové zprávy se na klávesnici píší opravdu dobře, na displeji je pro ně vyhrazeno osm řádků, na které se vejde téměř celá textová zpráva (tj. 160 znaků), samozřejmostí je psaní delších textových či multimediálních a e-mailových zpráv. Menu zpráv doplňuje čtečka kanálů RSS - lze využít ty předpřipravené nebo přidávat další. Telefonní seznam je vícepoložkový, takřka nelíšící se od jiných modelu SW řady A200. Ke jménu lze přidat umístění bydliště, zaměstnaní, informace, narozeniny, které se uloží do kalendáře, e-mailovou adresu či vyzváněcí melodii.

  

  

 

Multimédia jsou připravena 

Walkman W890i dostal do vínku kvalitní hudební přehrávač, který můžeme pojmenovat Walkman 3.0. Při přehrávání na displeji vidíte název skladby, interpreta, alba, zbývající čas přehrávání či obrázek alba, který můžete nahradit jednou z pěti vizualizací. Ekvalizér nabízí pět úprav zvukového výstupu (včetně populárního MegaBass) nebo si jej můžete upravit podle sebe, volba Stereo windening nabídne poslech á-la stereo. Hudební přehrávač můžete také přetočit na bok, a to pouze manuálně, W890i nemá gyroskop jako třeba vyšší walkman W910i. Hudba může hrát z reproduktoru nebo ze sluchátek. Reproduktor je však "oboustranný", nehraje pouze ze zadní části telefonu, ale také zepředu (z reproduktoru pro hovory), tím pádem se odbouralo zkreslení zvuků, když položíte telefon na stůl. Zvuk z telefonu je trošku plochý, ani při volbě MegaBass nedosahuje špičkových basových kvalit, ale v poměru výkon/velikost jej mohu hodnotit jen a jen kladně. Dále může hudba hrát z přibalených sluchátek - "špuntů" HPM-70 sladěných s barvou telefonu, zvukový výstup je na skvělé úrovni, na své si přijdou vyznavači rocku, popu, techna i country. Díky Bluetooth je zajištěna i podpora bezdrátového přehrávání díky profilu A2DP. Ať už přehráváte hudbu jakýmkoliv způsobem, klávesnice vždy nějakou dobu pulsuje, což je pěkný efekt.

V průběhu přehrávání jsem se setkal jednou s několikasekundovým výpadkem, jinak vše hodnotím na výbornou. Walkman přehrávač je zde situován jednak jako ikona menu, a také jako položka menu Média, která sdružuje multimediální funkce telefonu. V této sekci najdeme tedy fotografie, které jsou roztřízeny podle data pořízení, již zmíněnou hudbu nebo videopřehrávač. Ten umožňuje přehrát natočená videa (v maximálním rozlišením 320x240 obrazových bodů) nebo videa dohraná do interní paměti či spíše na paměťovou kartu, v základním balení se nachází 2GB Memory Stick Micro. Video je, jak už zmínil, zobrazeno velmi jemně (závisí také však na použitém kodeku při převádění na displeji mobilních zařízení) a může být situováno i na šířku. Rádio dokáže hrát pouze s připojenými sluchátky, která slouží jako anténa pro příjem FM signálu, samozřejmostí je podpora RDS, na displeji se vám tedy budou zobrazovat údaje vysílané rádiovými stanicemi, např. o jménu zpívajícího interpreta nebo programu na další vysílání. Poslední zástupce sekce multimédia je fotoaparát, jehož čočka na zadní straně je obklopena nápisem 3,2 mega pixels. Focení probíhá stejně jako u ostatních Sony Ericssonů, tedy naležato, kdy palcem tisknete jednopolohovou spoušť. Ze začátku si však musíte dávat pozor, aby jste si prsty druhé ruky nezakrývali čočku, ta je totiž až příliš blízko okraje telefonu. Při focení je vám nabídnuta řada voleb, mezi nimiž mohu zmínit např. mód Burst, kdy telefon vyfotí sled 4 fotografií hned za sebou (v nižším rozlišení), což poslouží např. k vyfotografování objektů v pohybu. Dále je možno využít nočního režimu, časovače nebo vyvážení bílé barvy. Nezapomnělo se ani na efekty, díky kterým lze vytvořit mnohdy i umělecké foto. O tom, jaké snímečky W890i vytváří, se můžete přesvědčit na vlastní oči, nejste-li s nimi spokojeni, můžete je v telefonu opravit pomocí aplikace PhotoDJ.

 

 

 


 


 

 

 

 

 

Zábava a organizace volného a pracovního času

Když se řekne zábava, každý si hned vybaví Java hry. Ty jsou zde samozřejmě zastoupeny v několika předinstalovaných hrách. Funkce TrackID poslouží ke zjištění názvu skladby a jména interpreta díky nahrání části skladby, která se odešle na vzdálený server a obratem dorazí požadovaná informace. V záložce Location Services se nachází informace potřebné k navigování. Ano, díky Sony Ericssonu W890i se můžete nechat navigovat, podmínkou však je připojení GPS příslušenství, tedy sluchátek HGE-100 (ty však musíte k telefonu dokoupit). Můžete se tedy nechat navigovat pomocí aplikace Google Maps, která však komunikuje s internetem a nevyplatí se vám, pokud nemáte aktivní neomezený datový profil. Mapy jsou zde stahovány vždy aktuální, můžete je zoomovat až do režimu ortofoto map (tj. skutečné střechy domů, stromy, apod.), využít můžete klávesových zkratek. Google Maps v pravém rohu displeje vždy ukazuje, kolik kB bylo v aktuální relaci staženo z internetu. Pokud nechcete využít datového profilu, můžete využít GPS "jen tak" ke zjištění aktivity, např. jakou rychlostí se pohybujete. S telefonem můžete nahrávat rozlišné zvuky (i hovory), a to o neomezené délce, jste jen limitování kapacitou paměti. Mezi organizaci času zařadíme určitě poznámky, které mohou být zobrazeny v pohotovostním stavu nebo kalendář, jehož události mohou být i opakované (tj. s denním, týdenním, měsíčním nebo ročním opakováním). Standardní nabídku doplňuje úkolovník, který upozorní na zadané úlohy, časovač, stopky, jednoduchá kalkulačka nebo paměť kódů, která se postará o všechna vaše hesla. Opakovaných budíků může být zároveň nastaveno až pět. Soubory jsou ve správci souborů děleny na ty z telefonu (interní paměť činí 28 MB), z paměťové karty a ve třetí záložce jsou zobrazeny všechny dohromady. Co se týče internetu v mobilu, telefon podporuje EDGE, 3G i HSDPA, takže si můžete zvolit to připojení, které se nachází ve vaší oblasti. Pro různá prostředí lze nastavovat také profily, které dokáží změnit hlasitost vyzvánění, vibrace, zvuk kláves či přijímání hovorů.

  

    

 

A co říci na závěr? 

Sony Ericsson W890i je designově velmi vydařeným telefonem, může za to exkluzivní vzhled krytů z leštěného hliníku i široká paleta funkcí včetně bohaté připravenosti na datovou komunikaci. Po multimediální stránce není telefonu co vytknout, "fajnšmekři" by možná postrádali jack na vlastní sluchátka zabudovaný přímo do těla telefonu, mě naopak schází autofocus u fotoaparátu. Pokud jste milovníci hudby a máte rádi styl, doporučil bych vám jeden telefon, kterým ohromíte okolí, který vás překvapí a zároveň vás nebude tížit v kapse u košile. Bude to multimediální telefon Sony Ericsson W890i. To je on. 

 

 

Ke stažení jsou zde schémátka z modelu W890i: Bronzy, Clarity, Musaic a Purlple sky.

Sony Ericsson W890i se trh dostane v následujících týdnech za cenu okolo 12 tisíc korun v barevných variantách Mocha Brown (námi testovaná) a Sparkling Silver.

 

Klady Sony Ericssonu W890i:

- exkluzivní design z broušeného kovu

- výborný displej s autoregulací intenzity podsvětlení

- 3,2 Mpix fotoaparát

- široká podpora datových přenosů

- hudební reprodukce je na velmi kvalitní úrovni

- možnost hudební přehrávač otočit na bok 

- po koupi si bohatě vystačíte s tím, co máte v základním balení 

- animovaná schémata

- možná navigace přes Google Maps po připojení HGE-100 

- podpora Mass Storage

Zápory Sony Ericsson W890i:

- často upatlaný displej

- překlepy u kurzorové klávesy ve směru dolů

- chybějící autofocus u fotoaparátu

- čočka je až moc blízko hraně telefonu, budete jí zprvu do záběru strkat prsty 

- animace někdy zpomalují telefon (tj. nemožnost jejich vypnutí)

- vypnutí animací při třech otevřených aplikacích 

- pro vyjmutí paměťové karty musíte odstranit zadní kryt 

Obsah základního balení: 

- telefon Sony Ericsson W890i

- baterie BST-33

- USB datový kabel

- handsfree HPM-70

- průchozí nabíječka

- 2 GB paměťová karta Memory Stick Micro

- uživatelský manuál

- CD se softwarem 

Sony Ericsson W890i lze zakoupit na X-Store.CZ

Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
Autor: ajojka Datum: 2009-12-28 20:52:54
uvažuju o koupi...jaký máte s tímto mobilem zkušenosti, spokojenost, výhrady??...vím, že nijak dobrý fotak nema, ale jde s nim fotit text?... :? :? :? 
děkuju
Autor: xtad Datum: 2008-11-29 14:16:12
Je k nemu 2GB+kvalitni sluchatka, takze i narocnejsim posluchacum hudby bude dodavane prislusenstvi stacit.
. Autor: Vondra Datum: 2008-11-28 10:27:32
Je k tomuto mobilu v balení také v základu 2GB karta, nebo nejaká jiná??
Autor: xtad Datum: 2008-11-17 13:37:24
No ono to s tim zaostrovanim nebude tak horke, se podivejte na ty prilozeny fotky, foti to 100x lip nez N73. A ten mobil ma nejaky zaostrovani, sice ne automaticky, ale nejak zaostrovat musi, zejo a pokud to ma dobre promakly, tak je to automaticky ne zbytecny, ale ne az tak nutny. Problem asi ale bude ve foceni malych predmetu, tak je AF vazne potreba, ale jinak bych to nevidel tak cerne.
Autor: klose Datum: 2008-04-11 15:53:54
fakt špičkový mobil malou chybu to má nemá to auotofokus a to u 3mpx foťáku je docela škoda :grin 8) :zzz
Autor: Unnamed Datum: 2008-03-14 18:24:12
k cemu mi je 3,2mpx kdyz tam sakra nedaji autofocus? cybershoty umi skoro vsechno co walkmany, naopak to nejde?
. Autor: $J.U.R.O.8k$ Datum: 2008-03-06 17:36:41
Pre mna je to jednoznacne najkrajsi fon a to nemyslim len od Sony Ericssonu....... Je ale skoda, ze nema autofocus a nejaku tu diodu na prisvetlenie. To by Sony Ericsson mohol davat aspon do tych vyssie postavenych Walkmanov....... Ale inac je paraaaaaaadny........ 8) 8) 8)
Autor: SikoEricsson Datum: 2008-03-06 09:42:26
Na Slovensku je už na sklade a v predaji. :)

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >