" />
Mini nebo maxi aneb jakou X10 vybrat? | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Martin Chroust   
Úterý, 23. února 2010
Pokud vás nové modely X10 oslovily, stejně jako mě, určitě si kladete otázku, kterou verzi X10 si vybrat? Malou, velkou nebo snad tu s QWERTY klávesnicí? Přemýšlím na tím již dlouhodou dobu, protože si jednu z X10 hodlám pořídit, vyhraje u mě malá nebo velká verze? A u vás?

Již před představením XPERIE X10 jsem pokukoval po konkurenčních modelech s operačním systémem Google Andorid a po jejím představení jsem měl jasno. Velký dotykový displej, bohatá výbava, tenké tělo, a v mé volbě mě navíc utvrdila osobní zkušenost při používání prototypu. Představení posledních modelů mi ale zanechalo v hlavě otázku, která se mi neustále opakuje. Nebude třeba lepší menší varianta s QWERTY klávesnicí? Když chci svůj první Android, nestačí mi verze mini? Jistě, ideální volbou by pro mě byla X10 pro, tedy velký model, tak jak jej známe, ale  s výsuvnou klávesnicí. Sony Ericsson zatím moje přání nevyslyšel a tak to nakonec dopadne tak, že si budu vybírat mezi třeba doposud představenými verzemi. Jak se budu rozhodovat?

 

Koupě X10?

Pro XPERIi X10 hovoří mnoho kladných věcí. Začneme tím nejpodstatnějším a tím je 4" WVGA displej, který nabídne soudě videí na serveru YouTube velmi dobré využití, jak pro hlavní menu, aplikace TimeScape, MediaScape nebo také pro přehrávání filmů. Jelikož si často v dopravních prostředcích přehrávám některé snímky své filmové databáze a displej v rozlišení 854x480 na šířku k tomu přímo vybízí. Velikostně si oproti Satiu notně polepším, rozdíl je obrovský. Stylus již delší dobu nepoužívám a u Satia si plně vystačím s prsty, to samé bude platit i u X10. Operační systém Android bude ve verzi 1.6, což ani nevítám, ani nehaním, je to něco, na co si udělám vlastní názor až po delší době používání. Sony Ericsson navíc slibuje časté updaty softwaru. Výbava je pro mě naprosto dostačující, spíše se najdou funkce, které nevyužiji, než ty, které by mi chyběly. Je pro mě více přínosnější rychlý internetový prohlížeč a velká QWERTY softwarová klávesnice nežli třeba fotografie z 8Mpix fotoaparátu. Je dobře, že telefon nějaký fotoaparát má, jeho využití je pro mě ale stejně jen na občasné fotografie kamarádů z různých akcí, které ani nevyvolávám ve fotolabu, ani netisknu, a přiznejme si, že na displeji telefonu vypadá každá fotka, byť i nepovedená, velmi dobře. Gigahertzový procesor v telefonu vítám s povděkem, podle prvních zkušeností s posledními verzemi systému zaručuje svižné ovládání celého přístroje. Mezi použité konektory patří microUSB a 3,5mm konektor jack, jako uživateli Sony Ericssonů mi nikdy FastPort nevadil ani jsem s ním neměl problémy, mám na něj spoustu příslušenství, ale doba si očividně žádá změny. MicroSD karty zaručí dostatčený přísun volného prostoru, 8GB karta v balení mi stačit sice nebude, ale mám jednu navíc, takže v tom problém nevidím. Takto vybavené zařízení musí mít zajištěn dostatečný přísun energie, proto kvituji použitou 1500mAh baterii. Stejnou BST-41 mám i v souběžně používané X1 a několikadenní výdrž je podle mého názoru velmi dobrá. Samozřejmě nic nemá jen kladné stránky, X10 už měla být v prodeji v únoru a zatím na ní stále čekáme, na Facebooku se můžete dočíst až o předpokládané dubnové dostupnosti. A to hlavní nakonec, cenovka se bude pohybovat okolo 15 tisíc korun, to je částka již poměrně vysoká a stojí za to o ní podrobně popřemýšlet.

 

Koupě X10 mini?

Vše z X10 v malém podání. Že to zní lákavě? To určitě, ale pouze o zmenšení a zachování stejných funkcí to není. Displej se samozřejmě musel smrsknout spolu s telefonem, má úhlopříčku 2,55" a QVGA rozlišením, kterému výrobce aspoň přidal na ovladatelnosti. V rozích telefonu jsou čtyři ikony pro přístup k nejpoužívanějším funkcím, které můžete podle svých potřeb nahradit za vámi preferované. V jednotlivých nabídkách pak v rozích naleznete další volby podle současné pozice ve spuštěné aplikaci nebo části systému. To vidím jako velmi dobré řešení ke zrychlení ovládání telefonu. Velikostně si myslím, že by se dal dobře přenášet v kapse u kalhot a ani by moc netížil, o poškrábání displeje se díky poslední vrstvě displeje nebojím, přesto bych na něj raději ze zvyku pořídil krycí fólii. Použitý procesor nese frekvenci 600mHz a myslím, že je pro používání tohoto malého přístroje více než dostatečný. Zajímá mě však, jak moc bych si zvykl na zadávání textu. QWERTY klávesnice se na displeji neměla jak vejít a tak se na ní zobrazuje pouze alfanumerická s prediktivním psaním T9 (i když ve Whitepaperu se mluví o méně používaném Zi). Lehce se zvyká na novinky a těžce se pak vrací ke starému způsobu psaní, to jistě potvrdí každý uživatel mobilních přístrojů. Na svém přístroji občas píšu delší texty a nevím, zda bych absenci plnohodnotné dotykové klávesnice překousnul. Pětimegapixelový fotoaparát s autofocusem se hodí, stejně tak jako vypouklý zadní kryt, podle mě se tak telefonu bude v ruce držet velmi dobře. Pod zadním krytem však bude napevno umístěný akumulátor o kapacitě 950mAh. To podle mě není nikterak vysoký údaj, i když by mohlo být hůř, na druhou stranou vím, co dělá 1000mAh baterie v Satiu, i když to má přeci jen o dost větší displej. V základním balení je pak 2GB paměťová karta microSD, to už bych asi volil raději žádnou kartu, protože 2048 MB zaplníte videosoubory a hudbou za několik minut. Na to vše si ale musím počkat až na přelom května a června a kdoví, co do té doby ještě bude na trhu. Původně se hovořilo v neoficiálních kruzích o tom, že by miniaturní verze měla být v prodeji v předstihu před samotnou X10, nakonec se opět bude čekat. Podle Facebookového profilu české pobočky Sony Ericssonu je předpokládaná cena 7800 Kč a to je velmi dobrá částka, s ohledem na funkce téměř bezkonkurenční.

 

Koupě X10 mini pro?

Trojici rodiny modelů X10 doplňuje zařízení s označením mini pro. Většinu funkcí si vzalo od verze mini, přesto zde nalezneme některé drobnosti a rozdíly. Tím nejpodstatnějším je pro mě rozhodně výsuvná QWERTY klávesnice, nabídne sice poměrně malé klávesky ale zato se znatelným rozestupem mezi nimi. Mám poměrně malé prsty, takže bych se do toho jít nebál, navíc klávesnice plně řeší moji ne příliš velkou důvěru k softwarové alfanumerické klávesnici. Proti variantě mini nenabízí mini pro tolik barevných variant, přesto si myslím, že bych si mezi černou a červenou hravě vybral. X10 mini pro nám trochu narostla co se rozměrů a hmotnosti týče, což je vzhledem k výsvuvné klávesnici pochopitelné. V základním balení chybí paměťová karta, takže je na uživateli ať si dokoupí (nebo použije kartu, kterou vlastní), což velmi vítám. Nemohu nezmínit konektorovou výbavu, která čítá stejně jako u mini verze microUSB konektor a také 3,5mm jack, který je jakýmsi způsobem sdružený s AVP konektorem, proto jsou některá nově představená příslušenství kompatibilní právě s těmito modely. Na druhou stranu je zajištěna i zpětná kompatibilita, takže se experimentu nebojím. Baterie by v telefonu měla být opět pevně vestavěná, kapacita je stanovena na 970mAh, což se od předchůdce příliš neliší. Bude tak záležet na prvních praktických zkušenostech, jak dlouho vydrží X10 mini pro na jedno nabití. Důležitá zpráva na konec, X10 mini pro bude k dostání za 8100 Kč, což je pro mě velmi sympatická cena. Bohužel, čekání na červenec a zahájení prodejů tohoto zajímavého přístroje mě možná nakonec definitivně přesvědčí...

Při psaní článku jsem se zamýšlel nad tím, co konkrétního mi daný model může přinést a jakožto studentovi mi samozřejmě závisí i na ceně. Pro X10 jsem byl rozhodnutý ještě před oficiálním představením, kdy si ještě mnozí mysleli, že uniklé fotografie Rachael (tak se modelu kdysi říkalo) nejsou ničím jiným, než podvrhem. Po představení nových přístrojů mě ale zaujal X10 mini pro, nejen, že je vše vměstnáno do kompaktního zařízení, ale nechybí ani QWERTY klávesnice a to vše téměř za poloviční cenu oproti původní X10. Rozhodování to bude ještě rozhodně těžké, v mém případě ještě není nic definitivně rozhodnuto. Pokud řešíte stejné dilema jako já, podělte se o vaše názory v diskusi. Je pro vás rozhodující velikost, QWERTY klávesnice nebo maximální funkční nabídka ve velkém podání?

Pozn.: Před čtrnácti dny jsme publikovali článek o značení nových Sony Ericssonů, ke kterému bych teď rád doplnil ještě několik řádek. V článku jsem se snažil pochopit vedlejší označení modelů, které se mi s novinkami rázem rozplynulo, myslel jsem, že se takto označují pouze telefony se jmény (Satio, Aino, ...) ale očividně jsem se mýlil. XPERIA X10 mini pro nese název U20i a XPERIA X10 mini pro změnu E10i. Pokud bych si představil budoucí popisky telefonů v internetových obchodech, mohou vypadat třeba takto: Nový Sony Ericsson XPERIA X10 mini pro U20i. Pokud jsem se v předešlém systému značení orientoval, tak teď můžu s klidným svědomím přiznat, že hledat nějakou analogii ve značení je už zbytečné.


Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
. Autor: furmanal Datum: 2010-05-05 11:57:57
no kazdopadne má vykonnejsi procesor a vyrazne lepsi jemnost displeje
Autor: bzukendap Datum: 2010-02-28 15:01:58
hlava007: vše chápu ale každý má své preference na mobil jiné. Nechci proste v kapse nosit žádnou "lopatu" ikdyž je funkčně i jinak super. Tak proto ne X10. A mini pro je jasně lepší ale já jen podotkl že je zbytečně velká, QWERTY by se vlezla i na mini. Velikost u mě hraje velkou roli prostě. Proto mám teď T303 ikdyž funkčně je špatný. Ale je malinký a navíc kovový. Můj konečný verdikt padne až budu moct mít oba modely v rukou a vyzkoušet si je. A jinak QWERTY sem neměl a nepotřebuju ji.
Autor: hlava007 Datum: 2010-02-26 16:42:06
Tak u mě by zvítězila x10 mini pro, ale jen kvůli ceně. 
bzukendap: x10 je sice velká, ale když pomyslíš na ten displej, nemůže ti to snad ani vadit. Rozhodování mezi x10 mini a x10 mini pro? Vzhledem k cenám které jsou téměř srovnatelné je myslím hloupost kupovat x10 mini jen kvůli menší hmotnosti a rozměrům, na qwerty se přeci jenom píše lépe.
Autor: bzukendap Datum: 2010-02-25 14:50:55
Tak mě udivuje, co všichni vidí na QWERTY klávesnici...vysvětléí mi to někdo?
Autor: jancaspt Datum: 2010-02-25 06:58:48
X10 mini pro - jasný favorit 8)
. Autor: WinterC902 Datum: 2010-02-23 21:07:17
Velmi mě to natchlo tenhle telefon jako vlastník Satia bych možna i přemyšlel o zakoupení podle mě velice povedený kousek a to za celkem přijatelnou cenu
Autor: Dinop Datum: 2010-02-23 19:18:02
Souhlasím s tím, že spojení Vivazu a Androidu by bylo super. Jinak bych asi bral malo x10 pro. Hlavně kvůli rozměrům.
Autor: Laki Datum: 2010-02-23 19:06:57
Ak sa chcete opýtať na niečo o X10 mini, skúste to tu: http://androidforum.cz/sony-ericsson-robyn-x10-mini-t3061.html#p48956
Autor: misanoo Datum: 2010-02-23 16:04:55
najoptimalnejsie riesenie by bolo Vivaz s Androidom, dobre rozmery, dobra vaha a idealna velkost displeja
Autor: Mr.Kev Datum: 2010-02-23 15:27:14
Taky řeším podobný problém. X10 mini jsem vyloučil hned, zváště když mini pro je jen o pár stovek dražší. Když srovnám X10 a X10 mini pro, tak vidím rozdíl v ovládání. Systém Android mě zaujal kvůli velkému množství widgetů na obrazovce a na mini pro lze přidat jen 1 widget na jednu obrazovku, což pro mě není zrova přijatelné řešení. Ze souboje tedy vítězně vychází X10 "maxi", ale i tak to není definitivní...
. Autor: bzukendap Datum: 2010-02-23 14:26:13
Zdravím. Řeším podobné dilema ale z výběru vylučuji "velkou" X10 překvapivě kvůli její velikosti. Aktuálně vlastním T303 což je krásný (pro mě) malý a kompaktní telefon a jen velmi těžko bych si zvykal na rozměrově větší telefon. Z prvu jsem si říkal, že připlácet za QWERTY klávesnici nebudu, doteď jsem ji nevlastnil a klasické psaní mi nevadí ale po uveřejnění cen na FB uvažuji jinak. jediné co mi teď brání vybrat si verzi Mini pro je rozdílná velikost a váha. Proto se asi definitivně rozhodnu až tyto dva modely budu moci vyzkoušet osobně "v ruce" a uvidím, jestli se smířím s vyššími hodnotami. Jinak vítám vydání těchto dvou variant neboť malých telefonů je pomálu a málem mě tato zkutečnost přesvědčila k přejití ke konkurenci.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >