" />
Sony Ericsson XPERIA X1: maximální nasazení (megarecenze) | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Martin Chroust   
Pondělí, 17. listopad 2008
Jako první v České republice jsme pro vás připravili megarecenzi dlouho očekávaného Sony Ericssonu XPERIA X1!

 

 

Hlavní klady:

- operační systém Windows Mobile 6.1 Professional

- kvalitní výsuvná QWERTY klávesnice

- velmi jemný displej s širokoúhlým rozlišením 800 x 480 bodů a velkými pozorovacími úhly

- celé tělo přístroje je z kovu, luxusní přední panel, pevná konstrukce

- podpora paměťových karet microSD

- zabudovaný miniUSB a jack konektor

- XPERIA panely - až devět nezávislých desktopů, do telefonu lze nové libovolně nainstalovat

- čtyři boční informační diody

- natáčení VGA videa

- i když se jedná o EN verzi, nabídne některé české diakritické znaky, názvy dnů i náš formát hodin a data

- zprávy v podobě konverzací jsou podobné jako historie u ICQ, každé číslo má svou konverzaci 

- zrychlení přístroje od fáze prototypu

- touch focus u fotoaparátu

- optický joystick s možností nastavení intenzity

Hlavní zápory: 

-  horší kvalita fotografií

- špatné konvertování seznamu (u některých čísel s předčíslím +420 se před čtyřku dostalo písmeno e, což nelze vytáčet)

- u některých panelů se displej neotáčí úplně plynule 

- absence ekvalizéru, plochý zvuk z reproduktoru 

- v průběhu telefonátu zhasne displej

- povrch náchylný k upatlání

- chybí podpora flashe ve webovém prohlížeči

- chybí akcelerometr a TV výstup

- nestandardní rozlišení displeje

- vysoká cena

- překonvertovaná videa se přehrávají trhaně

Ještě než začnete číst: 

PB130125.JPG PB130126.JPG PA060256.JPG PA060257.JPG

 • Krabice prodejní verze vs. krabice prototypu

Pozn.: V recenzi budu uvádět pouze screenshoty displeje na šířku, protože ve většině času budete mít XPERII právě v této pozici. Screeny displeje na výšku naleznete buď mezi všemi fotografiemi ve fotogalerii nebo ve fotogalerii pod recenzí.

Zařízení s Windows Mobile 6.1 ve mně již od svého představení vzbudilo obrovský zájem. Multimediální centrum s mnoha funkcemi, dotekovým ovládáním, luxusním designem a praktickou využitelností s možností doinstalování prakticky čehokoliv? Nebudu lhát, když řeknu, že jsem již v únoru věděl, že si XPERII prostě koupím. Nic na tom nezměnil ani fakt neustálého odkládání prodeje. Sony Ericsson se potýkal s problémy (pozn. red.: i nyní stále nestíhá pokrývat poptávku na ostrovech a ve Švédsku, údajně za to může nedostupnost některých materiálů), několikrát upravil specifikace, avšak dostupnost na anglický trh se velmi rychle blížila. Neváhal jsem a objednal jsem si XPERII ze zahraničí, služby byly na velmi vysoké úrovni a za necelý den z Anglie byla X1 u mě doma. Tento telefon ve mně vzbuzuje nový zájem, vždyť všechny "nesymbianové" Sony Ericssony jsou vlastně skoro stejné - ovládání, nabídka, podobné funkce se příliš neliší. Další oblastí je UIQ 3, ve kterém Sony Ericsson již sehrál poslední partii a tak se nemůžeme těšit na žádné další příště. Jako nástupce mé P1i se tak překvapivě mohl stát právě jen telefon s operačním systémem Windows Mobile. Nebudu zapírat, když řeknu, že jsem doposud neměl žádné zkušenosti s WM, což se ale po intenzívním testování rapidně změnilo.

Díru v kapse neudělá, ale hmotnost je poznat

PB130115.JPG PB130075.JPG PB130082.JPG PB130086.JPG PB130087.JPG
     
Sony Ericsson XPERIA X1 se možná někomu bude zdát na první pohled až obrovský, pokud jej ale srovnáte např. s P1i, zjistíte, že za optické zvětšení může rozměrný displej. Ten dokresluje pohledný design čelní plochy, která se nemá za co stydět. Rámy z broušeného kovu, designově pěkně vytvořená ovládací část spolu s optickým joystickem, což jen dokresluje velmi výborný první dojem. Všechny části krytů telefonu jsou vyrobeny z kovu. To se podepsalo na poněkud vyšší hmotnosti (158 gramů), to je cena za ušlechtilé materiály a luxusní vzhled. Slovy mého kamaráda: "Když už bych si koupil něco tak drahého, tak chci, aby to bylo znát." Velikostně XPERIA zapadne do pouzdra ICE-40, ve kterém jsem doposud nosil P1i, X1 je jen trochu širší.

  PB130083.JPG PB130085.JPG PB130088.JPG PB130096.JPG PB130095.JPG        
 
Sony Ericsson (potažmo výrobce XPERIE společnost HTC) si dal záležet na kvalitním displeji a tak se mohu kochat jeho jemností, velikostí a barevným podáním. Přesto, že je XPERIE o něco užší, byla zachována myšlenka o rozměrném displeji, takže zde nalezneme 3" širokoúhlý dotykový displej s rozlišením 800x480 bodů. Zde se nabízí otázka ohledně kompatibility aplikací pro standardní VGA rozlišení, zkoušel jsem dosti freeware aplikací a všechny na displeji vypadaly v pořádku. Pokud by se však nějaká aplikace přeci jen našla, která by na WVGA displeji nefungovala, již nyní existují na webu (doporučuji web forum.xda-developers.com) různé mody, jak tuto aplikaci spustit. Jak již možná víte, operační systém Windows Mobile si neporadí s více než 65 tisíci barvami, takže zde nalezneme právě tento limitní počet barev. O pozorovacích úhlech není nutné se zmiňovat, kvalita je opravdu znatelná. Podsvětlení displeje je možno nastavit ručně, ale v rámci cílené úspory energie bych doporučoval volbu automatického regulování podsvětlení díky čidlu nad displejem. Ještě větší využití displeje však pocítíte až s vysunutím plnohodnotné boční QWERTY klávesnice, kdy displej změní svoji orientaci na šířku. U standardního WM Today Screenu se tak děje téměř hned, u XPERIA panelů, o kterých si povíme později, je menší zpoždění. Prosby fanoušků Sony Ericssonu o podporu akcelerometru nakonec vyslyšeny nebyly a tak převrácení displeje docílíte pouze vysunutím klávesnice. Snad jedinou další a elegantní možností je namapovat si přetočení displeje na jednu z alfanumerických kláves. Líbí se mi, že při přehrávání videa a zasunutí klávesnice se orientace displeje nezmění.

PB130090.JPG PB130091.JPG PB130092.JPG PB130093.JPG PB130094.JPG

              
Skrytý ovládací prvek hodně pomůže 

V černém rámečku pod displejem nalezneme hlavní ovládací prvky. Zde bych se ještě vrátil k barevným variantám. Jako prototyp jsme měli zapůjčenou černou variantu, která na mě až tak nezapůsobila jako zmíněná stříbrná. Černá mi připadala jako nevýrazná a utopená barva, zato ve stříbrné ovládací prvky patřičně vynikají a z XPERIE se stává úplně jiný telefon. V této černé matné části nalezneme směs různě zapuštěných trojúhelníků, z nichž nejdůležitější je obrazec uprostřed. Jedná se o potvrzovací klávesu, která je obklopena kurzorovými směry. Směry do boku jsou dostatečně rozměrné na stisk palcem, horší je to se směry nahoru a dolů, na které potřebujete malý prst, dlouhý nehet a vůbec, přijdou mi jako pouhý designový prvek. Naštěstí zde máme neviditelného pomocníka v podobě optického joysticku skrytého právě v potvrzovací klávese, který plní stejnou úlohu jako touchpad na notebooku. Jeho intenzitu si můžete nastavit přesně podle vašeho citu a procházení nabídek, kontaktů, složek se soubory a mezi empétrojkami nebude žádný problém. Je to efektivní a efektní zároveň. Navíc mi to práci s přístrojem hodně urychlilo. 

PB130084.JPGPB130097.JPG PB130101.JPG PB130119.JPG PB130118.JPG

Nabídku kláves dále doplňují sluchátka pro ovládání hovorů. Stisknutím zeleného sluchátka přejdete do menu Telefon, kde se vám v zavřeném stavu zobrazí dotyková číslicová klávesnice a poslední volaná čísla. Pokud budete mít vysunutou klávesnici, zobrazí se pouze detaily o hovorech. Červené sluchátko vás vždy vrátí na defaultní zobrazení aktivního panelu (pozn. red.: delším podržením zamkne klávesnici), pro ukončení aktuální aplikace stačí stisknout klávesu OK. Tedy plní stejnou funkci, jako když vyjíždíte z aplikace stisknutím křížku v pravém horním rohu. Pokud přejdete na jinou aplikaci a tu předešlou neukončíte (např. pokud si nastavíte ukončování na delší podržení křížku, tak tím kratším ji minimalizujete), najdete ji ve stejném menu jako aplikaci běžící na pozadí.

Screenshot_84.jpg Screen31.jpg Screenshot_83.jpg Screenshot_82.jpg

Nad seznamem spuštěných aplikací naleznete informaci o aktuálním zatížení operační paměti RAM.  Určitě i vás bude zajímat odpověď na tuto otázku - má XPERIA 256 nebo 384 MB operační paměti? Systémově viditelných je 256 MB operační paměti, protože právě tato hodnota je vyhrazena výhradně pro aplikace, uživatelsky dostupných je pak 200 MB. Po najetí do systému je zabráno zhruba 30%, volné paměti RAM tedy zůstává něco přes 150 MB. Dalších 128 MB operační paměti je použito v grafickém čipu a procesoru. Podle specifikace procesoru MSM7200A je schopna grafická část chipsetu (pravděpodobně se jedná o čip ATI Imageon 2400 nebo 2600G) zobrazit až 4 miliony 3D objektů za sekundu a naplnit až 133 milionů 3D pixelů texturou za jednu vteřinu. Dále musím zmínit i podporu OpenGL, takže zde máme připraven velmi silný multimediální přístroj. Investice do grafického vyvážení je jen a jen vítána, zobrazovací náročnost je díky panelům velmi vysoká. A hned si řekneme proč.

XPERIA panely

Screenshot_85.jpg Screenshot_17.png Screen03.png Screen04.png

Posledním tlačítkem na panelu pod displejem je tlačítko s popisem panel, které vyvolá stěžejní věc - XPERIA panely. Uživatel se po stisknutí dostane do nabídky s devíti panely, což je vlastně devět na sobě nezávislých desktopů v jednom. Myslel jsem si, že toto zobrazení bude ukousávat velké porce RAMky, ale je to řešeno ve formě náhledů obrázků s podobným vzhledem jako je aktuální panel. Tedy pro představu, pokud např. prstem najedete na panel, zvětší se a vy uvidíte nekvalitní obrázek, který se však hned updatuje a za chvíli se zobrazí celý nastavený panel. Devět realtimově aktualizovaných ploch by byl opravdu velký zápřah. Standardně je v telefonu přítomno 7 panelů - dva informační od Sony Ericssonu, defaultní z Windows Mobile, hudební panel, rádio, Google panel a zbytečné rybičky. Ty sice plní informační funkce zbarvováním svých těl na vodní hladině displeje, já ale dával přednost čtyřem informačním diodám v rozích přístroje.

Screen30.jpg Screen02.jpg Screen13.jpg Screen17.jpg 
Screenshot_64.jpg Screenshot_88.jpg Screenshot_86.jpg

 • Základní nabídku panelů...

Screen11.jpg Screen05.png
 • ...můžete rozšířit například o tyto další dva

Jednotlivé panely lze upravovat podle svého uvážení, např. u panelů Sony Ericsson je k dispozici daný počet bloků, které si můžete zaplnit podle svého, můžete měnit barevné podkreslení. Volné pole působnosti máte i v oblasti doinstalování stažených panelů. V současnosti jich není mnoho, ale na webu můžete najít například Slideshow panel, Microsoft live panel, Dashwire panel, CoolHunting panel nebo panel SPB Shell, který uživatelé v zahraničí hodně oceňují, připomíná jim prý jednoduchost systému TouchFLO u komunikátorů HTC. XPERIA panely jsou tedy tím hlavním, co odlišuje model X1 od ostatních Windows Mobile smartphonů, i když na internetu existují různé mody a návody jak dostat zmíněné TouchFLO do XPERIE, já pro to důvod nemám. Není důvod měnit něco, co je mi přirozené tak jako stisknutí potvrzovacího středu u telefonů platforem A200 a A300. Zobrazení panelů můžete přepínat z kaskády na podobu vějíře karet pro leváky i praváky, při současném vysunutí klávesnice se panely přemístí. Co se mi nelíbil je fakt, že při nastavení časového pásma Praha se na dvou SE panelech neustále ukazoval NewYork, takovéto nastavení by již mohlo být implicitní, platící pro všechny panely.

 Screenshot_3.png Screen35.jpg Screen17.jpg Screen20.jpg

 • Stejný panel čtyřikrát jinak

Chtěl bych omluvit svoji odbočku od hardwarového popisu kláves až k softwarovým detailům XPERIA panelů. To totiž jen potvrzuje neuvěřitelnou provázanost funkcí XPERIE, které lze těžko zařadit do oddělených škatulek, jak jsme tomu zvyklí u klasických telefonů Sony Ericsson. 

Fungování ve světě naležato

Jistě, mnohé problémy můžeme vyřešit v zavřeném stavu, proč ale nevyužít potenciál širokoúhlého displeje zvláště ve spojení s QWERTY klávesnicí? V preview betavzorku XPERIE jsem si nebyl stoprocentně jist kvalitou klávesnice, teď již vím, že byla hloupost pochybovat. Za několik dní jsem si na klávesnici zvykl natolik, že jsem na ní napsal i kousek recenze, bohužel ne všechna česká diakritická znaménka jsou v anglické XPERII při psaní přítomna (ve slovenštině zde nalezneme při kombinaci s klávesou Sym pouze diakritické znaky "ä" a "ô"). Ano, je zde ještě jedna nouzová možnost, kdy jsou všechny české znaky přítomny mezi symboly. Je to ale náhradní řešení, kdy se překousáváte 15ti obrazovkami různých roztodivných znaků a navíc po vybrání symbolu tabulka zmizí. Klávesnice je situována ve čtyřech řadách kláves s vyvýšením na jejich úhlopříčce. Mimo klasických QWERTY (QWERTZ verzi lze nyní zakoupit pouze v Německu) kláves zde najdeme i tlačítka známá z PC, jako například klávesu pro vyvolání nabídky Start, tabulátor, který i zde funguje nejen k přeskakování textových polí, nebo klávesa Sym pro rychlé zadání symbolů. Po napsání znaku docílíte diakritických úprav stiskem dedikované klávesy, k dispozici je i rozměrný ENTER nebo DELETE.

PB130108.JPG PB130107.JPG PB130109.JPG PB130103.JPG PB130106.JPG

Klávesa s modrou tečkou má stejný vliv jako klávesa Fn na noteboocích, po jejím stisku totiž dokáže napsat modré znaky na klávesnici. Rozhodně doporučují psát oběma rukama, jednou rukou se vám bude psát opravdu těžce. V tom případě radši využijte možnosti softwarové klávesnice. Ta má uniformní velikost v obou zobrazeních, nechápu proč v režimu naležato nebyla použita jiná, větší, místa je zde opravdu dost a dost. I přesto je ale možno volit mezi menší a o něco málo větší klávesnicí. Klávesky jsou však velmi malé takže se nevyhnete překlepům, ono vůbec se na klávesy prstem pořádně nestrefíte. Softwarová klávesnice má několik modů, můžete tedy psát na QWERTY klávesnici nebo stylusem při rozpoznávání znaků. To není dokonalé, na mé P1i mi to přišlo lépe vyřešené, na druhou stranu přímo v nastavení můžete vybrat u jednotlivých písmen jejich předpokládaný vzhled a telefon se tomu přizpůsobí. Co je u mě po přechodu z UIQ 3 novinkou je rozpoznávání celých napsaných slov, potažmo vět. Rozpoznávání není stoprocentní, pokud ale píšete pomalu a úhledně, telefon vše rozpozná. Bohužel je v telefonu nastavena pro rozpoznávání angličtina, jsem zvědav, zdali oficiální prodejní verze pro náš trh nabídne i češtinu. To by totiž bylo to pravé využití dotykového displeje.

Screen01~0.png Screen02~0.png Screen07.png Screen05~0.png  
Screen03~0.png Screen04~0.png Screen08.png Screen09.png   

 

Při nečinnosti se XPERIA uspí

XPERIA je zařízení, k jehož ovládání je možno použít prsty nebo dotykové pero. Pero nalezneme na levé hraně telefonu, tedy přesně stejně jako u Sony Ericssonu P1i. Musím podotknout, že mnoho záležitostí hravě zvládnete stisknutím palce, ale samozřejmě záleží na velikosti vašich prstů. Já s tím problém nemám, horší to však u mě bývá při ukončování aplikace s křížkem. Proto se při některých situacích hodí stylus opravdu vytáhnout. Na horní hraně nalezneme tlačítko pro zapnutí a vypnutí přístroje, které po krátkém stisknutí uvede přístroj do režimu spánku, jehož nejcharakterističtějším rysem je vypnutí displeje. V tomto režimu je telefon ale vždy připraven na to, že může někdo volat a nebo psát a poté se boční barevné diody rozblikají, aby indikovaly zmeškané nebo právě příchozí události. Bohužel blikání diod trvá jen do té chvíle, než se XPERIA sama uspí (pozn. red.: možno nastavit interval uspání).

PB130112.JPG PB140131.JPG PB140134.JPGPB130119.JPG PB140135.JPG

Diody naleznete ve čtyřech rozích přední části a všechny se dokáží zabarvit bíle, fialově, červeně, zeleně, modře a růžově. Jejich význam si ale musíte nejprve osvojit sami, čekal jsem, že bych si blikání barev upravil podle svého, bohužel je možno pouze prohlížet přednastavené volby. Na horní hraně nalezneme dále ještě 3,5mm konektor Jack, je zde vůbec poprvé použit mezi telefony Sony Ericsson, nemluvě o low-endu Sony Ericssonu J132. Na zadním krytu nalezneme pouze čočku 3,2 Mpix fotoaparátu, které je vlastní nejen přisvětlení, ale i autofocus a navíc i touchfocus - prstem si ukážete, který objekt chcete ve snímané scéně na displeji zaostřit. Mírné výhrady však mám ke kvalitě zadního krytu. Oproti dřívějším obavám drží sice perfektně, ale obávám se o jeho poškrábání, proto bych doporučil jej nosit v originálním pouzdře ICE-40 od Sony Ericssonu.

 • Ovládání panelů, procházení nabídek a srovnání internetových prohlížečů XPERIE

Pod krytem si našla své místo 1500 mAh baterie, se kterou XPERIA vydržela v pohotovosti okolo čtyř až pěti dní! Samozřejmě číslo může být zkresleno i podmínkami testování, kdy jsem telefon neustále připojoval k PC pro přenos souborů a X1čka se mezitím nabíjela, i přesto jsem ale hojně testoval, brouzdal na internetu přes Wi-Fi a poslouchal hudbu v Bluetooth sluchátkách. Mám tedy z výdrže velmi dobré pocity. Po odklopení hliníkové skořápky se nejen odhalí baterie, ale také slot pro paměťové karty microSD. Hned po zakoupení telefonu jsem vyrazil do obchodu pro 16 GB microSDHC, která slouží parádně. Na žádné časté výměny to ale není, protože je zde jinak zahnut kryt, takže karta při vytahování "drhne". Když si budete jednou kartu kupovat, rozmýšlejte tedy dobře jakou kapacitu zvolíte. Pokud je navíc vytažen stylus, objeví se na jeho místě malá prohlubeň, kterou lze špičkou stylusu stlačit, což slouží jako reset přístroje. Už tedy nemusíte vytahovat baterii za chodu.

PB130086.JPG PB130085.JPG PB130101.JPG PB140140.JPG PA060254.JPG
 

Na levém boku přístroje nalezneme v horní části miniUSB konektor, který slouží pro připojení k počítači nebo k nabíjení. Nabíječka je vyřešena zástrčkou, do které se zasouvá USB kabel, anglická verze disponuje jinou roztečí kolíků, takže pro nabíjení z 230V sítě budete potřebovat redukci (díky Vašku). Ve spodní části se nachází monoreproduktor, který opravdu nezní nejlépe. Znát je citelná absence basů a výšek, přehrávají se nemastné, neslané středy, navíc v telefonu chybí nastavení ekvalizéru. Navíc je tak nevhodně umístěn, že jej často tlumíte vlastní rukou. Na pravém boku naopak nalezneme dvouklávesu pro ovládání hlasitosti a také spoušť fotoaparátu. Spodní strana ukrývá jen poutko pro pověšení na krk. Marně zvažuji, která cílová skupina by si jej zavěsila na krk - možná leda kulturisté.

Rozhraní Windows Mobile

Screen50.jpg Screen51.jpg Screen53.jpg Screen59.jpg
 
Jádrem tohoto zařízení je procesor Quallcomm 7200A (pozn. red.: americká verze X1a má místo něj procesor MSM7201A, který nepodporuje VGA nahrávání videa s 30 fps, ale jen ve formátu QVGA s 24 fps) , který je taktován na 528 MHz. Nalezneme však zde ještě jeden procesor, ARM9, který se se svými 256MHz stará o akceleraci aplikačního zpracování a také na plynulá datová zpracování. To vše umožnilo výrobci použít plynulý a vyvážený operační systém Windows Mobile 6.1 Professional, jehož rozhraní si právě teď popíšeme. Najíždění přístroje mi nepřijde až tak zdlouhavé, jako u platformy UIQ3, možná za to může velikost dostupné paměti RAM. Po prvním spuštění budete muset podstoupit martyria jako je kalibrace displeje a nastavování potřebných údajů, následně se rozbalí všechny aplikace a panely. Uvítá vás klasický Today screen od Microsoftu, kde naleznete informace o signálu, připojení, zvuku a baterii v horní liště, zbytek prostoru je však očividně nevyužit. Na Today screenu najdete zkratky ke zprávám, úkolům a kalendáři, přidat zde můžete v nastavení i některé rychlé volby. Své zkratky si tu přidávají i některé nainstalované aplikace, např. TomTom 7. Základním kamenem není hlavní menu, ale nabídka Start. V zavřeném stavu ji otevřete pouze poklepáním na displej, v otevřeném je zde vyhrazená klávesa s létajícím oknem. Tuto nabídku si můžete upravit k obrazu svému tím, jaké zobrazení aplikací zde povolíte, je zde však limit maximálního počtu aplikací. V nabídce Start tedy nejde scrolovat jako u stolních Windowsů.

Screenshot_57.jpg Screen12.jpg Screen31.jpg Screen15.jpg

Osobně jsem si na Today screen nezvykl, více mě zaujal informační panel Sony Ericssonu s kalendářem, který měl vše co potřebuji - přístup jedním kliknutím k hovorům, zprávám, budíku, k pěti posledním aplikacím, ke schůzkám a úkolům, za zmínku stojí i rychlé zapnutí a vypnutí Wi-Fi, Bluetooth nebo rychlé ztlumení zvuků telefonu. Bluetooth je podporováno na výbornou, všechny jeho profily přítomné v X1 jsou:

 • A2DP - Advanced Audio Distribution Profile
 • AVRCP - Audio/Video Remote Control Profile v1.0
 • FTP - File Transfer Profile
 • GAP - Generic Access Profile
 • GOEP - Generic Object Exchange Profile
 • HFP - Hands-Free Profile
 • HID - Human Interface Device
 • HSP - Headset Profile
 • OPP - Object Push Profile
 • PAN - Personal Area Networking
 • SAP - SIM card access profile
 • SDAP - Service Discovery Application Profile
 • SPP - Serial Port

Bohužel žádné pokročilé vyzváněcí profily zde nenajdete, takže musí vystačit zažitý trojrežim - zvuky, jen vibrace nebo nic. K budíkům mohu dodat, že mohou být až tři a opakované, při vypnutém stavu telefonu však nezazvoní. V nastavení oceňuji možnost změny schémat, na což jsem byl od P1čky zvyklý. Co se týče ovladatelnosti jednotlivých tlačítek, většinou si vystačíte prsty. Pero netřeba vytahovat, snad jen na psaní na defaultní softwarové klávesnici, jinak není potřeba. Pohybem prstu si tak můžete vychutnat i efekty jako rolované scrolování, kdy kurzor pomalu "dojíždí" nebo efektivní vyhledávání podle písmen v telefonním seznamu. Vytáčení čísel v zavřeném stavu je velmi jednoduché, po stisku zeleného sluchátka se zobrazí seznam hovorů a numerická klávesnice, v zavřeném stavu je to trochu složitější, ale zde se počítá s tím, že budete kontakty případně vytáčet přímo z klávesnice.

Screenshot_3.png Screen35.jpg Screen27.jpg Screenshot_133.png

Vyhledávání v kontaktech probíhá postupným zadáváním a nebo si najedete na vybrané písmeno od kterého se vám začnou osoby v seznamu zobrazovat. Bohužel není možné zobrazit zvlášť kontakty telefonu a na kartě SIM, zobrazují se jen dohromady. Stejně tak je při zemi i filtrování kontaktů, zobrazíte si buď všechny, poslední prohlížené nebo ty v žádné kategorii. Při zobrazení kontaktů ze SIM karty v mezinárodní podobě (s předčíslím +420) se u některých hned za plus nepochopitelně dostalo písmenko e, takže kontakt nelze vytáčet. Co se ale týče položek při zadávání nových kontaktů, kterých může být neomezené množství (záleží však na paměti), to je opravdový luxus, však posuďte sami, zde je seznam položek, které můžete ke kontaktu přiradit:

 • Jméno
 • Příjmení
 • Společnost, oddělení, název prac. pozice
 • Pracovní telefon, fax, adresa
 • Tři adresy klientů Instant messagingu
 • Tři e-mailové adresy
 • Číslo na mobil
 • Vyzváněcí melodie
 • Webová stránka
 • Domácí telefon a fax
 • Domácí adresa
 • Další adresa
 • Kategorie
 • Pager
 • Telefonní číslo autotelefonu
 • Telefonní číslo do práce
 • Číslo radiotelefonu
 • Asistent a telefonní číslo na asistenta
 • Manažer
 • Účet
 • Identifikační číslo zákazníka
 • Narozeniny
 • Výročí
 • Manžel/manželka
 • Seznam dětí
 • Poznámky

Vyzvánění je samozřejmě polyfonní, vybírat můžete z melodií uložených v telefonu nebo si můžete vybrat vlastní MP3ku. Mějte na paměti, že musí být uložena separátně v interní paměti ve složce My Documents->My Ringtones. V průběhu telefonu si protistrana nikdy nestěžovala, že by mě špatně slyšela, maximální hlasitost reproduktoru je dostatečná.

Screen25.jpg Screen26.jpg Screen32.jpg Screenshot_2.png

Textové zprávy se na klávesnicí píší dobře, jen škoda, že se k napsaní nové SMSky musíme proklikat dvěma nabídkami (Menu->New->SMS), samozřejmostí je informace o doručení zpráv. Při psaní vždy víte, kolik znaků jste napsali a na kolik dílů se zpráva rozdělí, velmi oceňuji podobu zobrazení přijatých zpráv, což mi evokuje přijaté zprávy na ICQ. Výhodu to má takovou, že pokud něco hledáte, tak stačí vyhledávat jen ve vybraném zobrazení. Nic ale není jednostranné, budete zklamáni z nepodpory prediktivního slovníku T9 či smajlíků, které jsem u P1i využíval dosti často. Samozřejmostí je podpora e-mailového klienta, nastavení je rychlé a bezproblémové, telefonu stačí jméno a heslo a případné nastavení si dovede sám stáhnout z internetu. Aplikace do telefonu stahuje jen titulky zpráv, ostatní se stáhne až po vašem odsouhlasení. Navíc je možno nastavit i automatické stahování hlaviček v různých časových intervalech nebo lze zvolit manuální stažení. Chybí zde jen možnost vybrání více zpráv a je zde jen manuální zatrhávání, což při velkých objemech mailů značně zdržuje. 

Screen05.jpg Screen01~0.png Screen02~0.png Screen06.jpg
Screen17.png Screen09~0.png Screen07~0.png Screen12.png       

 Základní programy

Screen03~1.png Screen05~0.jpg Screen04~0.jpg Screen02~1.png 
 

Jak jsem již zmiňoval, základem je nabídka Start, ve které naleznete předvolené programy a samozřejmě složky Programs a Settings. Mezi programy nalezneme nejprve složku Games, nemůže zde chybět stálice Windowsů - Solitaire, dále je zde Astraware sudoku, Bejeweled 2 (trial verze na pět spuštění) nebo Bubble Breaker. Když už jsem zamířil mezi hry, XPERIA si poradí i s Javou, nabízí totiž Java Virtual Machine, ve které lze javové aplikace a hry spouštět. Samozřejmě nemůžeme očekávat největší rychlost a plynulost, zvláště když je zajištěna podpora pouze těchto protokolů:

 • JSR-75 - File/PIM access.
 • JSR-120 - WMA (Wireless Messaging API).
 • JSR-135 - MMAPI (Mobile Media API).
 • JSR-139 - CLDC 1.1(Connected Limited Device Configuration)

capture_13112008_144835.jpg capture_13112008_144850.jpg capture_13112008_144853.jpg capture_13112008_144908.jpg capture_13112008_145020.jpg
capture_13112008_145039.jpg capture_13112008_152722.jpg capture_13112008_152733.jpg Screen04~2.png

Zapomenout můžete na podporu 3D, se kterou se naopak můžete setkat jen u aplikací určených pro WM 6.1. Při spuštění 2D Java her a aplikací nezaznamenáte žádné problémy, jen musí daný prográmek podporovat tak velké rozlišení. XPERIA dále podporuje Exchange ActiveSync pro velké korporace, pro domácí připojení k počítači můžete využít připojení jako Disk Drive (s podporou MassStorage) nebo jako ActiveSync např. pro Synchronizaci s Outlookem nebo pro funkci některých speciálních programů (např. program na screenování). Na CD přiloženém v základním balení naleznete program Centrum zařízení s Windows Mobile, který je plně v češtině a obstarává komunikaci mezi zařízením a počítačem. Při prvním připojení je možno vybrat si, co konkrétně si přejete sesynchronizovat. To lze samozřejmě měnit i v průběhu používání telefonu a o všem jste v počítači vždy informováni. V režimu ActiveSync navíc telefon čerpá internetové připojení z připojeného počítače.

Screen21.jpg Screen22.jpg Screen24.jpg Screen23.jpg
Screen06~0.png Screen18.png Screen19.png Screen20.png

Co se týče editace dokumentů, v přístroji nemůžou chybět klasičtí zástupci Office editorů. Těšit se tak můžeme na editor Word Mobile, OneNote Mobile a ExcelMobile, připraven je i prohlížeč prezentací PowerPointMobile, vlastní prezentace však vytvořit nelze. Word nabídne standardní textové úpravy, poradí si i s grafy, vkládání obrázků je mu ale stále cizí. Excel si poradí s vkládáním symbolů nebo i funkcí. OneNote poslouží pro psaní rychlých textových poznámek, o grafické poznámky se postará program s příznačným názvem Notes. Když už jsme u prohlížení a psaní textových souborů, je zde vestavěn také Adobe Reader LE, prohlížení dokumentů doporučuji při zobzrazení na šířku, tak se na displej vejde více textu.

Screen07.jpg Screen28.jpg Screen36.jpg Screenshot_54.jpg
Screenshot_82.png Screen29.jpg Screenshot_65.png Screen16.jpg
  
Základem pro používání přístroje je takzvaný Comm Manager (něco jako správce připojení), kde lze jediným stisknutím vypnout nebo zapnout mód letadlo, telefonní část, Bluetooth, Wi-Fi, Microsoft Direct Push e-mail nebo Datové spojení. Do tohoto zobrazení se dostanete ťuknutím na symbol signálu nebo písmena E v liště stavových ikon, které znázorňuje přítomnost technologie EDGE. Jako defaultní prohlížeč je nastaven Internet Explorer, pomalý, nestabilní prohlížeč. Ještě že se v X1 nachází i Opera Mobile 9.5 s možností zazoomování stránky dvojklikem na vybrané místo. Bude se vám i líbit zmizení lišty a ovládacích prvků při čtení textů na webových stránkách. Bohužel nepodporuje dnes hojně využívané Flash animace a hůř zobrazuje novější CSS styly. Má paměť na uložené stránky a zobrazuje bezpečnostní upozornění, chybí mu však podpora cookies. Součástí některých panelů je i čtečka RSS.

Screen02~2.png Screen08~0.png Screen09~1.png Screen10.png
Screenshot_30.png Screenshot_31.png Screen01~3.png Screen02~3.png

Mezi další základní programy patří navigační aplikace GoogleMaps nebo QuickGPS, která aktualizuje satelitní data pro přesnější určování polohy. Mapy od Googlu jsou sice dobrým řešením pro toho, kdo má datový tarif, mně však přišla logičtější investice do navigačního softwaru TomTom 7 (není součástí základního balení XPERIE), který spolupracuje i s integrovanou GPSkou. Mám pocit, že příjem GPS signálu je horší než s mým externím BT modulem od Nokie, který jsem měl spolu se Sony Ericssonem P1i. Na druhou stranu zase chápu komfort, kdy jedním tlačítkem spustíte navigační program a nemusíte zdlouhavě připojovat externí modul.

 Screenshot_122.png Screen04~1.png Screen03~3.png Screen14.png
 
XPERIA má i vlastní program pro hledání souborů a dat v telefonu podle rozličných typů, poradí si i s úkoly, které v některých panelech naleznete na Today obrazovce a měl by zvládnout i streamovaná videa pomocí aplikace Streaming Media. Bohužel. při každém pokusu o spuštění videa např. z m.youtube.com aplikace vyhodí chybovou hlášku, patrně budou chybět nějaké kodeky nebo systémové soubory. Správce souborů zobrazuje přehledně soubory, je možno vytvářet složky, přejmenovávát a mazat soubory nebo je odesílat přes Bluetooth přes volbu Beam file. Taky z tohoto zobrazení instalujete nové aplikace a programy, aby byly podporovány, musí mít koncovku *.cab. Prohlížeč obrázků a videí má v programech svou vlastní položku, poradí si s obrázky ve standardních formátech (*.png, *.jpg, *.gif, *.tif, aj.), které můžete prohlížet po jednom nebo spustit SlideShow. Stejného efektu docílíte, když si stáhnete volně dostupný SlideShow panel od Sony Ericssonu, jen s tím rozdílem, že se fotky budou promítat na today screenu. Posledními zástupci mezi programy jsou Windows Live messenger (nyní existuje i v podobě freeware panelu) nebo Windows Media Player.

Screenshot_121.png Screenshot_130.png Screenshot_125.png Screenshot_128.png

Všudypřítomná nastavení

Složka nastavení je rozdělena na osobní, systémové a komunikační nastavení. Osobní nastavení čítá namapování funkcí kontextových kláves (např. jsem si nastavil rotaci displeje na pravou kontextovou, což mi práci s telefonem urychlilo), druh vstupu (typ klávesnice, nahrávání hovoru), zámky telefonu nebo úpravu aplikací v nabídce Start. Můžete zde také editovat informace o vlastníkovi, které se mohou vždy zobrazit, když telefon proberete z režimu spánku. 

Screen10~0.png Screen12~1.png Screen20~0.png Screen19~0.png

Systémová nastavení zobrazují informace o hardwaru i softwaru, najdeme zde nastavení hodin nebo úplné vymazání interní paměti. Můžeme si zde prohlédnout různé druhy iluminací diod, nebo odstranit vybrané programy. Dále zde můžeme nastavit větší font písma, prohlédnout spuštěné aplikace ve správci úkolů či provést Windows Update. Ten může být jak automatický, tak manuální, v současné době však žádný update dostupný není.

Screen16.png Screen14~0.png Screen15.png Screen17~0.png 

V nastavení připojení nalezneme podrobnější nastavení pro Bluetooth, Wi-Fi, WLAN nebo USB připojení s počítačem. Stejně tak z toho zobrazení je možno vytvořit modemové připojení nebo serverové VPN připojení. Je zde také funkce Domain Enroll, kdy se XPERIA spojí s firemními údaji pod kontrolou administrátora sítě, popř. si můžete nastavit mobilní připojení k internetu v závislosti na volbě země a operátora.

Hudební a video proporce

Screen08~1.png Screen04~3.png Screen05~2.png Screen07~2.png
Screenshot_63.jpg Screenshot_64.jpg Screenshot_65.jpg Screen01~2.png

Osobně preferuji hudební panel od Sony Ericssonu, přijde mi přehlednější a optimalizovaný pro ovládání prsty, jen se mi zatím nepodařilo zjistit, jak na vyhrazené místo umístit obrázek alba. Sony Ericsson hudební panel mi navíc připomíná sekci média známou např. z telefonů řady CyberShot. Sdružují se zde obrázky, hudba, hry, videa a překvapivě i kontakty. Samotný displej je v tomto panelu oproti konkurentovi Windows Media velmi dobře využit, najdeme zde informace o interpretu, rychlé přepínání skladeb a indikátor hlasitosti. Na pozadí mohou rotovat ikony nebo čtverečky, modrá barva na pozadí se změní na červenou jen s příchodem večera. Co se týče nastavení při přehrávání, můžeme skladbu přidat do playlistu, nastavit opakování skladeb nebo spustit náhodné přehrávaní. Jak jsem již zmínil hudební reprodukce z reproduktoru zdaleka nedosahuje kvalit jako např. u modelu P1i, dodávaná špuntová sluchátka taktéž ocenit nemůžu, absence ekvalizéru je znatelná. Poslední možností jsou tak bezdrátová sluchátka. Pro jejich spárování s telefonem však musíte využít předepsaný postup, jinak si hudbu nepřehrajete. Nejprve totiž musíte zapnout BT zařízení, poté povolit BT v telefonu a následně zařízení k telefonu připojit, jiná volba není možná. V nastavení Bluetooth lze navíc změnit kvalitu přehrávané hudby přes Bluetooth, mé laické ucho však nerozpoznalo žádný převratný rozdíl mezi Excelent a Low Quality, stejně tak mezi 44,1 a 48 KHz bitratem. Nakonec jsme ve Windows Mobile, tak proč si nenainstalovat vlastní ekvalizér? Nabízí se třeba ten v podobě freewarové aplikace od HTC, který však funguje pouze s připojenými sluchátky. 

Video bylo pro mě, jako uživatele XPERIE, velkým oříškem. Očekával jsem, že si pár videí ve formátu *.avi přetáhnu do telefonu a bude hotovo, opak byl však pravdou. Telefon si v základu poradí pouze s videosoubory ve formátech *3gp, *.MP4 nebo *.WMV, které lze ale přehrát jen ve Windows Media Playeru. Jak je to s formátem videa? Při konverzi se nejvíce blíží rozměrům obrazovky formát Pal DVD s rozměry 720x576 bodů, i přesto ale telefon musí video na obrazovku zmenšovat, i když jen pouze nepatrná část je displejem nevyužita. S mými převedenými videi nemám dobrou zkušenost, převáděl jsem jeden díl seriálu Přátelé přes program Spb Mobile DVD X1. Video pro rozlišení 800x480 určené přímo pro XPERII snížilo svou velikost o 60%, zvuk je špičkový, avšak postrádám plynulost videa. A přitom to vypadá, že by chybělo jen trochu a video by plynulé bylo. BitRate videa je 800 kb/s s 24 bitovými barvami a 25 fps, bohužel to procesor asi nezvládá, nebo jsem zvolil nevhodnou kompresi. Další možností je doinstalování dalších aplikací jako je placený CorePlayer, ani u něj se mi však AVI videa nepodařila rozchodit, to samé platí i pro divX. Dospěl jsem k názoru, že se standardní výbavou toho v oblasti videa s XPERII moc nesvedeme, proto se po recenzi budu zaměřovat na to, jak při enkódování videa do X1 dosáhnout co nejlepších výsledků. Nápovědou nám může být informace o Traileru k bondovce Quantum of Solace, kde je video v rozlišení pouze 480x260 pixelů a je softwarově roztaženo na celou obrazovku.

A jak je na tom fotoaparát?

Screenshot_6.png Screenshot_8.png Screenshot_7.png Screen03~2.png
Screen07~1.png Screen05~1.png Screen06~1.png Screen21.png

Do menu fotoaparátu se dostanete jen stisknutím klávesy spouště. Použitý čip je typu CMOS s rozlišením 2048 x 1536 pix (3,2 Mpix) a s podporou přisvětlení. Oproti mým předešlým předpokladům nabízí fotoaparát hodně nastavení. Můžete si například vybírat z přednastavených scén, zvolit způsob ostření (nekonečno, autofocus, touchfocus), zapnout LED přisvětlení, nastavit kvalitu a velikost obrázků, stejně tak jako efekty, vyvážení bílé nebo zvuk uzávěrky. Pro přehlednost zde udávám všechny možnosti nastavení:

 • Scenes - Auto, Portrait, Landscape, Twilight, Sports, Document
 • Focus - Touch, Auto, Macro, Infinite
 • Light - Off, On
 • Shoot mode - Normal, Multi-shot
 • White balance - Auto, Incandescent, Fluorescent, Sunny, Cloudy
 • Effects - Off, Negative, Solarization, Sepia, Black and white
 • Picture size - 3 MP, 2 MP, 1 MP, VGA, QVGA
 • Picture quality - Fine, Normal, Economy
 • Widescreen - Off, On
 • Shutter sound - Sound 1, Sound 2, Sound 3, Sound 4, Off
 • Time and date - Off, On
 • Default scene - Auto, Portrait, Landscape, Twilight, Sports, Document, Last used
 • Default shoot mode - Normal, Multi-shot, Last used
 • Default focus - Touch, Auto, Macro, Infinite, Last used

U videa nalezneme podobná nastavení, tentokrát však máme tu čest s natáčením VGA ozvučeného videa s 30 fps. Nastavení u fotoaparátu jsou následující:

 • Camera source - Back camera, Front camera
 • Self-timer - Off, 2 seconds, 10 seconds
 • Auto review - On, Off
 • Save to - Phone, Memory card
 • Reset file number
 • Reset settings

Pro fotoaparát i video platí, že všechny prvky na displeji jsou přehledně rozloženy, můžete je pohodlně přepínat prstem, protože jsou dostatečně velké. Co se týče kvality fotografií, musím uznat, že je můžeme srovnávat i s některými nízko umístěnými Cyber-Shoty nebo vůbec mezi výrobci s telefony střední třídy. Místy se podaří i nadprůměrný snímek, vždy však platí dostatečné osvětlení a hlavně správná volba nastavení vyvážení bílé (hlavně ne automat, který si se scénou ve větší míře neporadí). Bohužel fotografie trpí neduhem v podobě nádechu do růžova, pokud si dobře vzpomínám, tímto trpěly i některé modely Sony Ericssonu P1i, kde bylo ale znát spíše zelené zabarvení. Nově prezentující novinkou je zde TouchFocus, kdy telefon neostří automaticky do středu nebo na nejvýraznější detaily, ale vy mu určíte dotykem prstu tam, kam má zaostřit. Pokud jde o LED přisvětlení, nemůžeme logicky čekat žádné zázraky, Xenonový blesk to není, takže osvětlíte objekty maximálně do vzdálenosti jednoho metru. Snímky mi spíše připomínají éru před příchodem CyberShotů, protože lze spatřit nedokonalosti ve vykreslování detailů, nejvíce patrné to je třeba u větví stromů. Barevné podání je věrné, spolehnout se na X1čku můžete i v oblasti macro snímků, např. textů. O kvalitě fotografií se můžete přesvědčit z následujících fotografií:

DSC_0001~0.jpg DSC_0004.jpg DSC_0015.jpg DSC_0003.jpg DSC_0017.jpg
DSC_0007~0.jpg DSC_0013.jpg DSC_0020.jpg DSC_00020.jpg DSC_00027.jpg

 • Prvních sedm snímků - vyvážení bílé Slunečno, 8. snímek - auto, 9. snímek - žárovka a přisvětlení, 10. snímek přisvětlení v makro režimu

Nahrávání videa je poprvé u Sony Ericssonu umožněno v rozlišení VGA (640x480 pixelů) se 30 snímky za sekundu. BitRate natočených 3gp videí je okolo 600 kb/s a jejich kvalita je o mnoho lepší než ta, se kterou bychom se mohli setkat v předešlých telefonech Sony Ericsson. Nahrávat je možné ve standardním poměru stran (VGA) nebo v širokoúhlém (640x400). Musím zdůraznit i nekvalitu hlasové složky, která se jeví jako mono (program mediainfo však uvádí dvoukanálové stereo), avšak pro enkódování byl použit kodek AMR, což kontrastuje s kvalitnějším AAC kodekem např. u modelů Cyber-Shot. Nebudu zde přidávat žádné realtimové video ukázky, protože různé internetové služby (youtube.com nebo blip.tv) aplikují filtry na úpravu kvality videosnímků, proto zde udávám odkazy nijak neupravovaných mnou natočených videí ke stažení. Bohužel se mi nepovedlo natáčet ve skvělých světelných podmínkách, vždy bylo zataženo a slunce prosvítalo jen málo:

 

Natáčení videa a pořizování snímků to nejsou hlavní devizy XPERIE, proto jejich kvalita může jen potěšit a v některých případech i příjemně překvapí.

video-krizovatka.jpg video-pri chuzi.jpg video-sluchatka na stole.jpg video-vlak.jpg video-zahrada.jpg
 
Závěrečný verdikt:

Sony Ericsson XPERIA je pro mě nejinovativnější zařízení poslední doby a aktuálně jedno z nejlepších zařízení na trhu. Má některé své mouchy, ale může se opřít o dostupné programy pro operační systém Windows Mobile, takže něco, co teď neumí, může být jen jeho dočasné minus. Doufejme, že již brzy se na našem trhu začne oficiálně prodávat česká verze XPERIE, optimistické dohady mluví o polovině ledna, ty pesimistické o konci února. V zahraničí mě XPERIA stála 542 liber včetně 28 liber poštovného, tj. 17 600,- Kč, u nás by se měla cenově pohybovat mezi 15-16 tisíci korunami. Už aby tu oficiálně byla...

A máme hotovo, 6005 slov, 38907 znaků a 14 dní nespočetně dlouhé práce jsou konečně za mnou. Co mi přinesly? Určitě nový pohled na mobilní svět, pronikl jsem do tajů Windows Mobile zařízení, víc jsem pochopil záměry a použitelnost XPERIE a taktéž to byl dlouhotrvající maraton (včetně univerzitní prezentace v předmětu UIT), jehož cíl přede mnou stále odbíhal dál a dál. Těm, kteří se dočetli až na konec bez toho, aby nějakou část recenze přeskočili, děkuji za pozornost a děkuji jim i za to, že u této velmi dlouhé recenze vydrželi až do konce. Ať je recenze sebekvalitní a sebedlouhá, vím, že v lidských silách není popsat vše úplně do nejzazších detailů. Pokud právě vy máte nějaký specifický, v recenzi nezodpovězený dotaz, nebojte se jej položit v komentářích po článkem.

Obsah základního balení:

         PB040498_w.JPG

 • telefon Sony Ericsson XPERIA X1
 • baterie BST-41 o kapacitě 1500 mAh
 • nabíječka CMU-20
 • USB kabel DMU-70
 • sluchátka HPM-75 s 3,5mm jackem
 • náhradní stylus ISP-90
 • uživatelské manuály, různé propagační letáky
 • CD se softwarem ActiveSync

Fotogalerie displeje na výšku:

Screenshot_99.jpg Screen38.jpg Screen43.jpg Screen45.jpg Screen46.jpg Screen42.jpg Screenshot_15.jpg Screenshot_1.png Screenshot_10.png Screenshot_10.jpg Screenshot_12.jpg
Screenshot_13.png Screenshot_14.png Screenshot_27.jpg Screenshot_18.jpg Screenshot_163.png Screenshot_137.png Screenshot_7.jpg Screenshot_41.png Screenshot_50.png Screenshot_46.png Screenshot_22.jpg      
 

Fotografie černé varianty :

PA020177.jpg PA020180.jpg PA020179.jpg PA020188.jpg PA020181.jpg
PA020197.jpg PA020200.jpg PA020194.jpg PA020193.jpg PA020192.jpg
PA020218.jpg PA020217.jpg PA020219.jpg PA020224.jpg PA020228.jpg
PA060238.JPG PA020225.jpg PA060247.JPG  PA060240.JPGPA020228.jpg
 
Všech 263 fotografií Sony Ericssonu XPERIA X1 naleznete v této fotogalerii (i zde nezveřejněné fotografie telefonu a screeny displeje).


Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
. Autor: derrik Datum: 2008-12-16 23:09:04
Zdravím, chci se optat jeslti má X1 magnetický uúchyt stylusu. Druhý můj dotaz se týká ohledně toho údajného praskání krytu.. je to tak vážné? 
Rozhoduju se stále mezi touch PRO, HD a nebo X1... Vede u mě X1, nicméně výše zminěné "chyby" u mě hrají velkou roli.
Autor: Warrual Datum: 2008-11-25 19:08:53
Můžu integrovanou GPSku používat kdykoli bez podpory operátora tedy bez všech poplatků??? Prosím a děkuji za odpoveď.
. Autor: Warhammer1 Datum: 2008-11-19 21:41:37
Smigura: Xperii si teď koupit nemůžeš, maj problémy s výrobou a jsou vyprodaný. Taky čekám...
. Autor: smigura Datum: 2008-11-19 16:05:18
Vážený pane Chroust (či kdokoli jiný fundovaný),  
kde prosím mohu spolehlivě zakoupit černou Xperii? Víte, kde lze koupit i bílá? Jedná se mi o nízkou cenu, rychlé dodání a spolehlivost. Na britských stránkách SE se dájen předobjednat jako všude jinde a od podvodníků z Nigérie to kupovat nechci (to ani nejde. Děkuji za brzkou odpověď, s pozdravem čtenář Ladislav Šmigura
Autor: smigura Datum: 2008-11-19 16:03:40
Vážený pane Chroust (či kdokoli jiný fundovaný),  
kde prosím mohu spolehlivě zakoupit černou Xperii? Víte, kde lze koupit i bílá? Jedná se mi o nízkou cenu, rychlé dodání a spolehlivost. Na britských stránkách SE se dájen předobjednat jako všude jinde a od podvodníků z Nigérie to kupovat nechci (to ani nejde. Děkuji za brzkou odpověď, s pozdravem čtenář Ladislav Šmigura
Autor: JHavrlant Datum: 2008-11-18 09:50:47
No mně mrzí to video, protože formát 3GP mívá tradičně nedostatečnou kvalitu zvukové složky (viz. zmíněný kodek AMR). Modernější formát MP4 by Xperii slušel více.
. Autor: puskin Datum: 2008-11-17 14:19:07
Tak jsem to konecne docetl, solidni pracicka, Martine! Dik! V podstate nemam, co bych dodal, 14 dni jsem uz taky jejim stastnym majitelem, a plne souhlasim se vsim, co bylo napsano. Je to zkratka nadherny kousek techniky (sperku? :grin ) a pro mne jedno z nejnej zarizeni posledni doby. Muzete s tim vest spory, muzete s tim i nesouhasit, ale to je asi tak vsechno, co s tim muzete delat... :p
. Autor: puskin Datum: 2008-11-17 13:40:10
Cocka typu CMOS???
Autor: MartinChroust Datum: 2008-11-17 13:28:43
Díky za kladné ohlasy, video určitě půjde překonvertovat, jen to bude na samostatný článek, kde se pokusím zjistit nejlepší konverzní formát a program pro X1čku
. Autor: Nemo_nihil Datum: 2008-11-17 12:51:35
Díky za recenzi. Trochu je pro mě zklamáním přehrávání videa. K čemu je vysoké rozlišení displeje (samozřejmě je i na jiný věci, ale já mám priority trochu jinde:-) když telefon nestíhá přehrát filmy v teto kvalite...snad to bude jenom tou kompresi.
Autor: VaRo Datum: 2008-11-17 10:15:09
Pěkné počteníčko, Martine, ačkoli zatím nepatřím mezi natěšené příznivce X1-ky, s chutí jsem si to tu přečetl... ;)
. Autor: ital.2 Datum: 2008-11-17 03:36:28
děkuji za skvělé představení X1 na kterou plno z nás netrpělivě čeká ;)

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >