Neni tomu tak dlouho (odhadem par let), kdy vyjma uzke skupiny kapesnich pocitacu byla klavesnice na telefonu (mysleno klasicka, hardwarova) nezbytnou nutnosti. Doba ale pokrocila a v soucasne dobe se stale casteji setkavame s tim, ze novym telefonum klasicka klavesnice zcela chybi a je vice ci mene dobre nahrazena klavesnici softwarovou zobrazenou na displeji vaseho mobilniho telefonu. Kazde reseni ma sve pro i proti, co je lepsi nyni a co bude lepsi v budoucnu, to jsou otazky, na ktere se vam pokusi odpovedet dnesni clanek.
V poslednich dnech jsem mel moznost testovat velke mnozstvi telefonu vsech moznych znacek a typu. Osahal jsem si jak nejnovejsi verzi Windows Mobile, tak nekolik pristroju s dotykovou verzi Symbianu S60, Apple iPhone ma mnoho lidi v mem okoli a navic jsem konecne dostal do rukou take ocekavanou (a teprve nedavno predstavenou) novinku spolecnosti Sony Ericsson - model X10 s operacnim systemem Google Android. Pokud k tomu prictu fakt, ze v posledni dobe koketuji s nedotykovou verzi Symbianu S60 a doma pouzivam nekolik telefonu se Symbianem UIQ ve druhe i treti verzi, je zadelano na pekny gulas. Kazdy operacni systeme nabizi neco jineho, tentokrat ale nebudu rozebirat jejich jednotlive vyhody a nevyhody. Zamerit se chci spise na klavesnice a to predevsim na soucasny trend, kdy je klasicka hardwarova klavesnice na ustupu a stale casteji je nahrazovana klavesnici softwarovou, ovladatelnou vyhradne pres dotykovy displej. Sam jsem se v tomto smeru dlouhou dobu radil ke konzervativne zalozenym uzivatelum, preferujicim klasikou hardwarovou klavesnic. Pak ale prisel Sony Ericsson Satio spolu se Samsungem i8910 HD a ja zjistil, ze na dostatecne rozmernem displeji se da psat velmi pohodlne. Porad ve me ale prevladal nazor, ze klasicka klavesnice je lepsi. Pak ale prisel Sony Ericsson XPERIA X10 s obrovskym displejem a skvelou softwarovou klavesnici. Minimalne pro me je od te chvile pozadavek na hardwarovou klavesnici minulosti. Maji ale klasicka tlacitka co nabidnout, nebo se blizi jejich soumrak?

Ackoliv maji telefony displeje stale lepsi (minimalne z pohledu pouzitelnosti pro vkladani textu), stale nemohou nabidnout takovou jistotu, jakou nabizi klasicka hardwarova klavesnice. Kazdy, kdo ma alespon trochu citu v rukou, jednoznacne pozna, zdali tlacitko stiskl nebo ne. U vetsiny telefonu s dotykovym displejem si sice muzete zapnout vibrace, takze telefon mirne zavrni pokazde, kdyz zareaguje na vas dotek na displeji, neni to ale zdaleka dokonale a moc mi to nesedi ve chvilich, kdy pisu ponekud rychleji. Taky si nejsem jisty, jak caste vrneni (byÂť velmi kratke a jemne) prospiva mobilnimu telefonu a vydrzi baterie. Ăesenim je vibrace uplne vypnout a spolehnout se na vizualni kontrolu, coz je postup, ktery se mi osvedcil nejvice. Hardwarova klavesnice ale nema jen vyhody, ma samozrejme take nedostatky. Predevsim se velmi negativne projevuje na rozmerech telefonu a take jeho hmotnosti, ne kazdy je ochotny nosit s sebou telefon, jehoz hmotnost se blizi hranici 150 gramu. Pokud neni klavesnice primo pod displejem, ale jakkoliv se vysouva, vznikaji zde mozne potencialni problemy s trvanlivosti konstrukce. Telefony jsou obecne v dnesni dobe jiz velmi kvalitni, pouzite materialy na me ale casto budi dojem konce druheho tisicileti.

Ackoliv klasicka hardwarova klavesnice je v soucasne dobe na ustupu (z mnoha duvodu, z nichz vetsinu jsme v clanku zminili), nikdy uplne nevymizi. I kdyz ocekavam, ze displeje budou stale kvalitnejsi a hmatova odezva se bude jen zlepsovat (tim myslim predevsim kratke jemne vibrace pokazde, kdyz telefon zaregistruje vas dotyk), nikdy nebude toto reseni tak primocare, jako klasicka hardwarova klavesnice, kde kazdy stisk skutecne fyzicky citite. Predevsim uzivatele, kteri toho za den napisi skutecne mnoho (aÂť jiz skrze SMS zpravy, emaily nebo treba ukoly do kalendare), budou stale preferovat klasickou klavesnici. Sam jsem se dlouho radil k lidem, kteri na hardwarovou klavesnici nedaji dopustit a neni to tak davno, co jsem si sliboval, ze odted uz nechci zadny telefon bez kvalitni hardwarove QWERTY klavesnice. To jsem take splnil, kdyz jsem si poridil Sony Ericsson P1i s klavesnici, ktera mi naprosto vyhovuje. Na jednu stranu je tento telefon vyhodny v tom, ze nabizi jak hardwarovou tak softwarovou klavesnici. Ani toto reseni ale nema jen sama pozitiva. Displej neni prilis rozmerny a pise se na nem jedine pomoci stylusu, s prsty to prakticky nejde. Stejne tak ale klavesnice nemohla byt z mnoha duvodu vetsi a kdo textu moc nenapise, tomu zbytecne ubira cenne misto pro displej. Z tohoto pohledu by pro uzivatele bylo idealni, pokud by vyrobce rovnomerne pokryvali cele spektrum telefonu, nezamerovali se pouze na dotykovky, ktere nyni leti, ale mysleli i na uzivatele, kteri vyznavaji klasickou klavesnici. Ackoliv psani zprav je mozna nejcastejsim ukonem, kteri zakaznici s telefony provadi, na kvalitni klavesnice, ktere by usnadnily zadavani vetsiho mnozstvi textu, se zatim moc casto nemysli.

Pak vsak prislo nekolik telefonu bez klavesnice, ktere se u me doma na delsi cas objevily ( Samsung i8910 HD, Sony Ericsson Satio ci nejnoveji Sony Ericsson X10) a ja jsem zjistil, ze i softwarova klavesnice ma neco do sebe. P5edevsim v poslednim zminenem pripade je psani na ctyrpalcovem displeji skutecne luxusni a pohodlne, tlacitka jsou dostatecne rozmerna i pro lidi s vetsi rukou. Nutnou podminkou pro kvalitni softwarovou klavesnici je ale rozmerny displej a prave proto myslim, ze se ani do budoucna situace v tomto smeru zasadne nezmeni. East lidi bude dal prosazovat hardwarove reseni, jini si vystaci s rozmernym displejem. Oboji ma neco do sebe a rozhodne neni na miste zavrhnout zadnou z techto variant. Co je pro me ale zatim velikym prekvapenim, ze vyrobci zatim vytvari minimum telefonu s QWERTY klavesnicemi. Dost mi chybi telefon s kvalitni klavesnici pro psani mnozstvi SMS zprav, ktery by byl podporen dobrym hudebnim prehravacem, dostatecne kvalitnim displejem pro prehravani videa a fotoaparatem s automatickym ostrenim. Podobny pristroj by mohl mit uspech u mlade generace, to uz se ale dostavam mimo tema dnesniho clanku. Sam jsem zvedavy na to, zdali muj pristi telefon bude disponovat hardwarovou QWERTY klavesnici nebo si jiz vystacim pouze s dotykovym displejem. Konkretne v pripade modelu X10 bych klasickou klavesnici jiste ozelel, na obrovskem displeji se pise krasne.

|
|
Autor: v6ak Datum: 2009-12-08 07:21:55 Mozna jsem celkem konzervativni, ale ja bych se bal i qwerty, pokud bych nemel numpad. Kdysi davno jsem videl nejakou Nokii, ktera vypadalo jako klasika, ale po otevreni mela velky displej a klavesnici. Proc jsem tuto koncepci uz dlouho nevidel? | Autor: fido_cz Datum: 2009-12-07 09:04:41 HW klavesnici nic nenahradi. Ale no dotykaci nad 4 palce uz se to celkem da. | Autor: miva Datum: 2009-12-07 07:40:54 Kazde reseni ma urcite neco do sebe. Kdysi jsem mival M600 kde to bylo hodne o zvyku ale pokud si clovek zvykl psalo se na ni docela dobre, spis mi chybely kontextova tlacitka. V soucasne dobe pouzivam xperii a zvykl jsem si na klavesnici hodne rychle, fakt je ten ze pro me osobne je lepsi Hw klavesnice neboÂť nemam uplne dobre zkusenosti s jednou nejmenovanou korejskou firmou kde ovladani mobilu a psani na Sw klavesnici bylo pomerne utrpeni. | Autor: jacktalking Datum: 2009-12-06 16:03:37 Joza: kus uz :D :D | Autor: Joza Datum: 2009-12-06 15:09:51 Ja to rikam porad, A200 plus QWERTY  | Autor: Nigas Datum: 2009-12-06 14:21:27 Mam HTC HD2, muj prvni dotykac a psani jde celkem pekne, obcas nejakej preklep. 4,3 palecku je znat | Autor: sego Datum: 2009-12-06 12:33:23 A co mam rikat ja na svem "malickem" displeji na samsungu star??? no ale mislim ze kdyby SE vyrobil nejakeho levne messengera s kvalitni qwertz klavesnici a 3.5 displej tak 6-7000kc trak by mel po starostech ale muselo by byt wi-fi a gps. | Autor: jacktalking Datum: 2009-12-06 12:10:24 Ale co nahradit v dohledne dobe nepujde je i treba mezera mezi klavesama. Tj. muze to pri stisku vibrovat jak chce, ale je to k nicemu pokud pohnu prstem pri stisku o mm a naskoci jine pismeno (aktualni situace u Satia).. |
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte. |