" />
Cteme knihy v Pxx0 | Tisk |  Email
Sdileni:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jiri Pesek   
Wednesday, 9. February 2005

Sony Ericssony rady P obsahuji v zakladni vybave prohlizec textovych dokumentu. V softwarove vybave SE P910i nalezneme i editor, umoznujici upravu textovych dokumentu kompatibilnich s Wordem a Excelem. Chcete-li vsak cist pohodlne delsi texty, usnadni vam to aplikace MobiPocket Reader, ktera obsahuje nekolik uzitecnych funkci pro pohodlne cteni textu.



Travite-li nejaky cas na cestach, napriklad ve vlaku, autobuse a chcete-li si cist elektronicke texty nebo knihy, bude vasim pomocnikem prave MobiPocket reader. Ocenite ho zejmena pri horsich svetelnych podminkach diky podsvetleni displeje mobilniho telefonu. Dokonce s sebou nemusite tahat ani zadne papirove materialy, vse bude pohromade ulozeno v interni pameti ci pametove karte mobilniho telefonu.

 
MobiPocket reader je mozne stahnout ve dvou verzich: Standard a Pro. Verze Standard je ke stazeni zdarma a na rozdil od verze Pro ji chybi nektere funkce. Verzi Pro poridite za 19.95, vyzkouset ji muzete behem 14 dni. V pripade, ze si ji do te doby nezaregistrujete, se automaticky prevede na verzi Standard.

Stazeny soubor je instalacni balik s priponou .exe, ktery vas provede celou instalaci a zaroven se nainstaluje i do pocitace. Program je urcen pro Symbian ve vsech verzich. Pri instalaci si pouze vybirate, pro jakou verzi chcete program nainstalovat. V pripade Sony Ericssonu se tedy jedna o Symbian UIQ.

 


S instalaci aplikace do telefonu se vam zaroven nainstaluje sikovny programek do pocitace MobiPocket Web Companion, diky nemuz lze stahovat automaticky novinky z nejruznejsich oblasti. Novinky se stahnou do tohoto programu a nasledne se po stisknuti tlacitka synchronizuji s telefonem. Bohuzel tyto novinky neni mozne stahovat s nasim rodnym jazykem.



Cteme s ceskymi znaky
Po spusteni se Vam na displeji v programu objevi seznam vasich elektronickych textu v prislusnem formatu. Zde je hned prvni kamen urazu. Jedna-li se totiz o text s ceskou diakritikou, muze nastat problem. Nektere znaky se totiz nezobrazi korektne a text potom „zdobi“ nejruznejsi znaky.

 


Abychom tomu predesli, musime si nejprve stahnou ceske fonty, ktere jsou k dispozici na strankach
www.palmknihy.cz v sekci Symbian. Pak uz jen staci v nejakem spravci souboru vytvorit v C:/System/ adresar fonts a dane fonty s priponou .ttf do tohoto adresare prekopirovat. Aby tento font mohl byt v MobiPocket readeru pozdeji vybran, musite restartovat telefon.

Druhou moznosti, jak dostat do programu ceske znaky, je instalace programku, ktery udela vse za vas.

 
V tuto chvili by mel byt problem s cestinou vyresen, staci uz jen vybrat spravny font v MobiPocket readeru, k cemuz se dostaneme dale. Te? se muzeme porozhlednout po nejakych knihach ci dokumentech. Asi nejvetsim ceskym portalem s elektronickymi knihami je
www.palmknihy.cz, kde naleznete spoustu titulu od klasiky az po soucasnost. Pro stazeni titulu si muzete vybrat mezi typy formatu Mob a Palm Doc.

 
Vlastni texty

Mezi podporovane formaty MobiPocket readeru patri eDoc, coz je upravena verze bezneho MS Word formatu. Abychom si mohli pohodlne prohlizet vlastni texty v MobiPocketu, musime si na to stahnout prislusny prevadec MobiPocket Office Companion, za ktery se ovsem na rozdil od standardni verze MobiPocket readeru plati 19.95 dolaru. K dispozici je opet 14 dnu, sezenete ji primo na strankach vyrobce.

 
Po nainstalovani tohoto plug-inu se vam po restartovani pocitace objevi na hlavnim panelu ve Wordu, Excelu nebo Powerpointu prislusna modra ikona PDAcka. Nachazi se mezi ikonami „Tisk“ a „Nahled“.

 


Prevod textoveho dokumentu
Kliknutim na tuto modrou ikonku se vam otevre nove okno. V nem jsou zobrazeny zakladni informace o programu a po stisknuti tlacitka dalsi se uz dostanete do samotneho nastaveni.

 


Pro upravu textu lze nastavit typ vychoziho souboru, kompresi, nebo si dany text zasifrovat. V podstate nemusite nic nastavovat, staci jen kliknout na Dalsi a dokument uz se sam vytvori do slozky Dokumenty/My eBooks, odkud ho uz jakymkoliv zpusobem dostanete do telefonu. Toto muzete provest take kliknutim v poslednim okne pri prevodu na polozku Send to PDA. Poslat ho muzete pres e-mail, infraport nebo synchronizacni kolebku do interni pameti ci na pametovou kartu.

 


Prostredi programu

V tuto chvili mame provedeny vsechny dulezite operace a muzeme tedy naplno vyuzit tento program. Pri prvnim spusteni programu se vam nactou vsechny eBooks ve vasi interni pameti telefonu. Nez zacneme prohlizet jednotlive tituly, je nejprve nutne zvolit prislusny font pisma, ktery jsme si do telefonu nahrali. Na hlavnim panelu proto klikneme na Edit-Preferences a ve slozce Font family vybereme Verdana CZ.

 


V tuto chvili by mely byt vsechny ceske znaky zobrazeny korektne. V menu Preferences si dale nastavite Screen orientation, tedy jestli ma byt text zobrazen na vysku, na sirku nebo obracene. Nejvyhodnejsi nastaveni shledavam v otoceni o 90 stupnu doleva, aby se mohl pravym ukazovackem ruky posouvat text pomoci kolecka.

 
 


V podslozce Colors lze vybrat jednu z sestnacti barev pro text, pozadi, zvyrazneny nebo zmeneny text.

 


V posledni podslozce Display zaskrtavate: dalsi stranka po doteku displeje, okraje na zacatku a konci radku, rozvrzeni na cely radek a otevreni knihovny po spusteni programu.

 


Ve slozce Edit dale prepnete program do rezimu Full screen, kdy bude zobrazen pouze holy text.
Pro rychle pretoceni textu slouzi funkce Turn screen.
Start scrolling automaticky posouva text, abyste nemuseli porad klikat nebo otacet koleckem. Rychlost posouvani si regulujete pomoci kolecka. Zde narazim na prvni problem. I kdyz se text posouva, po nejake dobe zhasne podsviceni. Je tedy potreba nastavit v Control panelu zapnute podsvetleni. To sice pomuze, ale po nejake dobe se stejne podsvetleni ztemni, takze bude potreba cas od casu na displej nebo na nejake tlacitko sahnout.

 


Pro zmenu velikosti textu slouzi Zoom, ktery funguje tak, ze po stisknuti tlacitka se zvetsi text. To neni moc prakticke a myslim si, ze by mohlo byt k dispozici jeste mensi pismo.
 
Hlavni funkci v programu ma tlacitko Books, umistene vlevo na hlavni liste. Nachazite-li se nekde uprostred textu, lze pres tlacitko Books prejit primo do knihovny, internetoveho „knihkupectvi“ a uprav textu.

 
Po kliknuti na tlacitko Go to umistene v pravem rohu, se vam objevi nabidka funkci: zpet, prvni stranka, jdi na stranku, obsah a informace o knize.

 
 

Knihovna (Library)

V tomto rezimu vidite na displeji seznam vasich elektronickych knih (eBooks). Podle ikonky umistene vedle nazvu titulu poznate, o jaky format souboru se jedna. Vpravo na hlavni liste je zobrazena polozka eBooks s trojuhelnickem. Kdyz na nej kliknete, objevi se nabidka kategorii, obsahujici zarazene tituly: eBooks, eNews, eDocs, eAudio a Categories.

 


V eBooks jsou klasicke elektronicke knihy, ktere naleznete na internetu. ENews jsou novinky ze sveta, o kterych jsem se zminoval na zacatku clanku. Dokumenty vytvorene z vasich textovych dokumentu pomoci MobiPocket Office Companion jsou zarazeny ve slozce eDocs. Pokud se vam toto razeni nelibi, neni nic jednodussiho, nez si vytvorit vlastni kategorii tlacitkem Create category.
Nejedna-li se o zadny placeny titul, muzete ho poslat vsemi moznymi zpusoby, ktere telefon podporuje.



Poznamky (Annotations)

Jakykoli text lze jednoduse oznacit pomoci stylusu. Jakmile oznacite text, objevi se vam nabidka umoznujici jednoduchou praci s textem: kopirovani, pridani poznamky, prepsani, zvyrazneni, pridani odkazu a kdyz si dokoupite slovnik, vybrany text se vam i prelozi.

Jakmile provedete nejakou upravu, ve slozce Annotations se vam zobrazi cislo stranky s kouskem textu, kde byla dana uprava provedena. Kliknutim na cislo stranky se dostanete primo do casti upraveneho textu.

 
 


Internetove knihkupectvi (on-line bookstore)

Po kliknuti se vam otevre vestaveny internetovy prohlizec a nabehne oficialni stranka MobiPocketu. Odtud si muzete primo do programu stahnout jakoukoliv knihu. Za knihy se vsak musi platit a neni je mozne shlednout v ceskem jazyce. Muzete vsak odtud zavitat na cesky portal www.palmknihy.cz.

 
 

 
Ke kazde knize si lze take napsat poznamku nebo nakreslit obrazek. V textu take muzete vyhledavat jednotliva slova. Stisknutim tlacitka Properties zjistite velikost titulu a jeho umisteni. Jednotlive dokumenty je mozne primo v programu mazat.

 
Hodnoceni

+ program je zdarma

+ horizontalni zobrazeni

+ full screen rezim

+ graficka prostredi
+ prehlednost


zhasinani displeje pri automatickem rolovani
- zmena zoomu

Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >