" />
Klávesnice softwarová vs. klávesnice hardwarová - kdo vyhraje v budoucnu? | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Neděle, 6. prosinec 2009
Není tomu tak dlouho (odhadem pár let), kdy vyjma úzké skupiny kapesních počítačů byla klávesnice na telefonu (myšleno klasická, hardwarová) nezbytnou nutností. Doba ale pokročila a v současné době se stále častěji setkáváme s tím, že novým telefonům klasická klávesnice zcela chybí a je více či méně dobře nahrazena klávesnicí softwarovou zobrazenou na displeji vašeho mobilního telefonu. Každé řešení má své pro i proti, co je lepší nyní a co bude lepší v budoucnu, to jsou otázky, na které se vám pokusí odpovědět dnešní článek.


V posledních dnech jsem měl možnost testovat velké množství telefonů všech možných značek a typů. Osahal jsem si jak nejnovější verzi Windows Mobile, tak několik přístrojů s dotykovou verzí Symbianu S60, Apple iPhone má mnoho lidí v mém okolí a navíc jsem konečně dostal do rukou také očekávanou (a teprve nedávno představenou) novinku společnosti Sony Ericsson - model X10 s operačním systémem Google Android. Pokud k tomu přičtu fakt, že v poslední době koketuji s nedotykovou verzí Symbianu S60 a doma používám několik  telefonů se Symbianem UIQ ve druhé i třetí verzi, je zaděláno na pěkný guláš. Každý operační systéme nabízí něco jiného, tentokrát ale nebudu rozebírat jejich jednotlivé výhody a nevýhody. Zaměřit se chci spíše na klávesnice a to především na současný trend, kdy je klasická hardwarová klávesnice na ústupu a stále častěji je nahrazována klávesnicí softwarovou, ovladatelnou výhradně přes dotykový displej. Sám jsem se v tomto směru dlouhou dobu řadil ke konzervativně založeným uživatelům, preferujícím klasikou hardwarovou klávesnic. Pak ale přišel Sony Ericsson Satio spolu se Samsungem i8910 HD a já zjistil, že na dostatečně rozměrném displeji se dá psát velmi pohodlně. Pořád ve mě ale převládal názor, že klasická klávesnice je lepší. Pak ale přišel Sony Ericsson XPERIA X10 s obrovským displejem a skvělou softwarovou klávesnici. Minimálně pro mě je od té chvíle požadavek na hardwarovou klávesnici minulostí. Mají ale klasická tlačítka co nabídnout, nebo se blíží jejich soumrak?



Ačkoliv mají telefony displeje stále lepší (minimálně z pohledu použitelnosti pro vkládání textu), stále nemohou nabídnout takovou jistotu, jakou nabízí klasická hardwarová klávesnice. Každý, kdo má alespoň trochu citu v rukou, jednoznačně pozná, zdali tlačítko stiskl nebo ne. U většiny telefonů s dotykovým displejem si sice můžete zapnout vibrace, takže telefon mírně zavrní pokaždé, když zareaguje na váš dotek na displeji, není to ale zdaleka dokonalé a moc mi to nesedí ve chvílích, kdy píšu poněkud rychleji. Taky si nejsem jistý, jak časté vrnění (byť velmi krátké a jemné) prospívá mobilnímu telefonu a výdrži baterie. Řešením je vibrace úplně vypnout a spolehnout se na vizuální kontrolu, což je postup, který se mi osvědčil nejvíce. Hardwarová klávesnice ale nemá jen výhody, má samozřejmě také nedostatky. Především se velmi negativně projevuje na rozměrech telefonu a také jeho hmotnosti, ne každý je ochotný nosit s sebou telefon, jehož hmotnost se blíží hranici 150 gramů. Pokud není klávesnice přímo pod displejem, ale jakkoliv se vysouvá, vznikají zde možné potenciální problémy s trvanlivostí konstrukce. Telefony jsou obecně v dnešní době již velmi kvalitní, použité materiály na mě ale často budí dojem konce druhého tisíciletí.



Ačkoliv klasická hardwarová klávesnice je v současné době na ústupu (z mnoha důvodů, z nichž většinu jsme v článku zmínili), nikdy úplně nevymizí. I když očekávám, že displeje budou stále kvalitnější a hmatová odezva se bude jen zlepšovat (tím myslím především krátké jemné vibrace pokaždé, když telefon zaregistruje váš dotyk), nikdy nebude toto řešení tak přímočaré, jako klasická hardwarová klávesnice, kde každý stisk skutečně fyzicky cítíte. Především uživatelé, kteří toho za den napíší skutečně mnoho (ať již skrze SMS zprávy, emaily nebo třeba úkoly do kalendáře), budou stále preferovat klasickou klávesnici. Sám jsem se dlouho řadil k lidem, kteří na hardwarovou klávesnici nedají dopustit a není to tak dávno, co jsem si sliboval, že odteď už nechci žádný telefon bez kvalitní hardwarové QWERTY klávesnice. To jsem také splnil, když jsem si pořídil Sony Ericsson P1i s klávesnicí, která mi naprosto vyhovuje. Na jednu stranu je tento telefon výhodný v tom, že nabízí jak hardwarovou tak softwarovou klávesnici. Ani toto řešení ale nemá jen samá pozitiva. Displej není příliš rozměrný a píše se na něm jedině pomocí stylusu, s prsty to prakticky nejde. Stejně tak ale klávesnice nemohla být z mnoha důvodů větší a kdo textu moc nenapíše, tomu zbytečně ubírá cenné místo pro displej. Z tohoto pohledu by pro uživatele bylo ideální, pokud by výrobce rovnoměrně pokrývali celé spektrum telefonů, nezaměřovali se pouze na dotykovky, které nyní letí, ale mysleli i na uživatele, kteří vyznávají klasickou klávesnici. Ačkoliv psaní zpráv je možná nejčastějším úkonem, kteří zákazníci s telefony provádí, na kvalitní klávesnice, které by usnadnily zadávání většího množství textu, se zatím moc často nemyslí.



Pak však přišlo několik telefonů bez klávesnice, které se u mě doma na delší čas objevily ( Samsung i8910 HD, Sony Ericsson Satio či nejnověji Sony Ericsson X10) a já jsem zjistil, že i softwarová klávesnice má něco do sebe. P5edevším v posledním zmíněném případě je psaní na čtyřpalcovém displeji skutečně luxusní a pohodlné, tlačítka jsou dostatečně rozměrná i pro lidi s větší rukou. Nutnou podmínkou pro kvalitní softwarovou klávesnici je ale rozměrný displej a právě proto myslím, že se ani do budoucna situace v tomto směru zásadně nezmění. Část lidí bude dál prosazovat hardwarové řešení, jiní si vystačí s rozměrným displejem. Obojí má něco do sebe a rozhodně není na místě zavrhnout žádnou z těchto variant. Co je pro mě ale zatím velikým překvapením, že výrobci zatím vytváří minimum telefonů s QWERTY klávesnicemi. Dost mi chybí telefon s kvalitní klávesnicí pro psaní množství SMS zpráv, který by byl podpořen dobrým hudebním přehrávačem, dostatečně kvalitním displejem pro přehrávání videa a fotoaparátem s automatickým ostřením. Podobný přístroj by mohl mít úspěch u mladé generace, to už se ale dostávám mimo téma dnešního článku. Sám jsem zvědavý na to, zdali můj příští telefon bude disponovat hardwarovou QWERTY klávesnicí nebo si již vystačím pouze s dotykovým displejem. Konkrétně v případě modelu X10 bych klasickou klávesnici jistě oželel, na obrovském displeji se píše krásně.




Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
Autor: v6ak Datum: 2009-12-08 07:21:55
Možná jsem celkem konzervativní, ale já bych se bál i qwerty, pokud bych neměl numpad. Kdysi dávno jsem viděl nějakou Nokii, která vypadalo jako klasika, ale po otevření měla velký displej a klávesnici. Proč jsem tuto koncepci už dlouho neviděl?
Autor: fido_cz Datum: 2009-12-07 09:04:41
HW klavesnici nic nenahradi. Ale no dotykaci nad 4 palce uz se to celkem da.
Autor: miva Datum: 2009-12-07 07:40:54
Každé řešení má určitě něco do sebe. Kdysi jsem míval M600 kde to bylo hodně o zvyku ale pokud si člověk zvykl psalo se na ní docela dobře, spíš mi chyběly kontextová tlačítka. V současné době používám xperii a zvykl jsem si na klávesnici hodně rychle, fakt je ten že pro mě osobně je lepší Hw klávesnice neboť nemám uplně dobré zkušenosti s jednou nejmenovanou korejskou firmou kde ovládání mobilu a psaní na Sw klávesnici bylo poměrně utrpení.
Autor: jacktalking Datum: 2009-12-06 16:03:37
Joza: kuš už :D :D
Autor: Joza Datum: 2009-12-06 15:09:51
Já to říkám pořád, A200 plus QWERTY :)
Autor: Nigas Datum: 2009-12-06 14:21:27
Mam HTC HD2, muj prvni dotykac a psani jde celkem pekne, obcas nejakej preklep. 4,3 palecku je znat :grin
Autor: sego Datum: 2009-12-06 12:33:23
A co mám říkat já na svém "maličkém" displeji na samsungu star??? no ale mislím že kdyby SE vyrobil nějákého levné messengera s kvalitní qwertz klávesnicí a 3.5 displej tak 6-7000kč trak by měl po starostech ale muselo by být wi-fi a gps. ;)
Autor: jacktalking Datum: 2009-12-06 12:10:24
Ale co nahradit v dohledné době nepůjde je i třeba mezera mezi klávesama. Tj. může to při stisku vibrovat jak chce, ale je to k ničemu pokud pohnu prstem při stisku o mm a naskočí jiné písmeno (aktuální situace u Satia)..

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >