" />
Flac v praxi na Sony Ericssonu Zylo - ano nebo ne? | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Neděle, 15. srpen 2010
Sony Ericsson Zylo už nějakou dobu testuji v redakci, vše se ale zatím točí kolem podpory formátu Flac. Myšlenka poslouchat hudbu v nejvyšší možné kvalitě je fajn, jak si ale vývojáři poradili s převedením do praxe a má vůbec smysl písničky v tomto formátu hledat a stahovat, když každá je řádově desetkrát větší, než stejná skladba ve formátu MP3? Kromě podpory Flac je Zylo standardním telefonem na platformě A200, právě tato funkce bude pro jeho úspěch rozhodující.
24~71.JPG 28~61.JPG 33~50.JPG 7~114.JPG


Sony Ericsson Zylo je standardním telefonem na platformě A200, který na první pohled příliš nezaujme. Pokud si jej vyzkoušíte naživo zjistíte, že telefon se díky zaobleným tvarům velmi dobře drží v ruce a především se pěkně ovládá. Ta největší inovace je ale dobře ukrytá a troufám si tvrdit, že kdyby se o tom nezmiňovala tisková zpráva, sám od sebe bych na to určitě nepřišel. Jedná se o podporu formátu Flac, který je na rozdíl od MP3 bezztrátový, tudíž nabízí výrazně vyšší kvalitu zvuku. Zatímco běžná písnička ve formátu MP3 má několik MB, stejná skladba ve formátu Flac je řádově desetkrát větší a je tedy logické, že nabízí lepší zvuk. Tolik říká teorie, jaké to ale je v praxi? Vyplatí se investovat do větší paměťové karty pro jen mírně vyšší kvalitu zvuku? Protože ideální je osobní zkušenost, stáhnul jsem z internetu několik svých oblíbených hudebních alb ve formátu Flac a nahrál je do zapůjčeného Sony Ericssonu Zylo. Plný očekávání jsem spustil hudební přehrávač.

Srovnání jsem tedy prováděl na Sony Ericssonu Zylo, přičemž jsem srovnával MP3 s bitrate 320kbs se soubory ve formátu Flac. Poslouchal jsem jednak pomocí standardně dodávaných sluchátek k modelu Zylo (jedná se o model MH300), jednak také se sluchátky Koss Porta Pro (má nejoblíbenější, i když vím, že na podobné testy nejsou nejvhodnější). Ještě než začnete do svého telefonu sypat skladby ve formátu Flac je vhodné zkontrolovat, zda v něm máte dostatek paměti. Jedno album totiž klidně může mít 500 MB i více a to už není málo, obzvláště pokud máte rozsáhlejší sbírku. Nebudu se moc věnovat popisu samotného přehrávače, ten je velmi moderní a rychlý a telefon se nijak nezpomaluje ani při práci s větším množstvím velikých souborů, což je určitě pozitivní informace. Poslechem a srovnáváním jsem strávil několik hodin a po této době si troufám prohlásit, že i na méně kvalitních sluchátkách ten rozdíl poznat je. Skladby ve formátu Flac jsou zkrátka o něco bohatší a zvuk je plnější. Jakkoliv se považuji spíše za méně náročného posluchače, Flac si mně celkem rychle získal a jelikož oblíbených skladeb nemám zase tolik, možná postupně na tento formát přejdu. Podmínkou ale jednoznačně je telefon, který bude disponovat standardním konektorem. Připojovat se přes nějakou redukci mi vůbec nevyhovuje a je to komplikace navíc. Sluchátka dodávaná s modelem Zylo jsou perfektní a pokud použijete Flac, zvuk je výborný a mezi klasickými peckami k mobilním telefonům prakticky bezkonkurenční. Pokud jsem tedy na začátku článku položil otázku, zdali má Flac smysl, odpověď je že ano.Sony Ericsson Zylo je velmi pěkným telefonem řady Walkman, který svou hlavní inovaci dovedně ukrývá. Právě u hudebních telefonů řady Walkman jsem vždy očekával větší zaměření na hudbu, u posledních modelů to už ale nebyla tak docela pravda a zdaleka ne vždy tyto telefony přinášely takové zážitky, pro které si je jejich majitelé kupovali. Z tohoto pohledu je podpora formáte FLAC jednoznačně krokem správným směrem, poslech hudby se tím dostává zase o kousek dál a ačkoliv jsem tomu původně moc nevěřil, i s klasickými s telefonem dodávanými sluchátky je ten rozdíl slyšet. Pokud by telefon nabídnul standardní 3,5 mm konektor jack a k tomu dostatečně velkou paměťovou kartu v základním balení, neměl bych výhrady. Současné řešení s Fast portem už ale zkrátka není ono a konkurence z vlastní stáje je přitom obrovská. Vždyť například za podobnou cenu prodávaný model Elm nabídne navíc Wi-Fi, GPS a kvalitnější fotoaparát. Sice nedisponuje podporou formátu FLAC, jinak ale v ničem nezaostává. Kdoto už s hudbou myslí skutečně vážně, ten zase naopak podle mně spíše sáhne přímo po nějakém klasickém MP3 přehrávači a nebude se spoléhat na telefonu. FLAC tedy vítám, je to změna k lepšímu ale konkrétně v případě modelu Zylo si myslím, že jej mnohem více bude prodávat jeho povedený a příjemný vzhled a hlavně perfektní ovladatelnost.

Sony Ericsson Zylo můžete zakoupit na oficiálním e-shopu Sony Ericsson


Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
Autor: Sasakr Datum: 2010-08-17 18:53:39
To je blbost ne? Klasickej analog výstup přeci musí být kvalitnější, než nějaký komprimovaný přenos přes BT.
Autor: Joza Datum: 2010-08-15 19:17:17
mám doma HBH-DS980, prubnu a doplním do článku a fóra :)
Autor: Skrblík Datum: 2010-08-15 19:09:42
jožo, dovolím si nápad - zkus si někde sehnat BT sluchátka a udělej pokus s nima! z vlastní zkušenosti vim, že fast-port není dobrý vlastně v ničem, natož poslouchání MP3jek a navíc zvuku ve vyšší kvalitě (FLAC)... myslíš že by si to mohl zkusit?
Autor: Sasakr Datum: 2010-08-15 15:50:12
Nemít to tak malý kontextový klávesy a mít to 3,5 jack, klidně bych si ho pořídil, protože rychlost na jedničku, zpracování na jedničku s hvězdičkou a klávesnice opět na jedničku. K tomu celkový pocit z držení telefonu na jedničku z hvězdičkou a je rozhodnuto. Jenže krom těch dvou výše zmíněných nedostatků se výkon v hrách opět nehnul ani milimetr a připočteme-li si neduhy nových telefonů na A200, jistá koupě se rozplývá...

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >