Forum

Sony Ericsson XPERIA X1 - výborný, na pochvalu od SE to ale není | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Čtvrtek, 15. leden 2009
Přibližně před dvěma měsíci jsme se konečně dočkali a Sony Ericsson XPERIA X1 vstoupil na náš trh. Komunikátor je krásný, vybavený, dalo by se říci skutečný klenot mezi současnými mobilními telefony. Přesto si Sony Ericsson tento přístroj za rámeček nedá a důvodů je hned několik.


Pravděpodobně největším problémem je velmi pomalé uvedení na trh. Samozřejmě nelze očekávat, že se podobné zařízení vyvine a odladí za týden. Na druhou stranu oznámit telefon více než půl roku dopředu rozhodně není cesta správným směrem. Především konkurenční výrobci tím dostanou spoustu času více či méně zareagovat. Ani po dokončení vývoje ale problémy nepřestaly, spíše se začaly kupit. Dodávky tohoto komunikátoru jsou totiž velmi omezené a ani po několika měsících na trhu není situace úplně optimální.Druhým problémem je uvedení HTC Touch Pro. Toto zařízení je totiž XPERII až příliš podobné. Sice je v některých ohledech horší, než XPERIA X1, rozdíl je ale ve většině oblastí zcela minimální. A navíc jsou zde také nezanedbatelné výhody modelu Touch Pro, jako pětiřadá klávesnice, nižší cena nebo dřívější uvedení na trh. Na internetu se objevila spousta názorů, které obviňují společnost HTC z toho, že si za peníze od Sony Ericssson výrazně pomohla při vývoji HTC Touch Pro a navíc vývoj XPERIE natolik protáhla, že stihla vlastní komunikátor podobný XPERII uvést na trh výrazně dřív. Samozřejmě nemohu posoudit, nakolik jsou podobné informace pravdivé nebo ne, faktem je, že něco takového měla mít společnost Sony Ericsson podchycené. Navzdory spoustě názorů z února roku 2008 se sice do příchodu XPERIE na trh lepší zařízení neobjevilo, na druhou stranu se objevilo více zařízení nepříliš vzdálených. Kouzlo XPERIE se tak částečně vytratilo.

Sony Ericsson dostává také co proto v internetových diskuzích. Většina dobrých vlastností XPERIE totiž automaticky jde na vrub jeho výrobce, tedy společnosti HTC. Naopak veškeré problémy, především konstrukční nedostatky se naopak přisuzují zadavateli, tedy společnosti Sony Ericsson. Ta se tak dostává do situace, kdy ji uživatelé nemají za co pochválit, ale naopak se najde spousta důvodů pro kritiku. Původně měla být XPERIA dokladem technologických schopností společnosti, tento fakt se už ale na 99 procent nenaplní. Synonymem XPERIE se pomalu ale jistě stávají praskající kryty, což je u telefonu za značnou částku peněz nepřípustné. Nic na tom nemění ani fakt, že se chyba týká minimálního procenta přístrojů. Odpůrci Sony Ericssonu totiž v praskajícíh krytech dostali pádný argument proti XPERII.Co dodat na závěr. Před necelým rokem byli všichni překvapeni, když Sony Ericsson XPERII představil. Už tenkrát se ale našla spousta lidí co podotkla, že to není krok správným směrem a podle událostí poslední doby dostávají tito lidé za pravdu. Jakkoliv je XPERIA X1 skvěle vybavená a na světě se najde mnoho spokojených uživatelů, její autor (tím myslím společnost Sony Ericsson) nepochybně spokojený úplně není. Spousta problémů při vývoji, dodávkách i během samotného používání komunikátoru spolu s možná ne zcela férovým jednáním společnosti HTC způsobily, že Sony Ericsson na toto partnerství nebude vzpomínat v dobrém.

Pokud ale mohu mluvit za sebe, jsem rád, že už je XPERIA X1 za námi. Nechat si telefon takového kalibru vyrábět jiným výrobcem mi přišlo pod úroveň Sony Ericssonu, navíc si troufám tvrdit, že místo vývoje a uvedení na trh přístrojů s UIQ se výrobce vrhnul do dobrodružství s Windows Mobile. A je dost možné, že ne naposledy, kromě nástupců XPERIE se hovoří také o přístroji na platformě Symbian S60, komunikátor s operačním systémem Android už je jistotou. Pokud si Sony Ericsson pořádně nepohlídal jeden operační systém, jak to nyní zvládne se třemi současně...

PS: rozhodně tímto článkem nechci tvrdit, že je XPERIA X1 špatný telefon, nebo dokonce propadák. Z pohledu Sony Ericssonu se ale podle mě skutečně nejednalo o výhodný krok. Důvody tohoto mého pohledu na věc jsem se pokusil dát dohromady právě v tomto článku.

Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
Autor: vodyn18 Datum: 2009-02-03 20:33:12
xperia je mazec! mašinka nejlepší!!!
. Autor: 999v999 Datum: 2009-01-24 22:46:39
Chci se jen zeptat který servis v ČR ti odmítnul opravu na záruku u tvého MT SE X1 a zda máš kupní doklad ?
Autor: mike-biker Datum: 2009-01-18 22:36:50
2: paramoad.  
kde jsem psal, že Touch Pro praská foťák? :upset
Autor: MarS Datum: 2009-01-18 17:03:31
jj, je to tak a dalo se to čekat, když přišla s takovým zpožděním. Navíc v módní době, kdy se všichni výrobci WM zařízení snaží implementovat nadstavby pro ovládání bez stylusu přišla s panely, které řeší prakticky jen základní obrazovku a nic víc. Bez dalšího softu je prostě jen holým WM zařízením. A když k tomu přičtu, že se opět šetřilo na materiálech... To už dneska prostě nestačí. Pohřbení UIQ špatným HW X1 a spol nezachrání.
Autor: paramoad Datum: 2009-01-18 16:21:05
4 mike-biker 
 
Touch Pro praská foťák? Ale nepovídej :grin Asi si potřebuješ neustále dokazovat, že X1 pro tebe byla správná volba a nutno říct, že mě tvé příspěvky na více fórech baví, ale tohle jsi už fakt přehnal. :grin :grin Za včas se vzpamatuj ;)  
 
P.S.: Budu rád za odkazy, kde se tento HW problém u HTC řeší. Díky 
Autor: _eXplorer_ Datum: 2009-01-16 09:03:32
Tak to je bezva vy dva (VaRo, Joza) si měníte identity nebo co? :p
Autor: MartinChroust Datum: 2009-01-16 08:27:28
Skusím zjistit prodejní výsledky na západě ať můžeme tuto diskusi něčím opodstatnit :)
Autor: VaRo Datum: 2009-01-15 23:04:15
Tak Martine, slibuju, že fakt už naposled... :grin Na západě, stejně jako ny východě valí a teprve pořádně začne valit finanční krize, nebude to tam zas tak růžové, jak si možná myslíš. Jediná šance X-perie je u operátorů za silně, ale silně dotované ceny. Jinak její obchodní výsledek skončí v červených číslech. Popovídáme si v dubnu, květnu... ;)
Autor: MartinChroust Datum: 2009-01-15 21:41:10
:) opravdu to nemá smysl, proč, to jsem už vysvětloval předtím, nejde o to, že jsem majitelem X1čky, i přesto se snažím vidět věci objektivně. Podle mě má na Z trhu šanci, že v republice není hojně prodávaná se nedivím, západ má jinou kupní sílu, ale o tom už tady taky byla řeč. U nás, jak říkáš, mnoho rozletu nemá.
Autor: VaRo Datum: 2009-01-15 21:36:45
Nebuďte zpruzení, majitelé X-perie... Je to jistě technologiemi našláplá mašinka, ale řeč jde o tom, zda bude mít úspěch, když se na ni tak dlouho čekalo, nestojí málo a má mušek zřejmě víc, než by bylo zdrávo... Osobně bych spočítal na svých prstech, kolik jejich majitelů znám a to počáteční eufórie, která s každou novinkou přichází, už odezněla.. Je to škoda. Buď měla přijít dřív nebo za poloviční peníz. Kdyby ekonomičtí pionýři ze SE četli Kapitál, zjistili by, že taková míra zisku je zajímavá záležitost... ale to je co by kdyby...
Autor: MartinChroust Datum: 2009-01-15 21:06:58
Vašku, jen jsem chtěl říct, že česká republika není žádný mobilní trh, v celosvětovém měřítku jsme jen hrstka mobilních uživatelů, co v globále nic neznamená. U nás o ní možná nikdo neštěkne, ale ve světě třeba ano, navíc ji může pomoci prodej u operátorů za dotované ceny. To bychom však museli znát opravdová fakta prodejů, jinak se tu můžeme dohadovat do aleluja, raději toho nechme a zpět k hodovnímu stolu ;)
Autor: VaRo Datum: 2009-01-15 20:08:15
_eXplorer_ zas vedle, to nepsal Joza, ale já... ;)
Autor: _eXplorer_ Datum: 2009-01-15 20:02:19
2 Joza: Já jí s P990 nesrovnával, jen jsem řekl že jí taky SE nevyráběl ve svém závodě. S takovým průšvihem jako byla P990 bych jí neurážel (byl to jedinej Smart od SE kterej jsem si nekoupil). 
Jinak se tu pánové můžeme dohadovat jak to bude v budoucnosti, ale na výsledek si musíme počkat. Sdílím názor s Martinem... :zzz
Autor: VaRo Datum: 2009-01-15 19:40:37
žíly... co jsem to napsal? No fuj.Pardon.
Autor: VaRo Datum: 2009-01-15 19:39:22
To je sice hezké, ale bližší je košile než kabát = "možný" úspěch na západních trzích mi žíli netrhá.... říkám, že u nás po ni za pár měsíců nikdo ani neštěkne... a opakuji, neříkám to, že bych proti ní něco měl.
Autor: MartinChroust Datum: 2009-01-15 19:22:01
Tak pro naše trhy nění X1 primárně určená, takže že se neprodává u nás dobře(cenová politika je na naše platové podmínky nastavena vysoko) bych až tak velký zápor neviděl, důležité jsou prodeje na západních trzích. Tam XPERIA může nejen uspět, ale také udělat nějaký profit
Autor: VaRo Datum: 2009-01-15 19:08:45
No vidíš Martine a já si zas myslím, že kdo na ni čekal takovou dobu, protože JI chtěl, už ji má. Tím prodej rapidně klesl a jak říkám, v krámech jsou z ní ležáky... Takže koho si nenašla dosud, už si ani nenajde do budoucna. I když, kdyby stála 8-9 tisíc, možná by se situace změnila... kdo, ví? Krom fóra semanie ve svém okolí neznám nikoho, kdo by ji měl, nebo kdo by ji do budoucna chtěl...
Autor: MartinChroust Datum: 2009-01-15 18:46:40
Jasně, každý má svůj pohled na věc, já zase myslím, že X1 někoho odradí někoho přitáhne. Někomu se bude líbit, někomu ne. Kryty praskají, vada materiálu, někomu to vadí někomu ne, někdo se ji koupí někdo ne, někdo má rád raději iPhone někdo ne. Chápu argumenty pro a proti, každý má však možnost volby. Nemůžeme říct že si ji nikdo nekoupí, nebo kdo si ji jeste nekoupil ten nekoupí, cena spadne, může si ji koupit více lidí... Všechno je to o tom, že každý má rád něco jiného, někdo si na WM zvykne, někdo prostě ne... chápu obě strany, ale nemůžeme 100% říct, že X1 stojí za nic ani že je hvězda mezi smartphony. Stojí tak uprostřed a myslím, že své zákaníky si našla a ještě najde.
Autor: Joza Datum: 2009-01-15 17:04:24
:grin :grin Taky sem hleděl, kdo se to skrývá za mé jméno. jinak tohle píšu já Joža, kdyby náhodou něco :)
Autor: VaRo Datum: 2009-01-15 16:42:44
To nepsal Joza, ale já - VaRo... nějaký americký... asi mám umělecký jméno, Jožko. :grin
Autor: Joza Datum: 2009-01-15 16:41:54
eXplorer - jsi bláhový, když chceš srovnávat X1-ku s P900-ou. Za její éry SE, dovolím si tvrdit, dominoval smártům... kde ty časy ale jsou?... X1-ku si koupí jen pár nadšenců, zas budou mít exluzivitu (moc jich totiž určitě nebude a myslí, že kdo ji chtěl, už ji má). V mnohých prodejnách mobilů ji ani neberou na sklad,aby jim tam "neshnila" a X1-ky seženou zájemci jen na základě objednávky/zálohy. To raděj vezmou nějakýho aifouna, který má diametrálně vyšší obrátkovost. Po tom, co kde bylo o X-perii napsáno a při její stávající ceně, je to nezajímavý exemplář a když už chceš srovnávat, já bych ji "prodejně" srovnal možná s P990-kou... Nic proti X-perii nemám, ale nic mi neříká...
Autor: _eXplorer_ Datum: 2009-01-15 16:19:28
2 VaRo: To vím dobře, že s tím nic neudělám, ani bych nechtěl, diskuze je přece zdravá. Mě by prodejní výsledky (celosvětově) moc zajímaly, škoda že je výrobci neprozrazují na jednotlivé modely (možná jo, pak mne opravte). 
 
2 Joza: Já jsem ho četl dobře, ale spíš nesouhlasím s tebou v tom že to bude takový propadák, kvůli tomu jak se o něm píše na webech pro nadšence jako jsme my, nebo v časopisech, ty hlavní zájemci jsou manažeři, obchodníci, kteří, když už si vybírají mobil vezmou ten co se jim bude líbit, bude dost luxusní aby ho mohli válet na poradě po stole (X1i je podle mne pěkná)a taky jejich zkušenosti se značkou (tady asi má SE v manažerskejch mobilech slabou stránku) Druhá možnost je vnutit ho do prodeje operátorům. Ve většině zemí ho prodává více než jeden operátor a to si myslím že se projeví na prodeji více než přímý prodej. Podle mě zanechá stopu, alespoň stejně jako P900...
Autor: Joza Datum: 2009-01-15 15:12:38
To eXplorer: viditelně sis článek pořádně nepřečetl... Nikde nepopírám kvality ani funkce XPERIE. Tématem článku je vztah SE - XPERIA, ne uživatelé - XPERIA
Autor: VaRo Datum: 2009-01-15 15:01:25
Můžeš s tím souhlasit, můžeš s tím nesouhlasit, ale to je asi tak vše, co naděláš s tím, že SE s tímto modelem díru do světa neudělá, účtuji 2 krámy s mobilama a vidím, jak se "skvěle" prodávají....
Autor: _eXplorer_ Datum: 2009-01-15 14:04:48
Naprostý nesouhlas, X1i má vše co jsem od telefonu očekával a stále na trhu není přístroj kterým by se dal nahradit. Omezené dodávky se již neprojevují, když jsem si jej chtěl koupit v listopadu nikdo jej neměl, dnes si ho můžu koupit i u malého prodejce v malém městě. A to že praskla dvoutýdení série je smůla, ale opravy se řeší v pohodě, touch pro praská foťák a záruka to nekreje a nikdo to neřeší, asi proto že HTC není na našem trhu tak populární (beru tržní podíl). Cena už klesla pod Touch pro a při uvedení se řeklo že dostupnost bude do února 2009 a na trhu je od Listopadu a v čechách od ledna. Problém bude v podléhání drbů a potírání faktů. Chyba je dle mne ta že to dal SE vyrábět HTC, ale je to zcela v pořádku, není to poprvé, kdo třeba vyráběl P800, P900, P910, P990? SE to nebyl (dělala se ve Francii a určitě kvůli ní nestavěli fabriku) ;)
Autor: mike-biker Datum: 2009-01-15 13:29:05
Naprostý souhlas, mě to vůbec nevadí, nemusím mít telefon, který má každý! Tím nenarážím na mého oblíbence I-phone, kterého mám stejně rád, jako komanči mandelinku. :grin . Nicméně jsem rád, že jsem se pro něj rozhodl a jsem velmi spokojen. WM je rozhodně krok správným směrem. :)
Autor: VaRo Datum: 2009-01-15 01:18:01
No prodejní bomba to zcela jistě nebude... můj názor.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >