" />
Freedom Input: Levná Bluetooth klávesnice | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jirí Pesek   
Středa, 13. dubna 2005

Do ruky se nám dostala nová Bluetooth klávesnice, která urcite zaujme nejen svou cenou. Klávesnice je urcena pro vsechna mobilní zarízení s vlastním operacním systémem. Pokud vás zajímají praktické zkusenosti, prectete si tento clánek.

Klávesnici Freedom Input nám na test zapujcila firma KOBE s.r.o., nabízející velké mnozství zarízení, urcené zejména pro mobilní technologie.

Klávesnice se k telefonu pripojuje pomocí technologie Bluetooth, jejíz hlavní predností je desetimetrový dosah. Klávesnici lze spojit s PDA nebo smartphony obsahující operacní systém Symbian (vsechny verze) a Windows Mobile. Vsechna podporovaná zarízení jsou pro prehlednost zobrazena prímo na oficiálních stránkách firmy Freedom Input.
Spolu s klávesnicí se v balení dodává kozené pouzdro, kde je mozné klávesnici pohodlne prenáset, dve alkalické baterie, návod v cestine a instalacní CD.

 

Vzhled
Klávesnice na první pohled zaujme svým provedením. Obsahuje totiz jako jedna z mála externích klávesnic celých 63 kláves umístených v 5-ti radách. Nejste tedy ochuzeni o císelnou radu. Rozmery klávesnice predstavují tyto hodnoty: 14.3 x 9.5 x 1.8 cm ve slozeném stavu a 27.9 x 9.5 x 1.3 cm ve stavu rozlozeném. S dvemi alkalickými bateriemi typu AAA pohánející klávesnici lze podle výrobce psát nepretrzite 90 hodin, v pohotovostním rezimu pak vydrzí 168 hodin. Celková hmotnost (vcetne baterií) ciní 201 gramu. Rozmery s hmotností nepredstavují velkou zátez, klávesnici lze jednoduse umístit do kapsy u bundy nebo do tasky. Proti poskrábání ji spolehlive ochrání dodávané pouzdro.

  

Klávesnice se pysní kvalitním zpracováním. Malé výhrady mám pouze k pevnosti pri rozevreném stavu, jak se doctete dále. Povrch tvorí plastový materiál, který v zavreném stavu svou barvou napodobuje hliník. Cerné lemy pak dokráslují celkove povedený design klávesnice. Na prední strane jeste nemuze chybet rámecek s logem výrobce. Obe cásti klávesnice drzí pohromade hliníkový kloub. Proti nechtenému pohybu pri psaní na kluzké podlozce jsou na obou stranách klávesnice umísteny protiskluzové plochy. Na protejsím rohu nacházíme soupátko, umoznující otevrení klávesnice.

Po otevrení klávesnice se setkáváme s nekolika ovládacími prvky. V levé horní cásti je umístený otvor pro baterie. Ve stredu klávesnice se nachází posuvník, zabranující „zlomení“ klávesnice v rozlozeném stavu. Zde si musím trochu postezovat. Posuvník není prílis pevný, pri umístení klávesnice na nerovnou plochu dochází i pres fixaci k nekolikamilimetrové odchylce. Dalsí problém muze nastat, pokud zapomenete posuvník pred zavrením klávesnice odjistit. Pri zbrklém uzavrení ho lze totiz snadno ulomit. Dalsí posuvník, který se nachází u spodního okraje, umoznuje posunutí celého levého bloku kláves tak, aby s ostatními klávesami tvoril jeden celek. Pred uzavrením je opet dobré posuvník vrátit do puvodní polohy, aby nedocházelo ke zbytecnému opotrebení kláves.

  

Pro ulození telefonu má v sobe klávesnice zabudovaný stojánek, slozený v pravé cásti klávesnice. Stojánek lze pouzít spolu s klávesnicí nebo samostatne. Pro pouzití s klávesnicí doplnují stabilitu stojánku úchyty, zabudované prímo v klávesnici. Pri vysunutí se stojánek otácí kolem prvního úchytu, do druhého úchytu pak stojánek zacvakne. Protoze Pxxx není zádné „pírko“, doporucuji pouzívat stojánek výhradne s klávesnicí.

  

Zprovoznení klávesnice
Jak uz jsem psal výse, v balení nalezneme instalacní CD s ovladaci. Instalacní software lze samozrejme stáhnout prímo ze stránek výrobce. Soubor je ve formátu .exe a jeho instalace je velice jednoduchá. Po pripojení telefonu k pocítaci stací spustit uvedený soubor, zvolit príslusný jazyk pro instalaci i prostredí programu (cestina není k dispozici), zaskrtnout typ operacního systému a telefonu. Instalace je behem nekolika vterin dokoncena.

 

V menu telefonu se vám nyní objevila ikonka „BTKeybd“. Pro spárování je nejprve nutné zapnout klávesnici. Vypínac se nachází v levém spodním rohu klávesnice. Kousek pod vypínacem nalezneme indikacní LED diodu, informující o stavu klávesnice. Pri zapnutí se dioda priblizne na vterinu rozsvítí cervene, poté zacne blikat zelene ve dvouvterinových intervalech. Klávesnice se nyní nachází ve viditelném módu.
Za predpokladu, ze máte Bluetooth aktivováno i na telefonu, stací jen zaskrtnout „Active BTKeybd“ a klávesnice se behem chvíle s telefonem spojí. Kdo pouzívá nekterou s externích klávesnic, at uz se jedná o Bluetooth ci Infra, jiste si vsiml rychlého úbytku energie v telefonu. Ani v tomto prípade není výjimkou rychlé vybíjení telefonu pri aktivním spojení s klávesnicí.

Moznosti nastavení
Pokud se klávesnice nepouzívá, prechází automaticky do úsporného rezimu. Prodlevu lze nastavit na 5, 15, 30 minut az 1 hodinu. Poté se zobrazí upozornení a spojení se prerusí. Mimo úsporný rezim je dále mozné nastavit rychlost psaní a casovou prodlevu mezi zobrazenými znaky. Standardne jsou na klávesnici naprogramovány 4 klávesy pro rychlý prístup do kalendáre, kontaktu, úkolu a zpráv. Dalsích 10 klávesových zkratek lze naprogramovat v podslozce „Function“. Pro prímou volbu slouzí kombinace tlacítka „Fn“ a císlice.

 

Píseme na klávesnici
Ackoli jsem zvyklý psát na klávesnici od firmy Think Outside, kde jsou klávesy o poznání vetsí, na klávesnici Freedom Input jsem si rychle zvykl. Psaní je velice rychlé a pohodlné, klávesy mají optimální zdvih 3 mm. Reakce zobrazování znaku na displeji telefonu je dostatecne rychlá, nezaznamenal jsem zádné zpomalení. Klávesnice obsahuje kurzorové klávesy, funkcní klávesy a klávesy pro speciální symboly (alt gr). Oproti jiným klávesnicím se pysní pátou císelnou radou. Klávesnice dále obsahuje mnoho klávesových zkratek pro jednoduchou obsluhu telefonu. Bezproblémove funguje napríklad kopírování a vkládání textu, vse je popsáno v prilozeném manuálu. Zprávy nebo poznámky lze samozrejme psát i pri zavreném flipu.

 

(Ne)píseme cesky
Bohuzel ovladac (snad zatím) neobsahuje podporu pro psaní ceských znaku s diakritikou. Nekteré znaky sice napsat lze, ale kombinací az trí kláves, coz velice ubírá na jinak pohodlném psaní. Majitelé firmwaru P910i vsak mohou docílit psaní znaménka s diakritikou postupným mackáním daného písmene. Tato moznost vsak nefunguje pro psaní velkých písmen. Snad se najde nejaký programátor, který dokáze „pocestit“ klávesnici. Pro diakritická znaménka by se velice dobre dala vyuzít napríklad císelná rada.

Výhody

+ cena
+ 5 rad kláves
+ velikost
+ pouzdro v balení
+ design
+ mnozství podporovaných zarízení

Nevýhody

- pevnost stojánku
- zámek upevnení
- rychlé vybíjení telefonu pri spojení
- psaní ceské diakritiky


Vyplatí se?
Pokud patríte mezi ty, kterí vyuzívají svuj smartphone hlavne pro psaní e-mailu nebo pro komunikaci pres instant messengera, jiste vyuzijete moznosti komfortního psaní na externí klávesnici. Díky integrované technologii Bluetooth se nemusíte starat, kde telefon lezí a muzete snadno psát.  K dokonalosti snad chybí jen podpora ceské diakritiky, které se snad nekdy dockáme. Klávesnice zaujme predevsím svou cenou, která se muze nekomu zdát vysoká, ale v porovnání s ostatními externími klávesnicemi na nasem trhu se jedná o velmi dobrý pomer mezi funkcností a cenou. Jeste pripomenu, ze na SEManii vysly recenze nekolika dalsích externích klávesnic. 

Bluetooth klávesnice Think Outside
Infra klávesnice Think Outside
Infra klávesnice Chainpus

Pokud vás klávesnice nadchla a chcete si ji objednat, muzete tak ucinit na stránkách firmy KOBE s.r.o., která klávesnici prodává za 2475 Kc s DPH.

Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >