" />
Souboj Sony Ericssonů XPERIA - která je větším průserem? | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Pondělí, 15. březen 2010
Sony Ericsson XPERIA X1 patřil k nejočekávanějším telefonům roku 2008. V době představení se jednalo o skutečně revoluční telefon, v době začátku prodeje už ale zdaleka tak jedinečný nebyl. Ve chvíli, kdy se navíc zjistilo, že některé kusy mají problém s trvanlivostí konstrukce, bylo celé kouzlo modelu XPERIA zapomenuto. Postupem času se ale vše povedlo napravit a lidé očekávali X2 velmi napjatě. Druhý pokus ale nedopadl lépe, ba naopak.
19~64.JPG 11~89.JPG 33~43.JPG 45~28.JPG 59~18.JPG


Sony Ericsson XEPRIA X1 je telefon s velmi zajímavým osudem. V době svého představení byl naprostou bombou, její lesk ale postupně bledl díky novým komunikátorům z dílny společnosti HTC, která pro Sony Ericsson vyvíjela také model XPERIA. Abych byl upřímný, doteď mám pocit, že HTC na vývoji modelu X1 pěkně vydělalo, za peníze Sony Ericssonu totiž společnost vyvinula vlastní komunikátory a původní produkt dodala zadavateli až mnohem později a navíc rozhodně ne v dokonalém stavu, jelikož dlouhou dobu měli uživatelé problémy s praskajícími kryty. Přes nemálo přešlapů se ale model X1 nakonec ukázal být velmi schopný komunikátorem, mimo jiné i díky podpoře XDA. Drobné chybky se postupně odstranili stejně jako praskání krytů, telefon se nakonec podařilo odladit po všech stránkách do velmi použitelné podoby. Sony Ericsson ale spokojený s vývojem nebyl, takže HTC zakázku na druhou generaci XPERIE nezískalo. Od nového modelu X2 snad každý očekával, že posune možnosti modelu X1 ještě o kousek dál a vyhne se jeho dětským nemocem. Jelikož jsem měl možnost vyzkoušet prototyp tohoto přístroje, byl jsem i já plný optimismu - fungoval pěkně a vypadal také pěkně, vše navíc bylo podpořeno kvalitním hardwarem. Nyní je telefon konečně na trhu, ale ukazuje se, že zadat zakázku na model X2 relativně neznáme společnosti Mobinnova nebyl dobrý krok. Nakonec ještě budeme vzpomínat na bezproblémové partnerství s HTC. Ale pěkně popořádku.

10~94.JPG 11~89.JPG 12~83.JPG 13~83.JPG 14~80.JPG
15~80.JPG 16~76.JPG 17~69.JPG 18~67.JPG 19~64.JPG
1~103.JPG 20~70.JPG 21~65.JPG 22~60.JPG 23~60.JPG

V první části článku se zaměříme na technické informace o obou telefonech a také na dojmy z jejich používání. Ve druhé polovině pak dáme prostor různým nedostatkům, které se u obou telefonů objevily a také tomu, jak se je daří nebo nedaří z dlouhodobého hlediska řešit a co to znamená pro potenciální majitele některého z těchto telefonů. V obou případech se tedy jedná o komunikátory s operačním systémem Windows Mobile, v případě modelu X1 ještě ve verzi 6.1, v případě novějšího modelu X2 se již setkáváme s výrazně upravenou verzí 6.5. Dominantním prvkem na obou telefonech je rozměrný dotykový displej a dostatek tlačítek umístěných přímo pod ním. Oběma telefonům nechybí kvalitní fotoaparát, ten u novějšího modelu má sice výrazně vyšší rozlišení, totéž ale nemůžeme říct o kvalitě fotografií, která je srovnatelná. V obou případech nechybí do boku vysouvací QWERTY klávesnice, její provedení je ale u každého z telefonů trochu jiné, své dojmy s nimi ale popíši později. Díky otevřenému operačnímu systému lze do telefonu nainstalovat tisíce různých aplikací, telefonům nechybí dostatečně rychlý procesor, přebytek operační paměti, baterie s dostatečnou kapacitou, kompletní podpora rychlých dat nebo třeba integrovaný GPS modul. Displej má krásné rozlišení 800 x 480 pixelů a je radost jej používat, snad jen ta úhlopříčka mohla být větší. V obou verzích najdeme XPERIA panely, pomocí kterých můžete rychle a pohodlně ovládat svůj telefon, jak to funguje v reálu si popíšeme později. Po stránce rozměrů není mezi telefony prakticky žádný rozdíl, příliš nízká není hmotnost, to mi ale v případě komunikátorů přijde spíše jako plus, jelikož člověk cítí, že něco v ruce drží.

24~58.JPG 25~53.JPG 26~50.JPG 27~55.JPG 28~53.JPG
29~44.JPG 2~98.JPG 30~43.JPG 31~48.JPG 32~46.JPG
33~43.JPG 34~36.JPG 35~43.JPG 36~39.JPG 37~38.JPG

Obě XPERIE jsme si tedy popsali po stránce papírových parametrů, nejdůležitější je ale reálná práce s nimi. V současné době se snažím co nejvíce používat na střídačku obě verze (není to ale často úplně lehké, neb sotva využiji část potenciálu jedné z nich, natož obou...), přesto se ale v rámci možností snažím. Minimálně proto, abych stále zůstal v obraze, co se týká aktuálních trendů ve Windows Mobile. Podotýkám, že v obou telefonech mám nahránu oficiální ROM, i když tím třeba naplno nevyužívám potenciál Windows Mobile. Protože oba telefony jsou si přeci jen celkem dost podobné, zaměřím se v následujícím odstavci především na rozdíly, které jsem pochytil při jejich používání. Ve všech případech se jedná pouze o moje osobní dojmy a nevylučuji, že někdo jiný to třeba vidí jinak. Pojďme to vzít postupně - co se týká displeje, zde mezi telefony není rozdíl a ani po častém používání jsem nenarazil na odchylky. Ty ale nalezneme u tlačítek pod displejem - u původního modelu X1 je tlačítek více, neovládají se mi ale zdaleka tak pohodlně, jako u modelu X2, kde je tlačítek méně, ale přijdou mi mnohem pohodlnější a jejich ovládání jistější. Na obou komunikátorech nalezneme vysouvací QWERTY klávesnici, také tady mi řešení novinky přišlo o něco pohodlnější, závažnější problém jsem ale neměl ani u staršího modelu. Rovněž kvalita a trvanlivost konstrukce hovoří spíše pro model X2, na pohled telefon vypadá lépe, o něco lépe se mi také drží a zatím nemá problémy s praskajícími kryty, jako měl model X1. Dosud jsme se ale zaměřili především na rozdíly v hardwaru, uvnitř telefonu se ale situace obrací... Zatímco používání X1 je velmi rychlé a telefon reaguje velmi svižně, totéž o modelu X2 rozhodně nelze říct. K čemu mi pak je například pohodlnější klávesnice, když telefon občas nestíhá. K čemu mi jsou pohodlná tlačítka, když telefon na jejich stisk reaguje pozdě (a pak si člověk není jistý, zdali tlačítko stisknul). Jako ideální se tak jeví kombinace hardwaru z modelu X2 a softwaru z X1, zatím si ale musíme nechat zajít chuť. Uvidíme, co vymyslím na XDA...

38~39.JPG 39~39.JPG 3~99.JPG 40~40.JPG 41~36.JPG
42~32.JPG 43~28.JPG 44~32.JPG 45~28.JPG 46~28.JPG
47~25.JPG 48~26.JPG 49~30.JPG 4~97.JPG 50~28.JPG

Máme za sebou to dobré, teď se pojďme podívat na informace a fakta, která oběma komunikátorům příliš radosti neudělají, bohužel tady ale jsou a je třeba s nimi při výběru nového telefonu kalkulovat. Některé problémy se již vyřešily, jiné již nejsou aktuální, některé sou ale stále bolestí. Nejprve se pojďme podívat na první generaci XPERIE. U té se jako hlavní problém dlouho jevila oddalovaná dostupnost, brzy po nástupu na trh se ale ukázalo, že toto zdaleka není tím největším problémem. Tím se ukázala být kvalita a trvanlivost konstrukce, která u prvních modelů X1 byla velmi slabá a jen velmi pomalu se situace zlepšovala. Často docházelo k praskání krytů a co je asi nejhorší, ani po výměně v autorizovaném servise se situace většinou nezpravila a kryty opakovaně praskaly znovu. Postupem času se ale u později vyrobených kousků podařilo tento neduh z větší části eliminovat, objevily se nové a rychlejší verze ROM a díky možnosti nahrát si prakticky jakýkoukoliv verzi Windows Mobile z XDA se z modelu X1 stal velmi kvalitní a dostatečně odladěný komunikátor, takže s nyní koupenými Xperiemi X1 vás téměř jistě nečekají žádné komplikace, telefon je plně funkční po všech stránkách.

Ačkoliv tedy byl rozjezd o něco pomalejší, vše se nakonec povedlo překonat (i když trochu pozdě). Od novinky X2 se pak neočekávalo nic jiného, než že se vyhne problémům, které postihly X1 a zaútočí na trh s chytrými telefony. Telefonek přišel na trh relativně včas, ale zaútočil spíše na duše fanoušků Sony Ericssonu svou neodladěností. Ačkoliv telefon jako takový je velmi krásný a hardware kvalitní, software zatím velmi pokulhává. Spousta činností na X2 je jakoby zpomalených a velmi markantní je to například při přímém porovnání s předchozím modelem. Mám úplně nový telefon s nejnovější verzí Windows Mobile, přesto je třeba práce s panely neskutečně pomalá. Po stisku tlačítka se nějakou dobu nic neděje, po několika vteřinách tak tisknu totéž tlačítko znovu, asi jsem jej původně nedomáčknul. V té chvíli teprve X2 reaguje na první dotek, aktivuje panely, po pár vteřinách ale dorazí také druhý povel a jsem tam, kde jsem byl... Ve srovnání s X1 je to bída. Na druhou stranu je zde nemalá šance, že situace se již bude pouze zlepšovat. Ačkoliv se současnou verzí X2 celkem bojuji a také v závěru článku zatím doporučuji pořízení první XPERIE, sám bych v této chvíli již sáhnul po generaci druhé, která má ty nejlepší časy ještě doufám před sebou a navíc nabízí o něco kvalitnější hardware.

51~24.JPG 52~26.JPG 53~22.JPG 54~25.JPG 55~24.JPG
56~21.JPG 57~21.JPG 58~22.JPG 59~18.JPG 5~100.JPG
60~21.JPG 61~17.JPG 62~19.JPG 63~20.JPG 64~18.JPG

Sony Ericsson XPERIA X2 patří i přes zmiňované nedostatky mezi velmi dobré mobilní telefony, minimálně po stránce hardwaru. Na druhou stranu se zde jasně ukazuje, že při návrhu a vývoji mobilního telefonu (tedy velmi komplikovaného zařízení) hraje odladěnost softwaru velmi velkou roli v celkovém dojmu a použitelnosti. Nestačí jen vzít kvalitní hardwarové součástky, obalit to do pěkného těla a nahrát tam nejnovější dostupný operační systém. Je třeba vše také pořádně odladit a vyzkoušet, výhodné je také myslet na uživatele, kteří budou telefon používat a vynasnažit se jim práci s komunikátorem maximálně ulehčit. Zatím to ale vypadá, že Sony Ericsson postavil model X2 jako stavebnici (vím, že Sony Ericsson X2 za vývojem tohoto modelu přímo nestojí, ale prodává jej pod svou značkou a to je rozhodující), která je složena sice z kvalitních dílků, které ale do sebe moc nezapadly. Dokud se nedostatky v operačním systému kompletně neodstraní, nelze nákup modelu X2 doporučit, naopak se vyplatí sáhnout po starší (leč už prověřené a skvěle fungující) XPERII X1, určitě nebude zklamáni, navíc i do modelu X1 si samozřejmě můžete nahrát nejnovější verzi operačního systému Windows Mobile. Konečné rozhodnutí mezi oběma komunikátory je samozřejmě na vás, X2 je budoucnost, která se ale v přítomnosti zatím moc neosvědčila, X1 se pomalu stává minulostí, která je ale v současnosti plně odladěná. Právě proto zatím doporučuji se spíše poohlédnout po první generaci XPERIE.

Sony Ericsson XPERIA X1 můžete zakoupit na oficiálním e-shopu Sony Ericsson

Sony Ericsson XPERIA X2 můžete zakoupit na oficiálním e-shopu Sony Ericsson

65~18.JPG 66~19.JPG 67~17.JPG 68~16.JPG 69~15.JPG
6~91.JPG 70~16.JPG 71~16.JPG 72~15.JPG 73~13.JPG
74~17.JPG 75~16.JPG 7~94.JPG 8~92.JPG 9~92.JPG

Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
. Autor: Lifescape Datum: 2010-03-17 23:07:31
X2 soude dle praxe jakozto nastupce pridava oproti X1 jen pomalost a nervy drasajici lenost, jinak nic. 
X1 ma vice HW tlacitek, na nez lze namapovat spoustu funkci "na jeden stisk"...
Autor: P357 Datum: 2010-03-16 23:42:47
To byl jen můj laický názor, samozřejmě souhlasím s tím, že objektivita by měla být zachována.  
 
Když už jsem se zde rozepsal, tak bych chtěl ještě poděkovat všem, co se starají o tento web.  
Velmi pravidelně tyto stránky navštěvuji a pročítám. Obdivuji, kolik informací, článků, recenzí, tipů, atd. najdu na semania.cz a i když možná s něčím plně nesouhlasím ;) , tak se stejně těším na další článek, informace :)
Autor: jacktalking Datum: 2010-03-16 07:15:33
P357: "nepomůže více své oblíbené značce Sony Ericsson. Nebo se pletu a Sony Ericsson si to již nezaslouží". 
Ano, nezaslouží. Pomáhat značce jen kvůli tomu že je oblíbená a navzdory tomu že to co teď vydává jsou jen čínské šmejdy? Tedy pardon, ale to neustále chrlení nových modelů je k ničemu. Kvalita nikde, akorát jednorázové vytřískání peněz. Nic víc. Fanouškem jsem byl léta, nějakou dobu jsem s touto značkou dělal, ale to co se děje za poslední cca rok a něco je tristní a rozhodně mě nepřiměje, abych se k této značce vrátil, nebo jí komukoliv doporučil. Ani kamarádům, ani svým zákazníkům jí nedoporučím.
Autor: Joza Datum: 2010-03-16 05:45:34
No jde o to, že se snažíme zaměřovat na to, proč máme telefony Sony Ericsson rádi. Na druhou stranu pokud se něco nepovede, tak je potřeba to také zmínit, jinak by objektivita a důvěryhodnost webu klesla. Software u X2 bude dříve nebo později odladěný, to ale většinu zákazníků nezajímá, kupují telefon nyní a chtějí, aby nyní plně fungoval. Třeba zmíněné menu od Nokie mi také přijde velmi složité a nepraktické, leč - spousta lidí je na něj už tak nějak zvyknutých, takže přechod na logičtější menu SE jim dělá problém. Uživatelé si neradi zvykají na novinky. A když už někoho zlomíme k přechodu na SE a dotyčný koupí zrovna zatím neodladěný telefon, zanevře definitivně jak na výrobce, tak na nás, protože o tom nevěděl.
Autor: P357 Datum: 2010-03-16 00:26:10
Já tedy nevím, ale zdá se mi, že se tady používají zbytečně silná slova. Softwarové odladění, vyladění se stále opakuje a možná je jedno, zda se jedná o telefon bez OS nebo s OS. Po čase jsou uživatelé většinou spokojeni a nechápou, jak si někdo může koupit nový telefon, který nemá odladěn software :)  
Vzhledem k tomu, že jsem fanoušek SE a jsem pravidelným čtenářem zde, tak bych si tady přál mít více pozitivních článků, přece chyby v software se netýkají jenom SE. Myslím, že jsou i chyby jiných výrobců a jejich telefonů. Již delší dobu jsem zde chtěl napsat, protože po přečtení některých článků a komentářů se mi nechce věřit, že jsem na webu fanoušků fandící SE. Vidím zde hodně negativismu, takže si dovedu představit, že člověk, který nezná SE a otevře tyto stránky a možná se rozmýšlí o koupi telefonu, raději šáhne po jiném. Možná koupí telefon, který bude horší než telefon SE, ale nenajde tak profesionální web (práci redaktorů, moderátoru zde si velmi vážím), který bude tak kritický ke své značce. Možná by pomohlo vypíchnout, v čem lepším se SE liší od konkurence. Přiznávám, neznám moc konkurenci. Měl jsem možnost poznat Nokii, která se mi zdála v menu nelogická, složitá. Může to být zvykem, ale ten pocit jsem měl i po čase. Nyní mám K850i a přemýšlím, když se tady píše o tom, že SE nepřichází s ničím novým u telefonů bez OS, tak co mně osobně chybí? Kromě wifi nic! Navíc mám odladěný, fungující, spolehlivý telefon. Také jsem přemýšlel, že si koupím novou „hračku“ Satio, po kritice zde mně tato myšlenka opustila. Já opravdu nepotřebuji od telefonu více, než mi nabízí platforma A200 a nový vítr s platformou A300, A400? Možná ani mnoho čtenářů nezná přímé vyhledávání kontaktu ze základní obrazovky ve stávající platformě (poznal jsem při přechodu z K800 na K850 a je to úžasné, pohodlné, návykové) nebo TrackID.  
Podle mě je škoda, že tak skvělý web, na kterém je uděláno tolik práce, nepomůže více své oblíbené značce Sony Ericsson. Nebo se pletu a Sony Ericsson si to již nezaslouží? 
. Autor: p.e.t.r.a.s. Datum: 2010-03-15 12:15:37
Ano to je celý průšvih SE! Vypustí do světa krásný telefon(po hardwarové stránce) leč co se týče software tak je to totální průšvih! Viz X2 a Satio. A další asi budou následovat. Tak moc bych si přál aby se to změnilo! Nerad bych musel přecházet ke konkurenci,která z mého pohledu zatím neexistuje,ale díky tomu co SE poslední dobou vypouští za zmetky mě k tomu bohužel asi donutí! A tím pádem asi přijde a přichází o dost velký počet zákazníků a nepovede se jí vrátit tam kde si myslí,že by mělo být. :(
Autor: jacktalking Datum: 2010-03-15 11:51:55
Mno, nadpis rozhodně zaujal :D Jsem zvědav zda bude opět SE zasahovat s tím, že to není vhodné ;)  
 
Jinak i já říkám to co je v článku psáno - raději X1 která je již odladěná, než X2. Přeci jen X2 nemá nic navíc oproti X1. Akorát jen akcelerometr který moc dobře nefunguje a horší fotoaparát (papírově lepší).
Autor: kultus Datum: 2010-03-15 09:32:01
libi se mi nazev clanku :D xperii X1 jsem nikdy nefandil proto si tohle urcite prectu :)

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >