" />
Hudba levne - recenze Sony Ericssonu Spiro | Tisk |  Email
Sdileni:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Sunday, 3. October 2010
Sony Ericsson v posledni dobe opousti kategorii levnych telefonu a zameruje se predevsim na chytre telefony a komunikatory, zatim ale nehodla uplne opustit ani levnejsi pristroje, ktere sice negeneruji nijak zavratny zisk, zato ale zvysuji celkovy pocet prodanych telefonu a siri dobre podvedomi o znacce i k tem uzivatelum, kteri za mobil nechteji prilis utracet. Vylozene prototypem takove pristroje je Sony Ericsson Spiro, ktery za cenu na hranici dvou tisic korun nabidne dostatek zakladnich a nejcasteji pouzivanych funkci, pekny a prijemny vzhled a jako bonus dvojici standardnich konektoru. Dnes vam prinasime jeho recenzi.
10_1.JPG 11_1.JPG 17_1.JPG 16_1.JPG


Sony Ericsson Spiro byl predstaveny jiz pred nekolika mesici a nedavno se dostal i na ten nas trh, na rozdil od mnoha novinek se tak ale stalo bez nejakeho medialniho zajmu a neni se co divit. Telefon svou cenou patri k nejlevnejsim modelum v portfoliu spolecnosti Sony Ericsson a take jeho vzhled neni nijak extravagantni. Prave jim a konstrukci zacneme nasi recenzi. Kdyz jsem telefon videl poprve na tiskovych fotografiich, nezaujal me prakticky nicim. Zkratka obycejny nenapadny telefon. Skutecnost to pak jen potvrzuje, Spiro skutecne neni urceno zakaznikum, kteri si potrpi na extravagantni vzhled. Predni strane dominuje dostatecne rozmerny displej, ktery nabizi uhlopricku 2,2 palce a je schopny zobrazit az 262 tisic barev. To vse pri velmi peknem rozlisenim 240 x 320 pixelu, ktere v takto levnych telefonech zatim nejsme zvykli potkavat prilis casto. Pri primem srovnani se sice displej nevyrovna drazsim kolegum (barvy jsou o neco mene vyrazne), ale i tak je dostatecne pekny a dobre citelny. Rozmery i rozliseni jsou velmi dobre zvoleny pro caste pouzivani. Pod displejem se nachazi logo Walkman a take napis stejneho razeni. Jeste o neco nize se nachazi ovladaci tlacitka v obvyklem slozeni. Najdeme zde dvojici kontextovych klaves, cerveny a zeleny telefon, ctyrsmerove tlacitko s potvrzujicim stredem, korekcni tlacitko c a nakonec take klavesu se zakroucenou sipkou. Ta ale neslouzi pro prepinani spustenych aplikaci, jak jsme zvykli u drazsich telefonu, ale najdeme zde seznam zkratek. Zkusenejsi uzivatele uz v teto chvili tusi, ze telefon nebezi na plnohodnotne platforme A200, tomuto se ale budeme venovat o neco pozdeji. Tlacitka nejsou zrovna rozmerna, naopak jsou spise mala, prace s nimi je ale presto docela pohodlna. Alespon a predpokladu, ze nemate velike prsty.

10_1.JPG 11_1.JPG 12_1.JPG 17_1.JPG
14_1.JPG 15_1.JPG 16_1.JPG 18_1.JPG

Velmi mala je predevsim dvojice tlacitek se symboly cerveneho a zeleneho telefonu, ta jsou ale nastesti o neco vyvysena, takze pres jejich malou velikost nedochazi k prehmatum. Co bych ale uvital je vetsi velikost ctyrsmeroveho tlacitka a take potvrzujici stred by mohl byt vyraznejsi. Po nekolika telefonech Sony Ericsson, ktere jsem velmi chvalil za pohodlna tlacitka a skvelou ovladatelnost je Spiro opet krokem trochu zpatky. Mladsi uzivatele si na tlacitka rychle zvyknou, presto mohli byt pohodlnejsi. Bohuzel pro Spiro jsem jen nedavno recenzoval treba model Zylo, kde byla tlacitka skutecne precizni. Po vysunuti se objevi neprilis velika, ale dostatecne pohodlna alfanumericka klavesnice, se kterou se skvele pracuje. Zasluhu na tom maji predevsim rozmerna tlacitka, urcite bych ale ocenil nejake hmatove rozliseni jednotlivych tlacitek. To je totiz velmi nevyrazne a na klavesnici je pri psani potreba se divat. Ovladatelnost jako celek je na dobre urovni, na posledni modely od Sony Ericssonu ale Spiro docela ztraci, laÂťka je zkratka nastavena prilis vysoko. Na prave strane se nachazi velmi rozmerne tlacitko, ktere slouzi pro regulaci hlasitosti. Na delku ma pres dva centimetry a ackoliv prakticky nevystupuje nad okolni povrch, diky jeho rozmerum se s nim pracuje velmi dobre. Uprostred horni hrany se nachazi standardni 3,5 mm audio konektor jack, takze si muzete pripojit jakakoliv vlastni sluchatka bez nutnosti shaneni nejake redukce. Ocenuji take umisteni uprostred horni hrany, presne tam totiz podle me hudebni konektor patri tak, aby se telefon i s pripojenymi sluchatky dal bez problemu schovat do kapsy. V horni casti leveho boku se pak nachazi druhy z dvojice standardnich konektoru, tentokrat se jedna o microUSB konektor. V baleni od vyrobce sice zadny datovy kabel nenajdete, diky univerzalnimu konektoru je ale jeho porizeni otazkou nekolika desetikorun.

17_1.JPG 1_1.JPG 20_1.JPG 19_1.JPG
21_1.JPG 22_1.JPG 23_1.JPG 24_1.JPG

Na zadni strane se nachazi cocka integrovaneho digitalniho fotoaparatu, nechybi ani logo a napis Sony Ericsson a take jeste jednou zobrazene logo Walkman. Z celkovych rozmeru pristroje 92 x 48 x 17 milimetru je asi kazdemu jasne, ze pred sebou mame velmi maly telefon, coz jeste umocnuji zakulacene rohy pristroje. Osobne bych ale ocekaval trochu mensi tlousÂťku, 17 milimetru neni v dnesni dobe zrovna malo. Potesi alespon celkova hmotnost, ktera se zastavila presne na hranici devadesati gramu. Pokud uvazime vybavu pristroje myslim si, ze i ta hmotnost by mohla byt jeste o neco mensi. Telefon jako celek na me pusobi velmi kvalitnim dojmem, nikde nic nevrze a vse je naprosto pevne. Plati to jak pro zadni kryt, ktery se snadno sundava, ale na svem miste pevne drzi, tak i pro vysouvaci konstrukci. U telefonu Sony Ericsson jsme drive byvali zvykli, ze vysouvaci konstrukce nebyla vzdy vyrobena naprosto precizne, u poslednich telefonu znacky je ale citit vyrazny posun vpred a podobne problemy jsou nastesti jiz minulosti. Vysouvaci mechanizmus se u modelu Spiro ani nehne na zadnou ze stran a ani pri dukladnem promackani pristroje se z jeho utrob neozyva zadny nepekny zvuk. Celkem by se telefon mel prodavat hned ve ctverici barev, u nas je zatim oficialne k dispozici jedina a to tak, kterou si muzete prohlednout na fotografiich v teto recenzi. U podobne zamereneho telefonu ale v brzke dobe ocekavam take prichod dalsich barevnych variant. Pod zadnim krytem se nachazi baterie s kapacitou 1000 mAh, coz je velmi slusna hodnota, ktera telefonu pri beznem pouzivani vystaci klidne na 4 az 5 dni. U telefonu, jako je Spiro, se neocekavaji desitky hovoru a stovky SMS tydne, tim spise vysoka kapacita baterie prekvapi. Pod zadnim krytem se nachazi i slot na pameÂťovou kartu microSD, ktery urcite brzy vyuzijete. Vnitrni pameÂť pristroje je totiz pouhych 5 MB, coz neni moc.

25_1.JPG 26_1.JPG 27_1.JPG 28_1.JPG
29_1.JPG 30_1.JPG 31_1.JPG 32_1.JPG

Vzhled telefonu mame zdarne za sebou, pojdme se podivat na uzivatelske prostredi. Tady si hned na zacatek dovolim malou odbocku a vysvetleni, na cem vlastne Sony Ericsson Spiro bezi a jake funkce muzete ocekavat. Pokud jste trochu zkuseni uzivatele a meli jste tu cest pracovat s nekterym z modernich telefonu na platforme A200 (treba C702, W910 a dalsi telefony bez otevreneho operacniho systemu a podporujici EDGE i HSDPA soucasne), na prvni pohled zjistite, ze se uzivatelske prostredi u modelu Spiro teto platforme v mnoha ohledech podoba. Presto se ale o plnohodnotnou platformu A200 nejedna, jedna se pouze o modifikovanou verzi prostredi, ktere pro levne telefony Sony Ericsson dodava spolecnost Sagem. Nutno ale hned na pocatku uznat, ze prostredi je skutecne hodne upravene a vetsina funkci kopiruje moderni telefony Sony Ericsson. Me osobne uz prijde pouziti teto platformy zbytecne, prinasi to pro uzivatele zbytecny zmatek v jednotlivych modelovych radach (a treba me to komplikuje screenovani telefonu, proto jsem tentokrat pristoupil na proste fotografie, na kterych vam ukazu hlavni soucasti uzivatelskeho prostredi). Pokud zvazim, ze na A200 je postaveny treba i velmi levny model Naite, ktery stoji jen o par stokorun vice, je pouziti platformy od francouzskeho vyrobce zbytecne. Sice zde najdeme vetsinu modernich funkci, jako je rychle vyhledavani primo z uvodni obrazovky nebo treba zobrazeni zprav ve forme konverzaci, na nektere funkce rovnou zapomente a jednou z nich je treba take multitasking. Vice aplikaci si na modelu Spiro rozhodne soucasne nespustite. Tolik jen kratke vysvetleni na zacatek. Hlavnim duvodem pro vysvetleni je skutecnost, ze nekteri uzivatele si kupuji telefony jako je Spiro v domneni, ze se jedna o plnohodnotny Sony Ericsson a pak jsou zklamani v tom smeru, ze jim nektere funkce chybi nebo jim spolecnost nedava takovou podporu. Take toto je duvod, proc by Sony Ericsson mel podle meho toto reseni (i kdyz je plne funkcni a bezneho uzivatele nijak neomezuje) opustit.



Pojdme se ale nyni podivat na samotny telefon a jeho ovladaci prostredi. Na uvodni obrazovce najdete jednak aktualni stav signalu a baterie, dale take nazev vaseho operatora, cas a datum. Na rozdil od jinych modernich telefonu Sony Ericsson zde nenajdeme ani moznost umistit na uvodni obrazovku nejakou aplikaci, ani zde nenajdeme aktivni pohotovostni rezim, kterym jsou posledni modely od tohoto vyrobce vybaveny. Menu je tvorene mrizkou dvanacti ikon, dalsi podnabidky uz jsou pouze textove a funguji v nich ciselne zkratky.  Krome standardniho zobrazeni menu muzete vyuzit take seskupeni ikon do jednoho sloupce, kdy uprostred displeje vidite vzdy jen jednu velikou ikonu a na pravem boku najdete prouzek miniatur. Sam ale preferuji klasicke zobrazeni a to predevsim pro vetsi prehlednost a pohodlne ovladani. Zakladem je prehledny a podrobny telefonni seznam, do ktereho se vejde az tisic kontaktu, k nimz muzete priradit celkem pet tisic polozek, coz uz je uctyhodna hodnota a bude stacit vsem budoucim majitelum Sony Ericssonu Spiro. Praci s obsahlym telefonnim seznamem velmi usnadnuje rychle vyhledavani primo z uvodni obrazovky bez nutnosti cokoliv spoustet. Nechybi ani moznost zalohovat kontakty na pameÂťovou kartu s moznosti jejich nasledneho obnoveni, na vsechno vam navic staci jedine kliknuti, zbytek si telefon udela sam. Kvalitne zpracovane jsou take zpravy vseho druhu, pricemz bych vyzdvihl predevsim moznost zobrazeni zprav ve forme konverzaci s jednotlivymi kontakty, coz je velmi prehledne. Pokud vam ale vyhovuje klasicke zobrazeni vice, najdete v telefonu i toto. Tentokrat v telefonu nenajdeme emailoveho klienta, u pristroje jako je Spiro by ale stejne nemel vyuziti, takze mi jeho absence nevadi. Naopak potesi celkem pohodlne prohlizeni internetu, o ktere se staraji technologie GPRS a EDGE. Pro spojeni na kratkou vzdalenost je samozrejmosti technologie Bluetooth, nejvetsi radost ale mam z nekolikrat zmineneho standardniho microUSB konektoru.



Zakladem organizacnich funkci je kalendar, ktery je naprosto stejny, jako u jinych telefonu Sony Ericsson. Nabizi trojici ruznych vychozich zobrazeni a je velmi prehledny. Urcite by si ale zaslouzil nejakou vetsi inovaci, pokud se totiz podivame na nize uvedeny snimek kalendare zjistime, ze displej neni zdaleka vyuzity a je to skoda. Pro bezne pouziti je sice vice nez dostatecny, ale doba preci jen pokrocila. Samostatnou polozku v menu pro sebe ziskaly budiky, kterych se v telefonu nachazi hned pet a pro kazdy z nich lze nastavit vlastni parametry a opakovani. Budiky jsou u vsech telefonu Sony Ericsson velmi dobre zpracovane a ani Spiro neni v tomto smeru vyjimkou.  Dale zde najdeme ukolovnik a poznamky, potesi take casovac, stopky a jednoducha kalkulacka. Tentokrat zde ale nenajdeme prevodnik jednotek, coz je trochu skoda. Chybet nemuze ani prehledny spravce souboru, ktery je i tentokrat rozdeleny do tri zalozek. V prvni najdete zobrazenou jak pameÂť telefonu, tak i pameÂťovou kartu. V dalsich dvou pak kazdou z pameti separovane zvlasÂť. Ackoliv organizacni funkce nicim neprekvapi, pro bezne pouziti bohate dostacuji a telefon si za ne zaslouzi pochvalu. Zamrzi ale nemoznost vetsiho vyuziti uvodni obrazovky, nejaka mala aplikace zobrazujici udalosti z kalendare by si misto v telefonu urcite nasla a budouci majitele pristroje potesila. Sam velmi casto pouzivam poznamky a ukolvnik, ktere jsou zpracovany velmi jednoduse, zato jsou ale maximalne fukcni. Ukolovnik mi ale trochu duplikuje samotne funkce kalendare, ten ale sam pouzivam pouze k nahledum na jednotlive mesice.

9~117.JPG 8~119.JPG 7~119.JPG 6~117.JPG
5~125.JPG 4~126.JPG 10~119.JPG 11~112.JPG

Organizacni funkce jsou tedy zpracovany velmi dobre a ani nizka cena telefonu neznamena, ze byste meli byt ochuzeni o nejake dulezite funkce. Co se tyka zabavy, tady pak Spiro boduje jeste vice a soucasne poukazuje na nesvar drazsich telefonu Sony Ericsson bez otevreneho operacniho systemu. Mluvim samozrejme o pritomnosti dvojice standardnich konektoru, aÂť jiz hudebniho 3,5 mm konektoru jack nebo datoveho (a soucasne nabijeciho) konektoru microUSB. Spiro je uz nekolikatym levnym telefonem Sony Ericsson, ktery sice nenabizi plnohodnotnou platformu A200 a v nekterych smerech ma o neco mene funkci, na stranu druhou ale nabizi standardni konektory. Ty zatim Sony Ericsson u vybavenejsich telefonu bez otevreneho operacniho systemu stale ignoruje a nebojim se toto nazvat ostudou. Jinak skvele modely Elm a Hazel jsou degradovany prave absenci standardnich konektoru. My ale dnes recenzujeme model Spiro a v tomto smeru je samozrejme vyborne, ze telefon standardni konektory nabizi. Predevsim pri poslechu hudby ocenite, ze si muzete pripojit libovolna sluchatka bez nutnosti porizeni nebo pouzivani jakekoliv redukce. Uplne bez investic se ale poslech hudby neobejde, telefon ma totiz velmi malou vnitrni pameÂť a v zakladnim baleni nedostanete zadnou pameÂťovou kartu. Vzhledem k cenam microSD karet je ale porizeni dostatecne kapacity pameti otazkou nekolika stokorun, telefon si poradi dokonce i s 16 GB kartou, ktera se da v obchodech sehnat klidne za cenu na hranici 900 korun. Pro Spiro a typickeho uzivatele podobneho pristroje ale bude bohate stacit karta s ctvrtinovou kapacitou (a tomu odpovidajici cenou). Krome prehravace hudby samozrejme nechybi ani radio (ktere ale hraje jen pokud pripojite sluchatka) nebo treba aplikace TrackID, ktera slouzi pro identifikaci skladeb pomoci internetu. Galerie multimedii je velmi pekne zpracovana a evokuje modernejsi telefony na platforme A200. Pohromade tak najdete vase fotografie, hudbu i videa a nechybi moznost jejich podrobneho trideni.



Fotoaparat nedosahuje zadnych uchvatnych vysledku, v tomto smeru ale nemam Spiru co vycitat. U pristroje za cenu kolem dvou tisic korun je totiz podle meho zdaleka nejdulezitejsi samotna skutecnost, ze se v telefonu vubec nejaky fotoaparat nachazi a je schopny porizovat alespon momentky. Toto Spiro umi a tim padem splni vetsinu fotografickych potreb svych budoucich majitelu. Fotoaparat nabizi rozliseni dva megapixely a nechybi mu ani moznost nahravat video. Diky absenci autofocusu ale od telefonu skutecne zazraky necekejte. K dispozici jsou take ruzne efekty, ktere potesi mladsi zakazniky, kvalitu fotografii to ale samozrejme ve vysledku nijak neovlivni. Znovu ale opakuji, ze u telefonu s touto cenou je fotoaparat spise do poctu. Krome nejvyssiho rozliseni si muzete nastavit i trojici nizsich rozliseni, ktere se hodi predevsim do multimedialnich zprav. Chybet nemuze ani nocni rezim nebo treba samospousÂť. Obcas muze kvalite fotografii spravne pomoci nastaveni vyvazeni bile barvy, naopak jako naprosto zbytecnou hodnotim polozku nastaveni kvality fotografie...

DSC0000000.jpg DSC0000001.jpg DSC0000002.jpg DSC0000003.jpg DSC0000004.jpg
DSC0000005.jpg DSC0000007.jpg DSC0000008.jpg DSC0000009.jpg DSC0000011.jpg
DSC0000013.jpg DSC0000014.jpg DSC0000015.jpg DSC0000016.jpg DSC0000017.jpg

Ackoliv vyrobce v posledni dobe predvadi, ze cesta k ziskovosti vede skrze dobre vybavene a drazsi telefony, na levnejsi pristroje by se nemelo zapominat a je jednoznacne dobre, ze tak Sony Ericsson necini. Nez se ale vrhnu na samotne zhodnoceni modelu Spiro, nadhodim zde tema na diskuzi. Hodne by me totiz zajimalo, jak tomu bude s levnymi telefony u Sony Ericssonu v budoucnu a zdali vubec ma smysl vydavat jeste na trh pristroje, ktere nedisponuji operacnim systemem a ani nejsou postaveny na platforme A200. Myslim si, ze by timto vyrobce usetril dost penez, uz nyni se daji nejlevnejsi pristroje s A200 koupit velmi levne a do budoucna je samozrejme vyloucene, aby zdrazovaly. Hloupe telefony obecne jsou ale nyni u Sony Ericssonu na ustupu a sam jsem moc zvedav, jak bude portfolio spolecnosti vypadat treba za rok touto dobou. Ale zpatky k dnes recenzovanemu modelu Spiro.

36_1.JPG 37_1.JPG 3_1.JPG 4_1.JPG
5_1.JPG 6_1.JPG 7_1.JPG 8_1.JPG

Ten se vyznacuje velmi prijemnym vzhledem (ktery je ale vlastni vsem novym telefonum Sony Ericsson a je docela videt, ze za navrhy telefonu stoji stale stejni lide) a diky absenci jakychkoliv experimentu s tlacitky je vysledkem na pohled pekny a velmi dobre ovladatelny telefon. Predevsim alfanumericka klavesnice je velmi dobre zpracovana, libi se mi ale take napriklad obrovske dvojtlacitko pro regulaci hlasitosti. Potesi dostatecne kvalitni displej a mene narocni uzivatele si urcite nebudou stezovat na fakt, ze telefon neni postaveny na nejnovejsi platforme A200, ale vyuziva starsi (byÂť proverene) reseni, ktere se ve vetsine ohledu s platformou A200 shoduje. Typickemu (jinak receno nenarocnemu) uzivateli bude toto jedno, do rukou dostane za priblizne dva tisice korun kvalitne udelany telefon, ktery mu dobre poslouzi pro telefonovani a praci se zpravami vseho druhu, jako bonus pak ziska povedeny hudebni prehravac, FM radio a kvalitni organizacni funkce. Sony Ericsson Spiro se povedl.

Sony Ericsson Spiro muzete zakoupit na oficialnim e-shopu Sony Ericsson




Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
. Autor: Lisak Datum: 2011-02-18 11:17:00
telefon ktery neni touch si uz nikdo nekupuje. takze budoucnost tohohle modelu uz vlastne ani neni
Autor: Aiden Datum: 2010-10-08 12:29:06
Davat jeste do telefonu nestandartni konektory by melo byt od letoska trestne. ZvlasÂť kdyz jde o hudebni kousek.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >