" />
Sony Ericsson W995 - Walkman se dockal 3,5 mm jacku (recenze) | Tisk |  Email
Sdileni:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Tuesday, 25. August 2009
Telefonum Sony Ericsson se v posledni dobe casto vycitalo, ze prinasi minimum inovaci, pritom se stale prehlizi, ze uz neni moc oblasti, ve kterych by se mobilni telefony obecne mohly zlepsovat. Jednim z argumentu odpurcu telefonu Sony Ericsson byvala absence 3,5 mm standardniho konektoru. Sony Ericsson se nyni rozhodl, ze vyslysi tyto prosby a standardni konektor nabidne. Telefon toho ale umi mnohem vice, vzdyÂť vycet jeho funkci obsahuje prakticky vse, co by soucasnemu topmodelu nemelo chybet.
100~0.JPG 10~39.JPG 11~37.JPG 12~36.JPG 13~37.JPG


Hlavni vyhody:
Skvely hudebni prehravac, FM radio s RDS
Tlacitka na boku telefonu slouzici k ovladani hudby
Stereoreproduktory a standardni konektor jack
Kompletni podpora rychlych dat zahrnujici GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i Wi-Fi
Propracovane organizacni funkce
Integrovany GPS modul
Pohybove cidlo
Rozmerny a dobre citelny displej
Kvalitni konstrukce, predni i zadni kryt z kovu
Skvela ovladatelnost, pohodlna klavesnice
Vyborny fotoaparat, ktery vsak zatim doplaci na prvni verze firmwaru
Moznost zalohovat telefonni seznam na pameÂťovou kartu
Rychle vyhledavani v telefonnim seznamu primo z uvodni obrazovky
Multitasking aplikaci, moznost nastavit je jako tapetu
Velke moznosti uprav k obrazu svemu
Prakticky stojanek na zadech telefonu

14~33.JPG 15~37.JPG 16~34.JPG 17~29.JPG 18~32.JPG
19~29.JPG 1~44.JPG 20~31.JPG 21~27.JPG 22~24.JPG

Hlavni nedostatky:
Fotoaparat by si zaslouzil krytku
Hodila by se offline navigace
Baterie by mohla mit vetsi kapacitu
Internetovy prohlizec by si zaslouzil inovace
Udalosti z kalendare jsou na uvodni obrazovce stale videt pouze po doinstalovani Java aplikace

23~26.JPG 28~22.JPG 29~16.JPG 2~42.JPG 30~16.JPG
24~24.JPG 25~24.JPG 26~20.JPG 27~25.JPG 31~19.JPG

Na fotografiich jsem z telefonu rozhodne uneseny nebyl, vse se ale zmenilo ve chvili, kdy jsem jej uvidel nazivo. Je skutecne krasny, vypada luxusne, pritom decentne. Rozmery telefonu jsou 97 x 45 x 15 milimetru, hmotnost se zastavila na hranici 113 gramu, coz je vzhledem k pouzitemu kovu na prednim i zadnim krytu skvela hodnota. Predni strane dominuje rozmerny displej s uhloprickou 2,6 palce a rozlisenim 240 x 320 pixelu. Je samozrejme aktivni a umi zobrazit az 260 000 barev. Nad displejem se nachazi napis Sony Ericsson spolu s cidlem regulujicim podsviceni a take malou kamerku slouzici k uskutecnovani videohovoru. Pod displejem se nachazi obligatni sestava ovladacich tlacitek. Zaklad tvori petismerne ovladaci tlacitko s potvrzujicim stredem, dale je zde dvojice kontextovych klaves, dvojice klaves s cervenym respektive zelenym sluchatkem, korekcni tlacitko c a tlacitko slouzici ke vstupu do menu cinnosti. Prekvapive mnoho tlacitek se nachazi na pravem boku. Krome obligatni spouste fotoaparatu a dvojice tlacitek slouzicich k regulaci hlasitosti se zde nachazi take trojice tlacitek usnadnujici ovladani hudebniho prehravace.

32~18.JPG 33~18.JPG 34~13.JPG 35~18.JPG 36~14.JPG
37~14.JPG 38~15.JPG 39~15.JPG 3~43.JPG 40~16.JPG

Na horni strane se nachazi mala revoluce v podani Sony Ericssonu – standardni konektor 3,5 mm jack. Konektoru delaji po obou stranach spolecnost efektni oranzove stereoreproduktory. Prava strana je domovem pro konektor Fast-port a take pro relativne rozmerne oranzove tlacitko Walkman. Na spodni strane se nachazi dalsi reproduktor, takze se nepochybne muzeme tesit na skvele podani hudby. Pravdepodobne nejdulezitejsi je na zadni strane cocka digitalniho fotoaparatu. Hned nad ni se nachazi dostatecne vykonna prisvetlovaci dioda.

41~13.JPG 42~10.JPG 43~7.JPG 44~10.JPG 45~8.JPG
46~9.JPG 47~5.JPG 48~5.JPG 49~8.JPG 4~41.JPG

Vzhledem k parametrum fotoaparatu me trochu mrzi, ze cocce chybi krytka. Prekvapeni se na zadni strane preci jen nachazi a to v podobe praktickeho vyklopneho stojanku, po jehoz vyklopeni lze telefon polozit napriklad na stul a pohodlne sledovat na telefonu video. Jednotlive polohy jsou velmi dobre fixovany. Pod zadnim krytem se nachazi standardni baterie BST-38 s kapacitou 930 mAh, ktera pri beznem pouzivani vydrzi telefon zasobovat energii az po dobu ctyr dni. Pod zadnim krytem (ale nikoliv pod baterii, coz beru jako plus) se nachazi take slot na pameÂťovou kartu Memory stick Micro.

50~8.JPG 51~7.JPG 52~6.JPG 53~5.JPG 54~7.JPG
55~6.JPG 56~5.JPG 57~5.JPG 58~6.JPG 59~3.JPG

Po spusteni telefonu vas privita standardni prostredi platformy A200. Uvodni obrazovka je celkem nevyuzita a docela plytva mistem, nabizi se ale moznost vyuzit nekterou z volne dostupnych aplikaci a dostat tak na uvodni vase udalosti z kalendare. Menu telefonu je tvoreno mrizkou dvanacti ikon, krome toho je ale mozne jej take zobrazit ve forme sloupce nebo kruhu. Dalsi podnabidky jsou jiz jen textove a je mozne se v nich (stejne jako primo v menu) pohybovat pomoci ciselnych zkratek.



Pokud si chcete praci s telefonem urychlit jeste vice, muzete si nastavit na ovladaci tlacitko ctverici zkratek (pro kazdy smer jeden), stejne tak si dalsi zkratky muzete pridavat i do menu cinnosti, ktere se take stara o zpravu aktualne spustenych aplikaci. Sony Ericsson W995 totiz podporuje multitasking a je mozne mit pusteno vice aplikaci soucasne, typicky treba mit spusteny Walkman prehravac, k tomu ICQ kecalka (napriklad Jimma) a pritom psat zpravu nebo hrat hry.



Telefonni seznam je devizou pristroju Sony Ericsson jiz dlouhou dobu a model W995 to jen potvrzuje. Do telefonu se vejde az 1000 kontaktu, pricemz ke kazdemu je mozne vyplnit nekolik desitek polozek. Limitem je 7000 polozek, coz by melo bohate stacit, na druhou stranu by mozna bylo fajn tento limit uplne odstranit a nechat uzivatele, aby sami uvazili, cim volne misto ve svem telefonu zaplni. Mezi me nejoblibenejsi funkce patri zalohovani telefonniho seznamu na pameÂťovou kartu a take rychle hledani, kdy primo z uvodni obrazovky staci zacit psat jmeno kontaktu (s vyuzitim T9), ktery chcete vytocit, a telefon prubezne filtruje seznam moznych kontaktu. Nechybi ani vyzvaneci profily, kterych je v telefonu celkem sedm a je mozno je libovolne upravovat. K dispozici je take rezim letadlo, pri kterem jsou vypnuty vsechny vysilaci moduly.




Editor zprav je spolecny jak pro SMS, tak i pro multimedialni zpravy a sam pozna, co presne v dany okamzik pisete. Mezi hlavni vyhody bych zaradil prakticky neomezenou kapacitu na SMS zpravy, ktera je limitovana pouze volnou pameti telefonu a navic lze ukladat prichozi zpravy i na pameÂťovou kartu. Libi se mi take moznost zobrazit prichozi a odchozi zpravy ve forme konverzace. Tuto moznost maji nove Sony Ericssony pocinaje modely W705 a C510 (zpetne se da nahrat i do modelu C905). Jedna se o prijemne oziveni prostredi zprav, ktere se jinak roky nemenilo. Vyrobce chvalim za to, ze lze prostredi vypnout, preci jen ne kazdemu musi nutne vyhovovat. Emailovy klient umoznuje snadno pracovat s prilohami, automaticky kontrolovat schranku a mnoho dalsiho. Nove je navic nastaveni emailove schranky velmi jednoduche a v nekolika krocich jej zvladne i naprosto nezkuseny uzivatel. Vzhledem k pritomnosti siti treti generace pravdepodobne nikoho neprekvapi podpora videohovoru.



Organizacni funkce jsou v pripade telefonu Sony Ericsson jiz nekolik let temer beze zmen a model W995 to potvrzuje. Nejprve zde mame spravce souboru. Ten pracuje ve trech zalozkach, kdy mate zobrazeny bud soubory na pameÂťove karte, nebo soubory ulozene v pameti telefonu, pripadne obe pameti soucasne. Jednoznacne nejpovedenejsi jsou po strance organizacnich funkci u Sony Ericssonu budiky. V telefonu se jich nachazi hned pet, pritom kazdemu z nich muzete nastavit vlastni opakovani, dobu odlozeni, ton, hlasitost, text, obrazek a samozrejme take cas. Telefon vas samozrejme vzbudi, i kdyz je vypnuty.



Krome budiku nechybi ani ukolovnik, poznamky (ve kterych, stejne jako v jinych castech telefonu, muzete pouzivat funkci kopirovat a vlozit), casovac, stopky nebo kalkulacka s integrovanym prevodnikem ruznych velicin. Potesi funkce svetlo, ktere muze vysilat signal SOS, stejne tak pameÂť na kody.



Kalendar je velmi pekne zpracovany, stale vsak plati, ze abyste na uvodni obrazovce videli udalosti z nej, je treba doinstalovat volne dostupnou Java aplikaci. Muzete si nastavit jak vychozi zobrazeni, tak i prvni den v tydnu. Ke kazde udalosti lze zadat spoustu informaci, jako je cas, misto, doba trvani, opakovani pripadne upozorneni. V udalostech lze take vyhledavat, tato funkce vam jiste prijde vhod, pokud kalendar casto vyuzivate a mate v nem desitky udalosti. Na zaver jsem si nechal hry. V telefonu se jich nachazi hned sedm, dalsi samozrejme muzete podle libosti doinstalovat. Diky rychle technologii Java, rozmernemu displeji a pohodlne klavesnici si lze hrani na telefonu skutecne uzit.



Sony Ericsson W995 je bezpochyby nejlepsim hudebnim telefonem, jaky kdy spolecnost Sony Ericsson vyrobila. Pravdepodobne jsem vas hned prvni vetou pripravil o vsechna prekvapeni, ale kapitolu venovanou hudebnimu prehravaci a hudebnim funkcim proste nelze zacit ani uvest nijak jinak. Vse je navic korunovano standardnim 3,5 mm konektorem jack, takze muzete k telefonu pripojit libovolna sluchatka. Na druhou stranu si telefon ponechal take konektor Fast-port, neprijdete tedy ani o moznost vyuzit sluchatka jako plnohodnotne handsfree.



Po strance softwaru nebylo na prehravaci jiz delsi dobu prakticky co vylepsovat a ani v pripade modelu W995 nedoslo k zadnym radikalnim upravam. Neni k tomu ani duvod, prehravac je rychly, spolehlivy, s dostatkem funkci a sirokymi moznostmi trideni skladeb. Pri prichozim hovoru se hudba samozrejme ztlumi, po jeho ukonceni se automaticky sama obnovi. O standardnim sluchatkovem konektoru jsem se jiz zminoval, zminim take rozsahlou standardni vybavu telefonu. Krome datoveho kabelu zde najdete take sluchatka HPM-77 s velmi kvalitnim zvukem, ktera vyuzijete take pri poslechu radia s RDS, kdy slouzi jako antena.



V baleni je take 8 GB pameÂťova karta, coz mi prijde naprosto dostatecna hodnota, pro koho by to ale bylo malo, muze si dokoupit i kartu s dvojnasobnou kapacitou. Jake jsou dalsi vyhody W995 pri prehravani hudby? Tou prvni je sestava tlacitek na pravem boku telefonu, ktera slouzi k rychlemu Walkmanu. Tlacitka lze vyuzit i pri prehravani filmu, takze si video rychle pretocite kamkoliv potrebujete. Druhou velkou vyhodou jsou kvalitni stereoreproduktory. Ty se nachazi na horni i dolni strane telefonu a zajisÂťuji skutecne skvely zvuk. Diky jejich umisteni navic nevadi ani polozeni na desku stolu. Krome nekolika povedenych hudebnich aplikaci nechybi ani obligatni funkce TrackID, ktera vam umoznuje identifikovat prakticky jakoukoliv skladbu skrze databazi na internetu.



Maximalni rozliseni fotoaparatu je 3264 x 2448 pixelu, nechybi samozrejme autofocus. Spusteni fotoaparatu je velmi rychle, stejne tak ostreni je velmi pohotove. Co uz neni prilis rychle je ukladani fotografii. Jejich velikost je vetsinou mezi dvema a tremi megabajty a telefonu par vterin trva, nez takto velkou fotografii ulozi. K dispozici je celkem pet rezimu snimani, mezi kterymi nechybi napriklad panorama nebo v posledni dobe casto zminovana detekce usmevu. Krome nejvyssiho rozliseni jsou k dispozici take tri rozliseni nizsi. O prisvetlovaci diode jsem jiz mluvil, krome ni lze nastavit take samospousÂť. Velkou roli hraje nastaveni vyvazeni bile barvy, ktere umi vyslednou fotografii velmi ovlivnit a zrovna model W995 mel se spravnym nastavenim obcas problemy. Mnoho snimku je o neco svetlejsich, nez jak vypadaji ve skutecnosti, resenim je prave upraveni vyvazeni bile barvy.  Kvalita fotografii bohuzel zatim na pochvalu rozhodne neni, snad se to zlepsi s novymi verzemi firmwaru. Potencial fotoaparatu je ale veliky. Celkem stranou sveho zajmu nechava zatim Sony Ericsson nahravani videa. S prichodem modelu K850i a platformy A200 se zacalo blyskat na lepsi casy, malokdo ale asi ocekaval, ze i po dvou letech bude mit topidel Sony Ericssonu stale stejne rozliseni videa, tedy 240 x 320 pixelu. Prijde mi trochu ostudne, ze G502 (nejlevnejsi telefon na platforme A200) nahrava prakticky stejne video, jako topidel W995 za skoro ctyrikrat tolik penez. Vice fotografii naleznete v tomto a v tomto clanku, ukazky videa z W995 pak najdete zde.

DSC00075~2.JPG DSC00077~1.JPG DSC00079~1.JPG DSC00082~1.JPG DSC00112~1.JPG
DSC00084~2.JPG DSC00085~2.JPG DSC00087~1.JPG DSC00088~0.JPG DSC00089~1.JPG
DSC00090~1.JPG DSC00093~0.JPG DSC00094~0.JPG DSC00096~3.JPG DSC00097~5.JPG
DSC00098~3.JPG DSC00099~3.JPG DSC00102~1.JPG DSC00103~1.JPG DSC00107~0.JPG

Po strance rychlych dat telefon jednoznacne exceluje. Model W995 disponuje osvedcenou ctverici GPRS, EDGE, UMTS i HSDPA. Navic pridava siÂťovou kartu Wi-Fi vcetne podpory DLNA, ktery slouzi pro rychle sdileni a predavani multimedii. Telefon se umi pripojit jak k nezabezpecenym, tak i zabezpecenym sitim. Za hardwarem ponekud pokulhava software, konkretne mam na mysli internetovy prohlizec v telefonu. Nastesti vam nic nebrani nahradit defaultni prohlizec zdarma dodavanou Operou Mini. Nechybi ani moznost prohlizet videa ulozena na serveru YouTube, aplikace ale vyzaduje dostatecne rychle pripojeni k internetu, rozhodne to nezkousejte, pokud jste v oblasti s prijmem GPRS. Samozrejmosti je plna podpora Microsoft Exchange. Nechybi ani RSS ctecka.



Propojeni s pocitacem je mozne pomoci standardniho datoveho kabelu DCU-65. Diky podpore USB Mass Storage staci telefon pripojit k pocitaci, chvili pockat a muzete telefon zacit pouzivat. Kabel se bude hodit take pro pripadne aktualizace firmwaru, pokud ale mate datovy pausal, muzete provest aktualizaci vzduchem (tzv. OTA – over the air) bez nutnosti telefon k pocitaci pripojovat. Vyuzit muzete take technologii Bluetooth, ktere nechybi ani podpora profilu A2DP,takze si muzete doprat stereoposlech hudby. Bluetooth u W995 lze take vyuzit pro ovladani vaseho PC na dalku, muzete tak napriklad ovladat hudebni prehravac ve vasem pocitaci nebo napriklad prezentace.



Pristroji nechybi ani integrovany GPS modul, jehoz vyuziti je velmi rozmanite. Pokud mate zajem o navigaci, vyuzijte aplikaci Wayfinder navigator. V telefonu se nachazi trimesicni zkusebni verze teto aplikace, pote je nutne licenci zakoupit (pokud se rozhodnete aplikaci dale pouzivat). Mapy lze nastesti do telefonu stahnout predem, presto se pri vyhledavani trasy neobejdete bez pripojeni k internetu. Presnost urceni polohy se vetsinou pohybuje kolem peti metru, a kdyz uvazim, ze kryty telefonu jsou kovove, jedna se o velmi dobry vysledek. Vyuzit muzete take aGPS, kdy si telefon stahne polohy jednotlivych satelitu z internetu a fixace se tim velmi urychli.



Jiste by se nasly i dalsi funkce, ktere jsem v recenzi zapomnel zminit. Napriklad obligatni trojici aplikaci Photo DJ, Music DJ a Video DJ, siroke moznosti nastaveni telefonu, vybornou uzivatelskou prirucku, ktera se v podani Sony Ericssonu stava standardem a brzy nahradi klasicky tisteny manual a mnoho dalsiho, pripadni zajemce o koupi tohoto pristroje by ale z recenze uz nyni meli byt schopni nacerpat dostatek informaci a rozhodnout se, zdali telefon poridi ci ne.



Sony Ericsson W995 je rozhodne spickove vybaveny telefon, kteremu chybi minimum modernich funkci. V telefonu tak nalznete kompletni podporu rychlych dat vcetne Wi-Fi, integrovany GPS modul, dostatecne rozmerny a kvalitni displej, vsechny kladne vlastnosti a funkce platformy A200, skvely hudebni prehravac vcetne vybornych sluchatek, 8 GB kartu v zakladnim baleni, perfektni fotoaparat a v podani telefonu rady Walkman nove take 3,5 mm jack. Je toho skutecne mnoho, ale jedna vec telefonu preci jen chybi. Je ji operacni system Symbian S60, ktery by telefon postavil na vyrazne vyssi uroven.

5~44.JPG 60~4.JPG 61~3.JPG 62~5.JPG 63~5.JPG
64~5.JPG 65~4.JPG 66~5.JPG 67~5.JPG 68~6.JPG

Pokud by mel telefon otevreny operacni system, v klidu by mohl konkurovat smartphonum od Nokie. Bohuzel tomu tak neni a je otazkou, je-li drahy a skvele vybaveny telefon bez otevreneho operacniho systemu tim pravym orechovym. Podle me uz nastala doba, kdy by Sony Ericsson mel operacni systemy prenest na vetsi cast svych telefonu. V soucasnosti totiz nabizi pouze jediny komunikator a ten jeste ani sam nevyrobil - model X1. Chceme dal skvele vybavene Sony Ericssony, ale modlime se za otevreny operacni system pro vice pristroju.

Sony Ericsson W995 si muzete zakoupit na X-Store

73~3.JPG 80~3.JPG 84~2.JPG 85~1.JPG 86~0.JPG
81~2.JPG 82~1.JPG 83~0.JPG 87~0.JPG 88~1.JPG
8~40.JPG 9~37.JPG 74~6.JPG 75~4.JPG 75~5.JPG
90~1.JPG 91~1.JPG 92~1.JPG 93~0.JPG 94~0.JPG
95~0.JPG 96~2.JPG 97~0.JPG 98~0.JPG 99~0.JPG
74~6.JPG 78~1.JPG 79~3.JPG 7~38.JPG 89~2.JPG
69~4.JPG 6~39.JPG 70~5.JPG 71~6.JPG 72~5.JPG

Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
. Autor: fireice Datum: 2009-11-15 19:37:54
" Editor zprav je spolecny jak pro SMS, tak i pro multimedialni zpravy a sam pozna, co presne v dany okamzik pisete." Hmmm :? To je spis ke skode :upset Pri psani SMS a vlozeni animace,(jako treba u SE C702) se sam editor prepne do rezimu MMS,a gif muzes poslat jen v MMSce coz je 10x drazsi nez SMS! Slouceni SMS a MMS editoru neprineslo zadne zlepseni- naopak.Je to krok zpet.
. Autor: KMB Datum: 2009-10-31 13:50:20
Dobry den, jak informuje o neprijatych zpravach a hovorech? Dekuji.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >