" />
Takový byl rok 2010 v podání Sony Ericssonu | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Pátek, 31. prosinec 2010
Rok 2010 už končí a tak je podle mého ideální doba na zhodnocení celého roku jak z pohledu samotné společnosti Sony Ericsson, tak i z pohledu našeho webu SEMania. Rozhodně se nejednalo o jednoduchý rok a ačkoliv Sony Ericsson sliboval spoustu věcí, ne všechny sliby nakonec byly splněny. Jestli to byl rok úspěšný nebo ne si netroufám rozhodnout, každopádně o budoucnosti Sony Ericssonu nakonec nerozhodl (ačkoliv jsem očekával pravý opak). Sony Ericsson nezkrachoval, na stranu druhou nepřestal dělat některé chyby z minulosti, o kterých jsem si myslel, že se již poučil. Ale nechci jen kritizovat, objevily se i pozitivní momenty. Bohužel ale společnost není v situaci, kdy by si mohla negativní věci dovolit. Přesto to zkusila... O nich a také o dalších momentech tohoto roku bude dnešní článek.
5~131.JPG 23~78.JPG 4~128.JPG 2~127.JPG

Rok 2010 se stává minulostí a minulostí se pomalu stává také Sony Ericsson XPERIA X10 coby vlajková loď celé společnosti. začátek roku vypadal velmi nadějně, výrobce se rozhodl zaměřit na smartphony a představil množství zajímavých telefonů. Konečně jsme se tedy dočkali toho, že jsme měli na výběr. Kromě již zmíněné X10 výrobce představil také její menší odnože a potěšila také dvojice modelů Vivaz a velmi netradiční (ař trochu archaický a nevyvážený) model Aspen. Všechno vypadalo docela dobře a začal se naplňovat návrat Sony Ericssonu na výsluní. Bohužel to ale takto zůstalo pouze na papíře. Ačkoliv společnost je nyní opět opakovaně zisková, propad prodejů se nepodařilo zastavit a na portfoliu je to poznat. Výrobce opět opakoval chyby z minulosti - pozdní uvádění modelů, které v době představení patří k vrcholu, v okamžiku vstupu na trh už jsou ale za zenitem. V horším případě, který ilustruje například dotykový model Yendo, nedošlo ani po 7 měsících ke vstupu telefonu na trh a dle informací dostupných na webu se nedočkáme ani v nejbližších dvou měsících. Smartphony po nadějném začátku ztratily dech a dle neoficiálních informací nebudou možná telefony příštího roku lepší. Především pořádná vlajková loď už roky chybí a pokud se ztělesní do modelu X12, tak se jí nedočkáme ani příští rok. Dá se předpokládat, že příští rok Sony Ericsson vsadí téměř výhradně na Androidy a proloží to nějakými telefony s operačním systémem Windows Phone 7. Původní Windows Mobile jsou již minulostí, stejně tak jako telefony se Symbianem. Třeba práce na méně operačních systémech ulehčí vývoj v Sony Ericssonu a urychlí jeho práci. To je ale zatím jen zbožné přání, které se může a nemusí splnit.

Smartphony obecně vzato hodnotím neutrálně - situace se posunula kupředu, ale ne dostatečně na to, jak by výrobce potřeboval. Vyloženým zklamáním jsou telefony bez otevřeného operačního systému, které byly vždy ozdobou společnosti Sony Ericsson a jedním z jejich taháků. Ačkoliv by se jistě našlo dost uživatelů, kteří preferují klasický telefon bez otevřeného operačního systému, vývoj se v tomto směru naprosto zastavil. dočkali jsme se dvojice modelů ve složení Elm a Hazel. Oba jsou velmi kvalitní a dobře vybavené, zastupují ale střední třídu a k absolutní špičce jim citelný kus chybí. Navíc nepřinesly po stránce uživatelského rozhraní žádné (nebo jen velmi nepodstatné) novinky. Stále tak platí, že ne zrovna nejnovější model W995 je lepší, než cokoliv nového v podání Sony Ericssonu bez otevřeného operačního systému. V dnešní době, kdy uživatelé žádají stále více funkcí a jsou ochotni za ně platit je tento postup na pováženou. Majitelé starších telefonů na platformě A200 nemají jediný důvod utratit své peníze za novější přístroj. Oba výše zmíněné modely navíc stále spoléhají na starý konektor Fast port, nebojím se je tedy v tomto směru označit za morálně zastaralé od samotného počátku. A podobně by se dalo pokračovat i dál, posledních 18 měsíců (od doby již zmíněné W995 a jejího příchodu na trh) jsme se nepohli kupředu. Samotnou kapitolou by pak byla práce české pobočky výrobce při jednání s operátory. Jak jinak si vysvětlit, že v nabídce O2 se nachází pouze dva telefony Sony Ericsson. To je méně, než třeba komunikátorů BlackBerry a stejně jako telefonů Aligator. Přijde vám to normální?

Rok 2010 byl nevýrazný nejen z pohledu Sony Ericssonu, ale také našeho webu SEManii. Redakce se smrskla na jediného člověka a najít někoho, kdo fandí Sony Ericssonu a je schopen mu obětovat nějaký čas, je v dnešní době stále těžší. Veliký vliv na to má samotné portfolio produktů - nejsou modely, které by byly schopny naplno zaujmout. S poklesem aktivity se zdaleka nepotýkáme jen my, ale stává se vlastností většiny webů píšících o telefonech Sony Ericsson. Ačkoliv si to výrobce možná neuvědomuje, ztráta těchto aktivních lidí, kteří se starají o komunitu a přichází s novými nápady může v budoucnosti velmi mrzet a citelně chybět. Samotné články nejsou problémem, tím jsou spíše různé informace z pohledu uživatelských zkušeností a ty nyní (nejen na našem) webu chybí a beru to jako závazek do příštího roku to změnit. Postupně ale odchází legendy našeho fóra a nedaří se je plně nahradit. Možná se změnou strategie celé společnosti Sony Ericsson bude získávání nových lidí jednodušší, to ale nejprve chce nějaký top produkt, který zaujme a donutí komunitu k činnosti. Vidět je to v naší sekci věnované telefonům Android, která docela žije a objevuje se zde spousta nových návodů i uživatelských zkušeností. V podobném duchu bych rád viděl i ostatní sekce, ale nebude to jednoduché. Abych trochu oživil sekci věnovanou telefonům na platformě A200, sám jsem si koupil Sony Ericsson Elm a během svátků se vrhnu na testování úprav a psaní návodů. Ten hlavní impulz ale musí dát výrobce, bez něj se nikam nepohneme. snad už v únoru budeme vědět více a třeba bude rok 2011 konečně jiný. Více si o následujícím roce a nejdůležitějších výhledech povíme zítra, dnes se s vámi loučím a přeji vám klidné prožití Silvestra a úspěšný rok 2011.Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
Autor: Joza Datum: 2011-01-01 16:23:26
Díky za názor, určitě využiju jak nabídky článků, tak i podnětu k jednotlivým tématům. Ono je to všechno hlavně o čase, snažím se nepsát moc povrchně, to ale zase chce trávit s telefony spoustu času. Tím pádem se ale pak nedá věnovat všemu... Objektivně myslím, že pokud se SE rozjede, půjde to samo :)
Autor: Skrblík Datum: 2011-01-01 15:19:32
jožko, s psaním článků se rád zapojím, mám spousty volného času a trávit ho všechen u NavyFieldu a Flight Simulatoru nemusím :o) 
můj problém je ten, že články neumím brát dost objektivně... 
a mohu li pronést názor - v dnešní době je celkem obtížné pro laické uživatele umět vybrat ten správný telefon. proto - je li to možné - by bylo ideální spíš častěji než dlouhodobé zkušenosti s tím daným modelem udělat spíše takový souboj dvou telefonů - jako zářný příklad by šlo třeba Aspen / BlackBerry. na první dojem tvářící se stejné přístroje se od sebe nehorázně liší (BlackBerry 8900 mám doma a vím co říkám) atd... prostě opustit vody čistého SE a otevřít SEManii i článkům, kde bude moci názorně ukázat přednosti, vady a celkově rozdíly mezi se a konkurencí :o) 
tak sem to sesmolil, je to jen názor... 8)
Autor: sego Datum: 2011-01-01 09:04:02
Elma mám taky už asi dva měsíce. Je to dobrej telefon, ale foťák mě fkt zklamal :(

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >