" />

Forum

Ekologie + standardní konektory - funkce = Sony Ericsson Cedar (recenze) | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Pátek, 12. listopad 2010
Sony Ericsson před přibližně čtyřmi měsíci oficiálně představil svůj první hloupý telefon na platformě A200, který je vybavený dvojicí standardních konektorů ve složení microUSB a 3,5 mm konektor jack. Původně jsme doufali, že první model tohoto ražení bude někde na vrcholu co se týká funkční vybavenosti, Sony Ericsson na to ale šel opačně a z novinky, kterou pojmenoval Cedar, udělal nejlevnější telefon na platformě A200. Jestli udělal dobře z pohledu prodeje zatím nevíme, každopádně za cenu jen mírně přesahující dva tisíce korun je Sony Ericsson Cedar kvalitním, dobře vybaveným a velmi dobře ovladatelným přístrojem.
16~99.JPG 17~91.JPG 24~75.JPG 30~54.JPG


Nejprve si na začátek neodpustím malou odbočku směřující k použití standardních konektorů. Sony Ericsson dlouhá léta tvrdošíjně používal vlastní řešení jak pro konektor, tak třeba i pro paměťové karty. Ačkoliv Fast port má nepochybně i své výhody a existuje pro něj spousta rozličného příslušenství, jeho odchod ze scény je velmi vítaným. Standardní konektory zkrátka mají mnohem více výhod, původní řešení Sony Ericssonu se navíc zrovna nevyznačovalo spolehlivostí. U posledních telefonů jsem pak často zažil, že konektor zlobil i u úplně nového (a dosud nepoužitého) telefonu. Řešení v podobě dvojice 3,5 mm jack a micro USB konektor je nejen mnohem spolehlivější, ale do budoucna také nesrovnatelně perspektivnější. Je mnohem jednodušší mít doma jeden USB kabel a jednu nabíječku, než mít ke každému telefonu jiný. Při testování Sony Ericssonu Cedar jsem vůbec nemusel vytahovat propojovací kabel nebo nabíječku, díky standardnímu konektoru jsem použil ten, kterým nyní nabíjím X10 a BlackBerry 8520. Z tohoto pohledu je pro mě testování telefonů se standardním konektorem mnohem jednodušší, navíc je zde zkrátka naprostá spolehlivost z pohledu mechanického řešení. Zatímco zapojený USB kabel ve Fast portu má tendenci se hýbat a i drobná změna polohy může zapříčinit ztrátu spojení, microUSB pevně drží na svém místě a přerušit spojení je prakticky nemožné.

10~120.JPG 11~113.JPG 16~99.JPG 17~91.JPG
21~85.JPG 27~69.JPG 22~79.JPG 28~64.JPG

Hlavní výhody:
- výhodná cena
- pohodlná klávesnice
- standardní konektory
- vysoký výkon telefonu
- platforma A200
- kvalitní displej
- podpora rychlých dat

Hlavní nedostatky:
- hodilo by se více barevných variant
- chybí přisvětlovací dioda
- v balení by potěšila paměťová karta

32~57.JPG 3~129.JPG 12~107.JPG 13~106.JPG
18~89.JPG 19~86.JPG 23~76.JPG 24~75.JPG

Nyní už ale k samotnému telefonu a jeho konstrukci. Rozměry přístroje jsou 111 x 49 x 16 milimetrů, výškou ani šířkou tedy telefon rozhodně nepatří mezi ty malé. Právě díky dostatečným rozměrům se ale velmi pohodlně drží a práci s ním je skutečně rychlá a příjemná. Příjemná je také hmotnost, která se zastavila na hodnotě 84 gramů, telefon je velmi lehký a snadno se schová do každé kapsy. Základem je dostatečně rozměrný barevný displej s úhlopříčkou 2,2 palce a rozlišením 240 x 320 pixelů. Samozřejmě je aktivní, velmi dobře čitelný na sluníčku a je schopný zobrazit až 262 tisíc barev. K jeho kvalitám nemám nejmenší připomínku, kvalitní displeje se zkrátka stávají standardem i u velmi levných přístrojů. Zobrazení je velmi jemné a pro vše oči příjemné. Pod displejem se nachází skvěle dimenzovaná klávesnice, u které se na chvíli zastavím. Sony Ericsson se totiž v případě modelu Cedar rozhodl zapomenout na experimenty a telefon zkrátka obdařil pěknou a dostatečně rozměrnou klávesnicí. Všechna tlačítka bez rozdílu jsou velmi velká a skvěle pohodlná, totéž platí také pro čtyřsměrovou ovládací klávesu s potvrzujícím středem. Stisk každé klávesy je velmi přesný, doprovázený tichým cvaknutím, které mi dává při psaní naprostou jistotu, že jsem tlačítko skutečně stisknul. Osobně dávám klávesnici maximální počet bodů a u telefonu, který může zaujmout méně náročné uživatele to platí dvojnásobně. Po delší době jsem ml v ruce telefon, který má klávesnici precizní ve všech směrech.

29~55.JPG 2~125.JPG 4~127.JPG 5~126.JPG
6~118.JPG 7~120.JPG 30~54.JPG 31~58.JPG

Klávesnici tedy úspěšné máme za sebou, pojďme se ale ještě podívat na zbytek telefonu. Na spodní hraně najdeme ouško pro provlečení šňůrky, na pravém boku zase dvojtlačítko sloužící pro regulaci hlasitosti. Tentokrát zde nenajdeme separované tlačítko pro ovládání spouště fotoaparátu, při jeho (ne)kvalitách ale ani nebylo potřeba. Na horní hraně se nachází standardní 3,5 mm audio konektor jack, k telefonu si tak můžete připojit jakákoliv vlasní sluchátka bez nutnosti pořizování nebo připojování nějaké redukce. Největší úspěch ale nepochybně sklidí levý bok, kde je trochu nenápadně umístěný standardní microUSB konektor. Sony Ericsson tak poprvé u nějakého telefonu na platformě A200 použil dvojici těchto konektorů a spolehl se výhradně na standardní řešení. Původní Fast port tak konečně odchází do zaslouženého důchodu a společnost tím tak trochu začíná novou etapu. Na zadní straně se nachází pouze nápis Sony Ericsson a také čočka integrovaného digitálního fotoaparátu. Tentokrát tady nenajdeme žádnou přisvětlovací diodu, což je trochu škoda. Pod pevným zadním krytem se nachází baterie s kapacitou 1000 mAh, která telefonu zajišťuje dostatečnou výdr (při mírnějším používání klidně 4 dny) a nechybí ani slot na microSD karty. V základním balení ale bohužel žádnou nehledejte. Konstrukce jako celek je naprosto precizní, nikde nic nevrže, vše je velmi pevné a myslím si, že telefon ledacos vydrží.

25~68.JPG 26~63.JPG 20~90.JPG 1~132.JPG
15~104.JPG 14~104.JPG 8~120.JPG 9~118.JPG

Menu je standardně zobrazené formou mřížky dvanácti ikon, můžete si je ale nechat zobrazit také do kruhu nebo sloupce, případně využít některé z nahraných flash menu, kde už záleží jen na šikovnosti tvůrců, jak si s menu dokáží vyhrát. Pohyb v menu je velmi rychlý při jakémkoliv zobrazení, telefon se obecně při žádné činnosti nezpomaluje a je možno se na něj naprosto spolehnout. Další podnabídky jsou již jen textové a je možné se v nich pohybovat pomocí číselných zkratek. Asi nikdo si nepamatuje všechny možné zkratka, některé je ale vhodné si zapamatovat, můžete se díky nim velmi rychle dostat k nejoblíbenějším funkcím. Ty si můžete zařadit také do menu činností, které se kromě toho stará také o správu aktuálně spuštěných aplikací. U telefonů prodávaných některými operátory (typicky například slovenský Orange) je ale toto menu velmi osekané a jelikož zatím není prolomena ochrana GreenHeart novinek (jmenovitě tedy modelů Cedar, Elm a Hazel), neexistuje zatím zdarma možnost si do telefonu nahrát  originální firmware respektive jej jakkoliv více upravovat, jak jsou někteří z vás zvyklí z předchozích modelů. Je to docela škoda, přeci jen existují také zákazníci, kteří si rádi s telefonem hrají a zrovna Cedar je na podobné věci po stránce hardwaru a výkonu velmi dobře připravený.
Pokud začnete na úvodní obrazovce mačkat jednotlivé klávesy s čísly, začnou se vám automaticky filtrovat odpovídající kontakty z vašeho telefonního seznamu, které okamžitě můžete vytočit (myšleno zavolat jim, to vytočení v jiném slova smyslu může následovat až dodatečně, pokud budete volat třeba ve dvě hodiny v noci) případně mu napsat SMS zprávu. Vše probíhá automaticky, nemusíte telefonní seznam vůbec otevírat a navíc to funguje pomocí technologie T9, každé tlačítko tedy stačí stisknout pouze jednou. S touto funkcionalitou jako první přišly komunikátory Windows Mobile, na hloupých telefonech Sony Ericsson už ale také pár let funguje a je to velmi chytlavá funkce, podobně jako například možnost zálohovat telefonní seznam na paměťovou kartu. Samotný telefonní seznam je samozřejmě vícepoložkový, ke každému kontaktu můžete přiřadit spoustu doplňujících informací. Kontaktů můžete mít v telefonu až tisícovku, celkový počet údajů u nich pak může dosáhnout až hranice sedmi tisíc. Samozřejmostí je filtrování hovorů, skupiny volajících a další funkce, které zpříjemňují telefonování. Podobně pohodlná práce vás čeká také u SMS zpráv, se kterými si telefon poradí podobně dobře, jako se zprávami multimediálními nebo emaily.Paměť na přijaté zprávy je prakticky neomezená, je tak zbytečné jakékoliv zprávy mazat. Zprávy je navíc možné zobrazit ve formě konverzací, kdy máte všechny zprávy přehledně rozdělené podle jednotlivých kontaktů, přičemž vidíte přijaté i odeslané zprávy a vidíte, jak vaše vzájemná konverzace postupně roste. Samozřejmě vás ale Sony Ericsson toto zobrazení nenutí používat, nicméně mi přijde skutečně mnohem praktičtější, než to, které jsme dříve vídali u většiny telefonů. Dlouhé zprávy telefon automaticky rozdělí a pokud to umožňuje telefon příjemce, spojí se u něj zprávy opět do jedné. Emailový klient je velmi kvalitní, naprosto spokojeni ale budete jen ve chvíli, kdy si vystačíte s kontrolou jediné schránky. Telefon si poradí s automatickým stahování a problémem nejsou ani přílohy, problém ale nastává v okamžiku, kdy chcete využívat více schránek. Mezi těmi je totiž potřeba ručně přepínat a to vůbec není pohodlné. Sony Ericsson Cedar umožňuje většinu schránek automaticky nastavit pro příjem a odesílání pošty, například svou schránku na Seznamu jsem měl nastavenou za pár vteřin, zadal jsem své jméno a heslo a bylo hotovo. Jen ta kontrola více schránek by se hodila.
Standardní konektory asi nejvíce využijete u hudebního přehrávače. Ten je tradičně na velmi vysoké úrovni, nabídne všechny důležité funkce, na druhou stranu ani on už se poslední roky příliš neupravuje a spíš stagnuje. Za sebe ale sám moc nevím, co nového v tomto směru se dá ještě vymyslet, skladby zkrátka přehrává, třídit je umí a také jednoduchá nastavení pro něj nejsou problémem, za sebe jej tedy jednoznačně chválím. Hodně se mi líbí možnost úpravy vzhledu hudebního přehrávače, funkce se sice samozřejmě nemění, ale vypadá to velmi pěkně. Chválím také rádio, ještě před několika lety jsem byl jeho horlivým zastáncem pro snadné a rychlé získávání zpráv, v poslední době mě ale nadšení pro něj celkem opustilo. V Sony Ericssonu Cedar  je velmi pěkně zpracované, samozřejmě podporuje RDS, bohužel ale také tentokrát funguje pouze s připojenými sluchátky. Můžete si nechat automaticky vyhledat dostupné stanice a ty oblíbené si uložit. Mnohem více tak většina budoucích majitelů využije podporu technologie Java. Díky velmi vysokému výkonu telefonu, rozšířenému rozlišení displeje (možná lépe řečeno častou používanému, aby pod tím někdo nehledal nějaký širokoúhlý formát) a pohodlné klávesnici je totiž telefon jako stvořený pro hraní her. Podobně dobrá podpora zůstává také u aplikací, telefonu nedělají problémy ani obsáhlé slovníky. Nutno ale dodat, že tohle není u telefonů Sony Ericsson žádná novinka, se skvělou podporou technologie Java se u nich setkáváme už několik let a jsem za to jedině rád. V tomto ohledu mohou všichni ostatní výrobci bez výjimky Sony Ericssonu stále pouze závidět.Organizační funkce se u hloupých telefonů Sony Ericsson v posledních letech příliš neupravovaly. Základem organizačních funkcí je samozřejmě kvalitní budík, v podání telefonů Sony Ericsson na platformě A200 se již dlouhou dobu můžeme spolehnout hned na pětici na sobě nezávislých a navzájem plně nastavitelných budíků. Komu nepomůže toto, ten má již smůlu. Budík chválím vždy, chválím jej i tentokrát. Následuje přehledný a jednoduchý správce souborů, který je rozdělený do tří záložek podle toho, kterou paměť chcete mít zobrazenu. Nechybí mu žádná podstatná funkce, na rozdíl od budíků by si ale nějaké inovace určitě zasloužil, práce s ním totiž není vždy nejrychlejší a ani s místem nepracuje zrovna šetrně, plocha displeje by se jistě dala využít i lépe. Dále zde máme jednoduchý úkolovník, k jednotlivým úkolům si můžete nastavit také připomenutí. Ačkoliv to málokdo pocítí, paměť v tomto směru není neomezená a po zadání několika set úkolů dosáhnete na strop. Dále jsou zde jednoduché poznámky (respektive mými vlastními slovy úkoly bez připomenutí), odpočet, stopky a kalkulačka. Bohužel chybí funkce světlo, telefon totiž nedisponuje přisvětlovací diodou. Při organizaci času vám může být nápomocné také spojení s vnějším světem, o které se stará kompletní podpora rychlých dat, prakticky kdekoliv se tak vždy připojíte maximální dostupnou rychlostí, samozřejmě s výjimkou WiFi, kterou u jednoho z nejlevnějších telefonů Sony Ericsson rozhodně nehledejte. Připojení pomocí rychlých dat oceníte například při prohlížení internetu, vestavěný prohlížeč je dostatečně propracovaný, samozřejmě si ale můžete stáhnout vlastní, většina z vás pravděpodobně sáhne po bezkonkurenční Opeře Mini 5, která je k dispozici volně ke stažení.Moc veliký důraz se nekladl na fotoaparát a nahrávání videa, ono se ale při ceně telefonu rozhodně není čemu divit. Přestože fotoaparát nabízí rozlišení pouze dva megapixely a chybí mu autofocus, na snímky pořízené za dobrých světelných podmínek se rozhodně dá podívat. Pokud potřebujete zachytit zajímavou situaci nebo třeba autonehodu, telefon vám poslouží velmi dobře. Práce s fotoaparátem je velmi rychlá a pohodlná, ono v podstatě na tom nebylo moc co pokazit. Kromě nejvyššího rozlišení máte k dispozici ještě dvě menší, nechybí ani samospoušť nebo nastavení vyvážení bílé barvy. Spíše na vyzkoušení poslouží trojice efektů, jejichž projev si můžete prohlédnout v posledním řádku fotografií. Podobně nevýrazná je také kvalita videa, která nenabízí zrovna vysoké FPS a ani rozlišení není nejlepší. Znovu ale opakuji, že Sony Ericsson Cedar je hned po svém příchodu na trh nejlevnějším telefonem na platformě A200 a jako takový má právo mít fotoaparát jen základních kvalit.

DSC00001~7.JPG DSC00002~12.JPG DSC00003~13.JPG DSC00004~15.JPG DSC00005~10.JPG
DSC00006~10.JPG DSC00007~12.JPG DSC00008~10.JPG DSC00009~7.JPG DSC00010~7.JPG
DSC00011~10.JPG DSC00012~7.JPG DSC00013~6.JPG DSC00014~11.JPG DSC00015~7.JPG
DSC00018~10.JPG DSC00019~15.JPG DSC00020~9.JPG DSC00021~8.JPG DSC00022~8.JPGPůvodně jsem po představení Sony Ericssonu Cedar byl velmi zklamaný, čekal jsem totiž plnohodnotného nástupce současné dvojice ve složení Elm/Hazel, tedy hloupý telefon vybavený maximem funkcí včetně kvalitního fotoaparátu, integrovaného GPS modulu nebo třeba síťové karty Wi-Fi. Sony Ericsson se ale rozhodl jít na to jinak a výsledek za to stojí. Uživatelé navyklí na ovládací prostředí platformy A200, kteří nevyžadují výše zmíněné bonusové funkce, ale hledají kvalitní a dobře ovladatelný telefon, již dále hledat nemusí, protože jej najdou právě v modelu Cedar. Trošku se ale bojím, že Cedar bude dosti silnou konkurencí pro telefony z vlastní stáje. Za cenu jen mírně přesahující dva tisíce korun toho nabízí skutečně hodně. Co telefonu zatím chybí je (alespoň u nás) jakákoliv podpora ze strany marketingu. Máme tady kvalitní telefon s dobrou klávesnicí, rychlých a logickým uživatelským prostředím. Nabízí spoustu šikovných funkcí, přitom si zachovává jednoduchost. Jako bonus získáte dvojici standardních konektorů. Kde je tedy háček? Troufám si tvrdit, že 99 ze sta potenciálních zájemců o podobný telefon o něm nikdy neslyšelo a nemají se o něm jak dozvědět. Přitom by se Cedar mohl hodit jak pro děti, tak pro seniory a zdaleka nejen pro ně. Trojici funkcí zmíněnou v tomto odstavci (kterými se pyšní zmíněná dvojice Elm/Hazel) tolik lidí nepotřebuje a právě pro ty by mohl být Cedar kvalitním, pěkným a velmi levným telefonem. Možná si jeden pořídím přímo domů, asi ne přímo pro sebe, ale líbil se nám všem a určitě tady nebude ležet bez využití moc dlouho. Cedar je totiž také velmi levnou náhradou první generace telefonů na platformě A200. Pokud jste tedy spokojení s platformou, ale váš telefon už pomalu zastarává a poohlížíte se po novém, Sony Ericsson Cedar je kvalitním řešením.

Sony Ericsson Cedar v černo-stříbrné barvě můžete zakoupit na oficiálním e-shopu Sony Ericsson

Sony Ericsson Cedar v černo-červené barvě můžete zakoupit na oficiálním e-shopu Sony Ericsson

Sony Ericsson Cedar v stříbrno-bílé barvě můžete zakoupit na oficiálním e-shopu Sony EricssonKomentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
. Autor: Fíla SE Datum: 2010-11-20 11:32:57
Vy, kteří máte Cedar z volného prodeje, mohli byste prosím napsat, jaké má CDA?
Autor: Aiden Datum: 2010-11-18 11:55:36
Souhlas, taky se mi líbí. Nejvíc červeno-černá kombinace.
Autor: Joza Datum: 2010-11-13 07:00:37
Mě se třeba telefon líbí a dle reakí mého okolí nejsem sám
Autor: Skrblík Datum: 2010-11-12 22:25:23
ano, možná je to za onu cenu luxusní telefon a třeba má výbornou klávesnici, ale jaksi se zapomnělo na design a ten je hnusnej jak p***l... :x
Autor: v6ak Datum: 2010-11-12 22:01:17
Je to vpodstatě novější G502/Naite, ne? 
 
Jo, prý má i widgety.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >