" />
Dlouhodobé zkušenosti se Sony Ericssonem Satio | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Martin Chroust   
Pondělí, 29. březen 2010

 Již delší dobu používám Satio jako svůj hlavní telefon a proto jsem si pro vás na dnešek připravil dlouhodobé zkušenosti s tímto multimediálním skvostem. 



Tip: Pokud se chcete o zařízení dozvědět více, přečtěte si naší recenzi.

Hned na úvod se musím přiznat, že koupi Satia jsem původně neměl v plánu, nakonec jsem si jej však v listopadu loňského roku pořídil. Do prodeje se v tu dobu dostávala černá a stříbrná varianta, po zkušenostech s lesklým zadním krytem tmavé varianty, kterou jsem v té době testoval, jsem se rozhodl opět pro stříbrnou. Slovo opět jsem použil záměrně, protože po P1i, která byla stříbrno-černá, jsem ještě vlastnil stříbrnou XPERII X1. Dá se říct, že alternativní barvy u mě vyhrávají, u Satia však zvítězilo praktické použití. Ani po čtyřměsíčním používání nejsou na krytech žádné znatelné škrábance, pokud by jste chtěli být velmi detailní, vlasové naleznete pouze na kovové krytce fotoaparátu. Satio nosím v koženém pouzdře, takže i možná proto nedošlo k nějaké větší úhoně, přesto čas od času čistím hadříkem vystouplý nápis od výrobce, kde se často dostanou nečistoty. Zmíněná krytka má po dennodenním používání menší vůli do stran, jinak drží kryty pevně a nic nevrže. Snad každá čelní plocha spolu s displejem je u dnešních mobilních zařízení náchylná na otisky prstů a ani Satio není žádnou výjimkou. Hadříkem spíše semtam čistím prostor okolo reproduktoru nebo těsně nad klávesami pod displejem, kam už nezasahuje ochranná fólie z displeje. Při koupi jsem si, asi jako každý šťastný majitel nového funkčního skvostu, nechal původní fólii na displeji do té doby, než si koupím novou. Postupem času jsem ale změnil názor, lepení nové fólie pro mě bylo u předešlých modelů velmi zdlouhavé a často na první pokus neúspěšné, v tom nejlepším případě se na ní nalepily smítka prachu, takže jsem se rozhodl, že mi tato základní fólie bude jistě stačit. Pohled proti světlu pak jasně napovídá, kolik škrábanců mi fólie ušetřila, zejména při zběsilém listování fotografiemi na hlavním panelu. Zprvu jsem se obával bočního jezdce pro odemykání klávesnice a displeje, přesto se nakonec jeví jako velmi dobrá volba, stačí nehtem zatáhnout za horní hranu směrem dolů a můžete si být jisti, že telefon odemknete i se zpocenými prsty.

P3280052.JPG P3280051.JPG P3280050.JPG P3280043.JPG P3280044.JPG

Konektor FastPort, to je neustále omílaná kapitola hlavně ve srovnání s modelem Vivaz. Jakožto dlouholetý fanoušek Sony Ericssonu mám doma hodně starší příslušenství, o které bych se s microUSB konektorem připravil a jedním dechem dodávám, že s ním za celou dobu používání nebyly žádné problémy. Nabíječku s průchozím konektorem jsem za celou dobu využil se zapojeným USB kabel asi jenom jednou. Jinak telefon často připojuji k počítači, kde se i automaticky nabíjí, jen škoda, že tato volba nejde nikde v menu vypnout. Telefon poslouží s 16GB paměťovou kartou i jako příruční flashdisk, přenosová rychlost při přenosu přes USB kabel a nastaveným režimem Velkokapacitní úložiště se pohybuje při kopírování na kartu maximálně okolo 3,7 MB/s, samozřejmě záleží na počtu a velikosti jednotlivých dílčích souborů. Můžete si nastavit pevný režim, který se má zvolit při připojení kabelu, takže vás nebude otravovat vyskakovací tabulka, avšak pípnutí při každém zapojení se nezbavíte stejně tak jako kontinuálního nabíjení přes USB kabel. Pokud několikrát denně připojujete Satio k počítači, baterka podle mě dostává dost zabrat. Už jsem nakousl baterii, tak k ní rovnou přejděme. Pod zadním krytem, který mimochodem drží stále pevně a neprohýbá se, najdeme 1000mAh baterii, kterou jsem až na malé výjimky denodenně nabíjel. Protože jsem měl na Satiu nastavený budík do školy, několikrát se mi telefon přes noc po nabití vybil, takže mě nevzbudil a byly z toho jen problémy. Maximum co telefon zvládne s nejnovějším firmwarem, jsou dva a půl dne na jedno nabití a to jen v tom případě, že jej moc nepoužíváte. Půl hodiny focení, 2 hodiny přehrávání hudby a poté prohlížení jednoho dílu seriálu je na baterii pořádné znát. Od vestavěné baterie nelze čekat žádné zázraky, přesto se v minulosti objevila zpráva o 1200mAh baterii, která měla být dostupná pro Satio jako příslušenství. Tato baterie se nakonec objevila pro Vivaz a má jinou rozteč i velikost, takže do Satia nepasuje.

P3280050.JPG P3280046.JPG P3280045.JPG P3280048.JPG P3280047.JPG  

O jistou úsporu baterie by se mlže postarat čip pro regulaci podsvětlení displeje, u telefonu s firmwarem R1CA037 však v nastavení nepochopitelně chybí a vůbec nefunguje. Čidlo začne pracovat až s nejnovější verzí firmwaru nebo se starší, ale jen pokud do telefonu nakopírujete jednu složku z balíku Vivaz Homescreenu. V budoucnu si už rozhodně nebudu pořizovat telefon bez signalizační diody, začalo to už u Ericssonu T28s a její funkce je pro mě opravdu přínosem. Když jsem u Satia zapoměl vypnout tichý režim, tak jsem periferním zrakem viděl žlutozeleně blikající diodu nebo když jsem potřeboval při chůzi zjistit, zdali někdo nevolal, stačilo jen nakouknout do pouzdra (bez otevírání) a hned bylo jasno. Pravý bok nabídne řadu kláves, z nichž nejpodstatnější je spoušť fotoaparátu a dvojklávesy hlasitosti. Těmi v pohotovosti samozřejmě nezobrazíte stav telefonu, jak byli zvyklí uživatelé z modelů platformy A200, přesto poslouží kdekoliv v menu k upravení aktuálního zvukového výstupu. Spoušť fotoaparátu je vyrobena z dobrého materiálů, který se za dobu používání nijak neoprýskal, což se mi stalo například u P1i za stejně dlouhou dobu. Přiznám se, že poutko na spodní hraně zůstalo celou dobu nevyužito, stylus na poutku, který by trčel z pouzdra, to pro mě rozhodně není ideální představa, takže od koupi leží v původním obalu v krabici. Jeho využití stejně není potřeba, protože si hravě vystačíte s vašimi prsty. Zapínací tlačítko na horní hraně slouží mimo jiné i k přepínání profilů, na výběr je jich hned šest, v praxi jsem si plně vystačil s normálním a tichým, když jsem nechtěl, aby telefon zvonil. 

P3280049.JPG P3280059.JPG P3280056.JPG P3280058.JPG P3280055.JPG  

S operačním systémem Symbian S60 páté edice jsem si docela padl do oka, přivřeme-li oči v tom, že v přímém porovnání s Androidem ztrácí na komfortu a rychlosti, většině z nás bohatě postačí. V diskusích se objevovaly názory na to, proč se u Satia některé volby musí potvrzovat jednou některé dvakrát. Sám jsem na toto téma v době psaní recenze ještě neměl vyhraněný názor, po zkušenostech z používání však musím potvrdit, že to je dobré řešení. Jedním ťuknutím položku označíte, druhým otevřete, a pokud je již označená, stačí jedno ťuknutí. Je to přirozené stejně tak jako dvojklik počítačovou myší, jen je hlavním aktérem prst. Ikonky jsou přehledné, navíc jejich přetažením si můžete upravit pořadí podle svého gusta. Prodleva při otočení obrazu mi nevadí, co mě více zdržuje, je doba, než najede pohotovostní systém po odemknutí klávesnice, čekat v extrémních případech tři vteřiny, to je už poměrně dost velké zdržení. Stabilita systému je na velmi dobré úrovni, za celou dobu používání (s různými verzemi FW) jsem nemusel nuceně vytahovat baterii ani jednou, takže skláním velkou poklonu, až při natáčení videa v době psaní dlouhodobých zkušeností jsem zažil první restart. Co mi ale trochu zaclání je zbytečná hláška nepovoleno po ukončení hovoru, jasně, je to jeden klik navíc, ale když máte několik desítek hovorů denně, začne to být nepříjemné. Zprávy v podobě konverzací jsou od nového firmwaru integrovány přímo do menu zpráv, pokud máte v telefonu zpráv více, klidně se načekáte na jejich načtení i více než pět sekund. Lepší by to možná bylo udělat tak, jak u telefonů platformy A200, kde si vyberete režim (klasický nebo konverzace), který si telefon pamatuje. Zde ale asi tvůrci pravděpodobně narazili na mantinely systému. Možnost Vivaz homescreenu s flash tapetami se oficiální cestou k Satiu nedostala a ani nedostane, existuje sice patch pro firmware R1CA037, kterým můžete toto rozvržení pohotovostního režimu zobrazit (viz obrázek níže), přesto nejsou flashové animace příliš plynulé a hlavně vás okrádají o drahocennou energii. Takže je možná nakonec dobře, že se Flash nekoná. 

      

S přehrávačem médií jsem spokojen, nabídne mi vše co potřebuji. Zvukový výstup až do nedávna nešlo doupravit, přesto Sony Ericsson vydal aplikaci Equalizer, která se sice neintegruje přímo do přehrávače, přesto je nastavení telefonem zapamatováno. Ekvalizér funguje jak s drátovými sluchátky tak překvapivě i s bezdrátovým reproduktorem MBS-200. Ten hraje skutečně parádně, hlasitost je při maximálním nastavení hodně vysoká, přesto i tak je hudba přehrávaná kvalitně. Bude za to moci vestavěný zesilovač, protože zase naopak připojená sluchátka k MBR-100 hrají velmi potichu a při chůzi je hravě přeruší hluk ulice. Jako drátová sluchátka používám HPM-85, které mají na přívodním kabelu ovladač hlasitosti a tlačítka k přepínání skladeb. Tím jsem odboural vlastnost telefonu, kdy při zamklé klávesnici nemůžete korigovat hlasitost přehrávání. Ekvalizér telefonu citelně chyběl a jsem rád, že je možné jej s novým firmwarem nainstalovat. Kabel od sluchátek vede nahoru, takže při odemykání klávesnice vede přímo přes bočního jezdce, ze začátku jsem byl proti, za dobu používání jsem si zvykl a není to až tak horké jak to zprvu vypadalo. Kvalitní video jsem již zmiňoval v recenzi, zůstal jsem u programu Videora Converter, ve kterém jsem převáděl víceméně seriály i s titulky a jejich přehrávání je naprosto čisté a přirozené. Ač je stojan IM920 velmi netradiční příslušenství, v praxi jsem jej vůbec nevyužil, málokdy se totiž stane, že máte na sledování nějakou rovnou hranu, kam telefon bez problémů postavíte. Když už byla plocha tak byl po ruce i notebook a to už si rozmyslíte, kde si film nebo seriál pustíte. Pokud bych mohl v sekci videosoborů něco vylepšit, určitě by to bylo řazení videí do složek nebo alespoň vyhledávání podle názvu. S narůstajícími kapacitami paměťových karet (zanedlouho se začne prodávat 32GB microSD) bude při větších počtech (problém jsem měl i teď s 16GB kartou) bude stále více časově náročnější najít kýžené video ve shluku ostatních, aktuálně nepotřebných. A nezapomeňte při nahrání nových multimediálních souborů aktualizovat média, jinak je v seznamech neuvidíte.

  

Mezi nejpoužívanější aplikace patří jednoznačně již zmiňovaný ekvalizér, který dodal telefonu novou dimenzi hudebního poslechu. Dále jsem na úkor původně instalovaného Handy Taskmenu používal Swiss Manager pro, o kterém jste si již mohli přečíst detailnější článek. Jedná se o ideální aplikaci pro správu operační paměti včetně správce souborů. Tomu může sekundovat snad jen aplikace X-Plore. O navigování se v mém případě stará Garmin Mobile a mimo občasného zdlouhavého hledání satelitů bez dřívějšího pozicování přes internet mu snad nemám co vytknout. Někdy ale signál naskočí hned po minutě, záleží na tom, kde se nacházíte. Čas od času ale musím vymazat GPS data, to pokud hledání signálu trvá podezřele déle než obvykle, stačí otevřít servisní menu (RED-GREEN-RED-RED-GREEN-RED) a v menu Testy telefonu zvolit GPS - pročistit pomocná data. Nejsem žádný herní nadšenec, přesto jsem zjišťoval, jak to s hrami na S60 vypadá. Došel jsem k tomu, že většina mainstreamových titulů se v nativním kódu dělá pro Windows Mobile a nyní i pro Android, popř. iPhone, zatímco pro S60 jsou vesměs připraveny pouze herní tituly v Javě. A to je rozhodně škoda, protože potenciál grafického procesoru PowerVR SGX 3D u Satia (je stejný jako u iPhone 3GS) tak zůstává nevyužit. Změnit to má hra Rally Master Pro od vývojářů Fishlabs, kteří tento titul portovali z verze pro iPhone, výsledky jsou údajně lepší než u zmiňovaného produktu Applu! O tom se ostatně budeme moci přesvědčit již za pár dní, kdy bude tato hra nabídnuta k bezplatnému stažení na webu Playnow-arena.com. Zatím zde najdete pouze nestárnoucí QuadraPop. Mimo to si do Satia našly cestu i mobilní verze editorů Office dokumentů či PDF prohlížeč, v prvním případě však chybí licence, ve druhém je omezena na 15 dní. To je pro mě to samé, jako by aplikace chyběla a v telefonu za více než 14 tisíc je to pro mě nepochopitelné. Na druhou stranu to nepotřebuje každý, takže ten, kdo zobrazení dokumentů Word a Excel nevyužije, za to zbytečně neplatí. V nabídce aplikací defaultně nechybí klient Facebooku ani rychlý přístup na YouTube. Při zadávání textů u první zmiňované aplikace se na vás vytasí s vlastní klávesnicí se silnou vibrační odezvou, v režimu na výšku je alfanumerická, při otočení na bok se přepne na QWERTY. 

P3280042.JPG P3280038.JPG P3280039.JPG P3280041.JPG P3280062.JPG

Tím jsme se vcelku nenásilně a plynule dostali k psaní na přístroji. Bez větších dohadů od začátku používám velkou QWERTY se zobrazením nabok a to mi zůstalo až doteď. Bylo by ideální, aby si telefon pamatoval rozvržení klávesnice pro vybraná místa, tedy že ve zprávách bude velká QWERTY a u zadávání čísel třeba defaultně softwarová alfanumerická. Ze začátku jsem psal pomalu a na klávesnici si zvykal, takže bylo vše pořádku. Po čtyřech měsících jsem ale zjistil, že se při rychlém psaní často (skoro pravidelně) ve zprávě objevují překlepy. Možná na displej netlačím tak, jak by bylo záhodno, svůj podíl na tom může mít i původní fólie na displeji, čímž vyzývám všechny majitele Satia, kteří čtou tento článek, aby reagovali v komentářích pod článkem, zdali mají stejné zkušenosti. Na videu, které jsem natočil, jsem se snažil na klávesy tlačit trochu více než obvykle a text se vypsal bez problému až na to, že telefon nezaregistroval stisk mezerníku a písmena Z. Při piřpojení k webu se vás telefon vždy zeptá, zdali chcete použít infrastruktury operátora nebo Wi-Fi síť (buď předem uloženou nebo se připojit k nějaké dostupné). Telefon si ale bude pamatovat případný klíč k síti až poté co se připojíte k Wi-Fi přes menu Nastavení - Připojení, do té doby se vás tvrdošíjně bude ptát na heslo, které by již měl znát. U webového prohlížeče pak oceňuji hlavně obrazovou historii navštívených stránek, když pracujete s více okny, spíše než na název okna si vzpomenete na jeho barevné ztvárnění. V nastavení připojení je i položka synchronizace, kterou můžete podstoupit přes program PC Suite dodávaný na paměťové kartě spolu s přístrojem nebo přes webovou synchronizace na webu Sony Ericssonu. U té můžete nově přidat i další telefon a nastavit, který z nich chcete synchronizovat, to je důležité zejména pro ty, kteří chtějí v budoucnu rychle přejít na jiný telefon. Popř. stačí do zálohy telefonu zahrnout jen kontakty, ty se uloží na paměťovou kartu, odkud je možné je v dalších telefonech obnovit.



Téměř nakonec jsem si nechal fotoaparát. Snímky z něj jsou totiž i s odstupem času velmi podařené a ve slunečných dnech, které můžeme každou chvíli očekávat, budou fotky lepší a lepší. Vždy se před focením snažte manuálně nastavit vyvážení bílé tak, aby nastavení odpovídalo okolnímu světlu pokud možno co nejvíce, to je první krok k dobrým snímkům. Ne všechny fotky si po vyfocení dáte do rodiného alba, přesto je valná většina povedených. Hlavně oceňuji kvalitní makrosnímky a sílu blesku, který fotky nepřepaluje, jak je u některých modelů zvykem. Jedinou věc, co bych vytknul, je to, že na nočních snímcích mají obličeje kamarádu červené oči, i když je aktivován blesk s potlačením tohoto efektu.  Natáčené videosoubory s novým firmwarem dostaly WVGA rozlišení a zvukovou složku AAC, testovací videa naleznete zde. Pro záznamy z akcí s kamarády má parádní kvalitu, při natáčení rychlé jízdy nebo rychlých pohybů sportovců s kolísavým frameratem (18-24 fps) už trochu narazíte. Vivaz má kvalitu natáčení vyšší, přesto je určitě jasné, že Satio cílí více na focení. Snímky pak můžete v telefonu hned upravit, přidat jim rámce, bubliny a různé blbůstky a hned odeslat vašim přátelům. Níže zobrazené fotografie stahujte v plném rozlišení zde.

10012010120.JPG 10032010001.JPG 15022010174.JPG 18032010013.JPG
20112009046.JPG 21112009055.JPG 22012010142.JPG 25032010016.JPG25112009061.JPG 25112009071.JPG 25122009096.JPG 25122009097.JPG

Sám sebe se ptám, co dodat na závěr? Satio je přístroj, který v sobě skrývá širokou paletu funkcí ale  také používá operační systém Symbian S60, jehož další vývoj se započal až před pár měsíci. Oproti konkurenčním operačním systémům mi přijde jednodušší, na první pohled přehlednější, samozřejmě určitě není pro ty, kteří se rádi hrabou v registrech a personalizují si vše co mohou. U S60 si musíte v tuto chvíli vystačit se schématy, která již můžete tvořit v nové verzi Themes Creatoru, výše zmíněném Vivaz Homescreenu nebo můžete změnit použitý font. Satio jsem koupil v listopadu za částku okolo 14 500 Kč, což rozhodně není malá investice a tato cena se v oficiálním e-shopu směrem dolů zase tak moc nepohnula. Jak jsem avizoval již při koupi, Symbian S60 byl jen přestupní stanicí při hledání nejlepšího operačního systému (tedy tím co by mi nejvíce vyhovoval), takže oznamuji pro případné zájemce, že je Satio na prodej. Čtyři měsíce s ním rozhodně stály za to, kdybych se měl rozhodnout o koupi znovu, zachoval bych se stejně, doba jde ale dál a je potřeba dělat změny. Pokud vás v souvislosti s používáním Satia něco zajímá, zeptejte se v diskusi, rád na vaše dotazy zodpovím.

Sony Ericsson Satio ve stříbrné barvě si můžete zakoupit na oficiálním e-shopu Sony Ericsson

Sony Ericsson Satio v černé barvě si můžete zakoupit na oficiálním e-shopu Sony Ericsson


Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
Autor: mchorak Datum: 2010-04-05 15:18:39
jak je to s tim prodejem, jeste je aktualni? [email protected]
. Autor: sceptre Datum: 2010-03-31 20:26:42
Ale SE umí dát do rádia RDS, mám K800i a je tam! Myslím, že ho synové mají i v W200i.
Autor: MartinChroust Datum: 2010-03-30 14:14:39
Tak to je zvláštní, protože mi u R1CA037 nefungovalo (fungovalo až s patchem Vivaz Homescreenu)
Autor: Thymallus Datum: 2010-03-30 13:33:38
Já nemám nejnovější firmware (mám R1CA037 - ten předposlední FW) a čidlo funguje. 
Nastavení ale není...
Autor: MartinChroust Datum: 2010-03-30 12:24:55
Článek jsem psal v době, kdy jsem nahrával poslední firmware, takže ano, u nejnovějšího FW se jas displeje reguluje, ale nastavení k němu není žádné, u předešlého FW nebylo nastavení a ani nefungoval.
. Autor: Thymallus Datum: 2010-03-30 09:01:47
u mne to čidlo taky fachá. Často to postřehnu při štení el.knihy ve vlaku... se to furt reguluje podle okolí...
Autor: Thymallus Datum: 2010-03-30 09:00:18
Co se týče překlepů na klávesnici, tak mi taky přijde, že ze začátku jich bylo méně, než teď, kdy jsem s telefonem více zžitý... 
 
Výměna fólie za brando stojí určitě za to. Displej je jasnější, trošku citlivější a nová fólie je tvrdší - tedy zatím žádné škrábance od používání. 
 
To pípání při připojení mobilu k usb - mne to nedělá. Dá se to vypnout v nastavení>osobní>profily (pro daný profil - přizpůsobit>tóny výstrahy=vypnout) 
 
Načítání satelitů u garmina můžu potvrdit - někdy je to hned a někdy se člověk načeká. taky jsem přišel na jednu zajímavost - nezapínat garmina hned po odpojení mobilu od pc, kdy se automaticky aktualizují média - páč se garmin chová jako po instalaci, čili se musí všechno odznova nastavit a člověk přijde o body zájmu atd.. pokud si je neexportoval)
Autor: lenek Datum: 2010-03-30 07:16:26
U mě automatická regulace podsvětlení displeje funguje. Na první pohled to sice není moc rozpoznatelné, ale pokud přiložím např. prst na čidlo, tak je vidět, že intenzita podsvětlení displeje se sníží. Spíše jsem nenašel v nastavení možnost vypnutí automatické regulace podsvětlení.
Autor: sego Datum: 2010-03-29 20:32:11
BTW nemohli by jste na semanii přidat bannery na facebook twitter a youtube??????? :? :? :?
Autor: MartinChroust Datum: 2010-03-29 16:43:05
Satio má také microSD karty, ale chápu kam tím míříš. Však ten kdo má hodně starého příslušenství jej právě na Satiu použije, kdo nemá, tak to nemusí řešit ;)  
 
2 OZ: Bylo to foceno někdy v lednu/únoru u Kauflandu v centru Olomouce. A pokud vím, tak si ty billboardy platil sám SE-Shop...
Autor: obluda zelená Datum: 2010-03-29 14:32:56
Jednu věc nechápu proč SE neumí dát do rádia RDS, když Nokia to umí? 
A dotaz na Martina: Kde jsi vyfotil tu reklamu na Yari a T715, docela by mě to zajímalo, ať vím, kde ji můžu vidět.
Autor: sego Datum: 2010-03-29 13:26:11
Satio je super ale vivaz má 3,5 mm jack a micro usb popř. micro sd karty takže je univerzálnější pro lidi kteří nemají doma tuny SE příslušenství ;) ;) ;)

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >