" />
Vylepsujeme uvodni obrazovku Sony Ericssonu s Androidem | Tisk |  Email
Sdileni:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Thursday, 7. October 2010
Operacni system Google Android nabizi spoustu moznosti, jak jej muzeme upravit a vylepsit a mezi ty nejdulezitejsi upravy podle me patri moznost upravit si jednotlive obrazovky k obrazu svemu. Vysledkem je pak vyssi prehlednost a predevsim pohodlnejsi ovladani pro samotneho majitele pristroje, neboÂť tento si jej muze prizpusobit k obrazu svemu. V pripade modelu X10 si muzete vystacit i s defaultni uvodni obrazovkou, alternativni programy toho ale nabizi vice. V pripade modelu X10 Mini a X10 Mini Pro je pak dodatecna instalace alternativniho uzivatelskeho prostredi temer nezbytnou podminkou pro pohodlne pouzivani. Pojdme se podivat na hlavni duvody, proc tomu tak je.
10~118.JPG 21~84.JPG 24~74.JPG 25~67.JPG


Rodina telefonu Sony Ericsson, ktera bezi na operacnim systemu Android, se nam pomalu ale jiste rozrusta a v nejblizsi dobe ocekavame predstaveni dalsich clenu, kteri by se do prodeje meli dostat uz zacatkem pristiho roku a uz nyni vime, ze nove modely budou rozhodne stat za to. Spekuluje se jak o nove generaci operacniho systemu Android, tak o vylozene hernim telefonu postavenym na teto platforme. Tema dnesniho clanku je ale uplne o necem jinem - zkusime zjistit, jak se da vylepsit ovladaci prostredi u jednotlivych komunikatoru Sony Ericsson a zamerime se na uvodni obrazovku. Prakticky nejmene jsou zmeny potreba u puvodniho modelu X10, kde si na plochu muzete umistit hned 16 zastupcu na vami nejcasteji pouzivane aplikace a jelikoz mate k dispozici hned trojici obrazovek, muzete mit po ruce temer vsechny funkce, ktere na telefonu pouzivate. U vsech tri novych modelu ale vyrobce sahnul k upravenemu uzivatelskemu prostredi, ktere nabizi ctverici ikon v rozich displeje, coz ale samo o sobe neni problemem. Tim je az skutecnost, ze tyto modely umi standardne na kazdou z obrazovek umistit pouze jeden widget nebo jednoho zastupce a to je zalostne malo. Proto si dnes v clanku predstavime dve volne dostupne alternativy, ktere tento neduh resi a jsou schopny ovladatelnost vsech zminenych telefonu (a castecne i puvodni X10) posunou o neco dal. Pokud jste majitelem nektereho z techto telefonu, rozhodne vyzkouseni doporucuji, nic neriskujete a kdykoliv muzete novy program odinstalovat, osobne si ale myslim, ze to neucinite.



Nejdrive ze vseho se strucne podivame na uvodni obrazovky vsech telefonu Sony Ericsson s operacnim systemem Google Android a podivame se na hlavni duvody, pro ktere ma smysl vyuzit nekterou z nabizenych alternativ. Nejprve se zamerime na puvodni model X10, ve druhe casti pak svou pozornost obratime ke triu novejsich telefonu, ktere jsou si totiz ovladacim prostredim velmi podobne a potykaji se v tomto smeru se stejnymi problemy. Co se tyka Sony Ericssonu X10, u te hodne zalezi na individualnich preferencich a prave ty rozhoduji o tom, jak moc se vam instalace noveho prostredi vyplati. Telefon v zakladu nabidne trojici obrazovek a sestnact zastupcu, menu je pak ve forme abecedniho seznamu ikon. Problem nastane, pokud chcete mit tech obrazovek vice pripadne s nimi rychleji pracovat. Ani k vetsimu poctu zastupcu na jedne obrazovce se nedostanete standardne zadnym zpusobem. Me osobne sestnact ikon a tri obrazovky staci, presto ale preferuji aplikaci Zeam, z jejiho ovladani mam totiz lepsi a prijemnejsi pocit. Prostredi mi prijde o neco uhlazenejsi. Sony Ericsson XPERIA X10 toho v zakladu nabizi dost, alternativni prostredi jako Zeam nebo ADW je nutnosti spise pro narocnejsi uzivatele, ti mene narocni si mozna vystaci s defaultni aplikaci. Prvni program muzete stahnout primo v nasem downloadu zde, ten druhy najdete primo v Marketu.

Jak je videt, vylepsit si uvodni obrazovku na X10 rozhodne neni na skodu, i kdyz rozdily jsou predevsim v detailech. Pote, co jsem nekolik mesicu na stridacku pouzival ADW a Zeam jsem se v ocekavani vydani nove verze operacniho systemu Android rozhodl, ze uz nebudu zadnou aplikaci instalovat a tech par tydnu si vystacim s defaultnim launcherem. Vydrzelo mi to asi den a stejne jsem sahnul po proverenem reseni. Ackoliv to tak mozna nevypada, rozdily tady zkratka jsou. Mnohem vetsi rozdily nas pak cekaji u trojice novejsich komunikatoru Sony Ericsson, ktere maji uzivatelske prostredi koncipovane ponekud jinak. Jejich zakladem je obrazovka, na ktere si muzete libovolne nastavit funkce pro kazdou ze ctyr ikon, ktere s nachazi v jednotlivych rozich displeje. Potud zadny problem, proc nemit nejcastejsi funkce hned po ruce.  Pote, co nastavite ony ctyri ikony pravdepodobne zatouzite na obrazovku dodat zbytek odkazu na aplikace, ktere pouzivate. Ale ouha, pote co pridate prvni, jste skoncili. Sony Ericsson totiz z me neznameho duvodu neumoznuje standardne na kazdou z obrazovek umistit vice, nez jeden odkaz nebo widget. Ovladatelnost telefonu je tim znacne stizena a na displeji se nachazi spousta nevyuziteho mista. Jestli je tedy pouziti alternativniho prostredi u X10 trochu otazkou preferenci, u nasledujici trojice komunikatoru je to temer nutnost.

Umi totiz obrazovku i menu usporadat nesrovnatelne lepe, navic funguji spolehlive a jsou k dispozici zdarma. Pojdme si rozdily ukazat na konkretnich prikladech. V prvnim radku mame screeny ze standardniho prostredi Sony Ericssonu Mini (Pro). Na modelu X8 vypadaji podobne, jen zde najdeme 12 ikon v menu. Jak je videt, odkazy v rozich displeje jsou sice fajn, ani s nimi se ale nedostanete nad pet ikon soucasne zobrazenych na uvodni obrazovce. Pritom je vsude spousta nevyuziteho mista. Podobna situace je v menu, tady je ale po ruce aspon devet ikon, coz uz neni uplne hrozne. Pohled na dalsi tri screeny nam ale jasne ukazuje, ze se to da udelat mnohem lepe. Na jedne obrazovce muzete mit az 16 zastupcu nepocitaje v to ty, ktere se daji umistit uplne do spodniho radku. Ty sam nepouzivam, i tak ale mam na jedne obrazovce trikrat tolik ikon, nez standardne. Pokud by nekomu prisly male, da se jejich pocet snizit (a jejich velikost se tedy samozrejme zvetsi). Ackoliv mam velke ruce, nemam se soucasnym zobrazenim problem. Stejne tak menu je schopno zobrazit az 16 ikon, pricemz je vse velmi prehledne. Posledni obrazek ukazuje, jak se da obrazovka upravit pomoci widgetu. Na jedne obrazovce muzete mit widgety, na druhe odkazy na oblibene programy. Ovladatelnost se velmi zasadne zvysi.




Mozna vam z dnesniho clanku vyplyva, ze defaultni prostredi Sony Ericssonu je spatne ovladatelne nebo mu chybi nejake zasadni funkce, ale neni tomu tak. Na druhou stranu vyvojari, kteri se na vyvoj uzivatelskeho prostredi specializuji a nejsou nicim limitovani, jsou schopni vytvorit jeste lepsi ovladaci prostredi s vetsim mnozstvim funkci a jelikoz sve vytvory nabizi zdarma, nevidim duvod proc tuto moznost nevyuzit. U Sony Ericssonu XPERIA X10 neni rozdil zase tak veliky (ale je zde, o tom zadna), nejvice se ale projevi u ostatnich tri modelu, ktere jsou standardne schopny na kazdou obrazovku umistit pouze jeden widget a to je pro pohodlne pouzivani telefonu zalostne malo. Pokud navic naplno vyuzivate moznosti operacniho systemu Android a mate v telefonu desitky aplikaci, dostat se k nim je zbytecne zdlouhave. Prave proto u techto tri telefonu doporucuji doinstalovat nekterou z jichz zminenych aplikaci a zacit si uzivat vyhod pohodlnejsiho ovladani.

Sony Ericsson XPERIA X8 muzete zakoupit na oficialnim e-shopu Sony Ericsson

Sony Ericsson XPERIA X10 muzete zakoupit na oficialnim e-shopu Sony Ericsson

Sony Ericsson XPERIA X10 Mini muzete zakoupit na oficialnim e-shopu Sony Ericsson

Sony Ericsson XPERIA X10 Mini Pro muzete zakoupit na oficialnim e-shopu Sony Ericsson




Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
. Autor: coolroom Datum: 2010-10-20 16:15:50
Jsem zacatecnik :-) mam experia x8 a chtela bych si nainstalovat ADW.Launcher ale nikde jsem nenasla na stahnuti verzi pro android 1.6 . Nejlepe na stahnuti do pociitace protoze nemam doma wifi.  
Diky za jakoukoliv pomoc

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >