" />

Vážení čtenáři SEMania.cz, web byl po osmi letech provozu zakonzervován a již nebudou přidávány nové články. Nicméně web bude nadále funkční a můžete tak stále čerpat z obsáhle databáze informací o produktech Sony Ericsson.

Jak jistě víte, nové telefony jsou nově na trh uváděny pouze pod značkou Sony, proto došlo k rozhodnutí na tomto webu dále nepokračovat.

Děkujeme všem čtenářům, kteří nás četli a také všem autorům, kteří pro vás psali.

Část redaktorů pokračuje ve své tvorbě a s jejich články se můžete setkávat na webech Xperia.cz, SonyMania.cz, SmartMania.cz, MobilMania.cz a dalších.

 Vaše SEMania.cz

 

Bleskovky (tip na bleskovku)
Na úplný závěr roku zde máme jednu příjemnou zprávu - do nabídky našich operátorů se od ledna dostane další komunikátor řady XPERIA. Konkrétně se jedná o model XPERIA Ray, který od začátku příštího roku najdete v nabídce operátora O2. Doufám, že postupný návrat telefonů Sony Ericsson (a do budoucna již jen Sony) bude pokračovat i příští rok. Kvalitou na to tyto přístroje rozhodně mají.
Podle očekávání ještě do konce roku uvolnil FXP (FreeXperiaTeam) nový Android ICS pro Sony Ericsson XPERIA Arc. Nová ROM prozatím ještě není ve finálním stavu a nehodí se pro běžné použití, brzy by ale měla být plně funkční a schopná nasazení. Jindy bychom možná po této zprávě jásali a slavili. Tentokrát je ale uvolnění testovací verze velmi tiché - Sony Ericsson vzal FXP vítr z plachet, sám oficiálně uvolnil testovací ROM pro trojici komunikátorů XPERIA a po několika dnech usilovné práci komunity jsou již tyto ROM vhodné na běžné použití.
Včera byl po trochu delší odmlce certifikován další necustomizovaný firmware pro komunikátory Sony Ericsson letošního roku. Jsem rád, že Sony Ericsson pouze nevyčkává na příchod ICS a i do té doby se snaží svým zákazníkům poskytnout maximální možnou podporu. Sám jsem zvědav, jestli se bude jednat o další vylepšení stávajícího Androidu 2.3.4 (označení by tomu napovídalo) nebo výrobce posune své telefony ještě o stupínek výše na Android 2.3.5, což ale nepovažuji za moc reálné.
Galerie
Sony Ericsson XPERIA Mini - nový, menší, větší... (recenze) | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Neděle, 28. srpen 2011
Poslední recenzí tohoto týdne je ta, ve které se budeme věnovat Sony Ericssonu XPERIA Mini. Tento krásný a povedený komunikátor si díky velmi výhodné ceně určitě najde své místo na trhu a pokud se mu dostane vhodné marketingové podpory, mohl by se z něj snadno stát nejprodávanější Sony Ericsson tohoto roku. Rozdílů proti modelu XPERIA Mini Pro není mnoho, to ale vůbec nevadí. Podobně jako Mini Pro i model bez klávesnice patří k tomu naprosto nejlepšímu na současném trhu a přímou konkurenci ve stejné cenové relaci v podstatě v současnosti nemá.
DSC_0025.JPG DSC_0027.JPG DSC_0030.JPG DSC_0033.JPG


Hned na úvod si neodpustím krátkou vsuvku a zároveň i malou omluvu. V současnosti v redakci najdete jak dnes recenzovaný model XPERIA Mini, tak také před pár dny recenzovaný model XPERIA Mini Pro, jehož recenzi si můžete přečíst zde. Jelikož rozdílů mezi oběma telefony je skutečně minimum (konkrétně jsme je popsali v samostatném článku zde), dovolím si v dnešní recenzi použít některé pasáže stejné, jako v případě výše zmíněného modelu Mini Pro. Až na detaily popsané ve výše uvedeném článku jsou totiž oba telefony z pohledu hardwaru i softwaru naprosto stejné, takže bych jen zbytečně jinými slovy přepisoval něco, co už jsem nějakým způsobem jednou popsal. Změny v recenzi se tak týkají především úvodu, ve kterém popisuji konstrukci telefonu a také v naprostém závěru, kde si přečtete hodnocení dnes recenzovaného komunikátoru. Zbytek recenze je převzatý z modelu XPERIA Mini Pro. Hned na úvod mohu prozradit, že moje nadšení ze Sony Ericssonu XPERIA Mini není o nic menší, než u modelu s klávesnicí. Ale pojďme už na samotnou recenzi.



Klíčové přednosti Sony Ericssonu XPERIA Mini
+ kompaktní rozměry a velmi nízká hmotnost
+ obrovský výkon
+ velmi svižný běh systému
+ Android ve verzi 2.3.3
+ kvalitní a dostatečně rozměrný displej
+ technologie Bravia
+ kompletní podpora rychlých dat
+ úžasná cena
+ dvojice barevných variant
+ možnost odemknutí bootloaderu
+ kvalitní fotoaparát, možnost nahrávat video v HD rozlišení
+ přisvětlovací dioda
+ technologie xLOUD
+ podpora schémat
+ náhradní kryt v balení
+ kvalitní fólie v balení
+ na Android velmi solidní výdrž
+ velmi pevná konstrukce

Hlavní nedostatky Sony Ericssonu XPERIA Mini
- senzorová tlačítka pod displejem (ale toto je spíše subjektivní)
- nízko posazení tlačítko Home (pro jeho stisk je třeba držet telefon nízko nebo ohýbat prst, ani jedno není pohodlné)
- baterie klidně mohla mít 1500 mAh
- uvítal bych větší propracování některých defaultních aplikací (například dialeru, který nevyhledává pomocí T9)



Hned po prvním vybalení telefonu jsem se trochu lekl jeho rozměrů. U modelu XPERIA Mini Pro mi velmi vyhovovalo, že telefon proti svému předchůdci přeci jen trochu povyrostl a zajistil si tím podstatně lepší ovladatelnost a také o něco větší displej. Tady jsem v první chvíli měl pocit, že těch pár milimetrů, o které je XPERIA Mini proti svému bratříčkovi s klávesnici menší, je právě těch pár rozhodujících milimetrů, o které se bude telefon hůře ovládat. Už po několika minutách mě ale telefon z toho omylu vyvedl a mohu říci, že skutečně příjemné rozměry, které jsou v řeči čísel vyjádřené hodnotami 88 x 52 x 16 milimetrů, nejsou žádnou překážkou pro pohodlné ovládání telefonu. Ten se díky nim naopak bez problémů vejde do každé kapsy a díky hmotnosti 94 gramů vám ji rozhodně neutrhne. Displej je naprosto totožný s tím, které najdete v modelu XPERIA Mini Pro. Disponuje tedy rozlišením 320 x 480 pixelů, jeho úhlopříčka je pak rovné tři palce. Samozřejmě podporuje multitouch a je schopný zobrazit až 16 milionů barev. Kvalita obrazu je skutečně velmi kvalitní a díky tomu se s telefonem velmi dobře pracuje.

Pod displejem se nachází jedno klasické hardwarové tlačítko a dvojice tlačítek senzorových a právě sem budu směřovat asi největší výhradu vůči celému telefonu. Začnu senzorovými tlačítky - ač je tento styl ovládání velmi moderní a toto provedení se hodí do designu telefonu, z pohledu uživatelského komfortu a jistoty ovládání se jedná o krok zpět neb nikdy nezískáte tak dobrou odezvu, jako u klasického tlačítka. Ani klasické prostřední tlačítko ale není zárukou naprostého pohodlí. Což o to, veliké je dost a mačká se velmi dobře. Problémem je ale jeho umístění. Tlačítko je totiž umístěné hrozně nízko a díky tomu se s ním nepracuje dobře. Jednou variantou je držet telefon úplně za okraj, pak palcem relativně dobře na tlačítko dosáhnete. Druhou variantou je při práci s klávesou prst ohýbat. Ideální a pohodlné není ani jedno řešení, ale zvyknout se to dá. Přesto mě trochu mrzí, že musel uživatelský komfort ustoupit atraktivnímu provedení. Po přibližně dvou týdnech používání už ale tento problém neregistruje, když člověk nemá na výběr, tak si zkrátka zvykne.



Konstrukce jako taková je velmi pevná, telefon působí velmi odolným dojmem. Co se týká dalších ovládacích prvků, téměř bez výjimky jsem z nich měl o něco lepší pocit, než u modelu XPERIA Mini Pro. Třeba zapínací tlačítko na horní straně telefonu je velmi pěkné a kulaté, není měkké jako u Mini Pro a práce s ním je velmi jistá. Také krytka microUSB konektoru, který se spolu s audiokonektorem nachází na spodní straně telefonu, je vyřešená podstatně lépe. Je dostatečně tuhá a přitom se oddělává velmi pohodlně. Provedení tlačítek sloužící pro práci s hlasitostí je také velmi šikovné, o něco méně se mi ale líbila spoušť fotoaparátu, která je na můj vkus příliš měkká. Dohromady se mi ale konstrukce u Sony Ericssonu XPERIA Mini líbí o něco více než u varianty s klávesnicí a to právě díky některým příjemným drobnostem, jako je provedení nebo obecně rozmístění ovládacích prvků a také konektorů. Výhrada směřující na senzorová tlačítka ale zůstává. Zadní strana je velmi jednoduchá a decentní, hlavní roli zde hraje čočka digitálního fotoaparátu a přisvětlovací dioda. Pod dobře držícím zadním krytem se nachází baterie s kapacitou 1200 mAh, která telefonu zajistí energii po dobu dvou dní při běžném používání.



Konstrukci telefonu tedy máme úspěšně za sebou, pojďme se podívat na programové vybavení telefonu. Jednou z hlavních nevýhod starších modelů X10 Mini (Pro) je nemožnost jejich oficiální aktualizace na novější operační systém. Na XDA (a také na našem webu) sice najdete několik zajímavých ROM s vyšším Androidem, stále jsou ale postaveny na jádře ze staršího Androidu a tudíž některé věci budou vždy absentovat. Novinka už takové problémy nemá a pravděpodobně ani nikdy mít nebude, už z výroby má totiž Android ve verzi 2.3.3 a s jistotou můžeme očekávat také další aktualizace na vyšší verze operačního systému (konkrétně verzi 2.3.4 můžeme očekávat již za dva měsíce). Operační systém Android je velmi otevřenou platformou, co vám tedy v telefonu chybí, to se téměř s jistotou dá doinstalovat pomocí aplikace z Marketu, proto část věnovanou programovému vybavení berte trochu s rezervou. Pokud v telefonu provedete root, můžete téměř všechny systémové aplikace nahradit za vlastní alternativy a v podstatě tak přetvořit celý telefon. My se ale budeme samozřejmě věnovat recenzi telefonu ve stavu, v jakém jej běžně koupíte v obchodě. V recenzovaném telefonu mám v současnosti firmware 4.0.A.2.368, tedy naprosto stejný firmware, jaký je už v současnosti uvolněný také pro modely Arc, Mini Pro, Neo a Play. Veškeré informace v recenzi se tedy vztahují k telefonu s touto verzí firmwaru, po plánovaných aktualizacích se mohou některé věci mírně změnit, téměř s jistotou to ale bude k lepšímu. Ještě než se začtete do textu, doporučuji shlédnout jednotlivá videa v článku. Přeci jen jsou živé obrázky a bezprostřední dojmy v ledasčem lepší, než čistě psaný text a o telefonu si tedy podle mého uděláte lepší představu.

Klikněte pro zobrazení původního obrázku Klikněte pro zobrazení původního obrázku Klikněte pro zobrazení původního obrázku

Hned po spuštění telefonu si určitě všimnete nového launcheru, který ale i tak patří k těm aplikacím, které si můžete snadno a rychle nahradit nějakou vlastní oblíbenou alternativou. Já to nakonec udělal také, ale až po několika dnech používání a za tu dobu musím říci, že defaultní řešení patří rozhodně k tomu nejlepšímu, co jsem zatím v mobilních telefonech viděl. Zatímco dříve byly možnosti základního launcheru u Sony Ericssonu docela omezené, novinka už jej má velmi propracovaný. Najdeme zde pětici obrazovek s možností přidávat na každou stránku vlastní widgety a konečně padlo omezení, kdy na každé stránce mohl být jen jeden. Ovládání pomocí ikon v rozích displeje zůstalo, nově se ale do každého rohu vejdou až 4 ikony. Na jednu obrazovku si tedy můžete umístit spoustu odkazů a mít tak po ruce všechny oblíbené aplikace. Sám jsem nakonec od defaultního řešení ustoupil jen z toho důvodu, že se nedá navolit méně než právě těch 5 obrazovek, zatímco mě pohodlně stačí jediná.

Základem každého komunikátoru je kvalitní telefonní seznam a tady tentokrát výrobce nepochválím. Stále platí, že například použitý dialer patří k těm nejjednodušším vůbec a docela mě mrzí, že na tom výrobce nezapracoval. Náhradu na Marketu sice najdete za pár vteřin (a bude to zadarmo), tím spíše ale výrobce mohl použít nějaké kvalitnější řešení s vyhledáváním kontaktů pomocí T9 tak, jako už to spoustu let má u svých telefonů bez otevřeného operačního systému. V tomto směru tedy žádné zlepšení, přitom by stačilo docela málo. Když už jsme u toho, co mi chybí přímo v telefonu a musí se do něj dodávat, přidám další věc - po stisknutí vypínacího tlačítka bych ocenil volbu restart. Ta se dá do telefonu s rootem sice dohrát, ale takto užitečnou položku bych rád v telefonu viděl standardně. Prozatím jsem si ji dohrával do každé XPERIE s Androidem a jak je vidět, ještě nějakou dobu si ji dohrávat budu muset. Telefony od jiných výrobců přitom tuto položku standardně ve vypínacím menu mají a občasný plánovaný restart telefonu není na škodu.

Klikněte pro zobrazení původního obrázku Klikněte pro zobrazení původního obrázku Klikněte pro zobrazení původního obrázkuKlikněte pro zobrazení původního obrázku Klikněte pro zobrazení původního obrázku Klikněte pro zobrazení původního obrázku

Za telefonní seznam tedy dávám palec dolů, pojďme ale ještě zpátky k defaultnímu launcheru. Ikony v menu se vám řadí do mřížky 4 x 4, přičemž si samozřejmě pořadí ikon můžete libovolně přeskupovat případně využít některé z řazení, které nabízí přímo telefon (například dle abecedy nebo podle počtu spuštění). Osobně jsem používal tu druhou variantu, takže jsem si menu nijak nenastavoval a často používané aplikace se mi rychle posunuly hned na první stránku. Hodně velikou podporu si telefon zaslouží za podporu schémat (což je ale obecná vlastnost použité verze firmwaru, nabízí je totiž také modely Arc, Mini Pro, Neo a Play). Snadno a rychle si tak přímo v telefonu můžete měnit pozadí systémových aplikací a nejste už striktně odkázáni na standardní modrou barvu, která dlouhé roky telefonům Sony Ericsson dominovala a kterou jsem vždycky rychle nahrazoval něčím jiným, jelikož jsem na ni pomalu začal bývat alergický. Sám jsem u Mini zakotvil trochu překvapivě u červeného provedení, telefon ale takto vypadá skutečně skvěle a rozhodně bych neměnil, se stylem uživatelského rozhraní jsem takto naprosto spokojený. Chvíli jsem sice zkoušel i černou nebo oranžovou variantu, červená se ale nakonec ukázala být tou pravou pro můj telefon. Rozhodující je ale fakt, že máte na výběr a že pro tuto změnu nemusíte do telefonu nic nahrávat.

Pravděpodobně nejvíce se o funkcích telefonu (potažmo Androidu 2.3.3) dozvíme v položce nastavení, zde totiž najdeme téměř kompletní výčet důležitých funkcí. Telefonu nechybí kompletní podpora rychlých dat a samozřejmostí je také přítomnost Wi-Fi, která si bez problémů poradí také se šifrováním. Pochválit musím stabilitu připojení, ani veliké objemy dat nejsou pro tento telefon žádným problémem. Pro plné využití přístroje je ale fajn mít v telefonu internet od vašeho operátora, rozhodně to ale není podmínkou, hodně záleží na stylu využití. Sám například neomezená data mám, používám je ale výhradně na emaily. Aplikace se dají instalovat přímo na paměťovou kartu a tím šetřit místo v telefonu, právě toto dříve hodně chybělo a starším telefonům se celkem rychle plnila interní paměť. Když už jsme nakousli tu paměť - telefon nabízí 320 MB vnitřní paměti, přičemž si ale poradí i s paměťovými kartami microSD a to až do velikosti 32 GB. Sám používám kartu s poloviční velikostí a naprosto bez problémů, na běh telefonu nemá žádný negativní vliv. Zvuk z telefonu je velmi dobrý a zásluhu na tom má také technologie xLOUD, která vylepšuje hlasitost reproduktoru. Kvalitu fotografií (ke kterým se ještě dostaneme) pak naopak vylepšuje technologie Bravia. Nechybí samozřejmě ani integrovaný GPS modul, po několika dnech testování mohu směle prohlásit, že je dostatečně přesný pro běžné použití a potěší také integrovaný kompas. S telefonem se rozhodně jen tak neztratíte.

k~10.jpg l~7.jpg m~7.jpg n~5.jpg o~5.jpg p~5.jpg q~2.jpg
r~3.jpg s~2.jpg t~2.jpg u~2.jpg v~2.jpg w~2.jpg x~3.jpg

Editor zpráv je trochu jednodušší, vše se řadí do přehledných konverzací. Tady výrobce neexperimentoval a udělal dobře. Už základní řešení je dostatečně pohodlné a komu by nevyhovovalo, může si vybrat vlastní. Do telefonu je kompletně integrována podpora sociální sítě Facebook, pokud tedy na ní trváte dostatek času a chcete být v neustálém kontaktu s vašimi přáteli, telefon vám velmi výrazně vyjde vstříc. Osobně mě ale trochu mrzí, že standardní cestou nejdou tyto aplikace odinstalovat. Přeci jen ne každý z nás je na sociálních sítích aktivní. Pokud jste tedy na tom stejně jako já a nechcete mít v telefonu zbytečné ikony, budete muset provést root a tyto aplikace smazat. Organizační funkce asi nikoho nepřekvapí, najdete zde plně synchronizovaný a velmi přehledný kalendář, nechybí ani opakovaný budík. Osobně bych ale čekal také aplikaci na psaní poznámek nebo třeba časovač a stopky, žádná z těchto věcí se ale v telefonu nenachází a budete tedy opět nuceni pohledat na Marketu. Tady výrobce úplně nepochválím za výběr funkcí, které do telefonu dát přímo a které ne. Zrovna poznámky a stopky by určitě škodu neudělaly.



Potěší ale dobrá práce s multimédii všeho druhu, telefonu nechybí kvalitní hudební přehrávač a povedená je také galerie obrázků. Vše funguje velmi rychle a jednoduše. Neříkám, že se jedná o nejkvalitnější možné řešení, ale prozatím jsem v tomto směru neměl žádný problém. Pokud by vás omrzela hudba uložená přímo v telefonu, můžete pohledat na internetu nebo využít klasické FM rádio. Co dalšího nám výrobce do telefonu nachystal? Opět nechybí například Timescape, tedy aplikace na kompletní sledování vaší komunikace s přáteli. Přímo v základu zde najdete podporu pro Twitter a Facebook, další rozšíření se dají zdarma stáhnout. Dle ohlasů na internetu tato aplikace ani dříve nepatřila příliš k oblíbeným a ačkoliv je nyní její běh podstatně rychlejší, stejně ji asi moc zákazníků využívat nebude. Graficky je sice velmi pěkně zpracovaná a určitě má co nabídnout, sám jsem ji ale téměř nepoužil. Pokud nemáte účet na výše zmíněných sociálních sítích, nevidím důvod pro její použití. V opačném případě ale její používání mohu doporučit, budete tak neustále online.

Chybět nemůže ani povedený internetový prohlížeč, na Marketu ale najdeme například Operu nebo Firefox. Už defaultní řešení ale pracuje velmi dobře a ač sám web příliš na telefonu neprohlížím, cokoliv jsem potřeboval, to jsem přes telefon rychle našel. Když už jsme u rychlých dat a internetu - chybět nemůže samozřejmě ani aplikace YouTube, jejíž význam asi nemá smysl jakkoliv dále objasňovat. Samozřejmostí je přítomnost obou emailových klientů, přičemž jeden z nich je ušitý na míru Gmailu, ten druhý pak můžete použít pro ostatní poskytovatele. Pro běžnou práci jsou tyto aplikace více než dostatečné, oceňuji velmi jednoduché nastavení a také svižný chod. Účet u Googlu je potřeba také pro stahování aplikací z Marketu, bez něj přijdete o jednu hlavních výhod operačního systému Android. Na Marketu se nachází skutečně obrovské množství aplikací, přičemž většina je k dispozici zdarma nebo za velmi nízkou částku. Další užitečné doplňky od výrobce:

- průvodce nastavením -  v několika krocích nastavíte hlavní parametry svého telefonu v pěkném průvodci
- TrackID - pomocí internetu umí identifikovat téměř jakoukoliv skladbu (stačí kousek nahrát a odeslat)
- připojená zařízení - jelikož XPERIA Mini podporuje standard DLNA, najdeme zde přehledného správce
- Update center - kontroluje dostupné aktualizace telefonu, zajistí vždy aktuální firmware
- Správce Liveware - slouží pro správu připojeného příslušenství (například handsfree)



Ačkoliv to možná nepatří do standardní součásti recenze, neodpustím si ani malou odbočku směrem k neoficiálním úpravám telefonu. Díky oficiální možnosti odemknout bootloader u nových telefonů Sony Ericsson se možnosti úprav výrazně rozšířily a zároveň zjednodušily. Jak jsem již naznačil v úvodu článku, snažím se telefony vždy maximálně upravit a XPERIA Mini není žádnou výjimkou. V telefonu tedy najdete upravený indikátor baterie a také povedené fonty z Motoroly. Nechybí ani výrazné promazání nepotřebných systémových aplikací nebo třeba odstraněná bootovací obrazovka. Asi největších změn doznalo samotné jádro systému, které je výrazně přetaktované a podle potřeby může fungovat až na frekvenci 1,9 GHz. Osobně ale raději používám jako strop hodnotu 1,6 GHz, vyšší už dlouhodobě nejsou pro kondici procesoru zrovna vhodné. V době nečinnosti se procesor naopak sám podtaktuje a běží na frekvenci 122 MHz, což výrazným způsobem ovlivňuje výdrž baterie. Některé z úprav jsem natočil na video, to najdete v recenzi modelu XPERIA Mini Pro. Asi ne každému se chce si s telefonem tolik hrát, na stranu druhou získáte naprostý originál vyladěný k vašim vlastním představám a to za to podle mého stojí.

Pokud si vše uděláte podle svého gusta, budete s telefonem nepochybně ještě více spokojeni, než byste jinak byli. Ale jak už jsem v tomto článku několikrát zmiňoval, v případě modelu XPERIA Mini to není podmínka, spíše jen moje doporučení. Plný výkon telefonu po přetaktování prakticky není možné při rozlišení displeje využít, například při některých hrách nebo při navigaci ale dostatek výkonu rozhodně není na škodu. Kdykoliv navíc můžete bootloader znovu zamknout a získat tím zpátky záruku, rozhodně se tedy není čeho bát. V současné době se již testuje výrazně upravené jádro pro Sony Ericsson XPERIA Mini, které nabídne další zásadní vylepšení a v nejbližší době tak snad i plně funkční Recovery menu. Tady zatím narážíme na problém s chybějícím hardwarovým tlačítkem zpět (na telefonu je pouze senzorové tlačítko zpět, to se ale aktivuje až po startu telefonu). Samozřejmě chápu, že ne každému se chce s telefonem hrát, právě to je ale výhoda modelu Mini a dalších nových telefonů Sony Ericsson. Telefony jsou plně funkční a dostatečně odladěné již po vybalení z krabice, pokud ale chcete telefon na míru, je vám umožněn i tento vyšší stupeň úprav.



Na závěr jsem si nechal digitální fotoaparát, který najdete spolu s přisvětlovací diodou na zadní straně telefonu. Poslední dobou jsem si u telefonů Sony Ericsson zvykl na trochu slabší výsledky, ani u dražších telefonů nebyly pořízené snímky vždy bez chyb. Podání barev je dlouhodobě na velmi dobré úrovni, snímky ale poškozuje velmi necitlivá komprese a ztráta ostrosti. U modelu XPERIA Mini tomu bohužel není jinak a také tady se setkáváme sice se snímačem o rozlišení 5 megapixelů, přesto ale kvalita fotografií není výborná. Výrobce by se měl trochu zamyslet nad tím, že fotografie z modelu TXT Pro jsou datově často větší než ty z dnes recenzovaného telefonu, který ale přitom nabízí podstatně vyšší rozlišení a tomu by měla odpovídat také kvalita fotografií. Potěší alespoň přisvětlovací dioda a také možnost nahrávat kvalitní videozáznamy. Tak trochu tradičně můžeme v dalších verzích firmwaru postupně počítat s vylepšováním fotoaparátu, toto by měl ale výrobce odladit vždy již před startem prodeje.Pokud si ale snímky nebudete prohlížet v plném rozlišení, ale třeba jen na monitoru počítače, kvalita bude dostatečná. Nechybí několik různých režimů a velmi podrobné nastavení videa. Co ale ještě jednou pochválím je podání barev, které je velmi reálné. V tomto směru odvádí fotoaparát velmi dobrou práci.

10~40.jpg 11~36.jpg 12~34.jpg 13~27.jpg 14~28.jpg
15~23.jpg 16~24.jpg 17~18.jpg 18~19.jpg 19~19.jpg
1~75.jpg 20~14.jpg 21~17.jpg 22~14.jpg 23~14.jpg
24~14.jpg 25~11.jpg 26~10.jpg 27~12.jpg 28~10.jpg
29~12.jpg 2~74.jpg 30~11.jpg 31~11.jpg 32~11.jpg
33~8.jpg 34~9.jpg 35~10.jpg 36~8.jpg 3~73.jpg
4~68.jpg 5~66.jpg 6~58.jpg 8~48.jpg 9~45.jpg



Teoreticky bych na závěr této recenze mohl zkopírovat ten, co jsem použil ve středu u modelu XPERIA Mini Pro, pokusím se ale na to takto neodkazovat a napsat jej znovu a přímo na míru dnes recenzovanému telefonu. Přiznávám se, že první dojem z telefonu byl po zkušenosti s modelem s klávesnicí trochu rozpačitý, chvíli jsem zkrátka měl pocit, že navýšení rozměrů proti původnímu modelu X10 Mini není tak výrazné a těch pár milimetrů, které schází k modelu Mini Pro budou právě ty rozhodující, díky kterým třeba telefon nebude tak dobře ovladatelný. Tyto moje obavy se ale rychle ukázaly jako předčasné a naprosto zbytečné. Nyní už se opakovat určitě budu, ale Sony Ericsson XPERIA Mini je krásným a povedeným telefonem, který se od začátku prodává za skutečně velmi atraktivní cenu. Dvě barevné varianty, velmi výkonný hardware a žádné zásadnější nedostatky, to jsou asi klíčové vlastnosti této novinky.

O jejím prodejním úspěchu minimálně v naší zemi ale rozhodne ještě jeden faktor - telefon by skutečně moc prospělo, pokud by jej do své nabídky zařadili operátoři. Telefon je dostatečně levný i sám o sobě, při podpisu smlouvy by se navíc jeho cena dala snížit ještě více a pokud uvážíme, že při současném pořízení internetu do telefonu lze cenu přístroje ještě více ponížit, asi by nebylo moc co řešit. Navíc by na tom samozřejmě vydělali také operátoři a ve výsledku by byly spokojeni naprosto všichni, tedy kromě konkurentů Sony Ericssonu. Ale nemá smysl cokoliv zastírat - výrobce vyrobil dvojici velmi kvalitních telefonů a pokud vám na první generaci malých komunikátorů Sony Ericsson něco chybělo, v této druhé generaci je to již téměř jsitě odstraněno. Žádný telefon samozřejmě není dokonalý, na modelu Mini jsem ale nenašel nic, co by mi bránilo pohodlně a s radostí používat tento telefon. Pokud bych už nebyl majitelem modelu XPERIA Mini Pro, rozhodně bych pořízení zvažoval a vzhledem k ceně telefonu by téměř jistě nezůstalo jen u zvažování...

Sony Ericsson XPERIA Mini v bílé barvě můžete zakoupit na oficiálním e-shopu Sony Ericsson

Sony Ericsson XPERIA Mini v černé barvě můžete zakoupit na oficiálním e-shopu Sony Ericsson



Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
Autor: alexosmol Datum: 2011-09-26 14:14:06
čaute! front kamera by mi tiež nechýbala, ani veľkosť telefónu mi nerobí problémy, skôr naopak: hrozne sa mi páčia maličké telefóny :D našťastie mám dobrý zrak, takže malý displej mi vyhovuje. neviete náhodou, koľko stojí xperia mini? :?
. Autor: kazmria Datum: 2011-09-26 10:18:04
Taky se mi nový model xperia mini moc líbí. Mně osobně tam front camera vůbec nechybí. Už jsem měla dva telefony s front camerou, a nepoužila jsem jí ani jednou. Telefon stále používám spíše na telefonování. Kdybych chtěla videotelefonovat, mám doma notebook, nebo PC. Na ulici bych videotelefonování stejně nepoužívala, tak kdy se to dá vůbec využít? 
Jinak HD kamera je v tak malinkém (a celkem levném) telefonu lahůdkou. Mohla bych vás požádat, aby jste nahráli něco s kamerou, a ukázali to? Fotky jsou hezké, ale nejvíc by mně zajímala to video.
. Autor: Lišák Datum: 2011-09-23 12:54:50
normálně neuvěřitelný že tyhle fotky udělal tak malý telefon. Já nerozumím proč pořád vyrábějí čím dále tím větší telfony. vždyď i na menším displeji se dá pořádně přiblížit při surfování na internetu a kromě toho se všude změstí. a taky hD kamera. no prostě super. ale myslím si, že ho vůbec není třeba chválit, všichni vidíme, že je bezvadný :grin
. Autor: jarom26 Datum: 2011-09-23 09:47:20
Zaprvé bych vám chtěl gratulovat k vynikající recenzi. Už dlouho jsem po internetě marně hledal takto obsáhlý článek o tomto telefonu. Pamatuju si, když tenkrát vyšla X10 mini, tak jsem o ní přemýšlel, ale displey byl pro mě až moc malý. Jsem rád, že se teď o trochu zvětšil. 3" není tak málo. Na tom už se dá pracovat. No a jinak ostatní specifikace telefonu jsou také výborné. Do tak malého telefonu nacpat 1GHz procesor je nádherná věc. Naštěstí ani těch negativních věcí není tolik, jak i vy píšete. No jasně, že baterie by mohla mít 1500mAh, ale i bez toho je na tom lépe, než většina smartfónů, které se musí nabíjet každý den. Zatím jsem si jí ještě nekoupil, ale už k tomu nejsem daleko. Hlavně teď, když už jsem si přečetl i vaší recenzi.
Autor: bayon Datum: 2011-08-30 07:49:07
:roll .... škoda, že tam nedali front camera. Nechapu.. pro verze ji ma a osobně to považuji za velky zapor noveho modelu :?

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >