" />
GPS modul v telefonech Sony Ericsson - do auta, na turistiku i na geocaching | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Čtvrtek, 10. červen 2010
Už velmi dlouhou dobu je velká část telefonů Sony Ericsson bez otevřeného operačního systému vybavena integrovaným GPS modulem, díky kterému můžete přesně určit svoji polohu. Nabízí se hned několik možností, jak tohoto využít, dosud ale byl problémem především offline navigace do automobilu. Také to je ale už nyní vyřešené, pojďme se tedy podívat, jak se dá komplexně využít integrovaný GPS modul. Můžete jej využít k autonavigaci, v přírodě nebo třeba při provozování hry geocaching.


Integrovaný GPS modul je pro mě jedna z nejlepších a nejužitečnějších novinek, která se v poslední době prosadila do mobilních telefonů. Už několik let sám vlastním telefon s integrovaným GPS modulem a oceňuji možnosti telefonů, které jsou jimi vybaveny. Hardware ale není všechno, k plnému využití je potřeba také odpovídající software. To není problém u chytrých telefonů s otevřeným operačním systémem, pro které většinou existují specializované aplikace. Ty jsou na velmi vysoké úrovni, většinou ale nejsou zrovna levné. U telefonů bez otevřeného operačního systému je to ale mnohem komplikovanější, pro tyto telefony specializované programy nejsou. Také možnosti technologie Java nejsou v tomto směru tak obsáhlé, jako u aplikací psaných na míru pro konkrétní operační systém. Zpočátku jsme se tak často mohli setkat s názorem, že integrovaný GPS modul je v telefonech bez otevřeného operačního systému (jako byl například můj Sony Ericsson C702) je celkem zbytečný a nedá se naplno využít. Dříve to tak trochu i bylo, možnosti se v tomto směru ale stále zlepšují. V současné době tak hloupým telefonům  nechybí možnost turistické navigace, hledání skrýší (geocaching) nebo třeba s přivřením obou očí i autonavigaci. Pojďme si představit ty nejlepší programy pro telefony Sony Ericsson, které mohou výrazně zvýšit využitelnost GPS modulu.



Na úvod tady mám turistickou navigaci a to hned z několika důvodů. Jednak ji používám už velmi dlouhou dobu, takže s ní mám největší zkušenosti, navíc mám pocit, že ze tří oblastí, pro které se dá GPS využít, je právě v oblasti turistiky využití nejlepší, respektive nejvíce dotažené. Řeč je samozřejmě o aplikaci TrekBuddy, o které jste si již mohli na SEManii ode mě přečíst několik článků, obsáhlé recenze a návody navíc naleznete také na webu Navigovat.cz, konkrétně v tomto článku naleznete recenzi aplikace (už by to ale chtělo článek trochu omladit, tenkrát jsem psal o verzi, která již v současnosti zdaleka není aktuální). V dalším článku na webu Navigovat.cz jsem se pak věnoval možnostem, jak aplikaci využít co nejlépe, jak si pro ni vytvářet vlastní mapy podle libosti (vše legálně a zadarmo) nebo jak do ní dostat seznam obcí České i Slovenské republiky, díky němuž se nikdy neztratíte. Aplikace TrekBuddy je poskytována zdarma a velkou výhodou je také skutečnost, že ji spustíte prakticky na jakémkoliv telefonu, nechybí ani verze pro telefony s otevřeným operačním systémem (díky čemuž jsem mohl aplikaci testovat jak v Sony Ericssonu Vivaz, kde jsem s ní byl velmi spokojený, tak i v komunikátoru XPERIA X10, kde vzhledem k citlivému GPS modulu a obrovskému displeji dospěla moje spokojenost k vrcholu). Autor pochází z České republiky a neustále pracuje na vylepšování, i když v poslední době zjišťuji, že už moc není co upravovat a podle mě se program brzy dostane do fáze, kdy už se jen jednou za čas prověří kompatibilita případně opraví nějaké drobné chybičky. Standardně je aplikace v angličtině, dohrát češtinu je ale velmi jednoduché a také to bylo obsahem jednoho z článků, které jsem o aplikaci napsal na webu Navigovat.cz. Pokud si to shrneme, aplikace TrekBuddy funguje prakticky na každém mobilním telefonu, přičemž si pro ni můžete vytvořit vlastní mapy dle libosti, to vše zcela legálně a zdarma. Ještě váháte? (Níže uvedený obrázek ukazuje TrekBuddy na X10, krásně ale ilustruje kompatibilitu a přizpůsobitelnost této skvělé aplikace, autor si poradí takřka s čímkoliv).



Nyní se zaměříme na geocaching. Tato hra si získala obrovskou oblibu po celém světě a jejímu kouzlu jsem před několika lety podlehl i já. Skrýše lovíme týmově, jednu jsem už ale sám založil a velmi rád se o ni starám. To ale samozřejmě s článkem a aplikacemi tolik nesouvisí, proto zpátky k tématu. Podobně jako v případě turistických map i pro geocaching platí, že pro telefony s otevřeným operačním systémem vždy existuje nějaká specializovaná aplikace, která se o tuto hru skvěle stará. Tou pravděpodobně nejlepší napříč platformy je CacheBerry pro komunikátory BlackBerry, my se ale zaměříme na telefony s podporou technologie Java a bez otevřeného operačního systému. Tou podle mého nejlepší je česká aplikace Handy Geocaching. Kromě toho, že je aplikace (podobně jako TrekBuddy) zdarma, je velikou výhodou také přímé propojení na web Geocaching.com. V nastavení stačí zvolit vaši přezdívku a heslo, které na webu Geocaching.com používáte, díky čemuž se vám vyfiltrují ty skrýše, které jste již dříve objevili. Je ale na vás, zdali si necháte zobrazit všechny skrýše ve vaší blízkosti, nebo jen ty nenalezené, případně pouze tradiční cache. Samozřejmě se vám neukazuje pouze poloha té které cache, ale také veškeré další informace o ní. Velikou devizou je neustálý vývoj programu, který disponuje spoustou funkcí a v některých ohledech se bez problémů vyrovná specializovaným programům, které jsou určeny pro komunikátory. V poslední době se drobným konkurentem této skvělé aplikace stává Locify, to je ale spíše sociální platforma, než program specializující se na geocaching. Ještě dlouhou dobu tak bude Handy Geocaching tím nejlepším, co můžete pro telefony bez otevřeného operačního systému pořídit. Velkou výhodu vidím také ve výborné spolupráci s telefony Sony Ericsson.



Na úplný závěr jsem si pak nechal autonavigaci. Jednak jsme se jí zatím moc nevěnovali, jednak je aplikace, která se při autonavigaci využívá, ve srovnání s výše uvedenými programy nejméně odladěná. Jmenuje se We Travel a přestože již nyní je plně funkční a dá se na navigaci použít, ještě ji čeká dlouhá cesta, než dorazí do stavu, kdy bude její použitelnost přijatelná pro většinu zákazníků vlastnících mobilní telefon s integrovaným GPS modulem. Nebuďme ale od začátku kritičtí, pojďme se podívat, jaké jsou její hlavní výhody. Především umí to, co plyne z pojmu autonavigace - dovede vás celkem spolehlivě na vámi zadanou adresu a obejde se přitom bez připojení k internetu. Mapy a veškeré doplňky jsou k dispozici zdarma, jedinou investicí tedy je samotný telefon s integrovaným GPS modulem. Aplikaci spustíte na většině současných telefonů, je ale velmi poznat jistá nedotaženost, ovládání není na telefony Sony Ericsson vůbec přizpůsobené a nějakou dobu se budete v programu jistě hledat. Mě osobně pár ní trvalo, než jsem si na netradiční (a ne zcela logické) uspořádání zvyknul, za vynaloženou námahu ale budete odměněni, aplikace We Travel je totiž v současnosti jediná offline navigace pro telefon bez otevřeného operačního systému. Pokud vyrážíte na cesty jen občas a nechce se vám investovat do drahého telefonu nebo jednoúčelové navigace, může být program We Travel tou správnou alternativou. Jak je ale vidět i z pořadí, které jsem autonavigaci v tomto článku přisoudil, vývojáři mají před sebou ještě spoustu práce.  Pevně věřím, že se toho neleknou a aplikaci dotáhnou do plné použitelnosti a především lepší ovladatelnosti. Hlavně vzhled si zaslouží úpravy, zatím nepůsobí moc seriózně a ačkoliv telefony s Javou nemají možnosti neomezené, určitě se dost věcí dá udělat i lépe.

Jak je snad z dnešního článku vidět, GPS modul v hloupých telefonech Sony Ericsson (pojem hloupý je zákeřný, ale stejně mi přijde lepší, než telefon bez otevřeného operačního systému) už zdaleka není jen na parádu, ale dá se smysluplně a efektivně využít. Záleží jen na vás, čemu dáte přednost a jaké použití si zvolíte právě vy. Vzhledem k tomu, že telefonů s GPS je stále více, možná se dočkáme v budoucnu i nějakých dalších kvalitnějších aplikací, než které byly zmíněny v dnešním článku. Jedinou výjimkou budiž TrekBuddy, v tomto směru si sem téměř jistý, že nikdy nevytvoří kvalitnější aplikaci, jako právě Kruch (autor TrekBuddy). Ani ostatní dnes zmíněné programy ale nejsou špatné, ba naopak. Možnosti vašeho telefonu výrazně zvýší a navíc jsou k dispozici zdarma, jejich vyzkoušení vás tedy nic nestojí a v případě nespokojenosti je můžete kdykoliv z telefonu odstranit. GPS navíc získávají stále levnější telefony, v brzké době se možná dočkáme situace, kdy bude GPS přítomna skutečně ve všech telefonech, mimo těch nejjednodušších přístrojů, které používají děti nebo například senioři (na druhou stranu také tady má GPS modul svůj význam, ale pro zcela jiné důvody, než na turistiku a autonavigaci). To ale nic nemění na tom, že bych si přál co nejvíce kvalitních aplikací, které dokáží s GPS spolupracovat.


Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
Autor: C510 Datum: 2010-06-10 13:09:22
Jedina nie je - existuje aj GPS mid s ovela viac friendly GUI ako We-travel. ;) 
 
http://gpsmid.sourceforge.net/

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
Další >