" />
Astronomie ve smartphonu Pxx0 | Tisk |  Email
Sdileni:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Zdenek a Zbynek Tarantovi   
Friday, 4. March 2005
Pratele a priznivci astronomie nemaji v oblasti mobilnich komunikaci „na ruzich ustlano“, cilem tohoto clanku je shrnout moznosti a dostupnosti zdroju informaci a upozornit na aplikace souvisejici timto zamerenim.

Astronomicky Internet

Informaci a stranek tykajicich se astronomie je „nepocitane“, mene priznivy stav je se strankami ceskymi a jeste hrosi stav je se strankami optimalizovanymi pro PDA, jejichz prohlizeni je v nasich SE Pxxx nejvyhodnejsi.

Ceska astronomicka spolecnost (www.astro.cz) nema sve stranky plne optimalizovane pro PDA, ale stranky NEobsahuji zadnou reklamu a zobrazuji se korektne (pouzit prohlizec NetFront v.3.1.).


Jsou to stranky na profesionalni urovni (i co se tyka informaci) prubezne aktualizovane, vyjadruji se k aktualnim problemum a prinasi zpravy o novinkach v astronomii i kosmonautice. Lze je vyuzit i jako dobry rozcestnik, najdeme tam odkazy na dalsi zajimave portaly v CR i ve svete (ovsem pro PDA samozrejme jiz neoptimalizovane).

Instantni astronomicke noviny (http://www.ian.cz/index2.php) maji stranky pro PDA optimalizovane. Nejsou tak casto a pravidelne aktualizovany, ale maji take sve vyhody.


Obsahem jsou samozrejme i graficke prvky, obrazky i moznosti stahnuti animaci.

Navic je mozno si stahnout ve formatu MP3 zajimave prednasky nasich znamych profesionalnich astronomu (Grygar, Mikulasek, Grun), coz je samozrejme vhodne pro naruzivce s neomezenym pristupem na internet.

Dalsi a uplne jedinecnou moznosti je moznost bezplatneho prihlaseni se k zasilani aktuelnich zprav o deni na obloze formou emailovych zprav do Vaseho mobilu. Sice je trosku neprijemne dostat ve 3 hodiny rano zpravu, ze je videt polarni zare, ale ruku na srdce, kdyz ji neuvidite tak si reknete, ze kdybych to vedel tak bych vstal. Diky teto sluzbe to jde.

V pripade zajimavych ukazu typu zatmeni Mesice nebo Slunce lze na obou techto strankach najit odkazy na on-line web kamery umistene v dalekohledu velkych hvezdaren a sledovat tak primo zajimavy astronomicky ukaz i z mist kde neni videt nebo neni vhodne pocasi.

Ostatni astronomicke stranky lze take prohlizet, ale se vsemi nam znamymi omezenimi a nevyhodami, coz neni predmetem tohoto clanku.

Astronomicke aplikace

Zname pouzitelne specializovane astronomicke aplikace jsou celkem tri ( MicroSky by SkyServer apod) , prakticky pouzitelna je jen jedna.

Solun`-u petite planetarium (dale jen Solun ) pro Sonny Ericsson P800 / 9x0


I kdyz ma SOLUN pro tento typ mobilu jen 370Kb, jsou jeho moznosti az neuveritelne dokonale.

a rozsahle. Program je distribuovan jako tzv. Charityware ( www.piecafe.demon.co.uk) . Co to znamena? Program muzete zdarma pouzivat libovolnou dobu, ale jakmile Vas napadne za program platit, autor nabizi reseni – poslete malou dotaci nektere prospesne organizaci, doporuceny seznam najdete v napovede (Amnesty International, Greenpeace atd.). Samozrejme v plynule anglictine. Nabidka je v obdobi vanoc docela doterna svym stalym zobrazovanim.

A te? k tomu, co vsechno program umi. Asi nejocekavanejsi funkci je samozrejme zobrazeni hvezdne oblohy (planetarium, pripadne atlas). Staci pouze vybrat umisteni observatore (standardne je nastaveno vase domovske mesto), datum a cas pozorovani (standardne aktualni datum a cas), pripadne vyplnit nekolik dalsich kriterii pro pozorovani, a jiz vidite, co byste za idealnich podminek videli i na obloze... A je toho opravdu hodne - program umi zobrazit az 5000 hvezd a asi 15 jinych objektu (komety, galaxie atd.,) o telesech nasi slunecni soustavy ani nemluve. Zobrazene objekty, vcetne Mlecne drahy, souhvezdi a souradnicoveho systemu lze pro lepsi prehlednost zapinat a vypinat

Zobrazeni je prehledne, samozrejmosti je nastavovani zvetseni a zmenseni ci zpusob pohledu (horizont, zenit nebo ekliptika). Hledate-li konkretni objekt (souhvezdi, planety, mimo hvezd), lze ho samozrejme i primo vybrat ze seznamu.

Aplikace plne vyuziva technickych moznosti tohoto typu mobilu, aktivni velky displej a pamet.

Aplikace slouzi k naplanovani individualniho pozorovaciho programu a k zakladni orientaci na obloze (zejmena kdyz predtim je 2 mesice zatazeno).

Solun je presne tim programkem, ktery si pustite na tramvajove zastavce abyste vedeli co uvidite az se dnes setmi, pripadne odpovi na otazku co je to za jasny bod nad obzorem.

Sympaticke zobrazeni a malickosti aplikace SOLUN:

Faze Mesice, ktere lze animovat podle nastaveneho kroku od 1min. do nekolika kroku (pravy obrazek).



Zakladni nastaveni pozorovaciho mista je mozne zvolit prostrednictvim 50 nejvetsich mest sveta, pripadne si pridat vlastni (levy horni obrazek).



Aktualni poloha mesicu planety Jupiter, sem patri i aktuelni poloha naklopeni prstence planety Saturn. Kazde zobrazeni lze animovat v nastavenem kroku (vlevo).

Schematicke zobrazeni polohy teles slunecni soustavy, vcetne schematickeho znazorneni naklopeni jejich obeznych drah (vpravo)

<>



Schematicke zobrazeni pozice teles slunecni soustavy, vcetne schematickeho znazorneni jejich viditelnosti v nazornem grafu

Soucasti jsou pomerne rozsahle vysvetlivky zakladnich pojmu v astronomii, zpracovane formou encyklopedie, vcetne seznamu souhvezdi a seznamu planet vcetne jejich oznaceni prevzateho z recke mythologie. To je potom pouzito v piktogramech pri zobrazeni hvezdne oblohy.

Neastronomicke aplikace s astronomickymi prvky

Autor timto pojmem oznacuje aplikace, ktere slouzi jinemu ucelu, ale obsahuji dobre vyuzitelne informace z oblasti astronomie nebo pribuzne.

PowerConverter je neobycejny pomocnik s prevodem ruznych fyzikalnich jednotek, na obrazku je prevod v astronomii velmi potrebny, metr na svetelny rok. Jako jedina znama aplikace (takovych omezenejsich prevodu je v aplikacich vice) umi prevadet i z astronomicke delkove jednotky zvane PARSEC (vzdalenost odkud je videt draha Zeme – Slunce pod uhlem jedne obloukove vteriny – cca. 3,5 svetelneho roku).


WorldMate je znamym pomocnikem pro cestovatele. Zde se da vyuzit ta cast venovana pocasi v ruznych mestech na svete. Pri astronomickem pozorovani je problem kvalitniho pocasi velmi dulezity, tato aplikace jej zobrazuje dobre (neni samozrejme jedina).


BiorHytmn ma mimo astronomickych moznosti i zamereni spise astrologicke. V zavislosti na datu narozeni zobrazuje bioritmy ale take s temito biorytmy souvisejici aktuelni faze Mesice. Zajimave je, ze soucasti aplikace je i textova interpretace aktuelniho stavu v zavislosti na mire biorytmu, samozrejme v plynule anglictine.


TravelClock jsou velmi zajimave hodiny s astronomickymi informacemi. Mimo kvalitnich a graficky dobre provedenych stopek s mezicasem (zaznamenani presneho casu je castym pozadavkem) obsahuje aplikace i zobrazeni vychodu a zapadu Slunce a informace o Mesici. Musim bohuzel zduraznit, ze omezene informace o Mesici, je zde sice uvedena nejmensi a nejvetsi vzdalenost Mesice od zeme pro danou lunaci, ale nedozvite se kdy Mesic vychazi ci zapada pro aktuelni datum.



Timto vyctem ale moznosti pestovani astronomie v mobilu nekonci, lze do teto oblasti jeste zaradit aplikace pro zobrazeni astronomickych dokumentu.

SmartMovie je casto popisovanou aplikaci pro zobrazeni filmovych dokumentu upraveneho formatu *.AVI. Je dulezite upozornit, ze konvertor teto aplikace v pocitaci umoznuje take prevadet do AVI i ruzne animace.


Animace vzniku spiralnich galaxii a animace rotujiciho Marsu stazene z Internetu ve formatu MPG.

RepliGo je aplikace umoznujici konverzi dokumentu do formatu RGO. Cele to velmi pripomina podobnou konverzi vyuzivanou v PC do formatu PDF, shodny je i postup jako tisk do souboru. Format RGO ma pro ziskani souboru v PC aplikaci umoznujici konverzi z formatu DOC, EXCEL, PDF, HTML, PPT apod. Po konverzi je mozno si vysledek jeste pred kopirovanim do mobilu v prostredi PC i prohlednout.

Prostredi REPLIGO prohlizece v PC pri prohlizeni prezentace po konverzi do formatu RGO.


Vlastni prohlizecka v mobilu je celkem inteligentni, umi vyhledavat podle zadaneho retezce, vytvaret zalozky a ruzne urovne ZOOMu. V dusledku je tak mozne si konvertovat dulezite dokumenty (i vice nez 100 stranek se slozitou grafikou zvlada bez problemu a svizne) a tim mit stale u sebe aktuelni texty jako podklad pro praci. Muze se tak jednat o predpovedi drahy komety vcetne mapicek, zajimave fotomontaze, pripravene prednasky v PowerPointu a dalsi podle vlastnich potreb.



Odborna publikace a jevech v atmosfere. Prezentace v PowerPointu

Prezentace mimoradnych ukazu. Vyhledavani astronomickych instituci

v dokumentu stahnutem z WWW ve formatu html


Prehled uvedenych programu si neklade narok na vycerpavajici informaci o moznostech „pestovani“ astronomie v mobilu. Urcite existuje daleko vetsi mnozstvi dostupnych a zajimavych internetovych stranek, jine aplikace apod. Autori budou radi, pokud se na takove tema rozvine diskuze.

Jiste je vsak jedno. Zde uvedene zdroje informaci a souvisejici aplikace jsou v praxi vyzkousene jako dobre zdroje pro moji praci astronoma (na tzv. lidove hvezdarne zamerene na verejnost). Zde uvedene informace jsou shrnutim me rocni prace s SE P900 a P910 (diky Ludviku).

Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >