" />

Forum

Sony Ericsson X10 Mini - nezmenšila se příliš? (srovnání s X10) | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Pátek, 25. červen 2010
V minulých týdnech se na náš trh dostal dlouho očekávaný Sony Ericsson XPERIA X10, který o několik týdnů později následoval také zmenšený model X10 Mini a nyní jsme se dočkali také třetího do party - modelu X10 Mini Pro. Až na velikost budí oba telefony téměř totožný dojem, novější model X10 Mini je ale skutečným trpaslíkem, který se v dlani snadno ztratí. Nepřehnal to Sony Ericsson s tou miniaturizací? Vyhovuje vám původní X10 nebo oceňujete minimální rozměry u modelu X10 Mini? Sám si moc nemůžu vybrat, i když mé srdce zatím patří současnému topmodelu X10.
16~91.JPG 17~83.JPG 10~110.JPG 11~104.JPG


Už od prvních okamžiků, kdy Sony Ericsson představil dvojici malých telefonů s operačním systémem Google Android uživatelé a potenciální kupující živě diskutují o tom, zdali to Sony Ericsson s miniaturizací nepřehnal. Na posledním srazu našeho webu se objevil prototyp modelu X10 Mini Pro a diskuze se opět naplno rozvířila. Nejprve se nějakou dobu řešila kompatibilita aplikací na malém displeji, který X10 Mini (respektive verze s přídomkem Pro a vysouvací klávesnicí) nabízí. Po několika týdnech testování jsem zjistil, že většina aplikací funguje skutečně naprosto bez problémů, jen jsou zkrátka o něco menší a na displej se tak vždy nevejde tolik údajů, co na dospělé X10.To ale nijak neomezuje použitelnost telefonu, je to zkrátka jeho vlastnost a jedná se o nutnou podmínku pro to, aby telefon mohl být krásně malý. Dnes se pokusíme podívat na několik rizik, které s sebou miniaturizaci přináší a zaměříme se na to, jak si s tím poradila X10 Mini. Budeme se zaměřovat především na hardware telefonu, kompatibilitu aplikací necháme pro tentokrát stranou.

1~119.JPG 20~83.JPG 15~97.JPG 22~72.JPG

Co se týká držení telefonu v ruce, ve většině případů je na tom lépe původní X10. Ta se totiž neztrácí ani ve velké ruce, s malou rukou ale budete mít občas problém ji pořádně uchopit. Novější X10 Mini je na tom přesně opačně, uživatelé s malou rukou zajásají, ti ostatní si budou muset chvíli zvykat. Ovládací prvky jsou jednoznačně pohodlnější na X10, mají totiž větší rozměry a celkově je na ně více místa. U X10 Mini by pravděpodobně nebyl problém použít podobně rozměrné ovládací prvky, nevypadalo by to ale vůbec hezky. Navíc i menší ovládací prvky svoji úlohu splní bez problémů, ačkoliv jsou jednotlivá tlačítka docela malá, dají se snadno a rychle nahmatat (na tak malém těle vše najdete hned) a mají jistý stisk. Velmi příjemným překvapením je pro mě práce s malým displejem X10 Mini.Ačkoliv jsem se připravoval na to, že po zkušenosti s X10 budu mít veliké problémy, nestalo se tak. Také psaní na dotykovém displeji je velmi pohodlné a dá se psát i bez přehmatů, i když na několik e-mailů denně to nebude. Příjemným překvapením je pro mě také kvalita hlasitého reproduktoru, který dokáže zprostředkovat dostatečně kvalitní poslech hudby. Poslední otázkou, která ale zatím zůstává nezodpovězená, je výdrž baterie. Tady to zkrátka současná fyzika zatím ošidit neumí a do malého těla plného funkcí se zkrátka baterie s vyšší kapacitou nevejde. Zatím jsem neměl možnost otestovat výdrž naplno, po pár týdnech ale mohu prohlásit, že to nebude tak hrozné a i při výraznějším používání by dva dny neměly být pro telefon problémem. Právě kapacita baterie tak může hrát při výběru mezi jednotlivými komunikátory Sony Ericsson celkem zásadní roli. Ačkoliv technologie jsou stále lepší, zatím neumíme udělat malou baterii s vysokou kapacitou (respektive umíme, ale je to velmi drahé a v masovém měřítku zatím nepoužitelné). Zatím ale mé zkušenosti nahrávají tomu, že Sony Ericsson docela zvládnul optimalizaci operačního systému tak, aby si tento bral co nejméně energie a malé fyzické rozměry displeje také přispívají k rozumné spotřebě. Displej u původní X10 si totiž zcela logicky řekne při svých rozměrech a při svém rozlišení o výrazně vyšší porci energie.

Obě dnes představené XPERIE patří k tomu nejlepšímu, co si můžete v současné době pořídit. Především X10 Mini se pak vyznačuje velmi atraktivními rozměry a také krásnou konstrukcí, na první pohled asi málokdo očekává, že se v tomto těle ukrývá otevřený operační systém Android a spousta funkcí včetně integrovaného GPS modulu nebo třeba síťové karty Wi-Fi. Už delší dobu ale kolem sebe slyším otázku, zdali to Sony Ericsson s miniaturizací příliš nepřehnal a zda to celé není nakonec spíše na škodu. Právě na tuto otázku jsem se snažil odpovědět v dnešním článku. Podle mého Sony Ericsson přesně ví co dělá a povedlo se mu vytvořit unikátní telefon, který bude slavit úspěchy. Občas se trochu zapomíná na to, že cílem X10 Mini (Pro) není být hlavním telefonem pro manažery a pro lidi, kteří svůj telefon používají na maximum. Pro ty je určená spíše původní X10 případně komunikátory s operačním systémem Windows Mobile. Právě toto je třeba si uvědomit předtím, než X10 Mini odsoudíte za malé rozměry a s tím samozřejmě související malý displej. On ale ani ten displej není tak malý, ještě před několika lety by patřil k nadprůměru.

18~81.JPG 19~78.JPG 6~106.JPG 14~96.JPG
12~99.JPG 13~98.JPG 15~96.JPG 2~113.JPG

V dnešní době se ale často hraje na co nejvyšší čísla (ať už se jedná o megapixely, frekvenci procesoru nebo třeba počet barev displeje) ale zapomíná se na praktický užitek té které hodnoty. Vedle čtyř a více palcových displejů samozřejmě X10 Mini a její displej nikdy nevynikne, to ale není chyba nebo nevýhoda. Je to zkrátka vlastnost, která jde ruku v ruce s celkovými malými rozměry a nízkou hmotností. Tyto dva parametry zkrátka neoddělíme a pokud chcete vyrobit malý a šikovný telefon, veliký displej do něj nedostanete. Miniaturizaci v podání Sony Ericssonu tedy beru všemi deseti, takto si představuji progresivní vývoj v oblasti mobilních telefonů. Nebojím se ani sáhnout po modelu X10 Mini Pro coby primárním telefonu tak, abych prokázal životaschopnost tohoto řešení i při častém používání. Nepochybuji o tom, že to telefon zvládne k mé plné spokojenosti a bez toho, aniž bych musel nějak zásadně slevovat ze svých nemalých nároků. Trochu obavy ve mě však vyvolává nevelká kapacita baterie, která telefonu pravděpodobně nezajistí nijak enormní výdrž na jedno nabití. Bohužel nejsem znalcem operačního systému Google Android, pokud s sebou ale verze 2.1 nese nějakou optimalizaci spotřeby, budeme ji dost možná netrpělivě očekávat. Po funkční stránce je na tom Sony Ericsson XPERIA X10 Mini skvěle již nyní, uvidíme ale jaké budou zkušenosti s výdrží baterie při dlouhodobém používání (zatím mám X10 Mini moc krátce na to, abych toto dokázal posoudit, jelikož navíc testuji hned několik telefonů současně, nedokážu se stoprocentně věnovat žádnému, což sice nevadí při testech jednotlivých funkcí, ale při zkouškách výdrže jsou výsledky zkrátka zatím neobjektivní). Zatím největším testem pro mě bylo cca pětihodinové stahování zkušební verze Navigonu (respektive map pro něj) přes Wi-Fi, kdy telefonu stále svítil displej a z plně nabité baterie (na začátku stahování) ještě přibližně deset procent na konci zůstalo. Vzhledem k malým rozměrům telefonu to není špatná hodnota, naopak je to příslib do budoucna.

Sony Ericsson XPERIA X10 můžete zakoupit na oficiálním e-shopu Sony Ericsson

Sony Ericsson XPERIA X10 Mini můžete zakoupit na oficiálním e-shopu Sony EricssonKomentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
Autor: Boogie77 Datum: 2010-07-15 15:19:01
Aj ja som to tak kúpil. najprv ma zaujal, potom ma očaril :). Ten mobil je naozaj perfektný, aj dizajn, aj softvérové vybavenie :). škoda že som nečakal na mini pro, ale aj tak som maximálne spokojný. Ja si odporúčam kúpiť ten telefón. Kto nevie si vybrať, kludne to môže kúpiť, nebude sklamaný
. Autor: jarom26 Datum: 2010-07-15 14:35:56
Po dlouhé době je tu mobil, který mě opravdu zaujal a splňuje všechny moje podmínky ať už jsou sebenedůležitější ... jako např. kapacitní displej,konektor jack, přisvětlovací dioda fotoaparátu, gps, wifi
Autor: Boogie77 Datum: 2010-07-15 12:46:49
Tú stránku som už videl:D . ja som už nedávno kúpil Xperiu mini . Nemá qwerty klávesnicu, ale som maximálne spokojný :).Vy sa zahrajte, za taký telefón sa oplatí :)) 8) 8)
. Autor: dialina Datum: 2010-07-15 09:49:37
ahojte, všetci, pozrite si stránku http://xperiaxten.com/index.php?pmLang=cs, lebo zajtra bude vypýsané posledné slovo...a niekto bude vyhrat nový SE X10 Mini Pro ;)
. Autor: srobek Datum: 2010-07-14 13:51:56
vzhledem k tomu, že jsem zaujatý člověk, tak nemohu hodnotit špatně:-) Ale teď vážně,zatím toto zařízení splňuje vše co od něj požaduji! Je mi fuk co mám za operační systém, ale je pro mě důležitá spolehlivost zvládnout mé nároky, které nejsou malé!
Autor: alexosmol Datum: 2010-07-12 14:47:47
X10 by bol potom už obrovský... :) Ale z prichádzajúceho X8 by mohli urobiť model s qwerty klávesnicou... Ináč mne sa zapáčil mini pro.
Autor: alexij Datum: 2010-07-12 10:05:58
no bezchybný ale nie je! ani mediascape nemá! normálny X10 vie všetko čo treba, ale X10 mini nie :( bol by som rád keby aj normály X10 mal Pro verziu!
. Autor: regina Datum: 2010-07-09 16:58:16
no jo, je naozaj fajn, že má qwerty klávesnicu...tento fon je bezchybný, je perfektný 8) :p :grin
Autor: cartmanko Datum: 2010-07-09 11:09:43
Ja by som si vybral radšej x10 mini pro. Veľmi sa my zapáčila tá qwery klávesnica. Podľa mňa je oveľa pohodlnejšie písať na ňom, ako ťukať na touch displayi.
Autor: romero Datum: 2010-07-09 10:17:53
Krásnučký telefón, ale ja dám prednosť "obyčajnému" X10! X10 mini je pre mňa dosť malý, a niektoré funkcie ktoré X10 má, do X10 mini nedali :?
. Autor: hankika Datum: 2010-07-08 15:20:48
no ked má 5 mpx-ový foták, tak iste robí kyalitné fotky :grin inak aj mne je sympatickejší ;)
Autor: Pavuk70 Datum: 2010-07-06 11:33:01
hmm, kúp si to s viazanostou tak je to asi lacnejsie :)Aj ja to budem robit tak :) mini nie je ovela hlúpa nez mini pro. Rozdiel je vtom, ze mini pro má Hardwareovú kláevsnicu, mini iba Softwareovú. Ja mozno kupim mini pro, lebo ja osobne potrebujem u klavesnicu, ale je to uplne na tebe. A cítal som, ze urobí nádherné fotky !! :grin :grin
. Autor: mediaman Datum: 2010-07-06 11:29:56
Baterie mi vydrží tak 4 dny při pár minutách hovoru denne a občasném použití Internetu v mobilu. Při častém používání GPS, přehrávače klesne výdrž zhruba na polovinu. 
. Autor: dialina Datum: 2010-07-06 09:36:57
Pre mňa by bol ideálny X10 mini pro! mám rada malých šikovných telefónov! čo poviete, kde by som mohla ho kúpiť najlacnejšie? a čo odporúčate, je X10 mini oveľa "hlúpejší" ako X10? :)
Autor: adamhouska Datum: 2010-07-01 12:26:47
Vypada to trochu pro ženy ne? Alespoň pro mladý. To je asi nejmenší anroidák na trhu.
Autor: bzukendap Datum: 2010-06-26 13:03:19
clovek co si koupi telefon jen kvuli "modnimu dotykaci" ho asik kupi...ostatni inteligentni lidi se rozmysli. ale nikomu to neberu..kazdy ma jine prioryty. urcite sou to super telefonky vsechny, myslim vsechny Xperia... at uz mam ten Mini doma :)
Autor: verbatim902 Datum: 2010-06-26 11:27:15
Pro někoho je třeba důležité jen to-že bude dotykovej a nějaký foťák neřeší... Bude útočit cenou :-). Tvoří ten střed jen velikostí :-) 
 
Jinak-pěkný článek.
Autor: bzukendap Datum: 2010-06-26 10:17:54
zautoci tak ze si kazdej rozmysli jestli koupit X8 nebo lepe vybavenejsi X10 mini. je to proste blbost..
Autor: Joza Datum: 2010-06-26 09:53:42
Nemyslím si, že by X8 byla nějaká špatná, zkrátka u ní zaútočí hlavně cenou...
Autor: bzukendap Datum: 2010-06-25 17:42:55
nekdy je fakt nechapu..jestli to delaji schvalne...naprosto zrejmy uspech si sami zkazi...nechapu...
Autor: Srp Datum: 2010-06-25 16:46:04
Naprostý souhlas. 3megový foťák a absence diody - hrůza! :(
Autor: bzukendap Datum: 2010-06-25 15:26:46
idealni variantou mela byt X8 ale pekne ji zmrvili... :cry

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >